Almanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıBorsa EğitimiCompaniesDAXDAX40European stock marketForexGER40GER40 AnaliziKripto EğitimiŞirketler

Linde Nedir? Canlı LIN Fiyatı ve Grafiği

Linde Nedir? Canlı Linde Hisse Senedi LIN

Linde Hisse Senedi hakkında bilmeniz gereken her şey

Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) Carle von Linde, 1875’te soğutma makinesini icat etti ve dört yıl sonra kendi şirketini kurdu. O zamandan beri, Linde A.G., soğutma ve iklimlendirme sistemlerinin üretiminden nadir gazların üretimine ve bir dizi endüstriyel tesisin inşasına kadar çok çeşitli mühendislik çalışmalarında yer almıştır.

Linde, 11 Haziran 1842’de Berndorf’ta doğdu. 26 yaşında Münih Teknoloji Koleji’nde makine mühendisliği profesörü oldu ve 68 yaşına kadar bu görevi sürdürdü. soğutma ve hava ve gaz sıvılaştırma süreçleri alanlarında araştırmalar yaptı. Şirketinin varlığının ilk on yılında, Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) öğretmenlikten izin aldı ve tek yöneticisiydi. Ancak firma başarıya giden yolda iyice ilerledikten sonra, Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) geri döndü ve operasyonlarını kolejden yönetti. 16 Kasım 1934’te öldü.

Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) , Wiesbaden’deki yönetim kurulu tarafından yönetilen dört bölümden oluşmaktadır: soğutma ve mağaza ekipmanları bölümü; endüstriyel gazlar bölümü; proses tesisi mühendisliği ve inşaat bölümü; ve hidrolik ve malzeme taşıma ekipmanı bölümü. Şirketin mevcut bölünmüşlüğü 1972’ye kadar resmi olarak gerçekleşmedi, ancak bu operasyonlar geleneksel olarak farklı gelişim yollarını izledi.

Linde’nin 1875’te gerçekleşen ilk bilimsel buluşu, buz üretmek için kullanılan bir amonyak sıkıştırma makinesiydi. Dört yıl sonra Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) , Gesellschaft für Linde’nin Eismachinen’ini kurdu. Başlangıçta, soğutma makineleri siparişleri “neredeyse rahatsız edici derecede yavaştı”. Olası iş alternatiflerini ararken, çözümü, soğutma makinelerinin kurulacağı buz fabrikalarını tasarlamak ve tedarik etmekti. 1890’a gelindiğinde, Batı Avrupa’daki 445 bira fabrikasında 700’den fazla makinesi çalışıyordu.

Linde Nedir? Canlı Linde Hisse Senedi LIN

Kısa bir süre sonra şirket, buz fabrikalarını planlamaktan soğuk hava depoları inşa etmeye ve işletmeye odaklandı. Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) , soğutma teknolojisini kullanmak ve soğuk depo operasyonlarını genişletmek için Berlin’de Gesellschaft für Markt-und Kühlhallen’in kurucu ortağı oldu. Ancak 50 yılı aşkın bir süredir, diğer firmalar Linde’nin soğutma sistemlerini satın almasına ve şirketin buz fabrikalarının çoğu satılmasına rağmen, soğuk hava deposu operasyonları hiçbir zaman finansal bir başarı sağlamadı. Sonuç olarak, Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) 1982 ve 1983 yıllarında bu bölgedeki tüm varlıklarını sattı.

Şirketin soğutma ekipmanı satışları, esas olarak iki büyük rakibin satın alınması nedeniyle ancak 1920’den sonra fırladı. Mannheim’da bulunan Industriegas GmbH., oksijen jeneratörleri tasarladı. Ancak Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) için satın almanın değeri Industriegas yan kuruluşu Maschinenfabrik Sürth’deydi. Köln yakınlarında bulunan Sürth, sıkıştırılmış ve sıvılaştırılmış gazlar için taşıma kapları ve ayrıca soğutma üniteleri için çeşitli bileşenlerin üretimi için ilk Alman şirketi olarak biliniyordu. İkinci önemli satın alma Kulmöbelwerk G.H. Walb and Company of Mainz-Kostheim, soğutmalı market tezgahları gibi büyük ticari ürünlerin üreticisi.

