ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

27 Ocak Piyasa Gelişmeleri

27 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Perşembe sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

27 Ocak Piyasa Gelişmeleri

27 Ocak Piyasa Gelişmeleri Analistlere göre, Deutsche Bank bugün 2021 için milyarlarca dolar kar sunacak, silah grubu ve otomotiv tedarikçisi Rheinmetall önemli ölçüde daha iyi rakamlar bildiriyor ve Tesla çip krizine meydan okudu ve karlılığını önemli ölçüde artırdı.

 ABD/FED

27 Ocak Piyasa Gelişmeleri – Yüksek enflasyon karşısında, ABD Merkez Bankası faiz oranlarında hızlı bir dönüş başlatmak ve ardından şişmiş bilançoyu azaltmak istiyor. Para politikası toplantısının ardından yakın zamanda faiz artırımının uygun olacağını belirtti. Fed Başkanı Jerome Powell, koşulların uygun olması halinde politika yapıcıların Mart ayındaki sıkılaştırmaya hazır olduklarını söyledi. Yıl boyunca daha fazla artış olması muhtemeldir. İşgücü piyasasındaki toparlanmayı tehlikeye atmadan sıkılaştırma için “oldukça fazla alan” var. FED şu an için kilit faiz oranını yüzde 0 ile 0,25 aralığında bıraktı. Aynı zamanda Mart ayı başında menkul kıymet alımını bitirmek istiyor. Faiz artırımı için bu şart.

 27 Ocak Piyasa Gelişmeleri DEUTSCHE BANK

27 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Analistlere göre DEUTSCHE BANK bugün 2021 için milyarlarca kar sunacak. Frankfurt enstitüsünün ana gelir kaynaklarından biri olan yatırım bankacılığındaki güçlü iş buna katkıda bulunmuş olabilir. Korona krizinin finans kurumu üzerinde başlangıçta korkulandan daha az baskı yapmış olması da muhtemel. Sonuç olarak – yani sermaye benzeri tahviller için faiz ödemeleri düşüldükten sonra – uzmanlar 2020’de 113 milyon avroluk fazladan sonra 2021 için 1,64 milyar avro kar bekliyorlar. Uzun bir kurak dönemin ardından hissedarlar tekrar bir kâr payı almalıdır: şimdiden Çarşamba akşamı, Almanya’nın en büyük finans kurumu, 2021 için hisse başına 20 sentlik bir temettü ve kendi hisselerinin 300 milyon Euro’luk geri alımını açıkladı.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?    Hangi Altcoin Alınmalı?  

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 ABD/UKRAYNA

27 Ocak Piyasa Gelişmeleri – ABD, Ukrayna krizinde uzlaşmaya istekli olduğunu gösterdi, ancak Rusya’nın güvenlik garantisi taleplerini reddetti. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Moskova’daki hükümete yazılı yanıtı verdikten sonra, batı askeri ittifakının açık kapı politikasında bir değişiklik olmayacağını ve Ukrayna’nın NATO üyeliğinin yasaklanmayacağını açıkladı. Ancak güven artırıcı önlemler almaya ve diyaloga girmeye hazırlar. Top şimdi Rusların oyun sahasında.

SIEMENS ENERJİ

Siemens Acquires 99.22% Stake In C&S Electric For Rs 2,100 Crore

27 Ocak Piyasa Gelişmeleri –  İçeridekilere göre, dokuz ay içinde SIEMENS GAMESA’dan gelen üçüncü kâr uyarısının ardından, enerji teknolojisi grubu İspanyol rüzgar enerjisi yan kuruluşunun tamamen devralınmasıyla ilgili düşüncelerini yoğunlaştırıyor. Planlara aşina iki kişi Reuters haber ajansına verdiği demeçte, şirketin Gamesa hisselerinin kalan yüzde 33’ünün en iyi ve en bilanço dostu bir şekilde nasıl devralınabileceği konusunda danışmanlarla seçenekler üzerinde oynuyor. İçeridekilerden biri, yaza kadar bir çözüm bulunabileceğini ekledi.

