ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX EURO STOXX 50 Dünya borsalarıDAX40Dünya BorsalarıEğitimForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

EURO STOXX 50 Nedir? Canlı EUSTX50 Endeksi

EURO STOXX 50 Nedir? Canlı EUSTX50 Endeksi | Ger40.com

EURO STOXX 50 Endeksi nedir?

EURO STOXX 50 (EUSTX50), Avrupa piyasalarında en fazla likiditeye ve işlem gören bölgedeki 11 ülkeden 50 hisse senedinden oluşan bir hisse senedi endeksidir.

EURO STOXX 50 (EUSTX50) canlı fiyatı için tıklayın

Tanıtım

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olan Avrupa, uluslararası arenada da çok önemli bir finans piyasasıdır. Örneğin, bu piyasadaki en alakalı göstergelerden biri EURO STOXX 50 endeksidir. Bu nedenle, yurtdışında yatırım yapmak isteyenler için EUSTX50 endeksinin nasıl çalıştığını bilmek ve bileşimini anlamak çok önemlidir. EURO STOXX 50, Deutsche Borsche Group’un bir sağlayıcısı olan Stokes tarafından tasarlanan EUSTX50 Bölgesi hisse senetlerinin bir hisse senedi endeksidir. Stokes’a göre amaç, EUSTX50 Bölgesi’ndeki olağanüstü sektör liderlerinin mavi çip gösterisini sunmak. En büyük ve en likit 50 hisse senedinden oluşmaktadır. EURO STOXX 50‘deki endeks vadeli işlemleri ve opsiyonları, Avrupa’da ve dünyada en çok işlem gören likit enstrümanlar arasındadır.EURO STOXX 50 Nedir? Canlı EUSTX50 Endeksi | ger40.com

EURO STOXX 50 nedir?

EUSTX50 50, Avrupa piyasalarında en yüksek likiditeye sahip ve işlem gören 50 hisse senedinden oluşan bir hisse senedi endeksidir. 1998 yılında kurulan EURO STOXX 50 Endeksi, 11 Avrupa ülkesindeki şirketlerle ticaret yapıyor. EUSTX50 endeksi, Alman Menkul Kıymetler Borsası’na ait bir şirket olan Deutsche Bourse’dan oluşmaktadır. EURO STOXX 50, münhasıran Euro Bölgesi’ne ait şirketlerden oluşmaktadır. Bu, tek para birimindeki hissenin euro olduğu anlamına gelir.

EURO STOXX 50‘nin tarihi nedir?

EURO STOXX 50, 26 Şubat 1998’de tanıtıldı. Bu kombinasyon her yıl Eylül ayında gözden geçirilir. Bu endeks çeşitli para birimlerinde (Euro, ABD Doları, Kanada Doları, İngiliz Sterlini ve Japon Yeni) ve farklı getiri kombinasyonlarında (fiyat, net getiri ve brüt getiri) mevcuttur. EURO STOXX 50 endeksi, 19 EUSTX50 bölgesel alt endeksinden türetilmiştir. Şirket, serbest piyasa yatırımı açısından euro bölgesindeki en büyük süper liderlerden biridir. Endeks, EUSTX50 endeksinin serbest piyasa serbest piyasa hacminin (TMI) yaklaşık %60’ını kaydeder ve bu da sunulan ülkelerin halka açık piyasa hacminin yaklaşık %95’ini kapsar.

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

EURO STOXX 50, ICB 8000 koduna atanan tüm şirketleri hariç tutan finanal 50 finansal gibi alt endeksler için bir temel olarak kullanılır. Euro bölgesi likidite göstergelerinden biridir: finansal ürünler veya kıyaslama amaçları için ideal bir gösterge. Ayrıca endeks, EUSTX50 risk kontrol göstergeleri gibi birçok stratejik gösterge için temel teşkil etmektedir. Aracılar, sabit sayıda bileşen elde etmek ve endeksin bileşimindeki değişiklikleri azaltarak endekslerin istikrarını korumak için kullanılır.

EURO STOXX 50 Nedir? Canlı EUSTX50 Endeksi | ger40.com

EU 50 endeksi için şirketler nasıl seçilir?

