ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

28 Şubat Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Pazartesi sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

28 Şubat Piyasa Gelişmeleri

28 Şubat Piyasa Gelişmeleri, BM Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulunun 193 üyesinin son derece nadir bir acil özel oturumunu topluyor, laboratuvar ekipmanı tedarikçisi Sartorius, içeriden öğrenenlere göre, ABD teşhis geliştiricisi için on bir milyar dolarlık devralma teklifiyle başarısız oldu Maravai Lifesciences ve EON, Polonya’nın Nord Stream 1 gaz boru hattının durdurulması talebini reddediyor.

ALMANYA ve UKRAYNA

GER40.COM

28 Şubat Piyasa Gelişmeleri , Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak Almanya, dış ve güvenlik politikasını tersine çeviriyor. Pazar günü Federal Meclis’teki özel bir oturumda, Şansölye Olaf Scholz, silahlı kuvvetlerin bir “Bundeswehr özel fonu” aracılığıyla muazzam bir şekilde genişletildiğini duyurdu ve bu amaçla Temel Yasayı da değiştirmek istiyor. Hükümetten yapılan açıklamada, “2022 federal bütçesi bu özel fona bir defaya mahsus 100 milyar avro sağlayacak” dedi. Fonlar yatırımlar ve silahlanma projeleri için kullanılmalıdır. Scholz, “Şu andan itibaren her yıl gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde ikisinden fazlasını savunmamıza yatıracağız” dedi. Ayrıca iki LNG terminalinin yapımının hızlandırıldığını duyurdu.

 28 Şubat Piyasa Gelişmeleri UKRAYNA/BM

BM Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulu’nun 193 üyesinin son derece nadir bir acil özel oturumunu toplar. Konunun bu Pazartesi günü Rusya’nın Ukrayna’yı işgali olması gerekiyordu. Güvenlik Konseyi Pazar akşamı toplantıyı oy çokluğuyla onayladı. 15 üyeden 11’i lehte oy kullandı. Rusya aleyhte oy kullandı, Çin, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri çekimser kaldı. 1950’den beri bu türden sadece on acil özel oturum yapılmıştır.

 UKRAYNA/AVRUPA BİRLİĞİ

28 Şubat Piyasa Gelişmeleri, Ukrayna savaşının ortasında, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) üyeliği lehinde konuştu. Von der Leyen, Euronews’e verdiği demeçte, “Uzun vadede aslında bize aitler. Onlar bizden biri ve onları yanımızda istiyoruz” dedi.

 28 Şubat Piyasa Gelişmeleri ALMANYA/NÜKLEER GÜÇ

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?    Hangi Altcoin Alınmalı?  

GER40.COM

Batı’nın Rusya ile karşı karşıya gelmesi nedeniyle, Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Almanya’daki kömür ve nükleer santrallerin daha uzun işletme sürelerini dışlamıyor. ARD programı “Berlin’den Rapor” hakkında Yeşil politikacı, Almanya’da nükleer enerjinin daha fazla kullanılmasını “ideolojik olarak engellemeyeceğini” söyledi. Bakanlığı bunu kontrol ediyor. Ancak, üç büyük nükleer santral işletmecisi bunun 2022/2023 kışına yardımcı olmayacağını belirtti. Kapatma hazırlıkları zaten o kadar ilerlemiş durumda ki, “nükleer santraller ancak en büyük güvenlik endişeleriyle ve muhtemelen henüz güvence altına alınmamış yakıt kaynaklarıyla çalıştırılabilir”. Bunu kesinlikle istemezsin.

SBERBANK

28 Şubat Piyasa Gelişmeleri, Avrupa Merkez Bankası’na göre, Sberbank Rusya’nın yüzde yüz iştiraki olan Sberbank Europe AG ve onun Hırvat ve Sloven şubeleri iflas halinde veya iflas etmek üzere. ECB, “Sberbank Europe AG ve iştirakleri, jeopolitik gerilimlerin itibarları üzerindeki etkisi nedeniyle önemli mevduat çıkışları yaşadılar” diye açıklıyor. “Bu, likidite pozisyonlarında bir bozulmaya yol açtı.” Likiditeyi geri kazanma konusunda gerçekçi bir şans sunmanın hiçbir yolu yoktur. Rusya, bankanın çoğunluk sahibidir.

 28 Şubat Piyasa Gelişmeleri SARTORIUS

İçeridekilere göre, laboratuvar donanımcısı, ABD teşhis geliştiricisi Maravai Lifesciences için on bir milyar dolarlık devralma teklifinde başarısız oldu. Konuyla ilgili bilgi sahibi kişiler, Şubat ayının başlarında Maravai’nin hisse başına 42 dolarlık nakit teklifini yetersiz bularak reddettiğini söyledi. Sartorius’un daha yüksek bir teklif sunup sunmayacağı belli değil.

 EON

28 Şubat Piyasa Gelişmeleri

28 Şubat Piyasa Gelişmeleri, Polonya’nın Nord Stream 1 gaz boru hattının durdurulması talebini reddediyor. “Nord Stream 1, onaylanmış ve tamamen operasyonel bir gaz ithalat boru hattıdır. Genel olarak, Nord Stream 1’i düzenleyici bir bakış açısından, Eon olarak dahil olmadığımız Nord Stream 2 boru hattı hakkında devam eden tartışmalardan tamamen farklı görüyoruz. ” , “Rheinische Post” gazetesinin bir Eon sözcüsü diyor.

