ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziHaberlerKripto EğitimiTürkiyeTürkiye Ekonomisi

Auto1 payı odakta: hızlı büyümeye rağmen borsa çöküşü

Auto1 payı odakta: hızlı büyümeye rağmen borsa çöküşü

Hızlı büyümeye rağmen borsa çöküşü

Çevrimiçi kullanılmış araba satıcısı AUTO1, hızlı büyümesine rağmen borsada zor bir konumda. Şubat ayından bu yana finansal piyasada işlem gören kağıt, cari yıl için satış tahminlerinin yeniden artmasına ve analistlerin ağırlıklı olarak iyimser olmasına rağmen, son zamanlarda rekor düşük seviyeye geriledi.

AUTO1 Nedir? 

2012 yılında Autohero ve wirkaufendeinauto.de markaları ile kurulan Berlin merkezli şirket, diğer şeylerin yanı sıra otomobil üreticilerinin çip eksikliğinden dolayı daha az üretim yapmasından faydalanıyor. Bu, kullanılmış araç talebini ve fiyatlarını artırıyor. Buna ek olarak, Auto1 hala internette nadiren yer alan kullanılmış araba ticaretinin dijitalleştirilmesinde çok ileridedir.

Bu nedenle, şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Christian Bertermann’ın etrafındaki yönetim, Kasım ayı ortasında üçüncü çeyrek rakamları açıklandığında satış tahminini yeniden yükseltmeyi başardı. Gelirler cari yılda 4,5 ila 4,6 milyar avroya çıkmalı. 2020 yılında şirket 2,8 milyar avro kazanmıştı.

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

İşi genişletmeye yönelik yatırımlar nedeniyle Auto1 kırmızı renkte kalıyor.

Şirket henüz gelecek yıl için bir tahminde bulunmadı . Boser, Bloomberg’de toplanan uzman değerlendirmelerinden memnun olduğunu söyledi. O sırada, önümüzdeki yıl satışlar, 90 milyon Euro’nun biraz üzerinde bir işletme zararıyla 5,9 milyar Euro’ya yükselmişti.

Auto1, 30’dan fazla ülkedeki araba satıcılarının kullanılmış araba alıp satabilecekleri bir çevrimiçi ticaret platformu işletiyor. Bu platform aracılığıyla bu yıl yaklaşık 560.000 otomobilin el değiştirmesi bekleniyor. Bu toptan satış işiyle Auto1, aynı isim altında şimdiye kadarki en büyük anlaşmayı yapıyor. Bu yıl şirketin platformları aracılığıyla toplam 600.000 araba alınıp satılacak. Bu, 2020’dekinden üçte bir fazla olacaktır.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Şirket, özel ilgili taraflara yönelik kendi bayisi Autohero ile gelecekte büyümek istiyor. Auto1, bu işi çok sayıda reklamla artırmak istiyor. 2021’de bu segmentte 42.000’e kadar kullanılmış araba satılacak, geçen yıl sadece 10.000’di.Özel alıcılar arabalarını doğrudan evlerine veya yakındaki uygun bir teslim alma istasyonuna teslim edebilirler.

Özel otomobil satıcıları, araçlarını daha önce çevrimiçi olarak belirlenen bir fiyatla Avrupa’da 400’den fazla bırakma noktasında satabilirler. Buna ek olarak, Auto1, satılık kullanılmış araba işleyen atölyelerinin kapasitesini 2023’te 400.000 adede kadar önemli ölçüde genişletmek istiyor.

Grup şu anda diğer şeylerin yanı sıra futbol sponsorluğu yoluyla farkındalığını artırmaya çalışıyor. Auto1, bu sezondan beri Hertha Berlin futbol kulübünün formasının ön tarafında yer alıyor ve aynı zamanda Paris Saint-Germain’in ortağı. Buna ek olarak, Auto1, arabaları şeffaf cam panelli treylerlerde müşterinin ön kapısına teslim eden kamyonlarla filosunu genişletiyor.

