ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX EURO STOXX 50 Dünya borsalarıDAX40Dünya BorsalarıEğitimEuroForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

Dünya Borsaları

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları; Borsa nedir?

Dünya Borsaları; Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın, Borsa, hisse senetleri, tahviller ve menkul kıymetler borsaları alım ve satımının yapıldığı bir pazar yeridir. Borsalar, ulusal ekonominin sağlığı için bir ölçü işlevi görebilir ve aynı zamanda dünya ekonomik gücünün önemli bir göstergesi olabilir. Bunun nedeni, finansal piyasanın büyümesinin daha yüksek yaşam standartlarına ve istihdam oranlarına eşit olmasıdır.

Geleneksel olarak, borsalar faaliyet gösterdikleri her ülkede fiziksel yapılardadır, ancak elektronik ticarete geçişle birlikte çoğu ticaret ofislerini kapattı ve çevrimiçi platformlara geçti. Bununla birlikte, kurumların kendileri hala aktif ve bazıları trilyonlarca dolarlık piyasa değeriyle her zamankinden daha büyük.

Dünyanın en büyük borsaları hangileridir?

New York Menkul Kıymetler Borsası’nda, küçük yerel borsalara kadar, büyüklük ve işlem hacmi değişen 60 büyük küresel borsa vardır. Burada dünyanın en büyük piyasa değerine sahip borsalarına bir göz atacağız.

 Dünyanın en büyük 10 borsası

Hepsi ABD dolarına göre baz alınmış piyasa değerlerine göre dünyanın en iyi 10 borsasına göz atıyoruz.

Bunlar:

 1. New York Stock Exchange (New York Menkul Kıymetler Borsası)
 2. NASDAQ
 3. Tokyo Stock Exchange (Tokyo Menkul Kıymetler Borsası)
 4. Shanghai Stock Exchange (Şanghay Menkul Kıymetler Borsası)
 5. Hong Kong Stock Exchange (Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası)
 6. London Stock Exchange (Londra Borsası)
 7. Euronext (Euronext Menkul Kıymetler Borsası)
 8. Shenzhen Stock Exchange (Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası)
 9. Toronto Stock Exchange (Toronto Menkul Kıymetler Borsası)
 10. Deutsche Börse (Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası)

Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

 Dünya Borsaları : New York Stock Exchange (New York Menkul Kıymetler Borsası)

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı - New York Stock Exchange canlı - New York Menkul Kıymetler Borsası canlı - New York Borsası canlı - Menkul Kıymetler Borsaları | Ger40.com

New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), New York’ta Wall Street’te yer almaktadır. 1817’de kuruldu, ancak 1963’e kadar NYSE adı altında faaliyet göstermedi. New York Menkul Kıymetler Borsası Grubu, 1929’daki Wall Street Kazası ve 1987’deki Kara Salı gibi rezil olaylarla en üst noktasına çıkan çalkantılı bir yola sahipti. Ancak I. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana, Londra Menkul Kıymetler Borsası’nı geçtiğinden beri, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük borsası olmayı sürdürdü. 2012 yılında NYSE, bir Amerikan vadeli işlem borsası grubu Intercontinental Exchange tarafından devralındı.

در راوکس بروکر سرمایه گذاری کنید و از فرصت های مالی جهانی بهره‌ مند شوید

New York Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değeri Mart 2018’de 23.12 trilyon dolardı – bu, toplam dünya borsa değerinin yaklaşık %40’ı. Finans, sağlık, tüketim malları ve enerji gibi sektörleri kapsayan New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören 2400’den fazla şirket var. Daha ünlü şirketlerinden bazıları Exxon Mobil Corp (XOM), Citigroup Inc (C) ve Pfizer Inc (GE) – Dow Jones, NYSE’nin değerini izlemek için en çok kullanılan endekstir, ancak bileşenler de listelenebilir. 

