ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziHaberlerKripto EğitimiTürkiyeTürkiye Ekonomisi

VaR Portföyü ( Risk Altındaki Değer )

Piyasalarda 25 Nisan işlem günü,

VaR portföyü: DAX’a saldırı

DAX endeksi (DAX 40 endeksi) ‘ta iyi bir 6 yıldır, €uro am Sonntag, VaR portföyü stratejisine dayalı kurala dayalı stratejiyi uyguluyor, Şimdi yatırım kurallarını uyarlıyoruz – ve böylece kazanma şansını artırıyoruz.

Alman hisse senetlerine dayalı bir yatırım stratejisi. Sabit yatırım kurallarıyla, içgüdüsel kararlardan bağımsız ve üstelik uygulaması kolay. Sonntag’ın ve Kiel Kantitatif Finansal Analiz Enstitüsü’nün (IQFin) 8 yıl önce VaR portföyü stratejisini geliştirdiği fikir buydu.

Strateji tamamen VaR portföyü ile ilgilidir (Riske Maruz Değer, yatırımcı bilgilerine bakın). Bununla birlikte, Alman borsasındaki mevcut kayıp riskine dayalı giriş ve çıkış sinyalleri sağlayan bir gösterge geliştirdik. Şimdiye kadar göstergeyi dört haftada bir kontrol ettik ve gerekirse portföyü yeniden tahsis ettik. Risk birdenbire yükselirse, bu tüm hisse senetlerini satmak ve dört hafta boyunca nakit tutmak anlamına geliyordu. Öte yandan, gösterge “Al” konumundaysa, en düşük VaR’ye sahip 5 DAX hissesi – yani en düşük kayıp riski – dört hafta boyunca portföye aktarıldı.

DAX VaR portföyü

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

DAX VaR portföyü yatırım

Strateji sinirler üzerinde kolaydır

Ağustos 2015’te editörler, yatırımcıların stratejiye bir sertifika ile yatırım yapabilmeleri için VaR portföyü formülü üzerine bir Wikifolio başlattı. Takvim yılına bağlı olarak, gazete DAX’tan bazen daha iyi, bazen daha kötü sonuçlar verdi. 2015 ile 2017 arasındaki iyi borsa yıllarında, VaR portföyü saklama hesabı bitiş çizgisini endekse göre marjinal bir getiri avantajıyla geçti. 2018’de, %18’lik acı DAX kaybını yarıya indirmeyi bile başardı. Öte yandan, 2019’da lider endeksin sadece yarısı kadar kar sağladı. İlk Corona yılı 2020’de DAX, Wikifolio’nun hemen önündeydi. Ve 2021’de endeks, en azından Ekim ayının sonuna kadar stratejiden önemli ölçüde daha iyi performans gösterecek. Sertifika ücretleri her zaman iade karşılaştırmalarına dahil edilir.

Strateji yakın zamanda kuru bir dönem yaşamış ve performansı DAX’ın gerisine düşmüş olsa bile, VaR portföyü saklama hesabının risk-getiri profili oldukça etkileyicidir. Borsacılar, fiyat dalgalanmalarına dayalı olarak riski ölçer. VaR portföyü stratejisi ile endekse göre önemli ölçüde daha düşüktüler. Bu, yatırımcıların sinirlerini önemli ölçüde kurtarır.

Yine de son yılların tecrübelerine dayanarak yatırım kurallarını tekrar gözden geçirdik ve yeniden düzenledik. Bu olağandışı bir şey değil. Nicel borsa stratejileri için kurallar kesin olarak belirlenmemiştir. Ara sıra kontrol edilmelidirler çünkü finansal piyasalar statik sistemler değildir. Yapısal kırılmalar vardır ve bağımlılıklar zamanla değişir.

Bu tür değişiklikler Alman borsasında gözlemlenebilir – ve sadece orada değil. Birkaç yıldır krizler giderek V şeklinde şekilleniyor. Bunun anlamı şudur: Borsalar önce yıldırım hızıyla çöker, sonra hızla toparlanırlar. Bu özellikle Corona krizinde belirgindi. Burada DAX’ın neredeyse %40’a varan dalış için yalnızca bir aya ve kazayı tamamen ortadan kaldırmak için yalnızca dokuz aya ihtiyacı vardı. Temelde hızlı iniş çıkışlar, merkez bankalarının bir kriz anında anında müdahale etmesi ve piyasalara büyük miktarlarda likidite pompalaması ile açıklanabilir. Böylece uzun bir ayı piyasasının korkuları hızla tekrar ortadan kalkar. Bu, borsaların yıllarca düştüğü mali ve dot-com krizinde hala farklıydı.

DAX VaR portföyü

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

DAX VaR portföyü yatırım

Bu “yeni normal”e nasıl tepki veririz?

Oldukça basit: trend değişikliklerine daha hızlı yanıt vererek. VaR portföyü göstergesini yalnızca dört haftada bir kontrol etmek yerine, şimdi biraz farklı kriterlere göre haftalık olarak kontrol ediyoruz. Çıkış sinyali olması durumunda, portföyü sadece bir haftalığına nakde çeviriyoruz ve böylece yanlış sinyal riskini azaltıyoruz.
Eylül ayındaki DAX reformundan ikinci bir düzenleme geliyor. Önde gelen Alman endeksindeki hisse sayısı on artarak 40’a yükseldi. Bu nedenle VaR portföyü deposundaki hisse sayısını beşten sekize çıkarıyoruz.