Hisse başlangıçta artan satış hedefine olumlu tepki verdikten sonra, hava yeniden hızla değişti ve fiyat bu hafta ortasında 25,80 avroluk rekor düşük seviyeye düştü. Hisse fiyatı Perşembe günü bir miktar toparlandı ancak MDAX listesindeki kağıt, üçüncü çeyrek rakamlarının sunulmasından ve satış tahminlerinin artmasından bu yana değerinin yaklaşık beşte birini kaybetti.

Bu durum, geçtiğimiz haftalarda ve aylarda yaşanan düşüş eğilimini hızlandırdı. Yüksek abonelik kârlı muhteşem halka arzdan bu yana veriler düşmeye basladı : 38 avroluk ihraç fiyatından, Şubat ayının başındaki ilk işlem gününde neredeyse 57 avroya yükseldi. Ancak son zamanlarda 26 avronun biraz üzerinde olan fiyat, ihraç fiyatının neredeyse üçte bir altında ve rekor seviyenin yarısından fazla altında.

Grup şu anda piyasada yaklaşık 5,6 milyar Euro değerinde. Auto1, 50 MDax değerinin sadece ortasında, lider endeks DAX endeksi (DAX 40 endeksi) küçük kardeşindeki yükseliş sırasında, şirket neredeyse sekiz milyar avro ile hala üst MDax orta sahasındaydı.

En büyük hissedar, Bloomberg verilerine göre yaklaşık yüzde 16 hisseye sahip olan Japon teknoloji yatırımcısı Softbank. Bu nedenle iki kurucu Christian Bertermann ve Hakan Koç’un her biri yüzde 13’ün biraz altında paya sahip. Bertermann şirketin başındayken, Koç o zamandan beri denetim kurulu üyeliğinden emekli oldu.

AUTO1 Group IPO - YouTube

ANALİSTLER NE DİYOR:

Analist loncası için, en son hisse fiyatı gelişimi bir rezalet. Satış tahminlerinin yükseltilmesinden bu yana konuşan dpa-AFX tarafından kaydedilen beş uzmandan dördü, satın alma tavsiyelerini doğruladı. Bazı durumlarda, fiyat hedefi de artırıldı, burada ortalama, mevcut fiyat seviyesinin neredeyse iki katı olan 50 avronun hemen altında.

Durum, Bloomberg haber ajansı tarafından toplanan on iki analist değerlendirmesiyle benzer. Bunlardan 11 tanesi satın alma tavsiyesi veriyor. Ortalama hedef fiyat 50 avronun biraz üzerinde.

Analist Sherri Malek, rakamların açıklanmasından kısa bir süre sonra yayınlanan bir çalışmada, en yüksek hedef fiyatın Kanada bankası RBC’den 70 avro ile geldiğini belirtti. Artan yıllık hedefler de analistlerin tahminlerine kapsam bıraktı.

Alsterresearch analisti Oliver Wojahn şu anda en düşük hedef fiyatı olan 37 avroya sahip. Son fiyat düşüşünün abartılı olduğuna inanıyor ve bu nedenle bu hafta ortasında hisseyi “sat”tan “Al”a yükseltti. Şirketin hızlı büyümek için iyi bir konumda olduğunu düşünüyor.Bu nedenle, değerlendirmesine göre, Auto1 yalnızca 2024’te işletme başabaş noktasına ulaşacak.

Son zamanlarda, Metzler uzmanı Tom Diedrich, üçüncü çeyrek rakamlarından sonra olumlu kaldı. Al tavsiyesini onayladı ve fiyat hedefini bir avro artırarak 47 avroya çıkardı. Bir çalışmada, şirketin Avrupa ikinci el araba patlamasından en çok yararlananlardan biri olduğunu yazdı. Deutsche Bank analisti Nizla Naizer de benzer bir durum görüyor.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Puma Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği

Alireza

Dax’in rekor seviyelerde sabit kalması bekleniyor

Alireza

22 Nisan Piyasa Gelişmeleri

Alireza