ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizDAXDAX40ForexGER40GER40 AnaliziHaberlerKripto Eğitimi

Euro Bölgesi enflasyon beklentileri son yılların en yüksek seviyesine ulaştı

Enflasyon

Euro Bölgesi enflasyon beklentileri son yılların en yüksek seviyesine ulaştı!

Tahvil yatırımcıları arasında Euro bölgesi enflasyon beklentileri Cuma günü son yılların en yüksek seviyelerine ulaşarak, Avrupa Merkez Bankası ve onun kriz dönemi teşviklerini sürdürmekte ısrarı üzerinde ek baskı oluşturdu.

Pandemi kilitlenmelerinin ardından küresel ekonomi toparlanırken işçi, yakıt, kargo gemileri, yarı iletkenler ve inşaat malzemeleri kıtlığı, elektrikli otomobil üreticilerinden çikolata üreticilerine kadar şirketlerin maliyetleri kontrol altına almak için çabalamasına neden oluyor.

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Dünyanın en büyük markalarından bazıları şimdi tüketicilere daha yüksek fiyatlar veriyor ve enflasyonist çitin üzerinde oturan tüm politika yapıcıları işlerin daha da kötüye gideceği konusunda uyarıyor.

Nominal bir tahvil ile enflasyona endeksli karşılığı arasındaki getiri farkını temsil eden 10 yıllık başabaş enflasyon oranı, Nisan 2013’ten bu yana en yüksek seviye olan %1,81’e yükseldi.

Benzer bir gösterge ABD’de %2.64 ile Ağustos 2006’dan bu yana en yüksek seviyesinde tutuldu.

Deutsche Bank baş stratejisti Jim Reid “Ayrıca dikkat çekici olan şey, bu yüksek enflasyon beklentilerinin sadece zaman ufkunun önümüzdeki birkaç yılı için konsantre olmamasıdır, çünkü beş yıl sonra başlayan beş yıllık dönem için beklentilere bakan 5y5y enflasyon takasları da görüldü. önemli artışlar,” dedi 

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Cuma günü %1,9489 ile Eylül 2014’ten bu yana en yüksek seviyede olan uzun vadeli euro bölgesi enflasyon beklentilerinin kilit bir piyasa göstergesi olan beş yıllık, beş yıllık ileriye dönük enflasyon takasına atıfta bulunuyordu.

Dünya ekonomisi COVID-19 karantinalarından yeniden açılırken küresel tedarik zinciri sorunları ve işgücü kıtlığı fiyat baskılarını körükledi. Ancak ABD Federal Rezervi ve İngiltere Merkez Bankası gibi diğer bazı büyük merkez bankalarının aksine, tek para birimi bloğundaki politika yapıcılar henüz pandemi dönemi teşviklerini gevşeteceklerinin sinyalini vermiş değiller.

Yükselen enflasyon beklentileri de nominal tahvil getirilerini yukarı çekti ve İtalya’nın 10 yıllık devlet tahvili getirisi %0.973 ile beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Cuma günü ilerleyen saatlerde, Markit’in euro bölgesi hizmetleri ve imalat sektörleri için ilk satın alma yöneticileri endeksi (PMI), ekonominin sağlığını gösteren önemli bir iş anketi olan 0800 GMT’de yayınlanacak.

Bir Reuters anketi, beklentilerin, daralmayı genişlemeden ayıran seviyenin 50 olduğu 55.2’lik bir bileşik okuma için olduğunu gösterdi.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

1 Şubat Piyasa Gelişmeleri

Alireza

DAX Analizi 8 Şubat

Alireza

DAX Analizi 2 Mart

Alireza