ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

8 Temmuz Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Cuma sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

8 Temmuz Piyasa Gelişmeleri

BAYER/BASF

8 Temmuz Piyasa Gelişmeleri, Herbisit dicamba ile ilgili olarak Bayer ve BASF’ye ABD’de açılan bir davada, 60 milyon dolarlık cezanın yeniden görüşülmesi gerekiyor. Bir federal temyiz mahkemesi, meblağın iki ilaç şirketi için ayrı ayrı değil, birlikte belirlenmesi gerektiğine karar verdi. Bir Missouri şeftali çiftçisinin davasındaki suçlu kararı ve 15 milyon dolarlık ek tazminat cezası devam ediyor. Dikamba ile ilgili olarak 100’den fazla dava açıldı. Yabani ot öldürücü, çiftçilerin yeni bir bileşimin ekinlerine zarar verdiğini söylemesinin ardından manşetlere çıktı.

 8 Temmuz Piyasa Gelişmeleri THYSSENKRUPP

Krupp Vakfı şu anda ThyssenKrupp sanayi grubundaki hissesini azaltmayı düşünmüyor. Krupp Vakfı’nın başkanı Ursula Gather, “FAZ”a yaptığı açıklamada, “Bu yasal olarak mümkün, ancak kendimizi sadık bir ana hissedar olarak görüyoruz ve şirketin gelecekteki uygulanabilirliğine kesinlikle inanıyoruz” dedi.

TWITTER

 8 Temmuz Piyasa Gelişmeleri

Bir gazeteye göre, Twitter’ın TESLA patronu Elon Musk tarafından planlanan milyar dolarlık devralması ciddi tehlikede. Washington Post, sürece aşina olan üç kişiye atıfta bulunarak, Musk’ın personeli, kısa mesaj hizmetinin sahte kullanıcı hesaplarıyla ilgili verilerinin doğrulanamadığı sonucuna vardı. İçeridekilerden biri, ekibinin 44 milyar dolarlık anlaşmanın finansmanıyla ilgili bazı tartışmaları durdurduğunu söyledi. Yani muhtemelen yeni bir yaklaşım olacaktır. Detaylar verilmedi.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

8 Temmuz Piyasa Gelişmeleri LEVI STRAUSS

Yüksek fiyatlar ve talepteki canlanma, Levi Strauss satışlarını uzman beklentilerinin üzerine çıkardı. ABD’li kot pantolon üreticisi, ofise dönüşten ve günlük yaşamın normalleşmesinden faydalandı. İş rakamlarına göre, ikinci çeyrekte satışlar yüzde 15 artarak 169 yıllık şirket için rekor bir artışla 1,47 milyar dolara ulaştı. Refinitiv verilerine göre uzmanlar 1,43 milyar dolar bekliyordu. Bununla birlikte, net gelir, esas olarak Rusya’dan çekilmeyle ilgili 60 milyon dolarlık suçlamalar nedeniyle yüzde 23 düşüşle 50 milyon doların biraz altına düştü.

GAMESTOP

Bir medya raporuna göre, video oyunu perakendecisi yeni bir finans müdürü aramak zorunda. Politika ve haber sitesi Axios’un haberine göre Mike Recupero, bir şirket muhtırasına atıfta bulunarak ABD şirketinden ayrıldı. Bir Axios muhabiri Twitter’da Recupero’nun yerini muhasebe müdürü Diana Jajeh’in alacağını yazdı. GameStop ayrıca çalışanları işten çıkarıyor.

