ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizDAXDAX 40ForexGER 40GER40 AnaliziHaberlerKripto EğitimiTürkiyeTürkiye Ekonomisi

DAX40 yeni rekor bekleniyor – Fed sinyalleri iyi karşılandı

DAX 40 -DAX 40 Endeksi 11 kasım ;

DAX40 Yeni rekor bekleniyor – Fed sinyalleri iyi karşılandı

DAX endeksi (DAX40 endeksi), Ağustos ayındaki 16030 puanın ardından Perşembe günü yeni bir zirve ortaya çıkıyor. Önde gelen Alman endeksini, ticaretin başlamasından iki saat önce, yüzde yarım artışla 16 032 puana değerlendirdi. Gece boyunca gösterge 16 068 puana kadar çıktı.

ABD Merkez Bankası’ndan nihai olarak sakinleştirici sinyallerin ardından, en önemli ABD endeksleri de daha yüksek seviyelerden kapandı. Beklendiği gibi, Fed ekonomiyi canlandırmak için başlattığı menkul kıymet alımlarından çıkmaya başlıyor.

Ancak yine de faiz artırımlarıyla vakit geçirmek istiyorlar. Kilit oran, ABD Merkez Bankası’nın bırakmaya devam ettiği uzun bir süredir sıfırda. Federal Rezerv, enflasyondaki artışı bir geçiş meselesi olarak görmeye devam ediyor.

DAX40 SABAH BRİFİNG – Almanya / Avrupa

Yaygın olarak beklendiği gibi, ABD Federal Rezervi (Fed) bu ay tahvil alım programını azaltmaya karar verdi ve Haziran 2022’de sona ermesine izin verdi. Bu, pandemi nedeniyle sağladığı agresif uyarıyı geri almada önemli bir adım. Aynı zamanda Fed yetkilileri, yüksek enflasyon değerlerinin “büyük ölçüde geçici olması muhtemel faktörleri yansıttığı” için artan enflasyonun düşeceğini varsaydıklarını belirttiler. Fed, tahvil alımlarını Kasım ayında 15 milyar dolar, Aralık ayında ise 15 milyar dolar daha azaltacak. Net alımdaki benzer düşüşlerin “her ay makul olacağını” söyledi, ancak merkez bankacıları “ekonomik görünümdeki değişiklikler bunu gerektiriyorsa” hızı ayarlamaya istekli olacaklar. Kilit faiz oranını yüzde 0,00 ila 0,25’te bırakma kararı oy birliğiyle alındı.

Avrupa borsaları, ABD Federal Rezerv toplantısının sonucuyla muhtemelen rahatlayacak. DAX’ın vadeli işlem sözleşmesinin önceki gece 16.000’i geçmesinin ardından tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşması bekleniyor. Üç aylık rakamlardan oluşan bir sel dışında, bilgi için bunun önünde hiçbir şey durmamalıdır. Piyasanın beklediği gibi ABD Merkez Bankası’nın tahvil alımları Kasım ayından itibaren 15 milyar dolar azaltılacak.

Brenntag satışları ve kârları şaşırtıcı derecede güçlü bir şekilde artırıyor

Brenntag - DAX40

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Özel kimyasallar iş alanındaki güçlü gelişme sayesinde Brenntag, üçüncü çeyrekte hem satışlarını hem de kârını önemli ölçüde artırdı ve pazar beklentilerini aştı.

Kimyasal madde tüccarı ayrıca Brenntag Essentials bölümünden kuyruk rüzgarı aldı. Yakın zamanda DAX’ta listelenen grup, Eylül ayında ikinci kez yükseltilen cari mali yıla ilişkin görünümü doğruladı.