28 Şubat Piyasa Gelişmeleri, “Handelsblatt”a göre, federal hükümet enerji şirketinden Wilhelmshaven’da bir LNG terminali inşa etme planlarını yeniden etkinleştirmesini istedi. Bu, Şansölye Olaf Scholz’un Almanya’da iki terminal inşa etmeyi planladığını açıklamasına bir tepki. Scholz, Brunsbüttel ve Wilhelmshaven’ı konum olarak adlandırdı.

 LUFTHANSA

Diğer birçok havayolu şirketi gibi, havayolu önümüzdeki birkaç gün içinde Rus hava sahasından kaçınacak.

  INTEL

28 Şubat Piyasa Gelişmeleri

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

28 Şubat Piyasa Gelişmeleri,, İçeriden bir bilgiye göre, Magdeburg, ABD grubu tarafından milyar dolarlık bir çip fabrikası için sözleşme imzaladı. Kararın 4 Mart’ta kamuoyuna açıklanacağı belirtildi. Intel, bilgiler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.
* BP – Ukrayna’daki gelişmeler ışığında Rus petrol şirketi Rosneft’teki hissesini elden çıkarıyor. BP, grubun yüzde 19.75’ini elinde tutuyor. Bir şirket sözcüsü, çıkış nedeniyle BP’nin ilk çeyreğin sonunda 25 milyar dolara kadar zarar yazacağını söyledi.

 OMV

28 Şubat Piyasa Gelişmeleri, Rusya’da faaliyet gösteren Avusturyalı petrol ve gaz grubu, bugün bir iç kriz toplantısında olası önlemleri görüşmek istiyor. OMV, Batı Sibirya gaz sahası Yuzhno Russkoye’nin yaklaşık yüzde 25’ine sahip ve Nord Stream 2’deki finansal yatırımcılardan biri.

 28 Şubat Piyasa Gelişmeleri ALPHABET

Ana şirket Alfabesine göre, Google, Ukrayna nüfusunu korumak için trafik koşulları ve farklı yerlerdeki trafik yoğunluğu hakkında canlı bilgi sağlayan bazı işlevleri geçici olarak devre dışı bırakıyor. Bölgesel yetkililer de dahil olmak üzere çeşitli kuruluşlarla yapılan istişarelerden sonra, Ukrayna nüfusunu koruma kararı alındı.

 EQUINOR

28 Şubat Piyasa Gelişmeleri, Norveçli enerji grubu, Rusya’daki ortak girişimlerinden ayrıldığını açıkladı. Equinor patronu Anders Opedal, “Mevcut durumda, konumumuzu sürdürülemez olarak görüyoruz” dedi. Çoğunluğu devlete ait olan şirket, 30 yılı aşkın bir süredir Rusya’da faaliyet gösteriyor ve 2012’de Rus şirketi Rosneft ile stratejik işbirliğine karar verdi. Equinor’un Rusya’daki varlıkları 2021’in sonunda 1,2 milyar dolar değerindeydi.

 28 Şubat Piyasa Gelişmeleri ALMANYA

28 Şubat Piyasa Gelişmeleri

Ukrayna savaşının bir sonucu olarak, federal hükümet 2022 için hedeflenen yeni borcun maksimum 100 milyar avrodan iki katına çıkarak 200 milyar avronun üzerine çıkabileceğini varsayıyor. İçeriden biri, “İşte buna geliyor,” dedi. Başka bir yerde, çekirdek bütçedeki net borçlanma miktarına henüz karar verilmediği söylendi. Şansölye Olaf Scholz, federal hükümetin daha yüksek savunma harcamaları için 100 milyar avroluk özel bir fon yatırmak istediğini açıkladı.

28 Şubat Piyasa Gelişmeleri ,Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Alman şirketlerine Ukrayna’daki savaşın sonuçlarına ve Rus yaptırımlarına karşı yardım sözü verdi. Korona pandemisinde kullanıldığı gibi, ekonominin yaptırımlardan etkilenebilecek alanları için benzer koruyucu önlemler alınacaktır.

Hendrik Wüst, Batı ile Rusya arasındaki anlaşmazlık nedeniyle enerjide KDV’nin yüzde 19’dan yüzde 7’ye düşürülmesi çağrısında bulundu.

 28 Şubat Piyasa Gelişmeleri ÖKOSTROM

Parlamento Devlet Sekreteri Oliver Krischer’e göre, federal hükümet 2035 yılına kadar Almanya’nın tam elektrik arzını yenilenebilir enerjilerden elde etmek istiyor. Şimdiye kadar, enerji sektörünün 2040’tan çok önce fosil yakıtsız olması gerektiği söylendi. 2030 yılına kadar yenilenebilir kaynakların payı yüzde 80’e ulaşmalıdır.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 12 Eylül

Alireza

DAX Endeksi Öğlen Analizi

Alireza

Volkswagen Talep Görüyor

Alireza