ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

9 Şubat Piyasa Gelişmeleri

 9 Şubat Piyasa Gelişmeleri

Çarşamba sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

9 Şubat Piyasa Gelişmeleri

9 Şubat Piyasa Gelişmeleri, Enerji teknolojisi grubu Siemens Energy, rüzgar enerjisi yan kuruluşu Siemens Gamesa’nın kayıpları nedeniyle ilk çeyrekte kırmızıya döndü, teşhis grubu Qiagen yıl sonunda bir hamle yaptı ve hedeflerini aştı ve IPO’dan sadece iki ay sonra, kamyon Üreticisi Daimler Truck, ikinci seviye endeks MDax’a girdi.

 ALMANYA

Federal hükümet, korona pandemisinin sonuçlarını hafifletmek için kısa süreli çalışmaya basitleştirilmiş erişimi Haziran ayının sonuna kadar üç ay daha uzatmak istiyor. Federal İş Kurumu’ndan (BA) kısa çalışma ödeneği alabilmek için çalışanların en az onda birinin iş kaybından etkilenmesi yeterlidir. Dördüncü ve yedinci aydan itibaren kısa çalışma ödeneklerindeki artış da uzatılacak. Maksimum abonelik süresi 28 aya uzatılmıştır. Reuters’e sunulan yasa taslağında BA için ek harcamanın 450 milyon avro olduğu tahmin ediliyor.

 9 Şubat Piyasa Gelişmeleri UKRAYNA

9 Şubat Piyasa Gelişmeleri

Almanya, Fransa ve Polonya, Ukrayna krizinde bir savaşı önlemek için birlikte çalışmak istiyor. Şansölye Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile Berlin’de bir görüşmeden önce, bunun tüm diplomatik çabaların en önemli önceliği olduğunu söyledi. Scholz, bunun Weimar Üçgeni’nin 11 yıl aradan sonra üst düzeydeki ilk toplantısı olduğuna dikkat çekti. Macron, Rusya ile Avrupalıların sınırların dokunulmazlığı gibi ilkelerini savunmak zorunda kalacağı bir güvenlik diyaloğu çağrısında bulundu.

9 Şubat Piyasa Gelişmeleri, Ukrayna krizinin arka planında Litvanya, NATO ve özellikle Almanya’dan daha fazla asker ve hava savunması için yardım istiyor. Savunma Bakan Yardımcısı Margiris Abukevicius, Die Welt’e ülkesinin ülkedeki NATO birliklerini güçlendirmeyi “kesinlikle gerekli” gördüğünü söyledi. Litvanya’daki NATO muharebe birliklerinin önde gelen ülkesi olan Almanya’nın bir katkı yapmasından memnun oluruz.” dedi. “Almanya ve diğer ülkeler hava savunmamızı uçaksavar füzeleri veya uçaksavar silahlarıyla geliştirseydi” de önemli olurdu.

 DEUTSCHE BANK

9 Şubat Piyasa Gelişmeleri, ABD’li finans yatırımcısı Cerberus, Deutsche Bank’tan çıkmak için ikinci adımı atıyor. Salı akşamı, işlemin emanet edildiği yatırım bankası Morgan Stanley tarafından açıklandığı üzere Cerberus, en büyük Alman para evinin 15 milyon hissesini 212 milyon avroya kurumsal yatırımcılara sattı. Deutsche Bank’ın sermayesinin yüzde 0,73’üne tekabül eden paket, yatırımcının taahhüdünün bir kısmını dört hafta önce Deutsche Bank ve Commerzbank’a dönüştürmesinden sonra kalan hissenin üçte birine tekabül ediyor.

 9 Şubat Piyasa Gelişmeleri SIEMENS ENERJİ

9 Şubat Piyasa Gelişmeleri

Enerji teknolojisi grubu, İspanyol rüzgar enerjisi yan kuruluşu Siemens Gamesa’daki kayıplar nedeniyle mali yılının ilk çeyreğinde kırmızıya döndü. Şirket, Ekim ayından Aralık ayının sonuna kadar Siemens Energy’nin 240 milyon Euro net zarar ettiğini söyledi. Geçen yılın aynı döneminde 99 milyon euro kar elde edilmişti. Bununla birlikte, grubun bir bütün olarak yıl boyunca kazançlarını önemli ölçüde artıracağı gerçeği devam etmektedir. Siemens Energy, Gamesa’dan gelen başka bir kar uyarısının ardından Ocak ayında ön çeyrek rakamları sunmuş ve 2022 mali yılı için satış ve getiri beklentilerini azaltmıştı.

 QIAGEN

9 Şubat Piyasa Gelişmeleri, Teşhis grubu yıl sonuna doğru bir hamle yaptı ve hedeflerini aştı. Şirket, dördüncü çeyrekte gelirin yüzde 2 artarak 582 milyon dolara, sabit döviz kurlarında yüzde 4 artarak 582 milyon dolara ulaştığını söyledi. Hisse başına düzeltilmiş kazanç yüzde 10 artarak 75 sente çıktı. Başlangıçta, Qiagen, satışların sabit döviz kurlarında yaklaşık yüzde 9 oranında düşmesini ve hisse başına düzeltilmiş kazancın çeyrek için en az 60 sent olmasını bekliyordu. Grup, Covid-19 ile ilgisi olmayan ürünlerle iyi işlerden yararlanırken, korona test ürünlerinin satışları dördüncü çeyrekte düştü.