Duyuruya göre, satışlar yüzde 30 artarak 3,74 milyar avroya yükseldi. Satış geliri eksi satış maliyeti olarak tanımlanan brüt kar, çeyrek artışla 862 milyon Euro’ya ulaştı. Faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi işletme kazançları (FAVÖK) yüzde 30 artarak 343 milyon Euro’ya, hissedarlara atfedilebilen konsolide kâr ise yaklaşık üçte bir oranında artarak 157,4 milyon Euro’ya ulaştı. Essen merkezli grup, hisse başına 1,02 Avro (önceki yıl: 0,76 Avro) kazandı.

Analistler, 337 milyon faaliyet FAVÖK’ü, 3.413 milyar satış ve 823 milyon avro brüt kar beklediği konusunda fikir birliğine vardı. Sonuç olarak, sadece 150 milyon avro bekleniyordu.

2021 yılının tamamı için Brenntag, işletme FAVÖK’ünü 1,26 milyar ila 1,32 milyar avro aralığında beklemeye devam ediyor. Geçen yıl 1,06 milyar euro idi.

DAX40; BASF rakibi Evonik

BASF - DAX40

İnşaat ve otomotiv sektörlerinin yanı sıra hijyen ürünleriyle olan iyi işler, özel kimyasallar şirketi Evonik’e bu yıl için biraz daha iyimserlik kazandırıyor. Kozmetik uygulamalar için katkı maddelerine ve mRNA korona aşılarının üretimi için önemli olan lipidlere de talep var. CEO Christian Kullmann Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Dört kimyasal bölümün tümü artan talepten faydalanabildi” dedi. Daha yüksek satış fiyatları, artan hammadde, enerji ve lojistik maliyetlerini tamamen dengeleyebilirdi.Bu arka plana karşı, Kullmann şimdi 2021’de yaklaşık 14,5 milyar avroluk satış ve 2,4 milyar avroluk bir işletme sonucu (düzeltilmiş Ebitda) bekliyor. Her ikisi de önceki tahmin aralıklarının üst ucunda. Şirket tarafından sağlanan verilere göre, analistler listede zaten bu tutarda bir ortalama işletme karına sahipler. Henüz sona eren üçüncü çeyrekte, Evonik düzeltilmiş FAVÖK’ünü neredeyse dörtte bir oranında artırarak, beklenenden biraz daha fazla 645 milyon avroya çıkardı. Sonuç olarak, 235 milyon Euro’da, bir yıl öncesine göre yüzde 58 daha fazla, dpa-AFX’ten gelen malzemelerle sıkışmıştı.

Dax (DAX40) Çarşamba günü zar zor hareket etti. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası kararlarından önce yatırımcılar müdahil olmaya isteksizdi. Yine de, kâr amacı gütmedikleri için çok endişeli değillerdi. Bu, Ağustos ayının 16.030 puanlık rekor seviyesinin ulaşılabilir durumda olduğu anlamına geliyor.

Önde gelen Alman endeksi yüzde 0,03 artı 15,959,98 puanla işlem gördü. Orta büyüklükteki hisse senetlerinin MDAX’ı yüzde 1,10 artarak 35.549,67 puana yükseldi.

Dax (DAX40);  Piyasanın genel olarak bu Çarşamba akşamı ekonomiyi desteklemek için milyarlarca dolarlık tahvil alımlarının sonunun başlangıcını açıklaması bekleniyor. CMC Markets ticaret şirketinden analist Jochen Stanzl şunları söyledi: “Borsalar merkez bankalarından gelen bol likidite arzına alışmış olsa bile, yaklaşan yavaş geri çekilme onları yoldan çıkarmamalı.” Ne de olsa bu, ekonomik gücün bir işareti olacaktır ve ayrıca kriz büyük ölçüde sona ermiştir.

Euro Bölgesi’nin önde gelen endeksi EuroStoxx 50 (EURO STOXX 50) yüzde 0,31 artarak 4309,61 puana yükseldi ve Paris’teki CAC 40 da yükseldi. Ancak Londra FTSE 100 yol verdi. ABD’de Dow Jones Industrial (Dow Jones 30 Industrial) Avrupa ticaretinin kapanışında yüzde 0.3 değer kaybederken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq borsaları hafif yükseldi.