EUSTX50 endeksi, hisse başına en yüksek pazar hacmine sahip 11 Euro Bölgesi ülkesindeki mavi çipli şirketleri gösterir. Mavi çipli şirketler, yalnızca finansal olarak istikrarlı ve piyasada istikrarlı olan şirketlerdir. Hisse senetleri iyi performans gösterir. Hisse senetlerini satın alan yatırımcılar için genellikle yüksek getiri sağlarlar. Endeksin bileşimi, şirketlerin değerindeki artış ve azalışlara bağlı olarak dalgalanmaktadır. Seçim yöntemi, tutarlı ve güncel bir dizin kombinasyonunu garanti eder. Endekse hızlı giriş ve hızlı çıkış kuralları, yalnızca en büyük hisse senetlerinin performansını doğru bir şekilde gösterir.

در راوکس بروکر سرمایه گذاری کنید و از فرصت های مالی جهانی بهره‌ مند شوید

EU 50‘nin işlevi nedir?

Bugün, avro bölgesi 300 milyon kişiden oluşuyor. Ayrıca bu nüfus, dünya toplam gelirinin %20’sini kazanıyor. Bu ülkelerin ekonomileri zaten istikrarlı ve daha düşük riskli yatırımlar için gösteriliyor. Dolayısıyla bu göstergenin amacı, euro bölgesi piyasalarının performansına ilişkin bir anket sağlamaktır. EURO STOXX 50, büyük Avrupa şirketlerini bir araya getiriyor ve sonuç olarak endeks, bir bütün olarak piyasa ekonomisinin gerçek bir termometresi görevi görüyor. Bu iyi bilinen bir gösterge olmasına rağmen, birçok EUSTX50 yatırımcısı bunu EURO STOXX 50 ile karıştırıyor. İkisi arasındaki en büyük fark, EURO STOXX 50‘nin yalnızca Euro’yu ulusal para birimi olarak kullanan ülkelerin eylemlerini incelemesidir. EUSTX50 , tüm Avrupa hisse senetlerinin performansını hesaplar.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

EURO STOXX 50 endeksi nasıl hesaplanır?

Bu endeks, en yüksek hacme sahip ortalama hisse senedi fiyatıdır. Yani, York Menkul Kıymetler Borsası’nda daha fazla hissesi olan şirketler. Ek olarak, endeks temettü ödemelerini de dikkate almaktadır. Farklı ABD doları ve Euro getiri türleri için 9:00 ile 18:00 Orta Avrupa Saati arasında her 15 saniyede bir hesaplanmıştır. Bu hesaplama ABD doları, İngiliz sterlini ve Japon yeni cinsinden yapılmıştır. EUSTX50, tarihin en yüksek noktasına ulaştı. Mart 2000’de EURO STOXX 50 fiyat tahmini 5.464,43 puandan kapandı. Bu tarihi düşüş, bu arada, yaratılmasından bir aydan kısa bir süre sonra gerçekleşti. Bu durumda fiyat tahmini 920 noktada kapandı.

Borsa Nedir? Yeni Başlayanlar için Temel Rehber

EURO STOXX 50 bileşimi

EURO STOXX 50‘nin bileşimi yıllık olarak gözden geçirilir ve en az 17 ülkenin eylemleri dikkate alınır. Bununla birlikte, beş ülke, hisselerin %95’ine sahip olan hisselerin neredeyse tamamına sahiptir.

Hisselerin %34’ü Fransız şirketlerinin hisseleridir.
Hisselerin %23,82’si Alman şirketlerine aittir.
Hisselerin %13’ü İspanya’dan.
Hisselerin %12’si Hollanda’ya aittir.
Hisselerin %11’i İtalyan hisseleridir.
EURO STOXX 50‘de en büyük varlığa sahip sektörler arasında bankalar, sanayi sektöründeki şirketler ve kimya şirketleri yer almaktadır. Fransız petrokimya ticaret grubu Total SA, finansal endekste en büyük paya sahip. Grup 1924 yılında kurulmuş ve 2017 yılında 171 milyar dolara ulaşmıştır.

