ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıBusinessDAXDAX 40DAX EURO STOXX 50 Dünya borsalarıDAX40Dünya borsalarıEğitimForexGER 40GER40GER40 Analizi

EURO STOXX 50 Nedir? Canlı EUSTX50 Endeksi

EURO STOXX 50 Nedir? Canlı EUSTX50 Endeksi | Ger40.com

EURO STOXX 50 Endeksi nedir?

EURO STOXX 50 (EUSTX50), Avrupa piyasalarında en fazla likiditeye ve işlem gören bölgedeki 11 ülkeden 50 hisse senedinden oluşan bir hisse senedi endeksidir.

EURO STOXX 50 (EUSTX50) canlı fiyatı için tıklayın

Tanıtım

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olan Avrupa, uluslararası arenada da çok önemli bir finans piyasasıdır. Örneğin, bu piyasadaki en alakalı göstergelerden biri EURO STOXX 50 endeksidir. Bu nedenle, yurtdışında yatırım yapmak isteyenler için EUSTX50 endeksinin nasıl çalıştığını bilmek ve bileşimini anlamak çok önemlidir. EURO STOXX 50, Deutsche Borsche Group’un bir sağlayıcısı olan Stokes tarafından tasarlanan EUSTX50 Bölgesi hisse senetlerinin bir hisse senedi endeksidir. Stokes’a göre amaç, EUSTX50 Bölgesi’ndeki olağanüstü sektör liderlerinin mavi çip gösterisini sunmak. En büyük ve en likit 50 hisse senedinden oluşmaktadır. EURO STOXX 50‘deki endeks vadeli işlemleri ve opsiyonları, Avrupa’da ve dünyada en çok işlem gören likit enstrümanlar arasındadır.EURO STOXX 50 Nedir? Canlı EUSTX50 Endeksi | ger40.com

EURO STOXX 50 nedir?

EUSTX50 50, Avrupa piyasalarında en yüksek likiditeye sahip ve işlem gören 50 hisse senedinden oluşan bir hisse senedi endeksidir. 1998 yılında kurulan EURO STOXX 50 Endeksi, 11 Avrupa ülkesindeki şirketlerle ticaret yapıyor. EUSTX50 endeksi, Alman Menkul Kıymetler Borsası’na ait bir şirket olan Deutsche Bourse’dan oluşmaktadır. EURO STOXX 50, münhasıran Euro Bölgesi’ne ait şirketlerden oluşmaktadır. Bu, tek para birimindeki hissenin euro olduğu anlamına gelir.

EURO STOXX 50‘nin tarihi nedir?

EURO STOXX 50, 26 Şubat 1998’de tanıtıldı. Bu kombinasyon her yıl Eylül ayında gözden geçirilir. Bu endeks çeşitli para birimlerinde (Euro, ABD Doları, Kanada Doları, İngiliz Sterlini ve Japon Yeni) ve farklı getiri kombinasyonlarında (fiyat, net getiri ve brüt getiri) mevcuttur. EURO STOXX 50 endeksi, 19 EUSTX50 bölgesel alt endeksinden türetilmiştir. Şirket, serbest piyasa yatırımı açısından euro bölgesindeki en büyük süper liderlerden biridir. Endeks, EUSTX50 endeksinin serbest piyasa serbest piyasa hacminin (TMI) yaklaşık %60’ını kaydeder ve bu da sunulan ülkelerin halka açık piyasa hacminin yaklaşık %95’ini kapsar.

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

EURO STOXX 50, ICB 8000 koduna atanan tüm şirketleri hariç tutan finanal 50 finansal gibi alt endeksler için bir temel olarak kullanılır. Euro bölgesi likidite göstergelerinden biridir: finansal ürünler veya kıyaslama amaçları için ideal bir gösterge. Ayrıca endeks, EUSTX50 risk kontrol göstergeleri gibi birçok stratejik gösterge için temel teşkil etmektedir. Aracılar, sabit sayıda bileşen elde etmek ve endeksin bileşimindeki değişiklikleri azaltarak endekslerin istikrarını korumak için kullanılır.

