ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziHaberlerKripto EğitimiTürkiyeTürkiye Ekonomisi

Dax kırmızıya doğru gidiyor

DAX fiyatı 20 Aralık - DAX üzerinde yeni virüs etkisi

Yeni virüs mutasyonuyla ilgili endişeler

DAX üzerinde yeni virüs etkisi; Güney Afrika’da yeni ve potansiyel olarak tehlikeli bir koronavirüs mutasyonu, yatırımcıları hafta sonu öncesinde kaçmaya zorluyor. DAX endeksi (DAX 40 endeksi) Cuma günü öğlene kadar neredeyse %3 düşüşle 15.450 puana düştü, bazen 15.300 puanın altındaydı, daha önce Ekim ortasından bu yana en düşük seviyesine geriledi. CMC Markets’tan Jochen Stanzl, “Almanya’da yeni virüs mutasyonu ile birlikte devam eden dinamik enfeksiyon süreci, şimdi Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nda fıçının taşmasına neden oluyor” dedi. Orta büyüklükteki hisse senetlerinin MDAX’ı son zamanlarda % 2,36 kayıpla 34 185,61 puana geriledi.

En son stabilizasyon girişimleri ilebaşlayan rota düzeltmesi devam ediyor. Bir yandan, Dax’ın Ekim ayının başından beri neredeyse kesintisiz olarak yükselmesinden ve en son raporlama sezonunun zorlamasıyla mevcut borsa ayında tekrar tekrar yeni zirvelere imza atmasından sonra bu, grafik teknolojisi ile karakterize edilir. Ancak son dönemde ağırlaşan korona durumu ve ekonomik endişeler, geçen haftanın sonunda ani bir dönüm noktasına neden oldu.

DAX üzerinde yeni virüs etkisi

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

DAX üzerinde yeni virüs etkisi;

Mevcut fiyat kayıplarıyla birlikte, Dax şimdi uzun vadeli eğilimi gösteren üstel 200 günlük çizgiye yaklaşıyor. Index Radar’dan grafik teknolojisi uzmanı Andreas-Büchler’e göre, başlangıçta “zararsız” kar elde etme, artık “ciddi bir konsolidasyona” dönüştü. Hatta 14.800 puana kaymanın ihtimal dışı olmadığına inanıyor, bu da en son yukarı hareketten elde edilen kazanımların yok olup gideceği anlamına geliyor.

DAX üzerinde yeni virüs etkisi; Uzmanlar artık B.1.1.529 virüs varyantının, olağandışı yüksek sayıda mutasyon nedeniyle aşıların koruyucu kalkanına daha kolay nüfuz edebileceğinden korkuyor. İngiltere ve İsrail, önlem olarak bölgedeki devletlere hava trafiğini şimdiden kısıtladı. Cumartesi gecesinden itibaren Almanya, Güney Afrika’yı virüs varyant bölgesi ilan edecek, bu da havayollarının yalnızca Alman vatandaşlarını Almanya’ya taşıyabileceği anlamına geliyor.

Borsalarda Avrupa’daki haberler turizm ve havacılık hisselerinin aleyhine oldu. MDAX’ta zaten koronadan etkilenen Lufthansa hisseleri rekor düşük seviyeye geriledi – en son olarak hala % 10 iki civarındaydılar. Uçak üreticisi Airbus (Airbus SE (eski EADS)) için son Dax yeri yaklaşık % 10 düştü. Motor üreticisi MTU’nun (MTU Aero Engines) hisseleri ve havalimanı işletmecisi Fraport’un hisseleri de benzer şekilde güçlü kayıplar verdi.

DAX üzerinde yeni virüs etkisi

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Öte yandan, Corona kazananları olarak geçerli değerler talep edildi: Cook box posta siparişi şirketi HelloFresh’in hisseleri, çevrimiçi perakendeci Zalando’dan yemek dağıtım hizmeti Delivery Hero ve ilaç ve kimya grubu Merck KGaA (Merck) yükseldi. Dax’in favorileri % 1.5 ila % 3 civarında. Endeksin başında, laboratuvar ekipmanı tedarikçisi Sartorius (Sartorius vz) % 4.5 fazla kazanç elde etti.

DAX üzerinde yeni virüs etkisi; Gübre grubundaki paylar K+S (K+S) neredeyse % 5 değer kaybetti. Mali düzenleyici Bafin tarafından görevlendirilen Alman Muhasebe Denetim Ofisi (DPR) tarafından yürütülen soruşturmaların herhangi bir değer ayarlaması gerektirmediğine dair rahatlamaya rağmen, eleştiriler var. Baader Bank’tan Analist Markus Mayer, denetçiler de bazı muhasebe düzenlemeleri ihlalleri tespit ettiğinden, şirket için bir para cezasının göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyor.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Bu arada mevcut satış söylentileri, Software AG’de (yazılım) %8 civarında bir fiyat artışıyla sonuçlandı. Bilgili çevrelere göre, yazılım sağlayıcı Bloomberg haber ajansının bildirdiğine göre, kendi satışı da dahil olmak üzere stratejik seçenekleri inceliyor. Compugroup Medical (CompuGroup Medical SECo) da genel olarak zayıf olan trendi %2 artı ile destekledi. Hastanelerde ve tıbbi uygulamalarda uzmanlaşmış yazılım sağlayıcısının 37 milyon avroya kadar hisse geri satın alması cazip geldi.

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

3 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Alireza

25 Mart Piyasa Gelişmeleri

Alireza

Piyasa Analizi 30 Kasım – Almanya / ABD / AVRUPA

Alireza