ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

10 Mart Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Perşembe sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

10 Mart Piyasa Gelişmeleri 

10 Mart Piyasa Gelişmeleri, Volkswagen patronu Herbert Diess, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve tuz ve gübre üreticisi K+S’ye karşı güçlü bir yaklaşım ve mümkün olan en büyük yaptırımlar lehinde konuştu. Tarım piyasalarının yıllık hedeflerine ilişkin belirsizlikler.

 UKRAYNA

10 Mart Piyasa Gelişmeleri, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyi, Ukrayna ve Rus hükümet yetkililerinin ilk toplantısı öncesinde uzlaşmaya hazır olduğunu söyledi. “Bild” gazetesi tarafından çevrimiçi yayınlanan bir röportajda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile doğrudan müzakere çağrısında da bulundu. Zelensky, “Her müzakerede hedefim Rusya ile savaşı bitirmek. Ve belirli adımları atmaya hazırım” dedi. “Uzlaşma yapabilirsiniz ama bunlar ülkeme ihanet olmamalı. Karşı taraf da uzlaşmaya istekli olmalı” diye devam etti. Ancak o zaman öne geçebilirsin. “Henüz ayrıntılar hakkında konuşamayız. Başkanlar arasında doğrudan temas kurmadık. Bu savaşı ancak iki cumhurbaşkanı arasındaki doğrudan görüşmelerden sonra sonlandırabiliriz.” Bugün, iki dışişleri bakanı Sergey Lavrov ve Dmytro Kubela, savaşın başlamasından bu yana ilk kez birbirleriyle konuşuyorlar.

10 Mart Piyasa Gelişmeleri, Bugün 27 AB devlet ve hükümet başkanı, resmi olmayan bir zirvede öncelikle Ukrayna savaşını ve sonuçlarını tartışacak. AB diplomatlarına göre, Versay’daki toplantıda AB’nin ek yaptırımlarının yanı sıra Ukrayna’nın AB’ye katılma arzusu da ele alınacak. Bir AB diplomatı, Ukrayna’nın AB iç pazarıyla daha yakın bağlarına atıfta bulunarak, erken katılımın imkansız olduğu düşünülürken, “dernek artı artı”nın değerlendirildiğini söyledi.

APPLE Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

10 Mart Piyasa Gelişmeleri, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenky’ye göre, liman kenti Mariupol’daki bir çocuk hastanesine yapılan saldırı, Ukrayna’da bir Rus soykırımının kanıtıdır. Zelenky bir televizyon konuşmasında, çocuk hastanesinin bombalanmasının “Ukraynalılara karşı bir soykırım yapıldığının kanıtı” olduğunu söyledi. “Hastanelerden korkan, doğum hastanelerinden korkan ve onları yok eden bu ülke, Rusya Federasyonu nedir?” Reuters haber ajansı tarafından sorulan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Rus kuvvetleri sivil hedeflere ateş etmiyor” dedi.

 BALKAN-REISE/BAERBOCK

10 Mart Piyasa Gelişmeleri

10 Mart Piyasa Gelişmeleri, Ukrayna savaşının etkisinde kalan Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, birkaç gün sürecek Balkan gezisiyle bugün Perşembe günü siyasi görüşmelerine başlayacak. Saraybosna’da hükümet temsilcileri ve Bosna-Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt ile istişareler yapılması planlandı. Son zamanlarda Bosna-Hersek’te, eski Yugoslav cumhuriyetinin Sırp topraklarının kendisini bağımsız ilan edebileceğine dair korkular arttı. Öğleden sonra bakan, KFOR misyonu kapsamında Kosova’da halen görev yapan Bundeswehr askerlerini ziyaretin gündemde olduğu Priştine’ye geçecek.

 10 Mart Piyasa Gelişmeleri ECB

10 Mart Piyasa Gelişmeleri

10 Mart Piyasa Gelişmeleri, Ukrayna’daki savaşın gölgesinde kalan Avrupa Merkez Bankası (ECB) bugün faiz rotasını belirlemek zorunda. Askeri çatışma nedeniyle, para otoriteleri, Corona krizinden hala kurtulan euro bölgesindeki ekonomi için yeni tehlikelerle karşı karşıya. Çatışmanın ardından petrol ve gaz fiyatları yükselirken Rus işgali de enflasyonu körüklüyor. ECB baş ekonomisti Philip Lane’e göre, çok aceleci tepki vermemek hala önemli. Yüksek enflasyona rağmen, Frankfurt Merkez Bankası, PEPP pandemi acil durum programı aracılığıyla tahvil alımlarının süresi ay sonunda sona erse bile nispeten rahat bir seyir izliyor. Ancak, daha küçük program olan APP, değiştirilmiş bir biçimde çalışmaya devam eder. Sonu hala açık. Ancak o zaman faiz oranlarında bir geri dönüş izlenmelidir. Uzmanlar, ECB’nin alımlar için vidaları çevirip çevirmeyeceğini ve muhtemelen yılın ilerleyen aylarında bir faiz artırımının önünü açıp açmayacağını merakla bekliyorlar.

