ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

8 Şubat Piyasa Gelişmeleri

8 Şubat Piyasa Gelişmeleri

Salı sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

8 Şubat Piyasa Gelişmeleri

8 Şubat Piyasa Gelişmeleri, Moda şirketi Hugo Boss yeniden önemli ölçüde büyümek istiyor, seyahat grubu TUI hala Corona krizinden kurtuluyor ve devlete mali yardımın bir kısmını geri ödeyebiliyor ve Facebook yatırımcısı ve teknoloji milyarderi Peter Thiel internet devinin yönetim kurulundan çekiliyor.

 UKRAYNA

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda Kuzey Akım 2 Baltık Denizi doğalgaz boru hattının sona erdiğini duyurdu. Washington’da Şansölye Olaf Scholz ile görüşmesinin ardından Biden, “Rusya Ukrayna’yı işgal ederse, o zaman Nord Stream 2 artık olmayacak” dedi. Scholz, bir tırmanma durumunda tüm yaptırım adımlarının birlikte atılacağını söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Moskova’da yaptığı görüşmenin ardından, toplantının faydalı, önemli ve gerçekçi olduğunu söyledi. Macron’un bazı önerilerinin daha sonraki ortak adımlar için temel oluşturması mümkündür.

8 Şubat Piyasa Gelişmeleri

8 Şubat Piyasa Gelişmeleri,- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı görüşmenin ardından Ukrayna krizinde ilerleme için yer görüyor. Putin, Macron ile Moskova’da yapılan görüşmeleri yararlı, önemli ve gerçeğe dayalı olarak nitelendirdi. Putin, “Birtakım fikir ve önerilerinin (…) daha sonraki ortak adımlarımızın temelini oluşturmasının oldukça olası olduğunu düşünüyorum” dedi. Ama muhtemelen bunun hakkında konuşmak için henüz çok erken. Macron, devletlerin NATO’ya katılma hakkını inkar ederek Avrupa’da yeni bir güvenlik mimarisinin oluşturulmaması gerektiğini açıkladı.

 8 Şubat Piyasa Gelişmeleri HUGO BOSS

Moda şirketi yeniden önemli ölçüde büyümek istiyor. “SZ”nin yeni CEO’su Daniel Grieder, “2025 yılına kadar satışları en az ikiye katlamayı planlıyoruz ve tüm alanlarda ve tüm bölgelerde güçlü bir şekilde büyüyeceğiz” dedi.

 HYPOPORT

8 Şubat Piyasa Gelişmeleri,-Ön rakamlara göre, finansal hizmet sağlayıcı, faiz ve vergi öncesi kazancını (FVÖK) geçen yıl yüzde 30 ila 35 oranında artırarak 47,5 ila 49,0 milyon Euro’ya yükseltti. Şirkete göre satışlar yüzde 15 artarak 445 milyon euroya ulaştı. FVÖK, bu nedenle, 40 ila 45 milyon Euro’luk tahmin aralığının üzerindeydi. Bunun nedeni, dördüncü çeyrekte kredi platformu segmentindeki güçlü kurumsal finans işiydi.

 8 Şubat Piyasa Gelişmeleri TUI

8 Şubat Piyasa Gelişmeleri

Seyahat grubu Corona krizinden kurtulmaya devam ediyor ve devlete yapılan mali yardımın bir kısmını geri ödeyebiliyor. Hanoverli şirketin yıllık genel kurul toplantısından kısa bir süre önce açıkladığı gibi, mevsimsel olarak zayıf olan ilk çeyrekte satışlar, geçen yılın aynı dönemine göre beş kat artarak 2.37 milyar avroya ulaştı. Faaliyet zararı, Ekim-Aralık döneminde 274 milyon Euro’ya önemli ölçüde düştü.

 8 Şubat Piyasa Gelişmeleri AMGEN

ABD’li ilaç şirketi, bir rakibe yönelik ürettiği Covid-19 ilacı sayesinde dördüncü çeyrekte kârını artırdı. Gelirler de yükseldi, ancak ortalama analist beklentilerinin biraz altında kaldı.

NVIDIA/ARM/SOFTBANK

8 Şubat Piyasa Gelişmeleri, -İçeridekilere göre, ana şirket SoftBank tarafından ABD çip üreticisi Nvidia’ya Arm işlemci bölümünün satışı başarısız oldu. Konuya aşina bir kişi Reuters’e verdiği demeçte, Arm’ın 80 milyar dolarlık anlaşma yerine artık atılım yapmak istediğini söyledi. Başlangıçta 2020 için duyurulan devralma, çeşitli düzenleyici engeller nedeniyle başarısız oldu.

 8 Şubat Piyasa Gelişmeleri META

8 Şubat Piyasa Gelişmeleri

Facebook yatırımcısı ve teknoloji milyarderi Peter Thiel, internet devinin yönetim kurulundan ayrılıyor. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, “Peter, yönetim kurulumuzun değerli bir üyesiydi ve şirketimiz için yaptığı her şey için son derece minnettarım” dedi. Wall Street Journal’a göre, Mayıs ayındaki Meta AGM’den sonra istifa ettikten sonra, uzun süredir yönetim kurulu siyasete daha fazla dahil olmayı ve 2022 ara seçimlerinde Cumhuriyetçilerin ve eski Başkan Donald Trump’ın gündemini desteklemeyi planlıyor.

 TECH GROUPS

8 Şubat Piyasa Gelişmeleri,-Federal Kartel Ofisi Başkanı Andreas Mundt, Google, Amazon veya Facebook gibi dijital devlere karşı rekabet davaları için yeni kurallar öneriyor. Mundt, “Handelsblatt”a verdiği demeçte, “Google gibi pazarlar arası öneme sahip şirketleri daha katı bir rejime sokmak ve ispat yükünü ayarlamak” dikkate alınmalıdır. Şirketler daha sonra devralma planlarının rekabete zarar vermeyeceğini kanıtlamak zorunda kalacaklardı.

 8 Şubat Piyasa Gelişmeleri ECB

The ingredients of ECB success will be boldness and clarity | Financial  Times

8 Şubat Piyasa Gelişmeleri, -Euro bölgesindeki vahşi faiz oranı fantezileri karşısında, ECB başkanı Christine Lagarde enflasyon endişelerini azalttı. Avrupa Parlamentosu Ekonomik ve Parasal İşler Komisyonu’ndaki duruşmada Fransız kadın, enflasyon oranının orta vadede ECB’nin yüzde 2,0 hedef değeri etrafında istikrar kazanma şansının arttığını vurguladı. Enflasyonun orta vadede kalıcı olacağına ve hedefin oldukça üzerinde olacağına ve bunun para politikasının “önemli ölçüde sıkılaştırılmasını” gerektireceğine dair bir işaret yok.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?    Hangi Altcoin Alınmalı?  

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

MODERN PAZAR

Alireza

DAX Analizi 4 Mart

Alireza

1 Temmuz Piyasa Gelişmeleri

Alireza