ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

11 Nisan Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Pazartesi sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

11 Nisan Piyasa Gelişmeleri 

11 Nisan Piyasa Gelişmeleri, Macron ve Le Pen Fransa’da ikinci tur seçimlerine katıldı, Lufthansa patronu personel sıkıntısı nedeniyle ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla uçuş iptali konusunda uyardı ve Twitter’ın ana hissedarı Elon Musk yönetim kuruluna taşınmayacak

 FRANSA/SEÇİM

11 Nisan Piyasa Gelişmeleri: what could happen when country heads to polls? |  France | The Guardian

11 Nisan Piyasa Gelişmeleri, Fransa’daki cumhurbaşkanlığı yarışında seçmenler, görevdeki Emmanuel Macron ile sağcı aday Marine Le Pen arasında iki hafta içinde karar verecek. Dört sandık kurumu tarafından yapılan tahminlere göre, her ikisi de Pazar günkü ilk turda ikinci turda beklendiği gibi katılmaya hak kazandı. Beş yıldır görevde olan Macron, seçimden önceki son anketlere göre Le Pen’in önündeydi. İlk tepkilerde, mağlup adayların neredeyse tamamı Macron’a oy vermekten yanaydı ve bu da şansını artırıyor. Hiçbir Fransız cumhurbaşkanı yirmi yıldır görevde ikinci bir dönem elde etmeyi başaramadı.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 UKRAYNA/AB/AVUSTURYA

11 Nisan Piyasa Gelişmeleri, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Moskova’da ziyaret eden ilk AB hükümet başkanı oldu. Viyana’daki hükümet ve Moskova’daki Cumhurbaşkanlığı Ofisi sözcüsü, toplantının bugün için kararlaştırıldığını söyledi. Nehammer Cumartesi günü Kiev’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy ile bir araya geldi. Nehammer, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Avusturya’nın “askeri olarak tarafsız olduğunu, ancak Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırganlık savaşında net bir duruşu olduğunu” söyledi. “İnsani koridorlara, ateşkese ve savaş suçlarının tam olarak soruşturulmasına ihtiyacı var.” AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ve Selenskyj de dahil olmak üzere birçok ortağı gezisi hakkında bilgilendirdi.

 11 Nisan Piyasa Gelişmeleri NATO

NATO sends reinforcements to Eastern Europe amid Russia tensions | NATO  News | Al Jazeera

Finlandiya ve İsveç bu yaz NATO’ya katılmaya hazır. Bu, İngiliz gazetesi The Times tarafından bildirildi. Buna göre, ABD’li yetkililer gazeteye, geçen hafta NATO dışişleri bakanları arasında yapılan görüşmelerde iki İskandinav ülkesinin NATO üyeliğinin “bir sohbet konusu ve birkaç oturumun konusu” olduğunu söyledi. İsveç ve Finlandiya da katıldı. Rusya, Ukrayna’yı işgal ederek “büyük bir stratejik hata” yaptı.

 VOLKSWAGEN

11 Nisan Piyasa Gelişmeleri, CFO Arno Antlitz, otomotiv endüstrisindeki yarı iletken eksikliğinin uzun süre devam edeceğini tahmin ediyor. Börsen-Zeitung’a verdiği demeçte, 2024 yılına kadar çip arzının normalleşmesini beklemediğini, o zamana kadar yapısal bir arz eksikliği olacağını söyledi. Bize göre, 2023’te durum daha iyi olmalı, ancak yapısal sorun tam olarak çözülmüş olmayacak” dedi.

 11 Nisan Piyasa Gelişmeleri BMW

Patron Oliver Zipse, “Neue Zürcher Zeitung”a verdiği demeçte, en geç önümüzdeki yıl çip krizinde bir iyileşme bekliyor. “Ama yine de 2023’te temel kıtlıkla başa çıkmamız gerekecek.”

 LUFTHANSA

11 Nisan Piyasa Gelişmeleri Lufthansa

11 Nisan Piyasa Gelişmeleri, Patron Carsten Spohr, havaalanlarında personel eksikliği nedeniyle ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla uçuş iptali konusunda uyardı. Spohr, hafta sonu İsviçre gazetesine verdiği demeçte, birçok federal eyalette Paskalya tatillerinin başladığı bu hafta sonu gibi erken bir tarihte Lufthansa’nın üç haneli uçuş sayısını iptal etmek zorunda kalacağını söyledi. İlkbahar ve yaz aylarında uçuş iptali tehdidi olup olmadığı sorulduğunda, “Maalesef evet, bu konuda çok endişeliyim” yanıtını verdi.

 11 Nisan Piyasa Gelişmeleri TWITTER

Twitter patronu Parag Agrawal’a göre, ana hissedar Elon Musk kısa mesaj servisinin yönetim kurulu üyesi olmayacak. Sadece birkaç gün önce Tesla patronu Musk’ın internet ağında yüzde 9,2 hisseye sahip olduğu ve dolayısıyla en büyük tek hissedar olduğu öğrenildi.

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

6 Eylül Dünya Borsaları Gündemi

Alireza

Sabah Analizi 23 Aralık Almanya/ ABD / ASYA

Alireza

Sabah Analizi 8 Aralık ALMANYA / AVRUPA / ABD

Alireza