 Dünya Borsaları  NASDAQ

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı - NASDAQ canlı - NASDAQ Borsası canlı - Menkul Kıymetler Borsaları -| Ger40.com

Dünya Borsaları; NASDAQ borsası da ünlü Times Meydanı’nda bulunan New York’ta. Ulusal Menkul Kıymet Satıcıları Otomatik Fiyat Teklifleri Birliği’nin kısaltmasıdır ve 1971’de bir grup yerel borsacı tarafından kurulmuştur. NASDAQ, hiçbir zaman açık bir isyan sistemi üzerinde çalışmadığı için olağandışıdır; bunun yerine her zaman bilgisayar ve telefon tabanlı bir ticaret sistemi kullandı ve bu da onu ilk elektronik borsa yaptı.

Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

NASDAQ piyasa değeri, Mart 2018’de 10.93 trilyon dolara ulaştı ve bu da onu ikinci en büyük borsa konumuna getirdi. Bununla birlikte, teknoloji hisselerinin en büyük piyasa değerine sahiptir – NASDAQ’ın en çok işlem gören şirketlerinden bazıları arasında Apple (APPL), Microsoft (MSFT), Facebook (FB) ve Tesla (TSLA) bulunmaktadır. Borsa performansını ölçmek için kullanılan endeks Nasdaq 100’dür.

 Dünya Borsaları Tokyo Stock Exchange (Tokyo Menkul Kıymetler Borsası)

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı -Tokyo Stock Exchange canlı - Tokyo Menkul Kıymetler Borsası canlı - Tokyo Borsası canlı - Menkul Kıymetler Borsaları | Ger40.com

Dünya Borsaları; Tokyo Menkul Kıymetler Borsası (TSE) 1878’de kuruldu ve Japonya’daki en büyük borsadır. TSE, II. Dünya Savaşı’ndan sonra sorunlarla karşılaştı ve hatta ülkenin savaşa dahil olması nedeniyle Ağustos 1945 ile Nisan 1949 arasında askıya alındı. 1949’da yeniden markalandı ve şimdi yaygın olarak sahibi olan Japan Exchange Group adıyla biliniyor. Grup, 2013 yılında Osaka Menkul Kıymetler Borsası ile TSE’nin birleşmesiyle kuruldu. Tokyo Menkul Kıymetler Borsası artık Londra Menkul Kıymetler Borsası da dahil olmak üzere tüm dünyadaki diğer borsalarla ortak.

Bugün Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören ve TSE’nin piyasa değerini Mart 2018 itibarıyla 6.22 trilyon dolara çıkaran 3575’in üzerinde şirket bulunmaktadır. Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nın gösterge endeksi Nikkei 225’dir ve TSE’de işlem gören en iyi şirketleri içerir. Honda Motor Co, Toyota Motor Corp ve Sony Corp olarak.

Shanghai Stock Exchange (Şanghay Menkul Kıymetler Borsası)

Dünya Borsaları - Borsa nedir- dünya borsaları canlı - Shanghai Stock Exchange canlı - Şanghay Menkul Kıymetler Borsası canlı - Şanghay Borsası canlı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com

Dünya Borsaları; Şanghay Menkul Kıymetler Borsası (SSE), Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki üç bağımsız borsadan biridir – diğer ikisi de bu listede yer alan Shenzhen ve Hong Kong’dur. Şanghay Menkul Kıymetler Borsası, 1990 yılında kurulmuş olmasına rağmen dünyanın en büyük dördüncü borsasıdır. Borsanın kökenleri aslında 1866’ya kadar gitmektedir, ancak Çin devrimi nedeniyle 1949’da askıya alınmıştır.

SSE’de listelenen her hisse senedi, yerel yuan para biriminde fiyatlandırılan ‘A’ hisselerine ve ABD doları cinsinden işlem gören ‘B’ hisselerine sahiptir. ‘A’ hisseleri, yabancı yatırım planına hak kazanan yatırımcılar hariç, sadece yerli yatırım içindir, ‘B’ hisseleri ise hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için mevcuttur.

Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Şanghay Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değeri Mart 2018’de 5.01 trilyon dolara ulaştı. Yatırımcılar, Şanghay Bileşik olarak da bilinen SSE Kompozit endeksini kullanarak Şanghay Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenen hisse senetlerinin performansını takip edebilirler. Buna PetroChina, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası ve Çin Ziraat Bankası gibi Şanghay Menkul Kıymetler Borsası’ndaki en büyük hisse senetleri dahildir.