Dax’ta raporlama sezonu, otomobil üreticisi BMW ve moda perakendecisi Zalando’nun üç aylık rakamlarıyla devam etti. İkinci ve üçüncü seriden de çok sayıda rapor vardı. Bunlara Lufthansa, yazılım üreticisi TeamViewer ve ticari mutfak tedarikçisi RATIONAL dahildir.

BMW hisseleri, otomobil üreticisinin çeyreklik raporundan yüzde 1,5 artı olarak yararlandı ve Temmuz ayının başından itibaren seviyeyi geri kazandı. Öte yandan Zalando hisseleri en son toparlanmasını kırdı ve eksi yüzde 9,5 ile üç hafta önceki on üç ayın en düşük seviyesine geriledi. Özellikle 2022 yılına ilişkin yönetim tarafından yapılan temkinli açıklamalar pek hoş karşılanmadı.

DAX-40

Dax (DAX40);  Teamviewer gazeteleri için ise kuru büyü şimdilik sona ermiş görünüyor. Nihai rakamlara göre MDax’ta yüzde 11.0 yükseldiler. Tahminlerin son zamanlarda düşürülmesinden sonra, daha fazla olumsuz haber gelmedi. Havayolunun işletme karı ile olumlu bir sürpriz yapmasının ardından Lufthansa hisseleri yüzde 7,0 yükseldi. Rational yüzde 1,9 kazanç sağladı ve catering ticaretinin yeniden açılması göz önüne alındığında ticari mutfak ekipmanı tedarikçisinin büyük sipariş durumundan yararlandı.

Forklift üreticisi Kion’un da (KION GROUP) öğleden sonra orta vadeli hedeflerini daha yükseğe koyması, bu paya da güçlü bir ivme kazandırdı. Rekor bir seviyeye yükseldi ve yüzde 2,1’lik bir artı ile bunun hemen altında 96,80 Euro’ya kapandı.

SDAX’ın altında, Nordex hisseleri (Nordex) yüzde 10,9 kaybetti. Danimarkalı Vestas Group’tan (Vestas Wind Systems A-S) kasvetli bir görünüm, genel olarak rüzgar enerjisi stoklarına ağırlık verdi. Secunet (secunet Security Networks), BT güvenlik hizmeti sağlayıcısının ticari büyümesi, ev ofis eğiliminden güçlü bir şekilde yararlandığından, yüzde 17,3’lük bir artı ile küçük sermaye endeksinin zirvesinde yer aldı.

Dax (DAX40); ABD faiz kararı öncesinde euro 1.1581 dolardan işlem görüyordu. Avrupa Merkez Bankası öğleden sonra referans faiz oranını 1.1578 (Salı: 1.1603) dolar olarak belirledi. Dolar 0,8637 (0,8619) Euro’ya mal oldu.

Tahvil piyasasında, cari getiri bir önceki gün eksi yüzde 0,26’dan eksi yüzde 0,30’a düştü. Rex tahvil endeksi (REX toplam fiyat endeksi) yüzde 0,32 artarak 144,33 puana yükseldi. Bund’un geleceği akşamın erken saatlerinde yüzde 0,01 düşüşle 169,28 puana geriledi.

Dax (DAX40) Çarşamba günü zar zor hareket etti. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası kararlarından önce yatırımcılar müdahil olmaya isteksizdi. Yine de, kâr amacı gütmedikleri için çok endişeli değillerdi. Bu, Ağustos ayının 16.030 puanlık rekor seviyesinin ulaşılabilir durumda olduğu anlamına geliyor.

Önde gelen Alman endeksi yüzde 0,03 artı 15,959,98 puanla işlem gördü. Orta ölçekli hisse senetlerinin MDAX’ı yüzde 1,10 artarak 35.549,67’ye yükseldi.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

22 Temmuz Piyasa Gelişmeleri

Alireza

DAX Analizi 11 Ağustos

Alireza

Lufthansa hisse durumu

Alireza