8 Temmuz Piyasa Gelişmeleri NORD LB

 8 Temmuz Piyasa Gelişmeleri

Norddeutsche Landesbank, 2022’de ekonomik bir gerileme olması durumunda güçlü rüzgarlara hazırlanıyor. NordLB CEO’su Jörg Frischholz “Handelsblatt”a yaptığı açıklamada, “Ciddi bir durgunluk olması durumunda, bu yıl için kâr hedefimiz elbette tehlikede olacak” dedi. Rusya’nın gaz arzını dondurması, kurumsal müşteri portföyündeki NordLB’yi etkileyecektir. Ancak senaryo hesaplarımız, bunun sonucunda ciddi zorluklarla karşılaşmayacağımızı gösteriyor” dedi. 2022’nin ilk yarısında banka faaliyet sonucunu iyileştirdi ve faiz ve komisyon gelirlerini artırdı. Risk provizyonu ile ilgili durum dikkate değer değildir.

ALMANYA/ENERJİ

Federal Meclis, gaz krizinde tedarikçileri desteklemek ve müşteri fiyatlarını azaltmak için hükümete kapsamlı araçlar verdi. Perşembe akşamı parlamento, federal hükümetin daha fazla gaz arzı kıtlığına ve hatta daha yüksek fiyatlara hızla tepki gösterebileceği Enerji Güvenliği Yasası (Ensig) reformunu onayladı. Bu şekilde, Corona krizinden etkilenen Uniper gibi ithalatçıları desteklemek için Lufthansa kurtarma modeline dayalı olarak devlet girişine kadar düzenlemeler yürürlüğe konulabilir. Ayrıca, ithalatçıların ek maliyetlerini nasıl daha hızlı ve eşit şekilde aktarabileceklerine ilişkin düzenlemeleri de içermektedir. Gazla çalışan elektrik santrallerini şebekeden çıkarmak için, durdurulan veya kapatılması planlanan kömürle çalışan elektrik santralleri daha sonra yeniden başlatılabilir.

8 Temmuz Piyasa Gelişmeleri UNIPER

Uniper kicks off German LNG terminal construction | Upstream Online

Bir gazete haberine göre, federal hükümet de can çekişen enerji şirketine devlet yardımını düşünürken yüzde 30’un üzerinde bir hisse ile oynuyor. Arka plan, enerji şirketinin işi için yatırım yapılabilir kredi notunun önemidir, “Handelsblatt” konuyla ilgili birkaç kişi alıntıladı. Şirketi sadece sessiz bir katılım ve engelleyici bir azınlık ile desteklemek Uniper’in notunu almak için yeterli olmayabilir.

VNG

Bir gazeteye göre, federal hükümet doğalgaz krizinde gaz tüccarı VNG’nin tarafına geçebilir. Mali çevrelere atıfta bulunan “Handelsblatt” gazetesinin haberine göre, Rusya’nın gaz teslimatı eksikliği nedeniyle Verbundnetz Gazı (VNG) için işler sıkılaşırsa, federal hükümet iki milyar avroya kadar garanti sağlamak istiyor. Halihazırda KfW kalkınma bankasından başvurusu yapılmış olan bir kredi ile birleştirildiğinde, olası toplam yardım miktarı üç milyar avroya kadar çıkacaktır.

8 Temmuz Piyasa Gelişmeleri NORD STREAM 1

Energy: Gazprom reduces delivery via Nord Stream 1 by 40 percent - 24 Hours  World

Kanada görünüşe göre burada hizmet verilen Nord Stream 1 boru hattı için bir Siemens Energy türbini teslim etmeye istekli. Reuters haber ajansı bunu müzakerelere aşina olan kişilerden öğrendi. Ukrayna Enerji Bakanlığı’ndan bir yetkili, Kanada’nın türbini Gazprom’a devretmek niyetinde olduğu bilgisine sahip olduklarını açıkladı. Bu, başka bir içeriden tarafından doğrulandı. AB, Rusya’ya gaz ambargosu uygulamamış olsa bile, teslimat Rusya’ya yönelik yaptırımları ihlal edebileceğinden, konunun zor olduğu düşünülüyor.

 DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 16 Mart

Alireza

ECB Enflasyonu İçin 5 Soru

Alireza

9 Eylül Dünya Borsaları Gündemi

Alireza