ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

14 Nisan Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Perşembe sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

14 Nisan Piyasa Gelişmeleri 

14 Nisan Piyasa Gelişmeleri, Federal Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in Ukrayna’ya yaptığı seyahatin iptal edilmesi ve ECB’nin bugün faiz oranını belirlemesi konusunda Berlin ve Kiev arasında farklılıklar var.

 ALMANYA/UKRAYNA

14 Nisan Piyasa Gelişmeleri, Federal Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in iptal ettiği Ukrayna gezisi konusunda Berlin ve Kiev arasında görüş ayrılıkları var. Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy Çarşamba akşamı yaptığı açıklamada, Steinmeier’den ziyaret için resmi bir talep gelmediğini söyledi. Bu da Steinmeier’in ofisi tarafından yapılmadı, diye açıkladı. Genelkurmay başkanı Serhiy Leshchenko daha önce CNN ile yaptığı bir röportajda Zelenskyy’nin Federal Cumhurbaşkanı’nın herhangi bir ziyaretini iptal etmediğini vurgulamıştı. Öte yandan, süreçle görevlendirilen kişiler tarafından olay farklı şekilde sunulmaktadır. Ardından, Steinmeier’in Çarşamba günü dört Doğu Avrupa cumhurbaşkanıyla Kiev’e gitmesi önerisi Polonya Cumhurbaşkanı Andrej Duda’dan geldi. Bu arada, Rektör Yardımcısı Robert Habeck (Yeşiller) gerilimi düşürmeye çalışıyor. Funke medya grubunun gazetelerine verdiği demeçte Habeck, “Şimdi hepimiz sorunu çözdüğümüzden ve sorunu büyütmediğimizden emin olmalıyız. Telefonlar bunun için icat edildi” dedi.

 ECB

14 Nisan Piyasa Gelişmeleri ECB | Ger40.com

14 Nisan Piyasa Gelişmeleri, Yüksek enflasyon ve ekonominin Ukrayna tarafından gölgelendiği zamanlarda, ECB bugün faiz oranını belirlemek zorunda. ABD Merkez Bankası para politikasındaki geri dönüşü tamamlamış ve rotasını daha da sıkılaştırma niyetinde olsa da, ECB’nin beklemede kalması muhtemeldir. Faiz artırımının ön aşaması olarak milyar dolarlık tahvil alımlarını mümkünse yaz aylarında sonlandırmayı planlıyor. Önde gelen Alman araştırma enstitüleri, para birimi koruyucularını bir hedefler çatışmasında görüyor. Yüksek enflasyon aslında daha yüksek faiz oranlarını gerektirir. Ancak, Ukrayna ihtilafının neden olduğu ekonominin zayıflığı, canlandırıcı bir para politikasını gerekli kılmaktadır.

 14 Nisan Piyasa Gelişmeleri RUSYA/PETROL

İçeridekilere göre, büyük küresel ticaret şirketleri, Mayıs ortasından itibaren Rus devlet şirketlerinden ham petrol ve yakıt alımlarını azaltmak istiyor. Konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara göre, bu hareket, Ukrayna konusunda Rusya’ya yönelik Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarıyla çatışmayı önlemeyi amaçlıyor. AB, Almanya gibi bazı ülkeler ithalata büyük ölçüde bağımlı olduğu için Rus petrolünün ithalatına yaptırım uygulamadı. Ancak ticaret kurumları, Rusya’nın uluslararası finansal sisteme erişimini sınırlamayı amaçlayan yaptırımlar doğrultusunda alımlarını azalttı.

 MERCEDES BENZ

14 Nisan Piyasa Gelişmeleri Mercedes-Benz | Ger40.com

14 Nisan Piyasa Gelişmeleri, Otomobil üreticisi Mercedes-Benz‘in rekor menzile sahip verimli bir elektrikli otomobil vizyonu pratik testi geçti. Yılın başında sunulan “Vision EQXX” prototipi, bir pil şarjı ile bir test turu sırasında tek seferde 1000 kilometreden fazla mesafeyi başardı. CEO Ola Källenius, araştırma arabasının şimdiye kadar yapılmış en verimli Mercedes olduğunu açıkladı. Geliştirme başkanı Markus Schäfer, iki veya üç yıl içinde seri modellerde kullanılması gereken “otomotiv mühendisliğinin geleceği için bir plandan” bahsetti.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 14 Nisan Piyasa Gelişmeleri KOVESTRO

COVESTRO, CEO Markus Steilemann’ın 21 Nisan’daki Yıllık Genel Kurul’da yayınlanan konuşmasında belirttiği gibi, cari yıl için “yüksek düzeyde bir kazanç” bekliyor. 2022 için 2,5’ten 3,0’a kadar bir işletme karı (FAVÖK) öngören önceki tahmin (önceki yıl: 3.1) milyar avroyu konuşmasında tekrarlamadı.

 DAİMLER TRUCK

14 Nisan Piyasa Gelişmeleri, DAIMLER TRUCK, Rus kamyon üreticisi Kamaz’daki hissesinin devlete ait Rostec şirketine olası satışıyla ilgili basında çıkan bir habere karşı çıktı. Daimler Trucks sözcüsü, “Bildiğimiz kadarıyla Rostec ile bu konuda bir görüşme yok” dedi. Mercedes-Benz’in bir sözcüsü “Bunu teyit edemeyiz” dedi – Dax grubu, Daimler AG’nin halefi olarak yüzde 15 Kamaz hissesine sahip. Rus haber ajansı Rass, Rostec patronu Sergei Chemetsov’un bu tür görüşmelerin yapıldığını söylediğini aktardı.

 14 Nisan Piyasa Gelişmeleri COMMERZBANK

Commerzbank

Denetim otoritelerinin artan uyarılarına rağmen COMMERZBANK, Alman emlak piyasasında balon görmüyor. Özel müşteriler başkanı Thomas Schaufler, “Handelsblatt”a verdiği demeçte, “Lüks segmentte kesinlikle havanın inceldiği bazı alanlar var” dedi. “Ama kitlesel pazarda büyük bir tehlike görmüyorum.”

 DRÄGERWERK

14 Nisan Piyasa Gelişmeleri, Tıbbi teknoloji üreticisi başlangıçta yıllık tahminine bağlı kalıyor. Şirket, elektronik bileşenlerin teslimatındaki artan zorluklar nedeniyle, ancak tahmin aralığının yalnızca alt ucunun beklenebileceğini duyurdu. Drägerwerk, satışlarda para birimine göre düzeltilmiş yüzde beş ila dokuz arasında bir düşüş ve yüzde bir ila dört arasında bir FVÖK marjı öngörüyor.

 TESLA

14 Nisan Piyasa Gelişmeleri Tesla | Ger40.com

14 Nisan Piyasa Gelişmeleri, San Francisco’daki bir ABD bölge yargıcı, eski bir Afrikalı-Amerikalı çalışan tarafından açılan bir davada elektrikli otomobil üreticisini sorumlu ilan etti. Çalışan, şirkette ırkçı düşmanlıklara ve saldırılara maruz kaldı ve Tesla buna karşı koymak için çok az şey yaptı. Ancak yargıç, aranan 6.9 milyon $’dan tazminat tazminatını 1.5 milyon $’a ve jüri tarafından verilen 130 milyon $’lık cezai tazminattan 13.5 milyon $’a indirdi. Tesla ve avukatları, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Şirket daha önce tazminat ve cezai zararları her biri 300.000 ABD Doları ile sınırlamaya çalışmıştı.

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 21 Şubat

Alireza

DAX Analizi 9 Mayıs

Alireza

2 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

Alireza