Hong Kong Stock Exchange (Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası)

Dünya Borsaları - Borsa nedir- dünya borsaları canlı - Hong Kong Stock Exchange canlı - Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası canlı - Hong Kong Borsası canlı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com

Dünya Borsaları; Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası (SEHK), 1891’de Hong Kong’daki Borsa Komisyoncuları Birliği tarafından kuruldu – 1914’te Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası olarak yeniden adlandırıldı. SEHK, Çin’deki üç borsadan biridir, ancak fiziksel ticaret katıdır. SEHL, elektronik ticarete geçiş nedeniyle 2017’de kapatıldı.

Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası (HSI), Mart 2018’de 4,46 trilyon dolarlık piyasa değeriyle Asya’nın üçüncü, dünyanın beşinci en büyük borsasıdır. Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası, Hong Kong Doları (HKD) ile işlem görmektedir. Listelenen şirketler esas olarak Hong Kong’da yerleşiktir. Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören 1955 şirket var – Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değerinin büyük bir kısmı AIA, Tencent Holdings ve HSBC Holdings dahil olmak üzere en büyük 20 hissesinden geliyor.

London Stock Exchange (Londra Borsası)

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı - London Stock Exchange canlı - Londra Borsası canlı - menkul kıymetler borsaları | Ger40.com

Dünya Borsaları; Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE) 1801’de kuruldu, ancak kökenleri, LSE’nin hizmetinin piyasa fiyatlarının haftada iki kez kağıt yayınından başka bir şey olmadığı 1698 yılına kadar uzanıyor. Bu onu dünyanın en eski borsalarından biri yapar. Aslında, NYSE tarafından tahttan indirildiği I. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar dünyanın en büyük borsasıydı. LSE şu anda dünyanın en büyük altıncı borsası ve Avrupa’nın en büyük borsasıdır.

LSE’nin sahibi, LSE’nin Borsa Italiana ile birleştiği 2007 yılında kurulan Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu’dur. 70 ülkede 3000’den fazla şirket ile en uluslararası borsadır.

Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değeri Mart 2018’de 4,38 trilyon dolardı. Yatırımcılar LSE’nin performansını ve piyasa değerini Financial Times Borsa Endeksi 100 Hisse Endeksi veya FTSE 100 ile takip edebilirler. Endeks ilk 100’ü içerir. Barclays, BP ve GlaxoSmithKline dahil olmak üzere Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören şirketler. FTSE 250, FTSE Small Cap ve FTSE All-Share dahil olmak üzere Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören şirketleri izlemek için kullanılabilecek başka endeksler de vardır.

Euronext Menkul Kıymetler Borsası

Euronext Menkul Kıymetler Borsası canlı - Euronext canlı - Euronext Borsası canlı - menkul kıymetler borsaları | Ger40.com

Dünya Borsaları; Euronext Menkul Kıymetler Borsası, Amsterdam, Hollanda merkezlidir, ancak bir pan-Avrupa borsasıdır – Hollanda, Portekiz, Belçika, Fransa, İrlanda ve Birleşik Krallık’ı kapsar. 2000 yılında Avrupa ekonomisini bir bütün olarak temsil etmek amacıyla kurulmuştur, bu nedenle Euro ile faaliyet göstermektedir.

2007 yılında Euronext, NYSE Grubu ile birleşerek NYSE Euronext’i oluşturdu ve 2013 yılında Intercontinental Exchange borsayı tamamen devraldı. Ardından, Haziran 2014’te Euronext tekrar bağımsız bir şirket olmak için halka açıldı.

Euronext, 4.36 trilyon dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük yedinci borsasıdır. Borsa birkaç ülkeyi içerdiğinden, performansını izlemek için kullanılabilecek 1300 borsada işlem gören şirket ve 30 hisse senedi endeksi vardır. Ancak, Euronext’te işlem gören şirketler için baskın hisse senedi endeksi, AXA, Christian Dior ve Renault dahil olmak üzere Euronext Menkul Kıymetler Borsası’ndaki en büyük ve en likit hisse senetlerinden oluşan Euronext 100’dür.

