ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

17 Mart Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Perşembe sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

17 Mart Piyasa Gelişmeleri 

17 Mart Piyasa Gelişmeleri , ABD merkez bankası, yüksek enflasyona yıllar sonra ilk faiz artırımıyla tepki veriyor ve hızını da artırmak istiyor. SAP, Microsoft ve Oracle’ın Rusya’dan tamamen çekilmesi taleplerinin ardından Walldorf tabanlı yazılım grubu rotasını koruyor ve Morphosys 2021’in sonunda daha da kötüye gitti.

 FED

17 Mart Piyasa Gelişmeleri , ABD Merkez Bankası, yüksek enflasyona yıllardır ilk faiz artırımıyla tepki veriyor ve daha fazlasını yapmak istiyor. Kilit faiz oranını çeyrek puan artırarak yeni yüzde 0,25 ila 0,50 aralığına yükseltti. Fed patronu Jerome Powell’a göre, ABD ekonomisi, Ukrayna savaşının sonuçlarına rağmen daha fazla faiz artırımını kaldırabilecek kadar güçlü. 2022’nin sonunda, parasal gözlemciler, yüzde 1,75 ila 2,0 aralığında bir kilit faiz oranı seviyesinin uygun olduğunu düşünüyor. 2023’ün sonunda faiz oranı yüzde 2,8’e çekilebilir. Bu nedenle, birçok uzmanın beklediğinden daha agresif bir gidişatın sinyallerini veriyorlar.

17 Mart Piyasa Gelişmeleri

17 Mart Piyasa Gelişmeleri , ABD Senatosu Bankacılık Komitesi, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ve diğer iki Fed Kurulu adayının yeniden atanmasını onayladı. Senato, Powell’ın Başkan Joe Biden tarafından aday gösterilmesi lehinde 23’e 1 oy verdi. Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown, koronavirüs pandemisi sırasında Fed’in liderliğine ve merkez bankası bağımsızlığına olan bağlılığına yönelik oylama öncesinde Powell’ı selamladı. Panel ayrıca Fed Başkan Yardımcısı olarak Lael Brainard’ın oylanması için 16’ya 8 oyla oy verdi ve Philip Jefferson’ın Yönetim Kurulu’na adaylığını oybirliğiyle onayladı.

ABD/RUSYA

17 Mart Piyasa Gelişmeleri ,  ABD Başkanı Joe Biden, Rus mevkidaşı Vladimir Putin’i Ukrayna’nın işgaliyle bağlantılı olarak savaş suçlusu olarak nitelendirdi. Washington’da gazetecilere konuşan Biden, Putin’e böyle demeye istekli olup olmadığı sorulduğunda başlangıçta hayır dedi. “Ah, bence o bir savaş suçlusu,” dedi sonra. Sözcüsü Jen Psaki daha sonra Biden’ın yürekten konuştuğunu söyledi. Putin’in savaş suçu işleyip işlemediğine ilişkin resmi soruşturma ABD Dışişleri Bakanlığı’nda devam ediyor. Basında çıkan haberlere göre, Rusya iddiayı sert bir şekilde reddetti. Cumhurbaşkanlığı Ofisi sözcüsü Dmitry Peskov, TASS haber ajansı tarafından yayınlanan bir rapora göre, Biden’ın yorumunun “kabul edilemez ve affedilemez söylem” olduğunu söyledi.

 JAPONYA

17 Mart Piyasa Gelişmeleri , Kuzeydoğu Japonya’da şiddetli bir depremden sonra, ölü sayısı dörde yükseldi ve bazıları ağır olmak üzere yaklaşık 100 kişi yaralandı. Bu, Perşembe günü Japon hükümeti tarafından doğrulandı. 7.4 büyüklüğündeki deprem Çarşamba günü gece yarısından hemen önce (yerel saatle) Fukushima sahilinin hemen açıklarında 60 kilometre derinlikte meydana geldi. Tokyo’nun bazı bölgelerinde depremden hemen sonra üç saat elektrikler kesildi. Kuzeydoğu Japonya’da yaklaşık 36.400 evde hala elektrik yok ve şu anda 4.300 hanede su yok.

17 Mart Piyasa Gelişmeleri

17 Mart Piyasa Gelişmeleri ,  Japon merkez bankası “Japonya Bankası” (BOJ) başkanı, enflasyonun merkez bankasının yüzde iki hedefine ulaşmasının pek olası olmadığını düşünüyor. Haruhiko Kuroda, parlamentoda iki günlük BOJ toplantısında yaptığı açıklamada, “Yüzde 2’lik enflasyon hedefimize istikrarlı bir şekilde ulaşmak daha fazla zaman alacak, bu nedenle gevşek politikadan çıkmanın ayrıntılarını tartışmak için çok erken.” Dedi.