1930’lar boyunca Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) tarafından özümsenmelerinden sonra Sürth, ticari soğutma için bileşenler ve sistem birimleri inşa ederken, G.H. Walb daha küçük üniteler ve yerli ürünler yaptı. Bu fabrikaların silahlı kuvvetlere madencilik ve sıkıştırma birimleri sağlaması gerekmesine rağmen, ticari üretim II. Dünya Savaşı boyunca devam etti. Savaşın sonuna doğru hem Sürth hem de G.H. Walb eserleri tamamen yok edildi. Ancak 1949’da Sürth tesisinde yeni bir makine atölyesi inşa edildi ve 1960’a gelindiğinde işletme tamamen yeniden inşa edildi. Kısa bir süre sonra, Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) tüm soğutma mühendisliği departmanını bu fabrikada kurdu. Sürth ve G.H. Walb daha sonra 1964’te mevcut soğutma ve mağaza ekipmanı bölümünü oluşturmak için birleştirildi.

Carl von Linde’nin sıvı hava üretmeye yönelik 1895 icadı, TVT München proses tesisi mühendisliği ve inşaatı bölümünün büyümesine yol açtı. Ek olarak, diğer nadir gazlarla ilgili araştırması, şu anda endüstriyel gazlar bölümünün temelini oluşturdu. Bu bölümlerin ayrılması, operasyonları önemli ölçüde örtüştüğünden, her şeyden çok idari amaçlar içindi.

Linde Nedir? Canlı Linde Hisse Senedi LIN

Linde‘nin ilk planı, hava sıvılaştırıcılarının tasarımını ve üretimini sistematik olarak iyileştirmekti ve Münih’teki zamanının çoğunu yeni gaz sıvılaştırma süreçlerinin geliştirilmesine adadı. 1902’de şirket ilk oksijen üretim tesisini kurdu ve 1904’te saf nitrojen üretimi için ilk tesisi kurdu. Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) ayrıca, herhangi bir ekstra enerji kullanmadan aynı aparatta saf oksijen ve nitrojen üretilmesine izin veren ilk çift kolonlu doğrultucuyu da yaptı.

Bu süre zarfında Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) ayrıca Düsseldorf, Mülheim, Nürnberg ve Dresden’de gaz üretim tesisleri kurdu. Avrupa çapında genişleyen şirket, Antwerp, Toulouse, Paris, Barselona, ​​Stockholm, Viyana ve Londra’da fabrikalar kurdu. 1907’de Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) , Cleveland, Ohio’da Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) Air Products Company’yi kurdu. (Bu tesis son derece başarılıydı; sonunda Union Carbide tarafından satın alındı, şu anda Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) bölümü olarak adlandırılıyor.)

İkinci Dünya Savaşı’na kadar Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) , mevcut tesislerini genişletmekle derinden ilgilendi. Ancak savaş sırasında Almanya’daki hem tesis mühendisliği hem de inşaat ve endüstriyel gaz tesisleri ağır hasar gördü; bunun sonucunda hem yurtiçinde hem de yurtdışında faaliyetlerini yeniden kurmakta zorlandılar. Bununla birlikte, 1950’lerin sonlarında ve 1960’ların başlarında Batı Almanya’daki ekonomik refah, sıvı oksijen ve nitrojen için iç talebin artmasına neden oldu ve denizaşırı eski ortaklarla yapılan sözleşmeler de yenilendi.

Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) 1955’te dünyanın ilk ağır su nükleer enerji santralini ve 1959’da radyoaktif elementleri nükleer reaktör gazlarından ayıran ilk sistemi kurdu. Aynı zamanda 1964’te Batı Almanya’da dünyanın en büyük hava ayırma ünitesini; iki yıl sonra şirket ABD’de dünyanın en büyük amonyak sentez tesisini kurdu; 1970 yılında Avrupa’nın en kapsamlı helyum soğutma sistemini tasarladı.

Güldner Aschaffenburg bölümü, Linde’nin firmasının ürettiği soğutma makinelerini çalıştırmak için motorlara ihtiyaç duyduğu yüzyılın çok erken bir döneminde başladı. Baş tasarım mühendisi Dr. Hugo Güldner ve lokomotif üreticisi Dr. Georg von Krauss ile ortaklık kurdu. İlk dizel motorlar 1907’de Güldner fabrikalarında yapıldı; bu zamana kadar, Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) şirket hisselerinin çoğunluğunu kontrol ediyordu.

