ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

10 Şubat Piyasa Gelişmeleri

10 Şubat Piyasa Gelişmeleri,

Perşembe sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

10 Şubat Piyasa Gelişmeleri

10 Şubat Piyasa Gelişmeleri, Siemens’te iş patlaması: teknoloji devi analistlerin beklentilerini aşıyor, BMW Almanya’da yaklaşık 6.000 yeni kişiyi işe almak istiyor ve Thyssenkrupp mali yılının ilk çeyreğinde yüksek malzeme ve çelik fiyatları sayesinde yükseldi ve yıllık tahminlerini doğruladı.

 10 Şubat Piyasa Gelişmeleri SIEMENS

SIEMENS’te iş patlaması devam ediyor. Münih teknoloji devi, yıllık genel kurul toplantısından önce açıkladığı gibi, 2021/22 mali yılının ilk çeyreğinde analistlerin satış ve faaliyet karı beklentilerini önemli ölçüde aştı. Ekim’den Aralık’a kadar, satışlar benzer bir temelde yüzde dokuz artarak 16,5 milyar avroya ve endüstriyel işlerden elde edilen kazançlar yüzde 12 artarak 2,5 milyar avroya ulaştı. Siemens tarafından ankete katılan analistler, yaklaşık 16 milyar satış ve ortalama olarak yaklaşık 2,3 milyar işletme sonucu bekliyorlardı. Gelen siparişler, esas olarak fabrika otomasyonu ve ICE trenleri için verilen siparişler sayesinde yüzde 42 artarak 24,2 milyar Euro’ya ulaştı.

10 Şubat Piyasa Gelişmeleri SIEMENS, çevre birimlerinin satış oranını artırır. Münih merkezli teknoloji grubu, mektup ve koli ayırma sistemleriyle ilgili işini Hamburg merkezli makine mühendisliği şirketi Körber’e 1,15 milyar avroya satıyor ve elektrikli otomobil sürücüleri için zarar eden ortak girişimi tamamen Fransız ortağı Valeo’ya devrediyor. CEO Roland Busch, Körber AG’yi, Siemens’in ve Deutsche Post dahil olmak üzere yaklaşık 1.200 çalışanın yılda yarım milyar avroyu aşan posta ve paket lojistiği için “ideal yeni sahip” olarak nitelendirdi.

DEUTSCHE BÖRSE

10 Şubat Piyasa Gelişmeleri

10 Şubat Piyasa Gelişmeleri Daha zorlu bir piyasa ortamına rağmen DEUTSCHE BÖRSE daha fazla kazandı ve hissedarlarına daha yüksek bir temettü sözü verdi. 2021 yılının tamamı için Deutsche Börse, şirketin açıkladığı gibi bir yıl içinde yüzde on iki artışla 1.21 milyar Euro’luk hissedarlara atfedilebilecek bir kâr elde etti. Hissedarlar, 20 sent artırılan 3.20 Euro’luk bir temettü alacaklar.

 10 Şubat Piyasa Gelişmeleri VOLKSWAGEN

Çalışan temsilcilerine göre, VOLKSWAGEN Çin’deki kötü durumdaki işi şekillendirmek için tüm gücünü kullanmalı. Grup iş konseyi başkanı Daniela Cavallo, “FAZ”, “VW, Çin’deki eğriyi yakalamalı ve müşterilerin ihtiyaçlarını, özellikle yazılımda daha iyi anlamalı” dedi. “Artık orada başarılı olmaya devam etmek için her türlü çabayı göstermeliyiz.”

BMW

10 Şubat Piyasa Gelişmeleri

10 Şubat Piyasa Gelişmeleri , İnsan Kaynakları Direktörü Ilka Horstmeier’in “Handelsblatt”a söylediği gibi, BMW Almanya’da yaklaşık 6.000 yeni kişiyi işe almak istiyor.

 10 Şubat Piyasa Gelişmeleri THYSSENKRUPP

THYSSENKRUPP, mali yılının ilk çeyreğinde yüksek malzeme ve çelik fiyatları sayesinde kazanç sağladı ve yıl için tahminini doğruladı. Grup Perşembe günü yaptığı açıklamada, faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş kazançların (FVÖK) Ekim ayından Aralık ayının sonuna kadar önceki 78 milyon Euro’dan 378 milyon Euro’ya yükseldiğini duyurdu. Sonuç olarak, geçen yılın aynı döneminde 145 milyon avroluk zararın ardından 106 milyon avroluk kar oldu.

 FAURECIA/HELLA

10 Şubat Piyasa Gelişmeleri ,Aydınlatma uzmanı Hella’nın çoğunluğunu devraldıktan sonra, Faurecia patronu Patrick Koller daha fazla hisse satın almayı dışlamıyor. Elliott hedge fonundan Paul E. Singer, Hella’nın iyi bir yüzde onuna sahip. Bu hisseleri satın almak isteyip istemediği sorulduğunda Koller, WirtschaftsWoche’a “her zaman hissedarlarımızla diyaloğa açık olduğunu” söyledi.

