ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri

DAX Analizi 17 Mart - 16 Aralık Piyasa Gelişmeleri - DAX Analizi 10 Mart

Perşembe sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri yüksek enflasyon göz önüne alındığında, Federal Rezerv devasa satın alma programından daha hızlı çıkmaya karar verdi. Buna ek olarak, yeni tahminler artık önümüzdeki yıl içinde en az üç faiz artırımı önermektedir. ABD Merkez Bankası, tahvil alımlarındaki kesintinin iki katına çıkarak ayda 30 milyar dolara çıkacağını söyledi. Bu, satın almaların Mart 2022’ye kadar sona ereceği anlamına gelir. Kilit faiz oranını yüzde 0,00 ila 0,25’te bırakma kararı oybirliğiyle alındı. Ekonomistler ve borsacılar bu kararları bekliyordu. Kasım ayından bu yana Fed, satın alma programını ayda 15 milyar dolar azalttı. Teknik jargonda, bu para politikası normalleştirme süreci, daralma olarak da bilinir.

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Enflasyon bu yıl tavan yaptı. Kasım ayında yüzde 6,8 ile 1982’den bu yana en yüksek seviyeydi ve bu nedenle merkez bankasının yüzde 2,0 hedefinin oldukça üzerinde. Enflasyonun kontrolden çıkmasının nedeni, korona krizi sonrası küresel ekonomik toparlanma sürecinde mal ve hizmetlere yönelik güçlü talebin yanı sıra tedarik zincirlerinde yaşanan dar boğazlardır.

Bugün en önemli konu

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri

Avrupa Merkez Bankası Konseyi (ECB), pandemi satın alma programı PEPP kapsamındaki net alımları Mart 2022’nin sonunda sona erdirmeye karar vermeli. müzakereler. ECB’nin ilk çeyrekte ne kadar tahvil alacağı, sonrasında ne kadar tahvil alacağı, APP programının nasıl değiştirileceği gibi diğer sorular konusunda büyük bir belirsizlik var. Aynı şekilde, ECB’nin kararlarında karşılaştığı makroekonomik ortama ilişkin belirsizlik. Yeni bir Corona varyantının (Omikron) büyüme ve enflasyon etkileri ile kısa vadeli enflasyonda hala şaşırtıcı derecede güçlü bir artış arasında tartmak zorunda. ECB’nin ekonomi kadrosunun 2023 ve 2024 için enflasyon tahminlerine özellikle dikkat ediliyor. Dow Jones Newswires tarafından ankete katılan 49 ekonomistin tamamı, ECB’nin ana yeniden finansman oranını yüzde 0,00’da ve mevduat oranını eksi yüzde 0,50’de tutmasını bekliyor.

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri AVRUPA

ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı sonucunda Wall Street’teki yükselişin ardından Avrupa borsalarının da önemli ölçüde büyümesi bekleniyor. Bir yandan, Fed’in artık dörtnala enflasyonla mücadeleye başlaması ve daralma hızını ikiye katlaması borsada olumlu karşılanmakta, bu da menkul kıymet alımlarının Mart 2022’de sona ereceği anlamına gelmektedir. Yalnızca yazarlara göre, faiz artırım yolunun öncekinden daha hızlı dikleşmesi bekleniyor 2022 için şu anda üç kilit faiz artışı bekleniyor ve 2023’te de pek çoğu bunu izleyebilir. Kilit faiz oranı daha önce hesaba katıldığından daha hızlı yükselecek olsa bile, bunlar uzun vadede eskisinden daha yüksek olması beklenmiyor. ABD Merkez Bankası’nın, yatırımcılara planlama güvenliği sağlayan gelecekteki para politikasının çok net bir resmini sunmuş olması, borsada olumlu karşılanıyor. Ayrıca, dışsal bir olay olursa ABD Merkez Bankası’nın yine devreye girmeye hazır olacağı varsayılabilir. Ayrıca gözler şimdiden öğle saatlerinde Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kararlarında.