Linde Nedir? Canlı Linde Hisse Senedi LIN

Birinci Dünya Savaşı sırasında, fabrika tamamen savaş çabası için yeniden donatıldı, demir mermiler, motorlu taşıtlar ve uçak motorları üretti. Şirket 1920’lerde hızla toparlandı ve ürün yelpazesini tarım ekipmanları için motorları ve lokomotiflerin, vagonların ve teknelerin onarımı için bileşenleri içerecek şekilde genişletti. Güldner tesisleri 1929’da tamamen Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) tarafından devralındı ​​ve daha sonra küçük dizel motor ve traktör üretimine odaklandı.

Aschaffenburg’daki fabrika II. Dünya Savaşı’nda bir Müttefik hava saldırısı sırasında tamamen yok edildi, ancak çalışmalar 1950’de bir kez daha tamamen işlevsel hale geldi. Şirket için yeni bir dönem, 1955’te hidrostatik bir platform kamyonu olan Hydro otomobilinin üretimiyle başladı. aktarma. Linde AG (Linde Hisse Senedi LIN) daha sonra 1958’de Gusswerk Paul Saalmann & Sohne’nin hidrolik bölümünü satın aldı. 1969’da Aschaffenburg fabrikası traktör ve dizel motor üretimini durdurdu ve tamamen forklift ve hidrolik ekipmanlara odaklandı.

1980’lerde çok önemli gelişmeler oldu. Soğutma ve mağaza ekipmanları bölümü, ünitelerini enerji tasarrufu için tasarladı ve ayrıca dünya çapındaki çağdaş mağaza tarzlarına uyacak şekilde bireysel olarak özelleştirdi. Mevcut ürün yelpazesi, kapsamlı bir soğutmalı ve dondurucu vitrinler, soğutma sistemleri ve enerji izleme ve kontrol sistemleri yelpazesini kapsamaktadır. Arap ülkelerinden gelen siparişlerdeki etkileyici artışın yanı sıra, ihtiyaçları şalt ve transformatörlerden bilgisayar odalarına ve bira fabrikası deposuna kadar uzanan endüstriyel kullanıcılar da Linde AG için artan kârlara katkıda bulundu.

Atık su ve kanalizasyon kullanımına ilişkin yenilikçi araştırmaların çoğu, Linde‘nin proses tesisi mühendisliği ve inşaat bölümünde gerçekleştirilmiştir. 1980’lerde geliştirdiği yeni teknikler, kanalizasyon çamurunun depolanması ve kullanılması için son derece ekonomik DS sürecini ve kontamine atık suların anaerobik ayrışması için Laran sürecini içerir. Baca “yıkayıcı” olarak bilinen mekanizma da dahil olmak üzere, baca gazlarının saflaştırılmasında ek çevre koruma araştırması yapılmıştır.

ger40.com

Endüstriyel gazlar bölümü güçlü bir pazar konumunu korumuştur: birçok ülkede daha sıkı çevre koruma önlemleri çelik endüstrisinde, dökümhanelerde ve elektrot imalatında oksijen kullanımının artmasına neden olmuştur; atık su arıtma alanı son on yılda önemli ölçüde büyümüştür; ve yüksek saflıkta gazlara olan talep, yarı iletken ve cam elyafı endüstrilerinde önemli ölçüde artmıştır.

Güldner Aschaffenburg bölümünün satışlarındaki iyileşme, büyük ölçüde son yıllarda geliştirilen yeni tahrik ve şanzıman sistemleri nedeniyle, çoğunlukla tarım ve inşaat ekipmanları üreten yabancı şirketlere ihracat şeklinde olmuştur. Ayrıca 1985 yılında bu bölüm satışların artmasına yardımcı olan küçük, üç ton kapasiteli bir forklift üretti. Ancak bu alanda devam eden büyüme rekabet, düşük fiyatlar ve dünya çapındaki kapasite fazlası nedeniyle sınırlıdır.

Satışlar açısından bölüm büyüklüğünün dağılımı yaklaşık olarak şöyledir: soğutma ve mağaza ekipmanları, %19; proses tesisi mühendisliği ve inşaatı, %25; endüstriyel gazlar, %21; hidrolik ve malzeme taşıma, %35. Linde‘nin uzun vadeli hedefleri, envanter cirosunu artırmak, tesislerinde neredeyse tam istihdam sağlamak ve şirketin inşaat sektöründe dünya lideri olarak itibarını korumaktır.

Linde Hisse Senedi LIN canlı fiyat akışı

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

4 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

Alireza

26 Temmuz Piyasa Gelişmeleri

Alireza

25 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

Alireza