ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziHaberlerKripto EğitimiTürkiyeTürkiye Ekonomisi

Münih Yüksek Bölge Mahkemesi yatırımcılara tazminat için umut veriyor

Wirecard hisse senedi

Wirecard ‘da neler oluyor?

DAX 40 Wirecard Hisse Senedi skandalında, hüsrana uğrayan yatırımcılar, muazzam fiyat kayıplarından sonra denetim şirketi EY’ye karşı tazminat talebinde bulunmayı umabilirler.

Bu, eski DAX endeksi (DAX 40 endeksi) grubunun yanlış bilançolarını onaylamıştı. Münih Yüksek Bölge Mahkemesi, ön tebligatla ilk derece kamuoyunun mahkeme kararları hakkında ciddi şüpheler ortaya koydu. Münih bölge mahkemesi, EY aleyhine açılan davaları daha fazla kanıt almadan reddetti. OLG’ye göre, bölge mahkemesinin – dizel skandalına benzer şekilde – EY’nin kasten ahlaksızca hareket edip etmediğini çok daha kesin bir şekilde incelemesi gerekirdi.

Wirecard Ön bilgiler, OLG’nin EY denetçilerini her durumda müşterek sorumlu olarak gördüğü veya denetim şirketine karşı açılan davaların başarısının artık garanti edildiği anlamına gelmez. Ancak, OLG’nin 8. Sivil Senatosu, kendi görüşüne göre, bölge mahkemesinin davayı çok yüzeysel ele aldığını açıkça belirtti.

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Özellikle Senato, denetim şirketi KPMG’nin görüşüne göre EY aleyhine ileri sürülen iddiaları değerlendirmek için bölge mahkemesinin muhtemelen “kendi uzmanlığından” yoksun olduğundan şikayet ediyor. OLG’ye göre, bunun için bir uzman görüşü uygun olurdu.

Wirecard

Buna ek olarak, Yüksek Bölge Mahkemesi, bölge mahkemesini, Federal Meclis’teki Wirecard soruşturma komitesinin raporunu, yani davacı yatırımcıların aleyhine “duyulmayan bir şekilde” göz ardı etmekle suçluyor. OLG, bölge mahkemesine örnek bir dava açmasını tavsiye etti. Ancak bir seçenek olarak OLG, şimdiye kadar eksik olan kapsamlı kanıtları yakalamak için yargılamayı bölge mahkemesine geri göndermeyi de düşünüyor.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

Dax hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Wirecard ilk olarak Haziran 2020’de 1,7 milyar avro tutarında icat edilmiş rezervasyonları kabul etti ve bir süre sonra iflas başvurusunda bulundu. EY, daha önce iddia edilen sahtekarlığı keşfetmeden şirketin bilançolarını yıllarca kontrol etmiş ve denetlemişti. Münih savcılığı, kurulun bir suç çetesi gibi davrandığını ve banka kredilerini ve yatırımcı parasını çalmak için yıllarca kasıtlı olarak bilançoları tahrif ettiğini varsayıyor. Eski CEO Markus Braun yaklaşık bir buçuk yıldır gözaltında.

Hissedarlar için Wirecard iflası, çift haneli milyarlarca büyük kayıplar anlamına geliyordu. Sonuç olarak, EY aleyhine şimdiye kadar reddedilen yüzlerce tazminat davası Münih bölge mahkemesine sunuldu.

Bölge mahkemesi birçok kararda EY beyanları ile yatırımcıların kayıpları arasında nedensel bir bağlantı veya denetçiler tarafından herhangi bir görev ihlali görmedi. Ancak OLG’nin bu görüşle ilgili büyük endişeleri var: Senato’ya göre, EY’nin tasdikini daha önce reddetmesi, Wirecard AG’nin daha erken bir iflas başvurusu yapmasıyla da sonuçlanacaktı. OLG’nin açıklamasına dayanarak, “genel yaşam deneyimi muhtemelen yatırımcıların tartışmalı hisse alımlarını bunu bilerek yapmayacağını gösteriyor” dedi.

100$ ile Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

9 Eylül Asya/Pasifik hisse senetleri

Alireza

Deutsche Telekom Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği

Alireza

DAX Analizi 7 Eylül

Alireza