Gözden Geçirme: Beklendiği gibi, ABD Merkez Bankası’nın akşam para politikası kararı öncesinde iş dünyası temkinli davrandı. Inditex, iş rakamları sunulduktan sonra yüzde 5,2 düştü. İspanyol moda zincirinde, çevrimiçi ticaretteki yüzde 28’lik büyüme iyi karşılandı. Ancak analistler, marj gelişimini piyasa beklentilerini karşılamadığını söyleyerek eleştirdi. Rakip Hennes & Mauritz’in (H&M) payı için bile rakamlara göre yüzde 2,8 düştü. Ve bu, analistler tarafından beklentilerle uyumlu olarak tanımlanmasına rağmen. Ancak şirket, UBS’ye göre hala 2022 için bir tahminde bulunmadı. Generali yüzde 0.3 değer kazandı. Hem hisse geri alımı hem de büyüme hedefi burada iyi karşılandı. Veolia’nın Süveyş’i AB tarafından devralmasının onaylanması da olumlu karşılandı. Veolia yüzde 2,3, Süveyş yüzde 0,1 büyüdü. Banca Carige, BPER Banca’nın (+ %6,1) daha küçük rakip için teklif vermesinin ardından yüzde 13,7 arttı.

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri DAX / MDAX / TECDAX

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri

İyi bir şekilde iddia edildi – görünümdeki bir başka artışın ardından, Cropenergies yüzde 4,6 kazandı – ancak artış piyasa açısından tamamen şaşırtıcı değildi. Cropenergies’in ana şirketi Südzucker de tahminini yükseltti – hisse yüzde 2,8’lik bir artı ile tepki verdi. Evotec, yüzde 7,6’lık bir prim ile piyasada fark edilir derecede sağlamdı. Perakendede daha büyük bir siparişten söz ediliyordu.

Çarşamba günkü işlemlerde Fed kararlarının beklentilerle uyumlu olduğuna dair rahatlama hakim oldu. ABD’de, teknoloji hisseleri, önceki günlerde yoğun bir şekilde satılan toparlanmaya öncülük etti. Infineon, akşam saatlerinde yaklaşık yüzde 3 daha yüksek işlem gören Alman hisse senetlerinden kâr etti. Bu arada, Metro yüzde 1,8 düştü. Şirket, bir alt satır zararı kaydettikten sonra geçen mali yıl için temettü ödemez.

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri ABD

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri

ABD borsaları, ABD Merkez Bankası’nın beklendiği gibi para politikasını sıkılaştırmasını açıklamasının ardından Çarşamba günü ilk zararlarını fazlasıyla telafi etti. Kararların açıklanmasıyla birlikte, son günlerde hisse fiyatlarına ağırlık veren piyasadaki belirsizlik ortadan kalktı. Zayıf ABD perakende verileri ve daha iyi, ancak tamamen ikna edici olmayan Empire State Endeksi bu arada ilgi çekici değildi. Beklenenden biraz daha güçlü olan ABD ithalat fiyatları, Fed’in harekete geçmesi gerektiği görüşünü destekledi. Bireysel hisse senetleri arasında Pfizer yüzde 5,9 yükseldi. Şirkete göre, ilk çalışmalar, ilaç şirketinin Covid-19 ile hastalık semptomlarına karşı hapının da Omikron varyantı ile çalıştığını gösterdi. Eli Lilly yüzde 10.4 yükseldi, ilaç şirketi bakış açısını yükseltti ve gelecekteki “boru hattının” bir ön izlemesini sağladı. Nucor’da (-8.6%) kar tahmini hayal kırıklığı yarattı. Aspen Group, iş raporlarına göre yüzde 27,2 oranında çöktü. Eğitim için teknoloji konusunda uzmanlaşan şirket, artan satışlara rağmen hala kırmızıdaydı.

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri Bitcoin

Dolar, Fed kararlarından yalnızca geçici olarak yararlandı. Euro 1,1222 dolara düştü, ancak daha sonra toparlandı ve 1,13 dolar işaretine yaklaştı. Dolar endeksi yüzde 0.2 düştü.

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri Petrol

Petrol fiyatları, özellikle doların Fed açıklamalarına göre kazanımlarını sürdürememesi nedeniyle başlangıçtaki kayıplarından toparlandı. Aktörler, Fed’in ekonominin büyüdüğü ve pandeminin öngörülebilir gelecekte sona ereceği yönündeki görüşünü izledi. ABD petrol stoklarında şaşırtıcı derecede keskin bir düşüşten de destek geldi. WTI tipi ABD hafif petrolünün varili, yüzde 0.2 artışla 70.87 dolardan işlem gördü. Brent’in fiyatı yüzde 0,2 artışla 73,88 dolara yükseldi. E-ticarette fiyatlar yükselmeye devam etti.

