ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

4 Mart Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Cuma sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

4 Mart Piyasa Gelişmeleri 

4 Mart Piyasa Gelişmeleri, İlk listeden yalnızca çeyrek yıl sonra, Daimler Truck ilk Alman borsa ligine sıçradı, ABD çip şirketi Broadcom ikinci çeyrek için pazar beklentilerinin üzerinde satışlar öngörüyor ve Brandenburg Grünheide’deki Tesla tesisi için onay süreci hakkında bilgi sağlamak.

 UKRAYNA

4 Mart Piyasa Gelişmeleri, Ukrayna sivil korumasına göre, başkent Kiev’in güneydoğusundaki Ukrayna nükleer santrali Zaporizhia çevresinde çıkan yangın söndürüldü. Bu, Ukrayna ve Rus güçleri arasındaki şiddetli çatışmalar sırasında patlak verdi. Ukrayna devlet güvenliğinin gece bildirdiği gibi, nükleer santralin dışındaki bir eğitim binası alev aldı. Nükleer santralin bir sözcüsü Rus haber ajansı RIA’ya bölgedeki radyasyon seviyesinin artmadığını söyledi. ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm bunu doğruladı. Reaktörler sağlam bir koruyucu kapakla güvence altına alındı ​​ve kapatılacak, diye Twitter’da yazdı.

4 Mart Piyasa Gelişmeleri

4 Mart Piyasa Gelişmeleri, Ukrayna ve Rusya, savaşın başlamasından bir hafta sonra sivillerin tahliyesi için insani koridorlar oluşturma konusunda anlaşmaya vardı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Mykhailo Podoliak, savaş bölgelerinden kaçış sırasında koridorların yakınında ateşkesin mümkün olduğunu söyledi. Gelecek haftanın başında üçüncü tur görüşmeler için masaya oturmak istiyorlar. Podoljak, “Ne yazık ki umduğumuz sonuçları alamadık,” diye devam etti. Ukrayna hükümetinin hedefi kapsamlı bir ateşkes. Rus tarafı önemli bir ilerlemeden söz etti. Koridorların oluşturulmasına destek verilmesi kararlaştırıldı.

4 Mart Piyasa Gelişmeleri, Şansölye Olaf Scholz Rusya’dan Ukrayna’da ateşkes çağrısında bulundu ve aynı zamanda NATO ile Rusya arasında bir çatışma olmaması gerektiğini vurguladı. Scholz, komşu ülkede Rusya’nın ZDF programı “Maybrit Illner” konusundaki eylemlerinden duyduğu korkuyu dile getirdi. Alman silah teslimatı yasağı, Rus saldırısından önce doğruydu. Artık masumu yalnız bırakamazsınız, dedi.

 4 Mart Piyasa Gelişmeleri DAX

İlk listeden sadece çeyrek yıl sonra, DAIMLER TRUCK ilk Alman borsa ligine sıçradı. Aralık ayında otomobil üreticisi Mercedes-Benz’den ayrılan kamyon ve otobüs üreticisi, açıklandığı gibi, tüketim malları grubu BEIERSDORF’u Alman borsasındaki en büyük 40 hisse arasında lider DAX endeksi (DAX 40 endeksi) den çıkarıyor. Ayrıca, reasürör HANNOVER RE on iki yıldan fazla bir süre sonra Dax’a geri dönüyor. Onun için sadece bir yıl önce yükselen ancak krizde olan enerji teknolojileri grubu SIEMENS ENERGY, yol vermek zorunda.

4 Mart Piyasa Gelişmeleri dax endeksi

 MDAX

4 Mart Piyasa Gelişmeleri, Küme düşen iki şirkete ek olarak, MDAX küçük ölçekli endeksinde üç yeni gelen var: medya grubu Bertelsmann’ın hakim olduğu televizyon istasyonu grubu RTL, araç kiralama şirketi SIXT ve çip tedarikçisi SILTRONIC. Siltronic’in Tayvanlı rakibi GlobalWafers’a satışı, federal hükümetin muhalefeti nedeniyle Ocak ayının sonunda başarısız oldu. 2021’in başındaki parlak halka arzın ardından kısa süre sonra yeniden çöken çevrimiçi kullanılmış otomobil satıcısı AUTO1, otomobil tedarikçisi HELLA ve tıp sektöründe uzmanlaşmış yazılım şirketi COMPUGROUP, endekse veda etmek zorunda. Sahibi aileler ayrıldıktan sonra, Hella’nın yaklaşık yüzde 80’i Fransız rakip Faurecia’ya ait.