 10 Şubat Piyasa Gelişmeleri METRO

METRO satış grubu, önemli Noel işinde satışlarda ve karlarda hızlı bir büyüme kaydetti. Düsseldorf merkezli grup, 2021/22 mali yılının ilk çeyreğinde Metro’nun satışlarını yüzde 20 artırarak 7,6 milyar avroya çıkardığını duyurdu. Düzeltilmiş faaliyet sonucu (Ebitda) 521 (önceki yıl: 376) milyon avroya yükseldi, alt satırda ve üçüncü şahıs hisselerinin ardından 195 (99) milyon avro kar oldu.

 SUSE

10 Şubat Piyasa Gelişmeleri ,Nisan 2021’deki halka arzdan bu yana ilk kez, Nürnberg merkezli Linux yazılım sağlayıcısının bir hissedarı daha büyük bir hisse satıyor. Yatırım bankası Goldman Sachs, bankanın açıkladığı gibi, piyasaya üç milyon Suse hissesi atacak. Paketin değeri 87 milyon euro. Satışın arkasında kimin olduğu başlangıçta belli değildi. En büyük Suse hissedarı yüzde 76’dan fazla payla İsveçli finansal yatırımcı EQT’dir.

 10 Şubat Piyasa Gelişmeleri TESLA

10 Şubat Piyasa Gelişmeleri

Basında çıkan bir habere göre, Grünheide’deki Tesla fabrikasında düzenli üretimin başlaması daha da ertelendi. RBB, Tesla’nın en erken Mart ortasına kadar ilk otomobilleri satış için montaj hattından indirmesine izin verilmediğini bildirdi. ABD’li elektrik üreticisinin Berlin’in hemen dışındaki çalışması tamamlandı ancak henüz onaylanmadı. Yayıncının bildirdiğine göre, mevcut gecikme, yetkililerin fabrikadaki güvenlik önlemlerini hala kontrol etmesinden kaynaklanıyor.

 DISNEY

10 Şubat Piyasa Gelişmeleri WALT DISNEY, yayın hizmetine yönelik yoğun talep ve geniş katılımlı tema parklarına geri dönüş sayesinde kârlıdır. ABD grubu geçen yılın aynı dönemindeki 29 milyon doların ardından son çeyrekte 1,15 milyar dolar net kar elde etti. Sadece iki yıldır piyasada olan Netflix rakibi Disney+, yılın başında dünya çapında 129,8 milyon aboneye sahipti. Bu, bir yıl öncesinden 35 milyon daha fazla ve analistlerin beklediğinden daha fazla.

 10 Şubat Piyasa Gelişmeleri MATTEL

Oyuncak üreticisi, dünya çapında devam eden tedarik zinciri sorunlarına rağmen, uzman beklentilerinin üzerinde tam yıl karı tahmin etti. Mattel patronu Ynon Kreiz, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, ayaklanmaların sona erdiği varsayılmasa da. Ancak daha fazla bozulmanın üstesinden gelmeyi umuyoruz” dedi. ABD grubu, 2022 için şimdi hisse başına 1,42 ile 1,48 dolar arasında kazanç bekliyor. Refinitiv tarafından ankete katılan uzmanlar ortalama 1,39 dolar olduğunu varsayıyor. Geçen tatil çeyreği için gelir de yaklaşık onda bir artışla 1.8 milyar dolar olarak tahminin üzerindeydi.

 TEVA

GER40.com

10 Şubat Piyasa Gelişmeleri Dünyanın en büyük jenerik ilaç şirketi, opioid davalarını halletmek için milyarlarca dolarlık ödemeye hazırlanıyor. Teva, yasal bir çözüm için 2,7 milyar ila 3,6 milyar dolar arasında nakit ve uyuşturucu teklif edebileceğini söyledi. İsrail merkezli şirket, tutarı 15 yılda ödeyebilir. Nakit kısmı muhtemelen 1.8 ila 2.4 milyar dolar arasında olacak. 1999 ve 2019 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde opioid aşırı dozlarından yaklaşık 500.000 kişi öldü.

 10 Şubat Piyasa Gelişmeleri UBER

Ulaşım hizmeti sağlayıcısı Uber Eats’in yemek servisi geçtiğimiz çeyrekte ilk kez kâr etti. Grup ayrıca 2021’in son çeyreği için 62 milyon dolarlık analist beklentilerini aşan 86 milyon dolarlık bir artış (FAVÖK) açıkladı. Satışlar 5,8 milyar dolara yükseldi – Refinitiv verilerine göre uzmanlar neredeyse yüzde 69 artışla 5,3 milyar dolara ulaşmasını bekliyorlardı.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?    Hangi Altcoin Alınmalı?  

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Akşam Analizi 2 Aralık

Alireza

DAX Analizi 25 Nisan

Alireza

DAX Analizi 7 Aralık

Alireza