ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

31 Mart Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Perşembe sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

31 Mart Piyasa Gelişmeleri 

31 Mart Piyasa Gelişmeleri, VW görünüşe göre Formula 1’e girmek istiyor, Uniper kredi tesisini genişletiyor ve Rusya’daki borsa ticaretini normalleştiriyor

 UKRAYNA

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’e göre, Ukrayna ile Rusya arasındaki barış görüşmeleri devam ediyor. Ancak Zelenskyj TV’de yayınlanan bir konuşmada, şu ana kadar somut bir sonuç olmadığını söyledi. Ukraynalı müzakereci David Arakhamia’ya göre, Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmeleri Cuma günü yeniden başlayacak. Ancak bu sefer çevrimiçi olacaklardı.

 RUSYA/RUBLE

31 Mart Piyasa Gelişmeleri, Petrol ve gaz işinin rubleye dönüştürülmesinden sonra, Rusya’da tüm büyük ihraç malları için ulusal para biriminin kullanılması tartışılıyor. Meclis Başkanı Vyacheslav Volodin Telegram’a “Doğal gaz istiyorsanız ruble alın” dedi. Ayrıca, “ruble cinsinden fiyatlandırılan ihracat ürünleri listesini şu şekilde genişletmek doğru olacaktır: gübreler, tahıl, yemeklik yağ, yağ, kömür, metaller, odun vb.” Rusya Cumhurbaşkanlığı Ofisi sözcüsü Dmitry Peskov, yorumları “kesinlikle üzerinde çalışılması gereken bir fikir” olarak nitelendirdi.

 31 Mart Piyasa Gelişmeleri VOLKSWAGEN

31 Mart Piyasa Gelişmeleri 

Basında çıkan bir habere göre, Wolfsburg otomobil üreticisi iki takımla Formula 1’e girmek istiyor. “Business Insider”a göre, denetim kurulu “Project Speed” yatırımının önümüzdeki hafta gibi erken bir tarihte serbest bırakılmasına karar vermelidir. Grup Yönetim Kurulu bir yolunu bulursa, Audi ve Porsche 2026’dan itibaren birinci sınıfta zafer için yarışacaklar.

 31 Mart Piyasa Gelişmeleri ÜNİPER

31 Mart Piyasa Gelişmeleri, Enerji grubu, devlete ait KfW bankacılık grubuna 30 Nisan 2023’e kadar bir yıl boyunca iki milyar avroya kadar kredi imkanı sağladı. Ukrayna’da devam eden askeri çatışma ve buna bağlı olarak hammadde piyasalarındaki oynaklık göz önüne alındığında, Uniper ve KfW, şirketin bildirdiği gibi bir önlem olarak devam etmeyi kabul etti.

 VARTA

Pil üreticisi, geçen yılki büyümenin ardından Ukrayna’daki savaşa ve artan maliyetlere rağmen daha fazla büyüme bekliyor. 2021’de şirket, düzeltilmiş faaliyet kazançlarında (Ebitda) yüzde 17,4’lük bir artışla yaklaşık 283 milyon avroya ulaştı ve satışlarda yüzde 3,8 artışla 902,9 milyon avroya ulaştı. Yürütme Kurulu, cari yılda 0,950 ila 1,0 milyar avro arasında satış ve 260 ila 280 milyon avro arasında düzeltilmiş FAVÖK hedefliyor.

 BANKALAR/GAYRİMENKUL KREDİLERİ

31 Mart Piyasa Gelişmeleri, Gelecekte, konut fiyatlarının patlaması nedeniyle bankalar gayrimenkul kredileri için teminat yastığı olarak daha fazla para ayırmak zorunda kalacak. Bafin’in mali denetçileri, Federal Mali Denetleme Kurumu (BaFin) tarafından açıklandığı üzere, bir duruşma süresinin ardından genel bir kararname yayınladı. Finansal kurumlar daha sonra gelecekte konut amaçlı gayrimenkul kredileri için yüzde iki oranında ek bir tampon oluşturmak zorunda kalacak.

 31 Mart Piyasa GelişmeleriSPAC

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, halka arz işindeki aşırılıklara daha katı düzenlemelerle son vermek istiyor. Çarşamba günü Washington’da sunulan taslak SEC yönetmeliğine göre, bu tür “Özel Amaçlı Satın Alma Şirketleri” (SPAC) yatırımcıları gelecekte normal bir halka arza benzer şekilde korunacak.

 ALMANYA/GAZ

31 Mart Piyasa Gelişmeleri 

31 Mart Piyasa Gelişmeleri, Alman Sendikalar Konfederasyonu başkanı Reiner Hoffmann, Rusya’dan olası bir enerji kaynağı eksikliği nedeniyle işsizlikte keskin bir artış konusunda uyardı. Almanya’nın yayın ağına (RND) verdiği demeçte, “Muhtemel bir teslimat durması, işgücü piyasası ve ekonomik yapı üzerinde ciddi etkilere sahip olacaktır.” “Endüstriyel değer zincirlerinde onarılamaz bir hasar ve işsizlikte keskin bir artış riski var.”

 RUSYA/DÖVİZ TİCARETİ

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

31 Mart Piyasa Gelişmeleri, Rusya’da borsa ticaretinin normalleşmesi ilerliyor. Rusya Merkez Bankası, Şubat ayı sonunda Ukrayna’nın işgalinden bu yana ilk kez, Moskova’daki menkul kıymetlerin normal işlem saatlerinde tekrar alınıp satılabileceğini duyurdu. Döviz ticareti, fiyat türbülansı nedeniyle birkaç hafta kesintiye uğradı ve geçen hafta azaltılmış bir ölçekte yeniden başladı.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Endeksi 9 Kasım

Alireza

Almanların 10 favori hisseleri

Alireza

DAX Analizi 7 Nisan

Alireza