ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

31 Ocak Piyasa Gelişmeleri

31 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Pazartesi sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

31 Ocak Piyasa Gelişmeleri

31 Ocak Piyasa Gelişmeleri Siemens Gamesa’nın kar uyarısının ardından, Siemens Energy’nin şirket patronu Andreas Nauen çevresindeki yönetimi “Handelsblatt” a göre baskı altında. Sixt, araç tedarikindeki darboğazlardan şikayet ediyor ve içeriden bir bilgiye göre İngiliz finans yatırımcısı CVC Capital Partners, 20 milyar avronun üzerinde bir değerleme ile planlanan halka arzını gerçekleştirebilir.

UKRAYNA/RUSYA/NATO

31 Ocak Piyasa Gelişmeleri

31 Ocak Piyasa Gelişmeleri – Ukrayna krizinde diplomatik halat çekme yeni bir döneme giriyor. Pazar günü, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov NATO ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndan (AGİT) pozisyonlarını netleştirmelerini istedi. Lavrov devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, bakanlığının resmi bir talepte her iki örgütten de “başkalarının güvenliği pahasına güvenliklerini güçlendirmeme” taahhütlerini nasıl yerine getirmeyi planladıklarını açıklamalarını istedi. Bu, Rus hükümeti için nasıl ilerleyeceğine karar verirken önemli bir konudur.

 31 Ocak Piyasa Gelişmeleri İTALYA

Sergio Mattarella, halefi için günlerce süren tartışmaların ardından İtalya cumhurbaşkanı olarak kaldı. Seçim meclisinin yeni bir devlet başkanı atamak için yaptığı başarısız çabalardan sonra, bazı partiler Cumartesi günü 80 yaşındaki kişiden görev süresinin sonunda ilan ettiği istifadan kaçınmasını istedi. Mattarella sonuçta 759 oy aldı, 2015 seçimlerinden 94 daha fazla. Başbakan Mario Draghi, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından İtalya için harika bir haberden söz etti. Eski ECB başkanı Draghi, pozisyonla ilgilendiğini ifade etmişti. Bu, cumhurbaşkanlığında bir değişiklik olması durumunda hükümet koalisyonunun patlayabileceği endişelerini artırdı.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?    Hangi Altcoin Alınmalı?  

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

PORTEKİZ/Parlamento seçimleri

31 Ocak Piyasa Gelişmeleri – Portekiz Başbakanı Antonio Costa’ya göre, iktidardaki Sosyalist Parti (PS) Pazar günü yapılan erken parlamento seçimlerinde mutlak çoğunluğu kazandı. Costa, Pazar akşamı geç saatlerde, gazetenin yayınlanmasından hemen önce yaptığı konuşmada, “Mutlak çoğunluk, mutlak güç anlamına gelmez. Bu, tek başına yönetebileceğiniz anlamına gelmez. Bu daha fazla sorumluluk anlamına gelir ve tüm Portekizlilerle birlikte ve tüm Portekizliler için yönetmek anlamına gelir” dedi. son resmi sayı. Costa, merkez sol partisi için “117 veya 118 sandalye”den bahsetti. Mutlak çoğunluğu birleştirmek için “Assembleia da Republica”nın en az 116 sandalyesi gerekiyor.

 31 Ocak Piyasa Gelişmeleri GRÜNE

Milletvekilleri Ricarda Lang ve Omid Nouripour, Yeşiller’in yeni parti liderleri. Cumartesi günü dijital bir federal parti konferansında seçildiler. Birlikte Annalena Baerbock ve Robert Habeck’in yerine geçerler. Yeşiller hükümet ofisi ve parti liderliği ile bağdaşmadığı için dışişleri bakanı ve ekonomi bakanı yeniden seçime katılmadılar. Seçimin delegeler tarafından mektupla onaylanması gerekiyor. Bunun iki hafta içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

DEUTSCHE BANK

31 Ocak Piyasa Gelişmeleri

31 Ocak Piyasa Gelişmeleri –Özel bankalar arasındaki toplu sözleşme anlaşmazlığında, Verdi sendikası bu Pazartesi birçok bölgede grev planlıyor. Verdi, diğer şeylerin yanı sıra, Deutsche Bank iştiraki Postbank’ın Berlin ve Kuzey Ren-Vestfalya’daki çalışanlarından tüm gün çalışmayı bırakmalarının istendiğini söyledi.

 31 Ocak Piyasa Gelişmeleri DEUTSCHE TELEKOM

SPD ve Yeşiller’in politikacıları, grup patronu Höttges’in planlanan maaşına 300.000 avroluk zam yapılmasını eleştiriyor. “Bild am Sonntag” Federal Meclis üyesi SPD üyesi Ralf Stegner, “Corona krizinin ortasında, milyonlarca maaşı olan bir yöneticinin şişman bir ek ücret alması, hemşirelerin hala çok az kazanması olamaz” dedi. Federal Meclis’teki Yeşiller’in ekonomi politikası sözcüsü Dieter Janecek de “çalışanlar için güçlü bir artı” çağrısında bulundu. Devlet, Telekom’un ortak sahibidir.