Ger40.com

EURO STOXX 50′ye nasıl yatırım yaparsınız?

Euro bölgesi için Avrupa’nın önde gelen mavi çip endeksi olan EURO STOXX 50 Endeksi, bölgenin süper güç liderlerine mavi çipli bir genel bakış sunuyor. Endeks, 11 avro bölgesi ülkesinden 50 hisse senedini kapsıyor: Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz ve İspanya. EURO STOXX 50 endeksi, finans kuruluşlarının dünya çapında döviz (ETF’ler), vadeli işlemler, opsiyonlar ve yapılandırılmış ürünler gibi çok çeşitli yatırım ürünleri için temel olarak hizmet etmesine olanak tanır. EUSTX50 endeksi, Euro bölgesindeki en büyük hisse senedi yatırımlarını takip etmek isteyen yatırımcılar için pazar lideri endekstir. EURO STOXX 50 endeksini takip eden yatırım piyasasındaki hemen hemen tüm varlıklar ve pasif endeks fonları döviz fonlarıdır (ETF’ler). Yatırımcılar için en büyük ve en popüler ETF’lerden biri SPDR EUSTX50 ETF’dir.

EURO STOXX 50‘ye yatırım yapmanın en kolay yolu ETF’lerdir. ETF’ler, tıpkı sıradan hisse senetleri gibi borsada alınıp satılabilir ve işlem görebilir, bu onları farklı kılan şeydir. Ayrıca herhangi bir komisyon oranında genellikle çok düşüktürler, bu da onları endeks bütçesine veya ortak fonlara kıyasla daha uygun maliyetli hale getirir. En popüler iki EUSTX50 ETF, SPDR EURO STOXX 50 ETF ve iShares EUSTX50 ETF’dir. Birçok tüccar ve yatırımcı, EURO STOXX 50 bazında alım ve satım yapıyor, çünkü piyasa bu göstergeyi Avrupa ekonomik sağlığına genel bir bakış olarak temsil ediyor.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Euro Stoxx 50 Bileşenler

 1. Adidas
 2. Adyen
 3. Ahold Delhaize
 4. Air Liquide
 5. Airbus Group
 6. Allianz
 7. Amadeus
 8. Anheuser Busch Inbev
 9. ASML Holding
 10. AXA
 11. BASF
 12. Bayer
 13. BMW ST
 14. BNP Paribas
 15. CRH
 16. Mercedes-Benz Group ( Eski Daimler )
 17. Danone
 18. Deutsche Boerse
 19. Deutsche Post
 20. Deutsche Telekom AG
 21. Enel
 22. Engie
 23. Eni SpA
 24. EssilorLuxottica
 25. Flutter Entertainment
 26. Iberdrola
 27. Inditex
 28. Infineon
 29. ING Groep
 30. Intesa Sanpaolo
 31. Kering
 32. KONE Oyj
 33. L’Oreal
 34. Linde PLC
 35. Louis Vuitton
 36. Muench. Rueckvers.
 37. Pernod Ricard
 38. Philips
 39. Prosus
 40. Safran
 41. Sanofi
 42. Santander
 43. SAP
 44. Schneider Electric
 45. Siemens AG
 46. TotalEnergies SE
 47. Vinci
 48. Vivendi
 49. Volkswagen VZO
 50. Vonovia

Çözüm

Kısacası EURO STOXX 50, yatırımcıların euro bölgesi finans piyasasında bir termometreye sahip olmalarını sağlayan bir finansal göstergedir. Ayrıca bu endeks en önemli Avrupa göstergelerinden biridir. itbfx.com’da bir demo hesabı açarak bir antrenman hesabının özelliklerini ve avantajlarını kontrol edebilirsiniz. Hisse senetleri, ETF’ler ve seçenekler dahil olmak üzere farklı yatırım türlerini deneyin.

Dünya Borsaları; Borsa nedir?