10 Mart Piyasa Gelişmeleri ABD/UKRAYNA

ABD Temsilciler Meclisi, Ukrayna’ya 13.6 milyar dolarlık yardım sağlayacak 1.5 trilyon dolarlık federal bütçeyi onayladı. Şimdi Senato, ABD yetkilileri için fon bu Cuma sona ermeden ve sözde kapanma gerçekleşmeden, yani yönetimde durmadan önce anlaşmalı.

 DEUTSCHE BANK

10 Mart Piyasa Gelişmeleri

10 Mart Piyasa Gelişmeleri, DEUTSCHE BANK, Rusya ve Ukrayna’daki işlerinde yalnızca yönetilebilir riskler görmektedir. Frankfurt para evi, oradaki taahhüdün çok sınırlı ve büyük ölçüde güvence altına alındığını söyledi. Oradaki varlık ve iş 2014’ten bu yana önemli ölçüde azaldı ve son iki hafta içinde tekrar azaldı. Baş Risk Sorumlusu Stuart Lewis, “Doğrudan risk pozisyonlarımız şu anda çok sınırlı ve sıkı bir şekilde yönetiliyor” dedi. Almanya’nın en büyük bankası, yaptırımlar ve siber riskler de dahil olmak üzere mevcut durumdan kaynaklanan ikinci ve üçüncü tur etkileri yakından izliyor ve değerlendiriyor.

 10 Mart Piyasa Gelişmeleri VOLKSWAGEN

VOLKSWAGEN, uzun zamandır beklenen elektrikli Bulli ID.Buzz’ı piyasaya sürüyor ve böylece ABD’li rakibi Tesla’yı yakalama yarışını hızlandırıyor. Wolfsburg merkezli şirket, Çarşamba günü Hamburg’da üretim aracı olarak ilk kez geniş bir kitlenin beğenisine sunulan akülü minibüs ile efsanevi Bulli’nin 1950’ler ve 1960’lardaki başarısının üzerine inşa etmek istiyor. İçeridekilere göre 50.000 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak olan tamamen elektrikli halefi ID.Buzz’ın üretiminin yılın ilk yarısında başlaması planlanıyor. Avrupa’da pazar lansmanının sonbaharda yapılması planlanıyor.

10 Mart Piyasa Gelişmeleri, VOLKSWAGEN CEO’su Herbert Diess, güçlü bir duruş sergilemek ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e mümkün olan en büyük yaptırımları uygulamak lehinde konuştu. Diess, Hamburg’daki bir etkinliğin oturum aralarında yaptığı konuşmada, amacın, Ukrayna savaşını eşit bir temelde müzakereler yoluyla güçlü bir konumdan mümkün olan en kısa sürede sona erdirmek olması gerektiğini söyledi. “Uzun süreli bir Ukrayna ihtilafında Avrupa ve Almanya’nın büyük zarar görebileceğine inanıyorum” diye ekledi.

10 Mart Piyasa Gelişmeleri K+S

10 Mart Piyasa Gelişmeleri, Tuz ve gübre üreticisi, Ukrayna’daki savaşa ve buna bağlı tarım piyasalarındaki belirsizliklere rağmen yıllık hedeflerini yeniden teyit ediyor. 2022 için K+S, işletme karında (Ebitda) 1,6 ile 1,9 milyar Euro arasında bir artış beklemeye devam ediyor. CEO Burkhard Lohr, “Bahsedilen ürün yelpazesi ile şirketimizin tarihinde bugüne kadarki en iyi sonucu elde edeceğiz” dedi. Geçen yıl, nihai rakamlara göre – ayrıca yaklaşık 220 milyon avroluk özel gelir sayesinde – kazançta 969 (2020: 267) milyon avroya bir artış oldu.

 CREDIT-SUISSE

10 Mart Piyasa Gelişmeleri

2021’de milyarlarca dolar kaybettikten sonra Credit Suisse patronu Thomas Gottstein istifa etmek zorunda. Büyük İsviçre bankasının yıllık raporuna göre, CEO’nun geçen yılki toplam ücreti 3,8 milyon franka düştü. 2020 için Gottstein, temel maaş ve ikramiye olarak toplam 8,5 milyon CHF almıştı. Grup yönetiminin geri kalanı da kriz yılını kendi cüzdanlarında hissetti.