DEUTSCHE TELEKOM

Basında çıkan bir habere göre, T-MOBILE US yan kuruluşu, 2 Nisan’a kadar Corona’ya karşı tam olarak aşılanmamışlarsa çalışanlarından ayrılmak istiyor. Bağımsız blog “The T-MO Report”, bu, şirketin dahili bir notundan ortaya çıkıyor.

 31 Ocak Piyasa Gelişmeleri SIEMENS ENERJİ

About us | Company | Siemens Global

SIEMENS GAMESA’dan gelen kar uyarısının ardından, “Handelsblatt”a göre şirket patronu Andreas Nauen’in etrafındaki yönetim baskı altında. Gazete, Siemens Energy şirket çevrelerinden alıntı yaparak, yenilenen kötü haberin sonuçları olacağını söyledi. Siemens Enerji, habere ilişkin şu yorumu yaptı: “Kar uyarısının ardından bir huzursuzluk ve varsayım olacağı belliydi. Ama biz buna katılmıyoruz.” Siemens Gamesa yorum yapmaktan kaçındı.

SIXT

31 Ocak Piyasa Gelişmeleri –SIXT, araç tedarikindeki darboğazlardan şikayet ediyor. CEO Alexander Sixt, “Handelsblatt”a “Daha fazla arabamız olsaydı, önemli ölçüde daha fazla iş yapabilirdik” dedi. “Tüm pazar segmentleri için, 2022’de aynı veya artan pazar hacmini, ancak önemli ölçüde daha az araçla ve sonuç olarak fiyatların yükselme eğiliminde olduğunu varsayıyoruz.” Alman otomobil endüstrisi her zaman stratejik bir ortak olarak kalacaktır. “Ancak, tamamen yeni piyasa katılımcılarının gelişimini büyük bir ilgiyle izliyoruz.”

 31 Ocak Piyasa Gelişmeleri CVC SERMAYE ORTAKLARI

çeriden birine göre, İngiliz finansal yatırımcı, planlanan halka arzı için 20 milyar avrodan fazla bir değerleme bekleyebilir. Projeye aşina bir kişi Reuters haber ajansına verdiği demeçte, rakiplerin halka arzlarından sonra fiyat gelişimi göz önüne alındığında, CVC için bu eşiğin çok üzerinde bir değerleme bekleniyor.

VULCAN ENERGY

31 Ocak Piyasa Gelişmeleri –Avustralyalı lityum grubu, Güney Koreli şirket LG Chem’in Almanya’daki projesinden lityum hidroksit satışı için pil ünitesiyle bir anlaşma yaptı. Vulcan, anlaşmanın LG Energy Solution’ın 2025’ten başlayarak beş yıllık bir süre içinde 50.000 tona kadar pil sınıfı lityum satın almasını gerektirdiğini söyledi. Anlaşmayı beş yıl daha uzatma seçeneği var.

 31 Ocak Piyasa Gelişmeleri ÇİN

Çin endüstrisi, muhtemelen zor olan 2022 yılının başında korona kısıtlamalarının etkilerini hissetti. Ocak ayı Satın Alma Yöneticileri Endeksi bir düşüş sinyali verdi, ancak üzerinde büyümenin gösterildiği 50 puanın hemen üzerinde kaldı. Hizmet sektörü için satın alma yöneticileri endeksi de Ocak ayında büyümeye işaret etti, ancak yakın zamana göre daha az.

FED

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Bir Fed yöneticisine göre, ABD Merkez Bankası gerekirse faiz oranlarını yarım puan artırabilir. Atlanta bölgesinin başkanı Raphael Bostic, “Financial Times”a bunun ekonomik kalkınmaya bağlı olduğunu söyledi. Bostic, yaklaşan Fed toplantıları hakkında “Her toplantıda tüm seçenekler masada.” dedi.

 31 Ocak Piyasa Gelişmeleri JAPONYA

Japon sanayi üretimi, makine sektöründeki yavaşlama nedeniyle Aralık ayında analistlerin tahmin ettiğinden daha fazla daraldı. Tokyo Ticaret Bakanlığı’na göre, Kasım ayına göre yüzde 1.0 düştü. Bir Reuters tahmini, ortalama yüzde 0,8’lik bir düşüş bekliyordu. Bu, üç aydaki ilk düşüş.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

2 Eylül Dünya Borsaları Gündemi

Alireza

9 Ağustos Dünya Borsaları Gündemi

Alireza

Alman borsası DAX 40: İki güzel günün ardından kâr elde etme

Alireza