 9 Şubat Piyasa Gelişmeleri DAIMLER TRUCK

9 Şubat Piyasa Gelişmeleri

Kamyon üreticisi, halka arzından sadece iki ay sonra MDax küçük kapaklı endeksine dahil edildi. Aralık ayında Daimler AG’den (şimdi Mercedes-Benz Group) ayrılan ticari araç bölümü, Alman Menkul Kıymetler Borsası tarafından duyurulduğu üzere, 11 Şubat Cuma gününden itibaren Hamburg’daki ev sahibi Alstria Ofisi’nin yerini alacak. Mart ayında endekslerin düzenli olarak gözden geçirilmesi sırasında uzmanların yaptığı hesaplamalara göre, yaklaşık 27 milyar Euro’luk borsa değeriyle Daimler Truck’ın lider endeks Dax’ta yer alma şansı da en yüksek.

 9 Şubat Piyasa Gelişmeleri TOYOTA

Devam eden yarı iletken sıkıntısı, gruba ciddi bir gerileme verdi. Faaliyet karı, dünyanın en büyük otomobil üreticisi tarafından açıklandığı üzere, üçüncü çeyrekte yüzde 21 düşüşle 784 milyar yen (5,9 milyar avroya eşdeğer) olarak gerçekleşti. Ancak operasyon sonucu, Refinitiv tarafından yapılan ankete katılan analistlerin beklediğinden daha iyiydi. Ekim-Aralık dönemi için ortalama 717 milyar yen bekliyorlardı.

 LYFT

9 Şubat Piyasa Gelişmeleri, Araç paylaşım hizmeti, ilk tam yıl kazancı olan 2021’de 92,9 milyon dolarlık düzeltilmiş kazanç (FAVÖK) yayınladı. Uber’in rakibi, geçen yıl net karda 1 milyar dolar kaybettiğini söyledi. Diğer şeylerin yanı sıra, 750 milyon dolardan fazla hisse senedi tazminatı alındı. Yolcu başına gelir dördüncü çeyrekte yüzde 13,5 artarak rekor bir rekor olan ortalama 52 dolara yükseldi. Çeyrek için toplam gelir yüzde 70 artarak yaklaşık 970 milyon dolara ulaştı.

 9 Şubat Piyasa Gelişmeleri AIRBUS

GER40.com

Müşterisi Qatar Airways ile kalite kusurlarına ilişkin bir anlaşmazlıkta, uçak üreticisi diğer siparişleri iptal etti. Airbus, iş verilerine göre iki A350-1000 uçağı için siparişleri iptal etti. Anlaşmazlıkta, Qatar Airways, Airbus A350’deki boya hasarı için 600 milyon dolarlık iyi bir tazminat talep ediyor. Üretici, aşınma ve yıpranma belirtilerini kabul ediyor, ancak iddia edilen güvenlik risklerini reddediyor. Airbus ayrıca havayolundan aldığı 50 adet A321neo uçağı siparişini de iptal etti.

 META/CHIMES

9 Şubat Piyasa Gelişmeleri, Facebook’un ana şirketi ve finansal teknoloji platformu Chimes, kimlik avı iddiaları nedeniyle ABD’de iki Nijeryalıya karşı dava açtı. Kaliforniya’daki ABD Bölge Mahkemesi’ne yapılan başvurulara göre, iki kişinin 800’den fazla sahte Instagram hesabı ve beş Facebook hesabı kullanarak Chime çalışanları gibi davrandığı ve insanları finansal hesaplarına erişmeleri için sahte web sitelerine yönlendirdiği iddia ediliyor. Meta ve bir finansal hizmetler sağlayıcısı tarafından açılan ilk ortak davadır.

 9 Şubat Piyasa Gelişmeleri ECB

GER40.com

9 Şubat Piyasa Gelişmeleri,  Deutsche Bank patronu Christian Sewing’e göre merkez bankaları yükselen enflasyona faiz artırımları ile hazırlanmak zorunda. Bankanın dijital Yeni Yıl resepsiyonunda “Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları karşı önlemler almak zorunda kalacak” dedi. ABD’de Fed’in Mart ayında ilk kez faiz artıracağı konusunda mutabık kalınıyor. “Ekonomistlerimiz yıl sonuna kadar en az üç adım daha bekliyorlar. ECB’nin de aynı şeyi yapması gerekecek.”

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?    Hangi Altcoin Alınmalı?  

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

26 Temmuz Asya/Pasifik Hisse Senetleri 

Alireza

9 Mart Piyasa Gelişmeleri

Alireza

Muench Rueckvers (Munich re) Nedir? Canlı MUVB Fiyatı ve Grafiği

Alireza