Başlangıçta portföydeki sekiz hisse

Bu hafta yeni kuralları ilk kez uyguladık. VaR portföyü göstergesi bir satın alma sinyali verdi. Bu nedenle, en düşük VaR’ye sahip sekiz DAX hissesini satın aldık (tabloya bakın). Bunu bir sonraki satış sinyaline kadar tutuyoruz. Haftalık kontrol sırasında, DAX hisse senetlerinin VaR portföyü sıralamasında bir portföy değeri 20. sıranın altına düşmedikçe. Ardından, henüz portföyde olmayan en düşük VaR’ye sahip DAX menkul kıymeti ile değiştirilir.
Soru şu: Kural değişiklikleri tam olarak ne getirecek? Geleceğe bakabileceğimiz bir kristal küremiz yok. Ancak geçmiş borsa verilerine dayanarak stratejiyi kontrol ettiğimiz bir geriye dönük test yaptık. Analiz Mart 2008’e kadar uzanıyor, çünkü bu noktada IQFin VaR portföyü verilerini ilk kez Pazar günü sadece €uro için hesapladı. Geriye dönük testin sonucu: Geriye dönük hesaplamada VaR portföyü %418 artarken, DAX “yalnızca” %139 arttı. Ortalama olarak, strateji yılda yaklaşık 3,5 hafta nakit olarak yatırıldı ve böylece DAX için kayıp riskini de önemli ölçüde azalttı. Bu, yatırımcıların yalnızca ayarlanmış VaR portföyü formülüyle DAX yatırımına göre daha fazla getiri elde etmekle kalmayıp, aynı zamanda daha huzurlu uyuyabilmeleri için iyi bir şans olduğu anlamına gelir.
Tek dezavantajı: Yeni kurallarla, VaR portföyü Wikifolio ancak çok çaba sarf ederek kendi başınıza yönetilebilir. Çünkü haftalık kontrol ve yeniden tahsisler çok daha fazla dikkat gerektiriyor. Bu nedenle uyarlanmış stratejiye güvenmek isteyen herkesin Wikifolio sertifikasını satın alması tavsiye edilir.

VaR portföyü ne anlama geliyor?

VaR portföyü kısaltması (Value at risk), “Risk Altındaki Değer” risk ölçüsü anlamına gelir. Spesifik olarak, bu önemli rakam, belirli bir zaman diliminde bir yatırımın belirli bir olasılıkla aşmayacağı kayıp eşiğini gösterir. Bir örnek: Allianz hissesi şu anda % 3.0’lık bir VaR’ye sahiptir. Bu, hisse senedinin önümüzdeki işlem haftasında % 3,0’dan fazla kaybetmeme olasılığının % 95 olduğu anlamına geliyor.

VaR portföyü

DAX VaR portföyü yatırım

VaR portföyü stratejisi

VaR portföyü stratejisi, DAX hisse senetleri üzerinde kurala dayalı bir borsa stratejisidir. 2015’ten beri €uro am Sonntag bunu bir wikifolio’da uygulamıştır. Amaç: borsadaki sakin aşamalarda düşük riskli DAX hisse senetlerine yatırım yapmak ve çalkantılı aşamalarda çıkmak. Amaç, bir DAX yatırımından daha iyi bir risk/getiri oranı elde etmektir. Bu hafta, VaR stratejisi için yatırım kurallarını yeniden düzenledik. Gösterge ve depo bundan sonra haftalık olarak kontrol edilecektir. Önce 40 DAX hissesinin VaR’sini belirliyoruz ve bundan ortalama değeri belirliyoruz. Bu, uzun vadeli ortalamasının üzerindeyse ve ortalama değer de bir önceki haftaya göre % 7,5’ten fazla arttıysa, fiyat türbülansı riski vardır – VaR portföyü göstergesi bir satış sinyali verir. Bu, tüm hisse senetlerini sattığımız ve bir hafta boyunca nakit tuttuğumuz anlamına gelir, aksi takdirde yatırım yaparız. İlk olarak, hepimizin eşit ağırlıkta olduğu en düşük VaR’ye sahip sekiz DAX hissesine girdik. Bunu bir sonraki satış sinyaline kadar tutuyoruz. DAX hisse senetlerinin haftalık VaR sıralamasında bir portföy değeri 20. sıranın altına düşmedikçe. Ardından, henüz portföyde olmayan en düşük VaR’ye sahip pay ile değiştiriyoruz.

DAX VaR portföyü

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Yatırım ipucu

Lang & Schwarz, 2015 yılında VaR portföyü stratejisi için bir Wikifolio sertifikası yayınladı. Yeni yatırım kuralları burada da hemen geçerli olmak üzere geçerlidir. Portföy artık haftalık olarak kontrol edildiğinden ve gerekirse yeniden tahsis edildiğinden, yatırımcılar kağıtla çok fazla iş tasarrufu sağlayabilir.

 

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 24 Mart

Alireza

Volkswagen Hissesi 9 Eylül

Alireza

DAX Analizi 29 Mart

Alireza