EURO STOXX 50 Nedir? Canlı EUSTX50 Endeksi | ger40.com

EU 50 endeksi için şirketler nasıl seçilir?

EUSTX50 endeksi, hisse başına en yüksek pazar hacmine sahip 11 Euro Bölgesi ülkesindeki mavi çipli şirketleri gösterir. Mavi çipli şirketler, yalnızca finansal olarak istikrarlı ve piyasada istikrarlı olan şirketlerdir. Hisse senetleri iyi performans gösterir. Hisse senetlerini satın alan yatırımcılar için genellikle yüksek getiri sağlarlar. Endeksin bileşimi, şirketlerin değerindeki artış ve azalışlara bağlı olarak dalgalanmaktadır. Seçim yöntemi, tutarlı ve güncel bir dizin kombinasyonunu garanti eder. Endekse hızlı giriş ve hızlı çıkış kuralları, yalnızca en büyük hisse senetlerinin performansını doğru bir şekilde gösterir.

EU 50‘nin işlevi nedir?

Bugün, avro bölgesi 300 milyon kişiden oluşuyor. Ayrıca bu nüfus, dünya toplam gelirinin %20’sini kazanıyor. Bu ülkelerin ekonomileri zaten istikrarlı ve daha düşük riskli yatırımlar için gösteriliyor. Dolayısıyla bu göstergenin amacı, euro bölgesi piyasalarının performansına ilişkin bir anket sağlamaktır. EURO STOXX 50, büyük Avrupa şirketlerini bir araya getiriyor ve sonuç olarak endeks, bir bütün olarak piyasa ekonomisinin gerçek bir termometresi görevi görüyor. Bu iyi bilinen bir gösterge olmasına rağmen, birçok EUSTX50 yatırımcısı bunu EURO STOXX 50 ile karıştırıyor. İkisi arasındaki en büyük fark, EURO STOXX 50‘nin yalnızca Euro’yu ulusal para birimi olarak kullanan ülkelerin eylemlerini incelemesidir. EUSTX50 , tüm Avrupa hisse senetlerinin performansını hesaplar.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

EURO STOXX 50 endeksi nasıl hesaplanır?

Bu endeks, en yüksek hacme sahip ortalama hisse senedi fiyatıdır. Yani, York Menkul Kıymetler Borsası’nda daha fazla hissesi olan şirketler. Ek olarak, endeks temettü ödemelerini de dikkate almaktadır. Farklı ABD doları ve Euro getiri türleri için 9:00 ile 18:00 Orta Avrupa Saati arasında her 15 saniyede bir hesaplanmıştır. Bu hesaplama ABD doları, İngiliz sterlini ve Japon yeni cinsinden yapılmıştır. EUSTX50, tarihin en yüksek noktasına ulaştı. Mart 2000’de EURO STOXX 50 fiyat tahmini 5.464,43 puandan kapandı. Bu tarihi düşüş, bu arada, yaratılmasından bir aydan kısa bir süre sonra gerçekleşti. Bu durumda fiyat tahmini 920 noktada kapandı.

EURO STOXX 50 bileşimi

EURO STOXX 50‘nin bileşimi yıllık olarak gözden geçirilir ve en az 17 ülkenin eylemleri dikkate alınır. Bununla birlikte, beş ülke, hisselerin %95’ine sahip olan hisselerin neredeyse tamamına sahiptir.

Hisselerin %34’ü Fransız şirketlerinin hisseleridir.
Hisselerin %23,82’si Alman şirketlerine aittir.
Hisselerin %13’ü İspanya’dan.
Hisselerin %12’si Hollanda’ya aittir.
Hisselerin %11’i İtalyan hisseleridir.
EURO STOXX 50‘de en büyük varlığa sahip sektörler arasında bankalar, sanayi sektöründeki şirketler ve kimya şirketleri yer almaktadır. Fransız petrokimya ticaret grubu Total SA, finansal endekste en büyük paya sahip. Grup 1924 yılında kurulmuş ve 2017 yılında 171 milyar dolara ulaşmıştır.