Dünya Borsaları; Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın, Borsa, hisse senetleri, tahviller ve menkul kıymetler borsaları alım ve satımının yapıldığı bir pazar yeridir. Borsalar, ulusal ekonominin sağlığı için bir ölçü işlevi görebilir ve aynı zamanda dünya ekonomik gücünün önemli bir göstergesi olabilir. Bunun nedeni, finansal piyasanın büyümesinin daha yüksek yaşam standartlarına ve istihdam oranlarına eşit olmasıdır.

Geleneksel olarak, borsalar faaliyet gösterdikleri her ülkede fiziksel yapılardadır, ancak elektronik ticarete geçişle birlikte çoğu ticaret ofislerini kapattı ve çevrimiçi platformlara geçti. Bununla birlikte, kurumların kendileri hala aktif ve bazıları trilyonlarca dolarlık piyasa değeriyle her zamankinden daha büyük.

Dünyanın en büyük borsaları hangileridir?

New York Menkul Kıymetler Borsası’nda, küçük yerel borsalara kadar, büyüklük ve işlem hacmi değişen 60 büyük küresel borsa vardır. Burada dünyanın en büyük piyasa değerine sahip borsalarına bir göz atacağız.

 Dünyanın en büyük 10 borsası

Hepsi ABD dolarına göre baz alınmış piyasa değerlerine göre dünyanın en iyi 10 borsasına göz atıyoruz.

Bunlar:

 1. New York Stock Exchange (New York Menkul Kıymetler Borsası)
 2. NASDAQ
 3. Tokyo Stock Exchange (Tokyo Menkul Kıymetler Borsası)
 4. Shanghai Stock Exchange (Şanghay Menkul Kıymetler Borsası)
 5. Hong Kong Stock Exchange (Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası)
 6. London Stock Exchange (Londra Borsası)
 7. Euronext (Euronext Menkul Kıymetler Borsası)
 8. Shenzhen Stock Exchange (Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası)
 9. Toronto Stock Exchange (Toronto Menkul Kıymetler Borsası)
 10. Deutsche Börse (Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası)

Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

 Dünya Borsaları : New York Stock Exchange (New York Menkul Kıymetler Borsası)

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı - New York Stock Exchange canlı - New York Menkul Kıymetler Borsası canlı - New York Borsası canlı - Menkul Kıymetler Borsaları | Ger40.com

New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), New York’ta Wall Street’te yer almaktadır. 1817’de kuruldu, ancak 1963’e kadar NYSE adı altında faaliyet göstermedi. New York Menkul Kıymetler Borsası Grubu, 1929’daki Wall Street Kazası ve 1987’deki Kara Salı gibi rezil olaylarla en üst noktasına çıkan çalkantılı bir yola sahipti. Ancak I. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana, Londra Menkul Kıymetler Borsası’nı geçtiğinden beri, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük borsası olmayı sürdürdü. 2012 yılında NYSE, bir Amerikan vadeli işlem borsası grubu Intercontinental Exchange tarafından devralındı.

New York Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değeri Mart 2018’de 23.12 trilyon dolardı – bu, toplam dünya borsa değerinin yaklaşık %40’ı. Finans, sağlık, tüketim malları ve enerji gibi sektörleri kapsayan New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören 2400’den fazla şirket var. Daha ünlü şirketlerinden bazıları Exxon Mobil Corp (XOM), Citigroup Inc (C) ve Pfizer Inc (GE) – Dow Jones, NYSE’nin değerini izlemek için en çok kullanılan endekstir, ancak bileşenler de listelenebilir.

 Dünya Borsaları  NASDAQ

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı - NASDAQ canlı - NASDAQ Borsası canlı - Menkul Kıymetler Borsaları -| Ger40.com

Dünya Borsaları; NASDAQ borsası da ünlü Times Meydanı’nda bulunan New York’ta. Ulusal Menkul Kıymet Satıcıları Otomatik Fiyat Teklifleri Birliği’nin kısaltmasıdır ve 1971’de bir grup yerel borsacı tarafından kurulmuştur. NASDAQ, hiçbir zaman açık bir isyan sistemi üzerinde çalışmadığı için olağandışıdır; bunun yerine her zaman bilgisayar ve telefon tabanlı bir ticaret sistemi kullandı ve bu da onu ilk elektronik borsa yaptı.

Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

NASDAQ piyasa değeri, Mart 2018’de 10.93 trilyon dolara ulaştı ve bu da onu ikinci en büyük borsa konumuna getirdi. Bununla birlikte, teknoloji hisselerinin en büyük piyasa değerine sahiptir – NASDAQ’ın en çok işlem gören şirketlerinden bazıları arasında Apple (APPL), Microsoft (MSFT), Facebook (FB) ve Tesla (TSLA) bulunmaktadır. Borsa performansını ölçmek için kullanılan endeks Nasdaq 100’dür.

 Dünya Borsaları Tokyo Stock Exchange (Tokyo Menkul Kıymetler Borsası)

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı -Tokyo Stock Exchange canlı - Tokyo Menkul Kıymetler Borsası canlı - Tokyo Borsası canlı - Menkul Kıymetler Borsaları | Ger40.com

Dünya Borsaları; Tokyo Menkul Kıymetler Borsası (TSE) 1878’de kuruldu ve Japonya’daki en büyük borsadır. TSE, II. Dünya Savaşı’ndan sonra sorunlarla karşılaştı ve hatta ülkenin savaşa dahil olması nedeniyle Ağustos 1945 ile Nisan 1949 arasında askıya alındı. 1949’da yeniden markalandı ve şimdi yaygın olarak sahibi olan Japan Exchange Group adıyla biliniyor. Grup, 2013 yılında Osaka Menkul Kıymetler Borsası ile TSE’nin birleşmesiyle kuruldu. Tokyo Menkul Kıymetler Borsası artık Londra Menkul Kıymetler Borsası da dahil olmak üzere tüm dünyadaki diğer borsalarla ortak.

Bugün Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören ve TSE’nin piyasa değerini Mart 2018 itibarıyla 6.22 trilyon dolara çıkaran 3575’in üzerinde şirket bulunmaktadır. Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nın gösterge endeksi Nikkei 225’dir ve TSE’de işlem gören en iyi şirketleri içerir. Honda Motor Co, Toyota Motor Corp ve Sony Corp olarak.

Shanghai Stock Exchange (Şanghay Menkul Kıymetler Borsası)

Dünya Borsaları - Borsa nedir- dünya borsaları canlı - Shanghai Stock Exchange canlı - Şanghay Menkul Kıymetler Borsası canlı - Şanghay Borsası canlı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com

Dünya Borsaları; Şanghay Menkul Kıymetler Borsası (SSE), Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki üç bağımsız borsadan biridir – diğer ikisi de bu listede yer alan Shenzhen ve Hong Kong’dur. Şanghay Menkul Kıymetler Borsası, 1990 yılında kurulmuş olmasına rağmen dünyanın en büyük dördüncü borsasıdır. Borsanın kökenleri aslında 1866’ya kadar gitmektedir, ancak Çin devrimi nedeniyle 1949’da askıya alınmıştır.

SSE’de listelenen her hisse senedi, yerel yuan para biriminde fiyatlandırılan ‘A’ hisselerine ve ABD doları cinsinden işlem gören ‘B’ hisselerine sahiptir. ‘A’ hisseleri, yabancı yatırım planına hak kazanan yatırımcılar hariç, sadece yerli yatırım içindir, ‘B’ hisseleri ise hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için mevcuttur.

Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Şanghay Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değeri Mart 2018’de 5.01 trilyon dolara ulaştı. Yatırımcılar, Şanghay Bileşik olarak da bilinen SSE Kompozit endeksini kullanarak Şanghay Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenen hisse senetlerinin performansını takip edebilirler. Buna PetroChina, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası ve Çin Ziraat Bankası gibi Şanghay Menkul Kıymetler Borsası’ndaki en büyük hisse senetleri dahildir.