 RHEINMETALL

Silahlanma grubu ve otomotiv tedarikçisi, önemli ölçüde daha iyi rakamlar bildirdi. “Wirtschaftswoche” CEO’su Armin Papperger, “Performans açısından 2021 bizim rekor yılımızdı. Ve 2022 satış ve işletme karı açısından çok daha iyi olacak,” dedi. Ona göre büyümenin en önemli nedeni, tasarruf tedbirlerine ek olarak, son aylarda keskin bir şekilde artan sipariş birikimi. “24 milyar avroda, her zamankinden daha yüksek ve bu yıl tekrar 10 milyar avrodan fazla artabilir.” Yatırımcılar da bundan faydalanmalı. “Her zamankinden daha fazla temettü ödüyoruz.”

 VERBIO

Biyoyakıt üreticisi, CO2 verimli biyoyakıtlara olan talep sayesinde tahminini yükseltiyor. Verbio, 2021/2022 mali yılı için 300 milyon Euro civarında bir faaliyet sonucunun (Ebitda) beklendiğini duyurdu. Net finansal varlıklar mali yılın sonuna kadar 130 milyon Euro’ya yükselmelidir. En son olarak, yönetim 230 milyon Euro’luk bir Ebitda ve 80 milyon Euro’luk net finansal varlıklar üstlenmişti.

 27 Ocak Piyasa Gelişmeleri TESLA

27 Ocak Piyasa Gelişmeleri

27 Ocak Piyasa Gelişmeleri –  TESLA, çip krizine meydan okudu ve kazanma gücünü büyük ölçüde artırdı. Elektrikli otomobil üreticisi, faaliyet sonucunun (Ebitda) dördüncü çeyrekte 4.09 milyar dolar olduğunu söyledi. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 121’lik bir artış anlamına geliyor. Analistler sadece 3,89 milyar dolar bekliyordu. Satışlar yüzde 65 artarak rekor 17.72 milyar dolara ulaştı.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

TESLA – ABD’li elektrikli otomobil üreticisi, merakla beklenen Cybertruck’ın üretimini ikinci kez erteliyor. Şirket patronu Elon Musk, elektrikli pikapın 2023 yılına kadar montaj hattından çıkmayacağını söyledi. Musk, analistlere yaptığı bir çağrıda, “Bu yıl herhangi bir yeni araç modeli çıkarmayacağız. Bu mantıklı değil çünkü hala parçalara bağımlı olacağız,” dedi. Musk, daha önce fütüristik aracın üretime başlamasını 2021’in sonundan 2022’nin sonuna ertelemişti.

 27 Ocak Piyasa Gelişmeleri INTEL

Dünyanın dört bir yanındaki teslimat sorunlarına rağmen Intel, dördüncü çeyrekte rekor satışlar elde etti. ABD’nin en büyük chip şirketi tarafından açıklanan satışlar, Ekim’den Aralık’a bir önceki yıla göre yüzde 4 artarak 19,5 milyar dolara ulaştı. Analistler ortalama sadece 18,3 milyar dolar bekliyordu. Intel, gelir artışını tüm iş alanlarındaki güçlü taleple haklı çıkardı. Hisse başına kazanç ise 1,48 dolardan 1,09 dolara düştü. Uzmanlar burada sadece 91 sent hesaplamıştı.

 UBS

UBS plans $4.5bn share buyback as profits jump | Financial Times

Büyük İsviçre bankası, ABD’li Wealthfront şirketini nakit olarak 1,4 milyar dolara satın alıyor. UBS, Palo Alto merkezli otomatik varlık yönetimi çözümleri sağlayıcısının ABD’de 470.000’den fazla müşterisine sahip olduğunu ve 27 milyar dolardan fazla fonu yönettiğini söyledi. Satın alma ile UBS, zengin genç müşterilere dijital varlık yönetimi sunmak istiyor.

 27 Ocak Piyasa Gelişmeleri AVRUPA / GAZ

ABD’nin verdiği bilgilere göre, Ukrayna krizi sonrasında Avrupa’nın doğalgaz tedariğinde olası arz aksaklıklarına Rusya’dan ikame bulmak zor. Hükümet sözcüsü Jen Psaki, ABD hükümetinin bu nedenle şirketler ve ülkelerle görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Özellikle doğal gaz taşırken lojistik zorluklar da vardır. Amaç, enerji arzındaki bir kesintinin sonuçlarını azaltmaktır. Avrupa Birliği, gaz arzının yaklaşık üçte birini Rusya’dan alıyor.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 5 Eylül (11:30)

Alireza

DAX Analizi 19 Ocak

Alireza

5 Ağustos Dünya Borsaları Gündemi

Alireza