ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

11 Mart Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Cuma sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

11 Mart Piyasa Gelişmeleri 

11 Mart Piyasa Gelişmeleri , BMW, ABD’li çip üreticisi Qualcomm ile işbirliğini genişletiyor, biyoteknoloji şirketi Morphosys, ABD’li kanser uzmanı Constellation Pharmaceuticals’ın devralınmasından sonra yüz milyonlarca avro zarar etmek zorunda ve Ebay, satışlarını artırmayı hedefliyor. 2023 için yüzde 5-6

 UKRAYNA

11 Mart Piyasa Gelişmeleri , AB, Rus saldırısından sonra Ukrayna’ya daha fazla destek vermek istiyor, ancak Kiev’in istediği hızlı katılım sürecini frenliyor. Beş saatlik tartışmadan sonra, 27 devlet ve hükümet başkanı Cuma gecesi Versailles’da Ukrayna’nın siyasi seyri üzerinde kendi kaderini tayin hakkını vurgulayan bir bildiri üzerinde anlaştılar. 28 Şubat’ta yapılan üyelik başvurusuna atıfta bulunarak, “Konsey hızlı hareket etti ve Komisyonu, Antlaşmaların ilgili hükümlerine uygun olarak bu başvuru hakkında görüş bildirmeye davet etti.” O zamana kadar “ve gecikmeden”, “Ukrayna’yı Avrupa yolunda desteklemek için ortaklığı derinleştirmek istiyorlar. Ukrayna, Avrupa ailemizin bir parçasıdır.”

Rusya Savunma Bakanlığı bugün ateşkes ilan etti ve beş şehirden sivillerin tahliyesi için kaçış koridorları açmayı planlıyor. Rus haber ajansları RIA ve Interfax oybirliğiyle bildirdi. Buna göre, ulusal savunma kontrol merkezi başkanı Mikhail Misintsev, insanların ya Rusya’ya ya da Ukrayna’daki diğer şehirlere seyahat edebileceğini duyurdu.

 11 Mart Piyasa Gelişmeleri , ABD/RUSYA

11 Mart Piyasa Gelişmeleri

ABD Başkanı Joe Biden, görünüşe göre Rusya ile normal ticari ilişkilerini kesmek ve Rus ithalatına daha yüksek tarifeler talep etmek istiyor. Reuters haber ajansı bunu konuyu bilen bir kişiden öğrenmiş. İçeriden biri, Rusya ile ABD arasındaki “kalıcı normal ticari ilişkilerin” statüsünün kaldırılmasının kongre onayı gerektireceğini söyledi.

 BM

11 Mart Piyasa Gelişmeleri , Diplomatlara göre Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Rusya’nın talebi üzerine Cuma günü toplanacak. Moskova, şimdiye kadar herhangi bir kanıt sunmadan ABD’nin Ukrayna’da biyolojik silahların geliştirilmesine dahil olduğunu iddia ediyor. ABD, Rusya’nın iddialarını “gülünç” olarak nitelendirdi ve Moskova’nın kimyasal veya biyolojik silah kullanmaya hazırlanıyor olabileceği konusunda uyardı.

APPLE Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 BMW

11 Mart Piyasa Gelişmeleri , BMW, ABD’li çip üreticisi Qualcomm ile işbirliğini genişletiyor. BMW, Arriver Software ile otonom sürüşe yönelik çözümlerin geliştirilmesine yönelik uzun vadeli bir işbirliği üzerinde anlaşmaya varıldığını duyurdu. Bu, 2. seviye sürücü destek sistemleri ve 3. seviye yüksek düzeyde otonom sürüş için gerekli olan teknoloji ile ilgilidir. Şirketler finansal detaylar hakkında yorum yapmadı.

 11 Mart Piyasa Gelişmeleri , MORFOSYS

Biyoteknoloji, ABD kanser uzmanı Constellation Pharmaceuticals’ı aldıktan sonra yüz milyonlarca avroyu silmek zorunda. Constellation’ın araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin konsolidasyonundan sonra, şirketin duyurduğu gibi, Morphosys’te yaklaşık 231 milyon Euro’luk bir değer düşüklüğü ödenecek. Morphosys, mali kaynaklarını yalnızca Constellation’ın ilaç hattındaki gelişmiş projelere odaklamayı amaçlıyor. Öte yandan, erken geliştirmedeki projeler daha fazla takip edilmeyecektir.

 THYSSENKRUPP

11 Mart Piyasa Gelişmeleri , Krupp Vakfı, Essen merkezli sanayi grubunda birkaç tur sıfır temettüden sonra kâr dağıtımı için bastırıyor. Vakfın yönetim kurulu üyesi Volker Troche, Westdeutsche Allgemeine’in “Die Wirtschaftsreporter” podcast’inde “Temettü zamanı” dedi.