Hong Kong Stock Exchange (Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası)

Dünya Borsaları - Borsa nedir- dünya borsaları canlı - Hong Kong Stock Exchange canlı - Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası canlı - Hong Kong Borsası canlı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com

Dünya Borsaları; Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası (SEHK), 1891’de Hong Kong’daki Borsa Komisyoncuları Birliği tarafından kuruldu – 1914’te Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası olarak yeniden adlandırıldı. SEHK, Çin’deki üç borsadan biridir, ancak fiziksel ticaret katıdır. SEHL, elektronik ticarete geçiş nedeniyle 2017’de kapatıldı.

Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası (HSI), Mart 2018’de 4,46 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Asya’nın üçüncü, dünyanın beşinci en büyük borsasıdır. Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası, Hong Kong Doları (HKD) ile işlem görmektedir. Listelenen şirketler esas olarak Hong Kong’da yerleşiktir. Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören 1955 şirket var – Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değerinin büyük bir kısmı AIA, Tencent Holdings ve HSBC Holdings dahil olmak üzere en büyük 20 hissesinden geliyor.

London Stock Exchange (Londra Borsası)

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı - London Stock Exchange canlı - Londra Borsası canlı - menkul kıymetler borsaları | Ger40.com

Dünya Borsaları; Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE) 1801’de kuruldu, ancak kökenleri, LSE’nin hizmetinin piyasa fiyatlarının haftada iki kez kağıt yayınından başka bir şey olmadığı 1698 yılına kadar uzanıyor. Bu onu dünyanın en eski borsalarından biri yapar. Aslında, NYSE tarafından tahttan indirildiği I. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar dünyanın en büyük borsasıydı. LSE şu anda dünyanın en büyük altıncı borsası ve Avrupa’nın en büyük borsasıdır.

LSE’nin sahibi, LSE’nin Borsa Italiana ile birleştiği 2007 yılında kurulan Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu’dur. 70 ülkede 3000’den fazla şirket ile en uluslararası borsadır.

Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değeri Mart 2018’de 4,38 trilyon dolardı. Yatırımcılar LSE’nin performansını ve piyasa değerini Financial Times Borsa Endeksi 100 Hisse Endeksi veya FTSE 100 ile takip edebilirler. Endeks ilk 100’ü içerir. Barclays, BP ve GlaxoSmithKline dahil olmak üzere Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören şirketler. FTSE 250, FTSE Small Cap ve FTSE All-Share dahil olmak üzere Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören şirketleri izlemek için kullanılabilecek başka endeksler de vardır.

Euronext Menkul Kıymetler Borsası

Euronext Menkul Kıymetler Borsası canlı - Euronext canlı - Euronext Borsası canlı - menkul kıymetler borsaları | Ger40.com

Dünya Borsaları; Euronext Menkul Kıymetler Borsası, Amsterdam, Hollanda merkezlidir, ancak bir pan-Avrupa borsasıdır – Hollanda, Portekiz, Belçika, Fransa, İrlanda ve Birleşik Krallık’ı kapsar. 2000 yılında Avrupa ekonomisini bir bütün olarak temsil etmek amacıyla kurulmuştur, bu nedenle Euro ile faaliyet göstermektedir.

2007 yılında Euronext, NYSE Grubu ile birleşerek NYSE Euronext’i oluşturdu ve 2013 yılında Intercontinental Exchange borsayı tamamen devraldı. Ardından, Haziran 2014’te Euronext tekrar bağımsız bir şirket olmak için halka açıldı.

Euronext, 4.36 trilyon dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük yedinci borsasıdır. Borsa birkaç ülkeyi içerdiğinden, performansını izlemek için kullanılabilecek 1300 borsada işlem gören şirket ve 30 hisse senedi endeksi vardır. Ancak, Euronext’te işlem gören şirketler için baskın hisse senedi endeksi, AXA, Christian Dior ve Renault dahil olmak üzere Euronext Menkul Kıymetler Borsası’ndaki en büyük ve en likit hisse senetlerinden oluşan Euronext 100’dür.

Shenzhen Stock Exchange (Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası)

Shenzhen Stock Exchange canlı - Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası canlı - Shenzhen Borsası canlı | Ger40.com

Dünya Borsaları; Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası (SZSE), Çin Halk Cumhuriyeti’nin üçüncü borsasıdır. 1987 yılında kurulmuş olmasına rağmen, 1990 yılına kadar resmi olarak faaliyette değildi. SZSE kendi kendini düzenleyen bir kurumdur, ancak Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC) tarafından denetlenmektedir.

Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası, Mart 2018’de 3.49 trilyon dolarlık bir piyasa değerine sahipti ve bu da onu dünyanın sekizinci en büyük borsası yaptı.

Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören şirketler esas olarak Çin’de bulunduğundan, SZSE hisseleri Çin yuanı ile işlem görmektedir. Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası aynı zamanda 2004 yılında imalat sektöründeki işletmeler için kurulan KOBİ Kuruluna ve NASDAQ’ın teknoloji start-up’larına odaklanmasını çoğaltmak için 2009 yılında başlatılan ChiNext kuruluna da ev sahipliği yapmaktadır.

Toronto Stock Exchange (Toronto Menkul Kıymetler Borsası)

Toronto Stock Exchange canlı - Toronto Menkul Kıymetler Borsası canlı - Toronto Borsası canlı - menkul kıymetler borsaları | Ger40.com

Dünya Borsaları; Toronto Menkul Kıymetler Borsası (TSX) 1852’de kuruldu. Listelenen 1500’den fazla şirket ile Kanada’nın en büyük borsasıdır. 2009 yılında TSX, Montreal Menkul Kıymetler Borsası ile birleşti ve böylece ana şirketin adı TSX Group’tan TMX Group olarak değiştirildi. TMX Grubu, 2011 yılında Londra Menkul Kıymetler Borsası ile birleşme görüşmelerindeydi, ancak bu, hissedarlardan onay alamayınca suya düştü.

TSX, piyasa değeri bakımından Kuzey Amerika’daki en büyük üçüncü borsa ve dünyanın en büyük dokuzuncu borsasıdır – Mart 2018’de Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değeri 2,29 trilyon dolardı. Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören en önemli şirketlerden bazıları Royal Bank of Canada ve Suncor Energy Inc’dir. TSX’teki ilk 100 şirket, Toronto Borsasının yaklaşık %70’ini oluşturan S&P/TSX Kompozit Endeksi kullanılarak izlenebilir.

Deutsche Börse (Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası)

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı - Deutsche Börse canlı - Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası canlı - Frankfurt Borsası canlı - menkul kıymetler borsaları | Ger40.com

Dünya Borsaları; Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası (FWB), döviz kurlarını sabitlemek için 1585 yılında kuruldu, ancak sonraki yüzyıllarda Londra Menkul Kıymetler Borsası ve Paris Menkul Kıymetler Borsası ile birlikte dünyanın ilk borsalarından biri olarak kabul edildi. Almanya’nın önde gelen borsası olan Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası resmi olarak II. Dünya Savaşı’ndan sonra kuruldu.

Borsa Nedir? Yeni Başlayanlar için Temel Rehber

1993 yılında Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nın mülkiyeti, Londra Menkul Kıymetler Borsası’nı devralmak için görüşmelerde bulunan Deutsche Bӧrse AG şirketine devredildi. Bu görüşmeler 2005 yılında suya düştü.

Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değeri, Mart 2018’de 2,22 trilyon dolardı ve bu da onu dünyanın en büyük onuncu borsası konumuna getirdi. Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören şirketler, esas olarak Almanya’da ve euro kullanarak ticaret yapan diğer ülkelerde yerleşiktir. Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nın performansını izlemek için kullanılan birincil endeks, Adidas, BMW ve E.ON gibi şirketleri içeren FWB’deki ilk 40 şirket için mavi çipli bir borsa endeksi olan DAX endeksi (DAX 40)‘tir.

Bu makaleyi faydalı bulduysanız, daha fazla bilgi ve özel içeriklerimizden haberdar olmak için lütfen iletişim formu doldurun ve borsa yatırımı yolculuğunuzda bir adım öne geçin!

EURO STOXX 50 Canlı Fiyatı (EUSTX50)

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Deutsche Telekom baz istasyonları satıyor

Alireza

DAX Endeksi 30 Kasım

Alireza

DAX Analizi 6 Eylül (09:40)

Alireza