 SDAX

Şu anda borsada değeri 1,3 milyar Euro olan Dortmund BT danışmanlık firması ADESSO, SDax küçük sermaye endeksindeki ilk çıkışını kutluyor. Gelişmekte olan ülkelere yönelik moda posta siparişi şirketi GLOBAL FASHION GROUP, Adesso’ya yol açmak zorunda.

 CREDIT SUISSE

4 Mart Piyasa Gelişmeleri, CREDIT SUISSE bankanın yatırımcılardan en zengin müşterilerinin yatları ve özel jetleriyle ilgili belgeleri imha etmelerini istediği söylendiğine dair basında çıkan bir haberi yalanladı. “Credit Suisse’in katılımcı olmayan yatırımcılardan bu işlemle ilgili belgeleri imha etmelerini talep etme hakkı, piyasa uygulamasında olduğu gibi gizlilik sözleşmesinde belirtilmiştir. Yatırımcılarla paylaşılan belgelerde müşteri isimleri ve/veya bireysel varlık kimlikleri bulunmamakta, bunun yerine portföy istatistikleri ve performans analizleri” dedi.

 BROADCOM

ger40.com

4 Mart Piyasa Gelişmeleri, ABD çip grubu, ikinci çeyrek satışlarının piyasa beklentilerinin üzerinde olduğunu tahmin ediyor. Şirket, analistlerin sadece 7,43 milyar dolarlık tahminlerine kıyasla 7,90 milyar dolarlık gelir bekliyor. İlk çeyrekte satışlar yıllık %16 artışla 7.71 milyar$’a yükseldi. Broadcom, gelirinin çoğunu iPhone üreticisi Apple ile yaptığı işlerden elde ediyor. Net gelir, ilk çeyrekte bir yıl önce 1.378 milyar dolardan 2.472 milyar dolara yükseldi.

 4 Mart Piyasa Gelişmeleri TESLA

Brandenburg, Başbakan Woidke, Ekonomik İşler Bakanı Steinbach, Çevre Bakanı Vogel dahil olmak üzere Grünheide’deki Tesla fabrikasının onay süreci hakkında bilgi sağlıyor.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 FED

4 Mart Piyasa Gelişmeleri, Ukrayna savaşıyla ilgili risklere rağmen ABD Merkez Bankası faiz artırım planlarını sürdürüyor. Fed Başkanı Jerome Powell bunu bir Senato komitesine açıkça belirtti: “Ukrayna’nın işgalinden önce aklımızda olan çizgide ilerlemeye devam etmemiz uygun.” Enflasyon çok yüksek. Merkez bankası enflasyonu düşürmek için araçlarını kullanacak. Powell, 16 Mart’ta yapılacak toplantıda çeyrek puanlık faiz artırımına kişisel desteğini yineledi.

 RUSYA

4 Mart Piyasa Gelişmeleri

JP Morgan tahminlerine göre Rus ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 35 küçülecek. Bir bütün olarak yıl için, ABD bankası yüzde yedi düşüş varsayıyor. Gelişme, 1998 ve 2008 krizleri ve koronavirüs pandemisinin sonuçlarıyla karşılaştırılabilir olacaktır.

4 Mart Piyasa Gelişmeleri, Fitch ve Moody’s’in ardından ABD derecelendirme kuruluşu S&P de Rusya’nın kredi notunu düşürdü. Uzun vadeli yabancı para tahvillerinin notu “BB+”dan sonra “CCC-” – bu zaten saçmaydı. S&P, “Not indirimi, temerrüt riskini önemli ölçüde artıracağına inandığımız tedbirlerin uygulanmasını takip ediyor.” Dedi. Uluslararası yaptırımlar, mevcut döviz rezervlerini yarıya kadar azaltacaktı. Birkaç gün önce S&P, kredi notunu “BB+”ya indirdi ve böylece spekülatif bölgeye itti.

 4 Mart Piyasa Gelişmeleri FRANSA

4 Mart Piyasa Gelişmeleri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ikinci dönem için beklendiği gibi. Birkaç gazetede yayınlanan bir mektupta, “Yapmayı planladığımız her şeyi başaramadık” dedi. “Sizden edindiğim deneyimle muhtemelen şimdi farklı şekilde vereceğim kararlar var.” Macron, siyasi bir programın ayrıntılarını açıklamadı. Daha fazla vergi indirimini duyurdu ve emeklilik reformu için yeni bir baskının ipuçlarını verdi.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 9 Şubat

Alireza

20 Temmuz Piyasa Gelişmeleri

Alireza

Piyasa Haftalık Görünümü

Alireza