 SAP

17 Mart Piyasa Gelişmeleri , SAP, Microsoft ve Oracle’ın Rusya’dan tamamen çekilmesi taleplerinin ardından Walldorf tabanlı yazılım grubu rotasını savundu. SAP patronu Christian Klein “Mannheimer Morgen” de şu anda siyasi yönergelerin ötesine geçmenin büyük bir hata olacağını söylüyor. Sivil halk zaten yeterince acı çekiyor ve daha fazla masum insanı cezalandırmak doğru bir yol olamaz.

 17 Mart Piyasa Gelişmeleri THYSENKRUPP

Ukrayna savaşının ekonomik sonuçları nedeniyle grup, çelik işinde olası bir bölünmeyi gerçekten uygulayıp uygulayamayacağını tahmin etmeye cesaret edemiyor. Essen merkezli şirket ayrıca yıllık hedeflerinin bir kısmını askıya alıyor.

 SISKA

Makine ve tesis mühendisliği şirketi, geçtiğimiz yıl için hisse başına 50 sent temettü ödemeyi planlıyor. Geçen sene 30 kuruştu. Dürr, hissedarların geçen yılki kazançlardaki önemli iyileşmeden yararlandığını duyurdu.

 17 Mart Piyasa Gelişmeleri MORFOSİ

Biyoteknoloji şirketi 2021’in sonunda daha da kötüye gitti. Grup, bir yıl önce eksi 75,2 milyon avroluk bir düşüşün ardından dördüncü çeyrekte operasyonel olarak 325 milyon avroluk bir kayıp meydana geldiğini duyurdu. Bu, 52,9 (41,2) milyon Euro’luk konsolide satışlarla çelişiyordu.

 FOXCONN

17 Mart Piyasa Gelişmeleri , Reuters haber ajansı tarafından elde edilen dahili bir belgeye göre, Apple tedarikçisi bir “Covid balonu” yardımıyla Shenzhen’de kısmen üretime devam ediyor. Dünyanın en büyük özel elektronik üreticisi, bazı çalışanlarının bir balon içinde yaşamasını ve çalışmasını düzenlediğini söyledi – koronavirüs enfeksiyonlarındaki artışın ortasında yerel hükümet tarafından talep edilen bir düzenleme. Konuya aşina iki kişinin de onayladığı gibi, tedbir en az Pazar gününe kadar sürdürülmeli.

17 Mart Piyasa Gelişmeleri TESLA

17 Mart Piyasa Gelişmeleri

Elektrikli otomobil üreticisi, Şanghay fabrikasında üretimi sürdürmek için elinden gelenin en iyisini yapmak istiyor. Şirket, Reuters’e verdiği demeçte, “Üretimi sağlamak ve zorlukların üstesinden birlikte gelmek için elimizden gelenin en iyisini yaparken, test etme ve daha fazla salgın önleme için tüm hükümet gereksinimlerine uyuyoruz.” Bir iç açıklamaya göre, Çin’in son zamanlardaki virüs salgınını kontrol altına almak için önlemleri sıkılaştırması nedeniyle Şanghay’daki üretim başlangıçta iki gün süreyle askıya alındı.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 ECB/FAİZ ORANLARI

17 Mart Piyasa Gelişmeleri, ABD faiz oranındaki geri dönüşün ardından, Alman ekonomisi de ECB’yi yüksek enflasyon karşısında aşırı gevşek para politikasından vazgeçmeye çağırıyor. BGA Başkanı Dirk Jandura Reuters’e verdiği demeçte, “ECB bu sinyali takip etmeli.” Ucuz para temelinde kalıcı olarak yönetilemez.

 17 Mart Piyasa Gelişmeleri RUSYA/ENFLASYON

Rusya’da fiyat sarmalı giderek daha hızlı dönüyor. Ekonomi Bakanlığı’na göre, 11 Mart itibarıyla enflasyon oranı yüzde 12,5 oldu. Bu nedenle önceki hafta yüzde 10.4 idi. Şubat ayı sonunda, merkez bankası Batı’nın yaptırımları sonucu yaşanan kur krizine sert bir faiz artırımı ile tepki verdi. Reuters’in anket yaptığı uzmanlar, Cuma günkü faiz oranı toplantısında faiz oranlarının yüzde 20,00’de sabit kalmasını bekliyor.

 AVRUPA/ENERJİ

Norway Is Closing Its Borders! | Ukraine Gate

17 Mart Piyasa Gelişmeleri , Norveç, enerji krizi sırasında Avrupa’ya daha fazla doğal gaz ulaştırmak ve Almanya’ya özel gemilerle yardım etmek istiyor. Norveç Başbakanı Jonas Gahr Störe, Ekonomi Bakanı Robert Habeck’in Oslo’daki ziyareti sırasında “Üretimi artırmak için her şeyi yapıyoruz” dedi. Tedarikçi Equinor, yaz aylarında Avrupa’ya 1,4 milyar metreküp ek gaz pompalayabilecek. Ayrıca Norveç, LNG özel gemileriyle Almanya’ya yardım etmek istiyor.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

IFO endeksi 24 Kasım

Alireza

DAX Analizi 15 Aralık

Alireza

4 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

Alireza