Almanya BorsasıAnalizDAXDAX 40ForexGER 40GER40 AnaliziHaberlerKripto EğitimiTürkiyeTürkiye Ekonomisi

DAX 40 HAFTALIK GÖRÜNÜM

DAX 40 HAFTALIK GÖRÜNÜM

DAX 40 HAFTALIK GÖRÜNÜM

DAX 40 HAFTALIK GÖRÜNÜM ; Borsada yeni hafta zor. Zirvesine yaklaşan raporlama sezonu, yatırımcıları merakta bırakıyor. Haftanın ilk yarısında, ABD, Çin ve Avrupa sektörlerinden gelen duyarlılık verileri ekonomik vurgular olarak ekleniyor, ardından Çarşamba günü ABD Merkez Bankası’nın faiz oranı toplantısı ve Cuma günü ABD işgücü piyasası raporu geliyor.

Birçok Avrupa ülkesinde hızla artan korona enfeksiyonu sayıları şimdi yeniden artan belirsizliğe neden oluyor. Commerzbank’tan ekonomist Christoph Weil, havaların soğumasıyla birlikte pandeminin yeniden belirgin şekilde hızlandığını yazdı. Politikacılar, sağlık sistemi üzerindeki olası daha düşük yüke rağmen, muhtemelen buna yeni kısıtlamalarla tepki göstereceklerdir. Weil, “Fakat kısıtlamaların olmadığı yerlerde bile ekonomi zarar görecek. Enfeksiyon korkusuyla birçok insan temaslarını gönüllü olarak kısıtlayacak” dedi. Bu da özel tüketime damgasını vuracak. Üretimde daha fazla kesinti olması olasıdır, böylece malzeme kıtlığının daha uzun sürmesi olasıdır. Sonuçları daha az büyüme ve daha fazla enflasyon.

DAX 40 HAFTALIK GÖRÜNÜM ; Teslimat darboğazları giderek daha fazla şirketi etkiliyor. Örneğin, dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi Amazon’da kâr son zamanlarda düştü ve iPhone üreticisi Apple da çip darboğazları ve korona arızaları nedeniyle ağır bir yük altında. QC Partners portföy yöneticisi Thomas Altmann, “Amazon ve Apple, piyasayı önemli ölçüde yavaşlatma potansiyeline sahip olan raporlama sezonunun korkunç yüküdür” diye uyardı.
Atlantik’in her iki yakasındaki raporlama sezonu şu ana kadar gerçekten çok umut vericiydi. JPMorgan’ın hisse senedi stratejisti Mislav Matejka, şimdiye kadar ABD’de üç aylık rakamlarını sunmuş olan şirketlerin yüzde 82’sinin piyasada beklenen karı aştığını hesapladı. Avrupa’da bu sayı Stoxx 600’den (Stoxx Europe 600) şirketler için yüzde 68’dir.

DAX 40 HAFTALIK GÖRÜNÜM

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

İyi rakamlar son zamanlarda Wall Street ve Nasdaq endekslerine yeni rekorlar kazandırdı. Frankfurt’ta da şirketlerden gelen olumlu sürprizler Dax’ın (DAX 40) ayağa kalkmasına yardımcı oldu. Ancak şimdi Alman lider endeksinin Ağustos ayında işaretlenen 16.000 işaretinin biraz üzerinde rekor seviyeye ulaşması biraz daha zor görünüyor. Landesbank Helaba uzmanlarına, mevcut olumsuz faktörler göz önüne alındığında, yatırımcıların kısa vadede riskleri yeniden biraz daha fazla ağırlıklandırmaları gerekiyor.

DAX 40 HAFTALIK GÖRÜNÜM ; Avrupa Merkez Bankası şu anda enflasyondaki artışın geçici olduğu değerlendirmesine bağlı kalıyor. Ancak, muhtemelen diğer merkez bankalarının da artan enflasyona daha sıkı bir para politikası duruşuyla tepki vermesinin de etkisiyle, piyasadaki faiz artırımı fantezileri azalmıyor. Bu, hisse fiyatına zarar verebilir, çünkü yatırımcılar daha sonra tekrar daha cazip yatırım fırsatlarına sahip olur.
Yatırımcılar Çarşamba günü ABD Merkez Bankası’nın (Fed) daha fazla para politikası kararlarını nasıl alacağını öğrenecekler. Landesbank Baden-Württemberg’den hisse senedi stratejisti Frank Klumpp, piyasa katılımcılarının zihninde, ilk faiz artırımının 2022 ortalarında orada beklendiğini yazdı. Fed toplantısı ayrıca, merkez bankasının tahvil alım programlarından (tapering) çıkışa dair ek göstergeler getirmeli. Borsa artık bu konuda yeterince duyarlı hale geldi, bu da şu anlama geliyor: Klumpp, Fed’in kararından sonra hisse senetleri üzerinde çok fazla baskı beklemiyor.

DAX 40 HAFTALIK GÖRÜNÜM ; Dax’in yeni haftada 16.000 puana yaklaşma gücüne sahip olup olmadığı veya daha fazla baskı altına girip girmeyeceği, en azından raporlama sezonuna bağlı olacak. On şirket, yalnızca önde gelen barometreden üç aylık rakamlar sunuyor. Başlangıç, Salı günü sağlık bakım grubu Fresenius (Fresenius SECo) ve onun yan kuruluşu olan diyaliz sağlayıcısı Fresenius Medical Care (FMC) (Fresenius Medical Care) tarafından yapılacak. Fresenius ve FMC kursları şu anda önemli bir baskı altındadır. Deutsche Bank’tan Analist Falko Friedrichs, özellikle FMC için zayıf bir çeyrek bekliyor.

Haftanın ortasında, otomobil üreticisi BMW, çevrimiçi moda perakendecisi Zalando ve genetik teşhis şirketi QIAGEN, en son ticari gelişmeleri rapor ediyor. Yatırımcılar, konut grubu Vonovia (Vonovia SE (eski Deutsche Annington), kimyasal madde tüccarı Brenntag (Brenntag SE) ve HeidelbergCement, Deutsche Post (Deutsche Post) ve tıbbi teknoloji üreticisi Siemens Healthineers.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Dax endeksi Bayer, Monsanto’nun devralınması nedeniyle muhtemelen yatırım sürecindedir.

Alireza

18 Temmuz Piyasa Gelişmeleri

Alireza

DAX Analizi 12 Eylül

Alireza