 RIO TINTO

10 Mart Piyasa Gelişmeleri, Maden devi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Rusya’dan çekiliyor. Bir şirket sözcüsü, “Rio Tinto, Rus şirketleriyle tüm iş ilişkilerini bitirme sürecinde” dedi.

 CARLSBERG

Danimarkalı bira üreticisi, Rusya’daki büyük işi nedeniyle cari yıl için kar görünümü vermiyor. Carlsberg patronu Cees’ Hart’ın bildirdiğine göre şirket, Ukrayna savaşına rağmen Rusya’daki sekiz çiftliğini işletmeye devam etmek istediğini söylüyor. Geleceği tahmin etmek zor. Rus işinden elde edilen karlar yardım kuruluşlarına bağışlanacak. Ukrayna ve Rusya’daki gelişmelerin bu yıl kazançlar üzerinde baskı oluşturması muhtemel.

 10 Mart Piyasa Gelişmeleri LENZING

Avusturyalı elyaf üreticisi kendi saflarında yeni CEO’sunu buluyor. Şirket, Nisan ayından itibaren yönetim kurulundaki teknolojiden sorumlu Stephan Sielaff’ın geçici CEO Cord Prinzhorn’un yerini alacağını duyurdu. Denetim kurulu, 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere Sielaff’ı yeni CEO olarak atadı.

 10 Mart Piyasa Gelişmeleri UNITED AIRLINES

United Airlines gives $90,000 in travel vouchers for downgrading passengers  | CNN Travel

Bir gazete haberine göre, ABD hava yolu şirketi dini veya tıbbi nedenlerle Corona aşısı yaptırmayan çalışanların iş yerlerine dönmelerini sağlıyor. Wall Street Journal, aşıdan muaf olan çalışanların ay sonunda ücretsiz izinden veya müşteri ile ilgili olmayan pozisyonlardan dönebileceğini yazıyor.

 UKRAYNA/IMF

10 Mart Piyasa Gelişmeleri, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Yönetim Kurulu, Ukrayna için 1.4 milyar dolarlık acil durum fonunu onayladı. IMF Genel Müdürü Kristalina Georgieva, “Ukrayna’daki Rus askeri işgali büyük bir insani ve ekonomik krize yol açtı” dedi. Yardım, acil masrafları karşılamayı ve Rus askeri işgalinin ekonomik etkisini azaltmayı amaçlıyor. Savaşın sona ermesinden sonra, Ukrayna muhtemelen daha fazla “kapsamlı desteğe” ihtiyaç duyacaktır.

 ABD/DİJİTAL PARA

10 Mart Piyasa Gelişmeleri, ABD Başkanı Joe Biden, dijital doların artıları ve eksileri konusundaki tartışmanın hızını artırıyor. Çarşamba günü, hükümetin merkez bankası tarafından oluşturulan dijital paranın risklerini ve fırsatlarını değerlendirmesini gerektiren bir başkanlık kararnamesi imzaladı. Spesifik olarak, maliye ve ticaret bakanlıkları ve diğer devlet kurumları, “paranın geleceği” hakkında raporlar hazırlayacak ve kripto para birimlerinin bu konuda oynadığı rolü netleştirecektir.

 GÜNEY KORE

S.Korea president says US wants to resume talks with N.Korea

GÜNEY KORE’de cumhurbaşkanlığı seçimini muhafazakar aday Yoon Suk Yeol kazandı. İktidardaki Demokrat Parti’nin liberal adayı Lee Jae Myung, oyların yüzde 95’inin sayılmasının ardından Çarşamba günü yenilgiyi kabul etti. Asya’nın dördüncü en büyük ekonomisinin yeni başkanının görevleri çok çeşitli. Korona salgınının etkileri ele alınmalıdır. Uluslararası olarak izole edilmiş komşusu Kuzey Kore ile nükleer güç olma hırsları da bir sorundur.

 AVUSTRALYA

10 Mart Piyasa Gelişmeleri, AVUSTRALYA, Ukrayna’daki savaşın ortasında silahlı kuvvetlerini artırıyor. Başbakan Scott Morrison, Avustralya’nın ülkeyi “giderek daha belirsiz bir küresel ortamda” güvende tutmak için savunma güçlerini üçte bir oranında artırmak için 2040 yılına kadar 38 milyar AUD civarında yatırım yapacağını söyledi. Genişleme, silahlı kuvvetlerin sayısını Vietnam Savaşı’ndan bu yana herhangi bir zamanda olmadığı kadar 80.000’e çıkaracak.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 25 Temmuz

Alireza

Omicron’un bu hafta borsaya etkisi

Alireza

DAX Endeksi 25 Kasım

Alireza