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri METALLER

Altın fiyatları Fed kararlarının ardından yükseldi. Troy ons, geç işlemlerde 1,775 dolardan iyi tutundu. Ancak, para politikasında sıkılaşma beklentisi önceki günlerde zaten fiyatı baskı altına almıştı. Tailwind, kazanımlarını koruyamayan ve geride kalan dolardan geldi.

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri KORONAVİRÜS PANDEMİSİ

coronaÜlke çapında yedi günlük yeni korona enfeksiyonu insidansı tekrar düştü. Robert Koch Enstitüsü’ne (RKI) göre Perşembe sabahı değer 340,1 oldu. Önceki gün 350.0 idi, bir hafta önce 422.3 idi. RKI’nin ayrıca duyurduğu gibi, 24 saat içinde 56.677 (önceki hafta: 70.611) yeni enfeksiyon kaydedildi.
– Federal Maliye Bakanı Christian Lindner’a (FDP) göre, federal hükümet yeterli aşının bulunması için 2,2 milyar avroyu seferber ediyor. Aldığı bilgilere göre bu, Almanya’nın önümüzdeki yıl için 92 milyon kutu Biontech ve Moderna tedarik edebileceği anlamına geliyor.

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri ABD SAVUNMA POLİTİKASI 

ABD Kongresi, yeni mali yıl için milyar dolarlık savunma bütçesini onayladı. Temsilciler Meclisi’ne göre, Senato Çarşamba günü 768 milyar dolarlık bütçeli yasama paketini oyladı.

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri JAPONYA

Japonya’nın ihracatı, yurt dışından gelen çelik ve yarı iletken üretimi bileşenlerine yönelik güçlü talep nedeniyle Kasım ayında önemli ölçüde arttı. Maliye Bakanlığı’nın açıklamasına göre ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,5 arttı. Ekim ayında artış yüzde 9,4 oldu. Factset tarafından ankete katılan ekonomistler yüzde 27,4 büyüme bekliyorlardı.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

Dax hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri METRO

geçmiş mali yıl için temettü dağıtımını askıya almayı planlıyor. Toptan satış grubu tarafından verilen sebep, sonuçta geçen yılın aksine, işlem gelirleriyle mahsup edilmeyen bir zarar kaydetmesiydi. Yeni başlayan 2021/22 mali yılında, grup satışlarını tekrar artırmak ve pandemi öncesi seviyeye ulaşmak istiyor – kur ve portföy etkilerine göre ayarlanmış, artış yüzde 3 ila 7 olmalı.

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri DAIMLER TRUCK

ger40.com

Derecelendirme kuruluşu S&P, listeye yeni giren kamyon üreticisine bir kredi notu verdi. Not BBB +, görünüm durağan.
Santander

Büyük İspanyol bankası, Latin Amerika işinin dijitalleşmesini ve teknolojik gelişimini ilerletmek için 2022 ile 2024 arasında yaklaşık 6 milyar avro harcamayı planlıyor.

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri SOTHEBY’S

Müzayede evi, 2021’de yaklaşık 6,5 milyar avroluk rekor satış kaydetti. Sotheby’s’e göre, müzayede satışları 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 71 arttı.

16 Aralık Piyasa Gelişmeleri REDDIT

ABD çevrimiçi platformu, halka arz için belgeleri ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sundu. Şirket, bir blog gönderisinde belirli ayrıntıları yayınlamadı. Teklif edilecek hisse sayısı ve planlanan teklif için fiyat aralığı henüz belirlenmedi. Ağustos ayında Reddit, Fidelity Investments tarafından yapılan bir yatırımın ardından yaklaşık 10 milyar dolarlık bir değerleme olduğunu açıklamıştı.

100$ ile Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

6 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Alireza

30 Ağustos Dünya Borsaları Gündemi

Alireza

22 Nisan Piyasa Gelişmeleri

Alireza