Shenzhen Stock Exchange (Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası)

Shenzhen Stock Exchange canlı - Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası canlı - Shenzhen Borsası canlı | Ger40.com

Dünya Borsaları; Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası (SZSE), Çin Halk Cumhuriyeti’nin üçüncü borsasıdır. 1987 yılında kurulmuş olmasına rağmen, 1990 yılına kadar resmi olarak faaliyette değildi. SZSE kendi kendini düzenleyen bir kurumdur, ancak Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC) tarafından denetlenmektedir.

Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası, Mart 2018’de 3.49 trilyon dolarlık bir piyasa değerine sahipti ve bu da onu dünyanın sekizinci en büyük borsası yaptı.

Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören şirketler esas olarak Çin’de bulunduğundan, SZSE hisseleri Çin yuanı ile işlem görmektedir. Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası aynı zamanda 2004 yılında imalat sektöründeki işletmeler için kurulan KOBİ Kuruluna ve NASDAQ’ın teknoloji start-up’larına odaklanmasını çoğaltmak için 2009 yılında başlatılan ChiNext kuruluna da ev sahipliği yapmaktadır.

Toronto Stock Exchange (Toronto Menkul Kıymetler Borsası)

Toronto Stock Exchange canlı - Toronto Menkul Kıymetler Borsası canlı - Toronto Borsası canlı - menkul kıymetler borsaları | Ger40.com

Dünya Borsaları; Toronto Menkul Kıymetler Borsası (TSX) 1852’de kuruldu. Listelenen 1500’den fazla şirket ile Kanada’nın en büyük borsasıdır. 2009 yılında TSX, Montreal Menkul Kıymetler Borsası ile birleşti ve böylece ana şirketin adı TSX Group’tan TMX Group olarak değiştirildi. TMX Grubu, 2011 yılında Londra Menkul Kıymetler Borsası ile birleşme görüşmelerindeydi, ancak bu, hissedarlardan onay alamayınca suya düştü.

TSX, piyasa değeri bakımından Kuzey Amerika’daki en büyük üçüncü borsa ve dünyanın en büyük dokuzuncu borsasıdır – Mart 2018’de Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değeri 2,29 trilyon dolardı. Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören en önemli şirketlerden bazıları Royal Bank of Canada ve Suncor Energy Inc’dir. TSX’teki ilk 100 şirket, Toronto Borsasının yaklaşık %70’ini oluşturan S&P/TSX Kompozit Endeksi kullanılarak izlenebilir.

Deutsche Börse (Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası)

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı - Deutsche Börse canlı - Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası canlı - Frankfurt Borsası canlı - menkul kıymetler borsaları | Ger40.com

Dünya Borsaları; Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası (FWB), döviz kurlarını sabitlemek için 1585 yılında kuruldu, ancak sonraki yüzyıllarda Londra Menkul Kıymetler Borsası ve Paris Menkul Kıymetler Borsası ile birlikte dünyanın ilk borsalarından biri olarak kabul edildi. Almanya’nın önde gelen borsası olan Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası resmi olarak II. Dünya Savaşı’ndan sonra kuruldu.

Borsa Nedir? Yeni Başlayanlar için Temel Rehber

1993 yılında Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nın mülkiyeti, Londra Menkul Kıymetler Borsası’nı devralmak için görüşmelerde bulunan Deutsche Bӧrse AG şirketine devredildi. Bu görüşmeler 2005 yılında suya düştü.

Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değeri, Mart 2018’de 2,22 trilyon dolardı ve bu da onu dünyanın en büyük onuncu borsası konumuna getirdi. Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören şirketler, esas olarak Almanya’da ve euro kullanarak ticaret yapan diğer ülkelerde yerleşiktir. Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nın performansını izlemek için kullanılan birincil endeks, Adidas, BMW ve E.ON gibi şirketleri içeren FWB’deki ilk 40 şirket için mavi çipli bir borsa endeksi olan DAX endeksi (DAX 40)‘tir.

Bu makaleyi faydalı bulduysanız, daha fazla bilgi ve özel içeriklerimizden haberdar olmak için lütfen iletişim formu doldurun ve borsa yatırımı yolculuğunuzda bir adım öne geçin!

Dünya Borsaları Canlı Fiyatı (Dünya Borsaları Canlı)

Related posts

Bugünün DAX 40 Gelişmeleri

Alireza

DAX Analizi 19 Mayıs

Alireza

DAX Analizi 16 Ağustos

Alireza