ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

2 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Pazartesi sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

2 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

2 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, Volkswagen, otomatik sürüşün geliştirilmesinde ABD‘li çip şirketi Qualcomm’a uzun vadeli bir taahhütte bulunuyor, Alman otomobil üreticileri tedarik sorunları nedeniyle bu yıl planlanandan yaklaşık 700.000 daha az otomobil üretebilecekler. ve ProSiebenSat.1 artan ilerlemeler karşısında İtalyan ana hissedarını kendi bağımsızlığı konusunda zorluyor

 VOLKSWAGEN

2 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, Bir gazete haberine göre, otomobil şirketi, otomatik sürüşün geliştirilmesinde ABD’li çip şirketi Qualcomm’a uzun vadeli bir taahhütte bulunuyor. Grup çevrelerine atıfta bulunan “Handelsblatt”, VW’nin 2026’dan itibaren dünya çapındaki tüm markalarda otomatik sürüş için özel olarak geliştirilen Qualcomm’un “System on Chip”i (SoC) kullanacak. 2031 yılına kadar sürecek olan anlaşma, Volkswagen’e bir milyar avrodan fazlaya mal olacak.

 VOLKSWAGEN/BMW/MERCEDES

2 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

2 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, Basında çıkan bir habere göre, Alman otomobil üreticileri, parça tedariğindeki sorunlar nedeniyle bu yıl, yılın başında planlanandan yaklaşık 700.000 daha az otomobil üretebilecekler. Endüstri gazetesi “Automobilwoche”, servis sağlayıcı IHS Markit’in verilerine dayanarak, VW markasının özellikle etkilendiğini ve bu yıl yarım milyondan fazla birim kaybettiğini bildirdi. Yıl sonunda Mercedes’te 80.000 planlı araç ve hatta BMW’de 100.000 planlı araç eksiktir.

2 Mayıs Piyasa Gelişmeleri PROSIEBENSAT.1

İtalyan ana hissedarı tarafından artan ilerlemeler karşısında, PROSIEBENSAT.1 kendi bağımsızlığında ısrar ediyor. “SZ”nin şirket patronu Rainer Beaujean, “ProSiebenSat.1’i kendi içinden büyüyen tamamen bağımsız bir şirket olarak görüyorum” dedi.

 SIXT

Araç kiralama şirketi bir hacker saldırısının kurbanı oldu. Bu Sixt tarafından açıklandı. Kesinti erken bir aşamada fark edildi ve ilgili güvenlik protokollerine uygun olarak derhal karşı önlemler başlatıldı. Sixt, yeni bulgular elde edilir edilmez sizi bilgilendirecektir. Sixt, Cuma günü önemli teknik sorunlar olduğunu kabul etti.

 2 Mayıs Piyasa Gelişmeleri ADLER GROUP

Sorunlu gayrimenkul yatırımcısı, bilançolarının güvenilirliğini koruma mücadelesinde başka bir aksilik yaşadı. Adler Grubu, denetimle görevlendirilen KPMG Lüksemburg’un şirkete “konsolide mali tablolar ve 2021 için bireysel mali tablolar için görüş vermekten kaçınma (ret notu)” yayınlayacağını bildirdiğini kabul etti. Cumartesi günü son dakikada sunulan 2021 yıllık mali tablolarında denetçiler, bazı işlemlerle ilgili olarak kendilerine önemli bilgilerin sunulmadığını açıklıyor. 2021’de göreve gelen sekiz kişilik Adler yönetim kurulunun tüm üyeleri, tasdik eksikliği nedeniyle istifa etmeyi teklif etti ve yeni yönetim kurulu başkanı Stefan Kristen, dört durumda bunları kabul etti. Mevcut durum üzerine Pk.

 BERKSHIRE HATHAWAY

2 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

2 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, Uzun bir tereddütten sonra, yıldız yatırımcı Warren Buffett’in BERKSHIRE HATHAWAY’ı devasa nakit varlıklarının büyük bir kısmını satın almalara yatırdı. Petrol devleri CHEVRON ve OCCIDENTAL PETROLEUM’daki hisselerdeki artışlar, Ocak-Mart döneminde nakit 40 milyar doların 106 milyar dolara düşmesine yardımcı oldu. Ayrıca Berkshire Hathaway, ACTIVISION BLIZZARD’daki hissesini artırdı. “Call of Duty” ve “Candy Crush” gibi hitlerle bilgisayar oyunu üreticisinin hissesi şimdi yüzde 9,5.

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 UKRAYNA/RUSYA

2 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, Ukrayna’nın güneydoğusunda Rus birlikleri tarafından kuşatılan Mariopol kentindeki Azovstal çelik fabrikalarından düzinelerce sivil tahliye edildi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Pazar günü bir Reuters fotoğrafçısının ilgili raporunu doğruladı ve 100 sivilden oluşan ilk gruptan bahsetti. Rus tarafı 80 sivilden söz etti.

 2 Mayıs Piyasa Gelişmeleri UKRAYNA/RUSYA

Erdoğan to visit Ukraine in bid to defuse Russia tensions: Kalın | Daily  Sabah

Rusya, Batı’dan Ukrayna’ya silah tedarikini giderek daha fazla hedef alıyor. Rusya Savunma Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Onyx füzelerinin Odessa kenti yakınlarındaki bir askeri havaalanında yeni döşenen bir pisti imha etmek için kullanıldığını duyurdu. Saldırı, ABD ve AB ülkelerinin Ukrayna’ya tedarik ettiği silahlara yönelikti.

 ALMANYA/RUSYA

2 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, ALMANYA/RUSYA – Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’a göre, Batı’nın yaptırımları Rusya’nın ekonomisini başka bir savaş başlatmaması için zayıflatmayı da amaçlıyor. Yeşiller siyasetçisi Pazar akşamı ARD’de yaptığı açıklamada, “Elbette Rusya’nın bir daha asla uluslararası hukuku ihlal eden bir saldırganlık savaşı başlatmamasını istiyorum” dedi. Yaptırımlar aracılığıyla, önümüzdeki birkaç yıl içinde tek başına Rus kuvvetlerinin başka bölgelerde daha fazla askeri harekatın mümkün olmamasını sağlıyoruz” dedi. Çünkü Rusya, saldırganlık savaşından ve Batı yaptırımlarından o kadar zarar görüyor ki, ülke “yıllarca” ayağa kalkamayacak.

 2 Mayıs Piyasa Gelişmeleri ALMANYA/ENERJİ

2 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

Federal hükümet, Almanya ve AB’nin Rusya’nın enerji ithalatından bağımsız olması için bastırıyor. Hükümet çevrelerinden alınan bilgilere göre, federal hükümetin artık Rusya’ya karşı altıncı AB yaptırım paketinin bir parçası haline gelecek bir petrol ambargosu konusunda herhangi bir çekincesi kalmadı. Buna ek olarak, federal hükümet, diğer ülkelerden gemiler dolusu gazın indirileceği dört yüzer sıvılaştırılmış gaz terminalinin satın alınması için bütçede 2,94 milyar avro ayırdı. Ve Almanya’da gaz rezervlerinin oluşumu ilerliyor. Ekonomi Bakanlığı’na göre doğalgaz deposunun doluluk oranı şu anda yüzde 34,32. Mart ortasında hala yüzde 24’ün biraz üzerindeydi.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

28 Nisan Piyasa Gelişmeleri

Alireza

Enerji Fiyatları; Avrupa’da yükselen enerji fiyatları dikkatleri üzerine çekti

Alireza

DAX Analizi 28 Nisan

Alireza