Ger40.com

EURO STOXX 50′ye nasıl yatırım yaparsınız?

Euro bölgesi için Avrupa’nın önde gelen mavi çip endeksi olan EURO STOXX 50 Endeksi, bölgenin süper güç liderlerine mavi çipli bir genel bakış sunuyor. Endeks, 11 avro bölgesi ülkesinden 50 hisse senedini kapsıyor: Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz ve İspanya. EURO STOXX 50 endeksi, finans kuruluşlarının dünya çapında döviz (ETF’ler), vadeli işlemler, opsiyonlar ve yapılandırılmış ürünler gibi çok çeşitli yatırım ürünleri için temel olarak hizmet etmesine olanak tanır. EUSTX50 endeksi, Euro bölgesindeki en büyük hisse senedi yatırımlarını takip etmek isteyen yatırımcılar için pazar lideri endekstir. EURO STOXX 50 endeksini takip eden yatırım piyasasındaki hemen hemen tüm varlıklar ve pasif endeks fonları döviz fonlarıdır (ETF’ler). Yatırımcılar için en büyük ve en popüler ETF’lerden biri SPDR EUSTX50 ETF’dir.

EURO STOXX 50‘ye yatırım yapmanın en kolay yolu ETF’lerdir. ETF’ler, tıpkı sıradan hisse senetleri gibi borsada alınıp satılabilir ve işlem görebilir, bu onları farklı kılan şeydir. Ayrıca herhangi bir komisyon oranında genellikle çok düşüktürler, bu da onları endeks bütçesine veya ortak fonlara kıyasla daha uygun maliyetli hale getirir. En popüler iki EUSTX50 ETF, SPDR EURO STOXX 50 ETF ve iShares EUSTX50 ETF’dir. Birçok tüccar ve yatırımcı, EURO STOXX 50 bazında alım ve satım yapıyor, çünkü piyasa bu göstergeyi Avrupa ekonomik sağlığına genel bir bakış olarak temsil ediyor.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Euro Stoxx 50 Bileşenler

 1. Adidas
 2. Adyen
 3. Ahold Delhaize
 4. Air Liquide
 5. Airbus Group
 6. Allianz
 7. Amadeus
 8. Anheuser Busch Inbev
 9. ASML Holding
 10. AXA
 11. BASF
 12. Bayer
 13. BMW ST
 14. BNP Paribas
 15. CRH
 16. Mercedes-Benz Group ( Eski Daimler )
 17. Danone
 18. Deutsche Boerse
 19. Deutsche Post
 20. Deutsche Telekom AG
 21. Enel
 22. Engie
 23. Eni SpA
 24. EssilorLuxottica
 25. Flutter Entertainment
 26. Iberdrola
 27. Inditex
 28. Infineon
 29. ING Groep
 30. Intesa Sanpaolo
 31. Kering
 32. KONE Oyj
 33. L’Oreal
 34. Linde PLC
 35. Louis Vuitton
 36. Muench. Rueckvers.
 37. Pernod Ricard
 38. Philips
 39. Prosus
 40. Safran
 41. Sanofi
 42. Santander
 43. SAP
 44. Schneider Electric
 45. Siemens AG
 46. TotalEnergies SE
 47. Vinci
 48. Vivendi
 49. Volkswagen VZO
 50. Vonovia

Çözüm

Kısacası EURO STOXX 50, yatırımcıların euro bölgesi finans piyasasında bir termometreye sahip olmalarını sağlayan bir finansal göstergedir. Ayrıca bu endeks en önemli Avrupa göstergelerinden biridir. itbfx.com’da bir demo hesabı açarak bir antrenman hesabının özelliklerini ve avantajlarını kontrol edebilirsiniz. Hisse senetleri, ETF’ler ve seçenekler dahil olmak üzere farklı yatırım türlerini deneyin.

EURO STOXX 50 Canlı Fiyatı (EUSTX50)

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Alman Endüstrisi Üst Üste Altıncı Kez Düşüşte

Alireza

17 Aralık Piyasa Gelişmeleri

Alireza

Tüm piyasalar güçlü başladı

Alireza