 TOYOTA

11 Mart Piyasa Gelişmeleri

Japon otomobil üreticisi, tedarikçilerine Nisan ayından itibaren yerli üretimi yüzde 20’ye varan oranda azaltma talimatı verdi. Toyota’nın duyurduğu gibi, adım, cips ve diğer parçalardaki darboğazlarla mücadele eden tedarikçileri rahatlatmayı amaçlıyor. Bir şirket sözcüsü, Toyota’nın yerel üretimi Nisan ayında yaklaşık yüzde 20, Mayıs ayında yaklaşık yüzde 10 ve Haziran ayında yaklaşık yüzde 5 oranında azaltmayı planladığını söyledi.

 11 Mart Piyasa Gelişmeleri , EBAY

Çevrimiçi perakendeci, 2023 için yüzde beş ila altı oranında satış büyümesini hedefliyor. Şirket, düzeltilmiş kazançların yaklaşık yüzde on artacağını tahmin ediyor. Analistler, yüzde 5,5’lik bir büyümeye karşılık gelen 10,95 milyar dolarlık gelir bekliyorlar. 2024 için eBay, gelirin %7 ila %8 arasında artmasını ve düzeltilmiş kârın yaklaşık %15 artmasını bekliyor. Çevrimiçi perakendeci, yakın zamanda yatırımcıları mevcut çeyreğe ilişkin tahminleriyle ciddi şekilde hayal kırıklığına uğrattı.

 ORACLE

11 Mart Piyasa Gelişmeleri , SAP rakibi, üçüncü çeyrekte kârdaki düşüşle başa çıkmak zorunda kaldı. ABD kurumsal yazılım sağlayıcısı, fazlanın geçen yılın aynı döneminde 5.02 milyar dolardan 2.32 milyar dolara düştüğünü söyledi. Gerekçe, veri merkezlerinin inşası için yapılan harcamalar ve diğer yatırımlardan kaynaklanan kayıplardır. Gelir, analist beklentileriyle uyumlu olarak 10,51 milyar dolar olarak geldi.

 ECB

11 Mart Piyasa Gelişmeleri , İçeridekilere göre Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz oranı toplantısında, milyarlarca dolarlık tahvil alımları için bir bitiş tarihinden feragat eden sadece birkaç para birimi bekçisi konuştu. Sadece bir avuç meclis üyesi, alımların en az Ekim ayına kadar devam ettirilmesine ilişkin önceki görünümü korumak istedi. Öte yandan, açık bir çoğunluk, sözde APP programı kapsamında yapılan satın alımlara bir bitiş tarihi verilmesinden yanaydı. Bir ECB sözcüsü bilgi hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

 11 Mart Piyasa Gelişmeleri , G7/ENERJİ

Opportunity for G7 Countries to Lead Global Clean Energy Transition says  International Energy Agency : Chemical Industry Digest

Önde gelen yedi sanayi ülkesinin (G7) enerji bakanları, en büyük petrol ihracatçılarının üretimi artırmasını talep ediyor. G7 toplantısının Perşembe günü yayınlanan nihai belgesine göre, ülkelere sorumlu davranmaları ve gaz ve petrol arzını artırmayı düşünmeleri çağrısı yapıldı. OPEC destek grubu bunda kilit rol oynuyor. Bununla birlikte, enerji güvenliği için en önemli araç, yenilenebilir enerjilerin ve düşük CO2 emisyonlarına sahip olanların genişletilmesi olmaya devam etmektedir. Bu nedenle, küresel toplumun iklim hedeflerine bağlı kalıyoruz.

 IMF

11 Mart Piyasa Gelişmeleri , Uluslararası Para Fonu (IMF), Ukrayna’daki savaş ve Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımları nedeniyle önümüzdeki ay küresel büyüme tahminini düşürecek. Bu, IMF başkanı Kristalina Georgiewa tarafından açıklandı. Dünya ticareti zayıfladı ve gıda ve enerji fiyatları önemli ölçüde arttı. Rusya, yaptırımlar nedeniyle bu yıl “ciddi bir durgunluk” ile tehdit ediliyor. Ocak ayında IMF, küresel ekonomik büyümenin yüzde 4,4 olmasını bekliyordu. Bu zaten Ekim ayında beklenenden 0,5 puan daha azdı.

 İRAN

11 Mart Piyasa Gelişmeleri , İran Dışişleri Bakanı Hossein Amir-Abdollahian, tüm zorluklara rağmen Cuma günü ABD ile nükleer anlaşmada bir anlaşma umudunu dile getirdi. Bakan Twitter’da “İyi ve kalıcı bir anlaşmaya varma çabaları devam ediyor. ABD gerçekçi ve tutarlı davranırsa ulaşılabilir” dedi. Amir-Abdollahian’a göre, nihai sonucu tek tek taraflar belirleyemez; ortak bir çaba gereklidir. İran ve ABD Perşembe günü, Tahran’ın yeni engelleri ima etmesi ve Washington’un zor meselelerin devam ettiğini söylemesinin ardından 2015 nükleer anlaşmasını yeniden canlandırma konusunda anlaşmazlığa düştü.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 4 Ocak

Alireza

DAX Analizi 17 Ocak

Alireza

Piyasa için önemli gün

Alireza