ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

11 Ocak Piyasa Gelişmeleri: Deutsche Bank, ABD,RUSYA, Adidas, Airbus, Pfizer ve Intel

6 Ocak Piyasa Gelişmeleri | ger40.com

Salı günü finans piyasaları için hangi konular önemli?

11 Ocak Piyasa Gelişmeleri: Salı sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli? Diğer şeylerin yanı sıra, görünüşe göre: Finansal yatırımcı Cerberus, dört iyi yıl sonra büyük Alman bankaları Deutsche Bank ve Commerzbank’tan çekilmeye çağırıyor, ABD federal otoritesi ITC, Adidas’ın “Primeknit” ayakkabı modellerini satmaya devam edip edemeyeceğini inceliyor. ABD ve Hellofresh bir tane satın alıyor 250 milyon avroya kadar kendi hisselerini iade etmek için genel kurul yetkisi.

11 Ocak Piyasa Gelişmeleri: Deutsche Bank, Hellofresh, Adidas, Airbus, Delivery Hero ve Intel

* AVRUPA BİRLİĞİ

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli 65 yaşında öldü. Sözcüsü Roberto Cuillo, 11 Ocak’ta İtalya’daki bir hastanede sabah 01:15’te hayatını kaybettiğini söyledi. Ofisine göre, Sassoli, bağışıklık sisteminin işlev bozukluğu nedeniyle ciddi bir komplikasyon nedeniyle 26 Aralık’tan beri klinikte tedavi görüyor.

* ABD / RUSYA

11 Ocak Piyasa Gelişmeleri

11 Ocak Piyasa Gelişmeleri , Doğu Avrupa’daki güvenlik durumuna ilişkin ABD-Rusya görüşmelerinin başlangıcında herhangi bir yakınlaşma görülmedi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov Pazartesi günü Cenevre’deki görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, iki ülkenin “ne yapılması gerektiği konusunda bazı açılardan karşıt görüşlere” sahip olduğunu söyledi. ABD’li meslektaşı Wendy Sherman ise Amerikan tarafının, örneğin Ukrayna’nın NATO üyeliğinin bağlayıcı bir şekilde reddedilmesi gibi Rusya’nın talepleri karşısında kararlı olduğunu söyledi. Toplantıdan önce bile Sherman, diğer müttefikler olmadan Avrupa güvenliğine ilişkin hiçbir tartışmanın olmayacağını açıkça belirtmişti.

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir? 

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

* KUZEY KORE / FÜZE TESTİ

Kuzey Kore, bir hafta içinde ikinci bir füze testi gerçekleştirmiş görünüyor. Güney Kore Salı günü yaptığı açıklamada, sözde balistik merminin Kuzey Kore’nin iç kesimlerindeki bir bölgeden, ülkenin doğu kıyısı açıklarında okyanus yönünde yerel saatle sabah 7.27’de ateşlendiğini duyurdu. Japon haber ajansı Kyodo, hükümet çevrelerine atıfta bulunarak, merminin görünüşe göre Japonya’nın ekonomik bölgesinin dışına düştüğünü bildirdi.

11 Ocak Piyasa Gelişmeleri* DEUTSCHE BANK

Finansal yatırımcı Cerberus, dört yıldan sonra büyük Alman bankalarından çekilmek için çağrıda bulunuyor. Cerberus, 2017 yılında satın aldığı Deutsche Bank ve Commerzbank hisselerinin bir kısmını işlemle görevlendirdiği yatırım bankasının duyurduğu üzere birkaç saat içinde kurumsal yatırımcılara devretti. İki büyük bankanın birleşmesiyle ilgili spekülasyonlar hiçbir zaman gerçekleşmemişti. Cerberus daha önce Deutsche Bank’ta yüzde üç ve Commerzbank’ta yüzde beş hisseye sahipti. ABD’li yatırımcıya 443 milyon avro getiren yerleştirmeden sonra, Deutsche Bank hissesi yüzde iki’ye ve Commerzbank’taki hissesi yüzde üçe düşüyor.

* DEUTSCHE BANK

Deutsche Bank’a ait Postbank çalışanları için yapılan toplu pazarlık, açılış turunda başarısız oldu. Verdi sendikası, müzakerelerin 22 Şubat’ta devam edeceğini duyurdu.

11 Ocak Piyasa Gelişmeleri ADIDAS

ABD federal kurumu ITC, Adidas’ın “Primeknit” ayakkabı modellerini ABD’de satmaya devam edip edemeyeceğini araştırıyor. Ajans, Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun (ITC), rakip Nike’ın talebi üzerine soruşturma başlattığını söyledi. ABD’li rakip, yıllardır Herzogenaurach’lı spor malzemeleri üreticisini popüler spor ayakkabılarıyla patentlerinden birini ihlal etmekle suçluyor. Bu nedenle Nike, Aralık ayında ITC’ye sunulan şikayeti bu modellerin ithalatını yasaklamaya çağırıyor.

* AIRBUS

The Airbus A380 makes a vibrant return

11 Ocak Piyasa Gelişmeleri üst üste üçüncü kez dünyanın en büyük uçak üreticisi konumunu korudu. Avrupa grubu, 2021’de ezeli rakibi Boeing’den önemli ölçüde daha fazla ticari uçak teslim etti. Şirketin açıkladığı gibi, geçtiğimiz yıl toplam 611 uçak 88 müşteriye teslim edildi. Bu, bir önceki yıla göre yüzde sekiz daha fazla. Airbus böylece kendi kendine empoze ettiği hedefine ulaştı. Airbus CEO’su Guillaume Faury, “Hala belirsizlikler olsa da, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak için 2022 yılında üretimi artırmak için doğru yoldayız” dedi.

* HELLOFRESH

Bakkal posta siparişi şirketi, genel kurul onayı ile kendi hisselerini 250 milyon Euro’ya kadar geri alıyor. Şirket, cari borsa fiyatına göre bu, şirketin ihraç edilen hisselerinin yaklaşık yüzde 2,4’üne tekabül ediyor. 125 milyon avroya kadar olan ilk dilim 11 Ocak 2022’den itibaren satın alınacak ve piyasa gelişmelerine bağlı olarak yılın ilerleyen aylarında ikinci bir dilim satın alınacak.

* DELIVERY HERO

11 Ocak Piyasa Gelişmeleri

DELIVERY HERO bu yıl yiyecek teslimatlarından para kazanmak istiyor. Küresel grup, gıda dağıtım işinin yılın ikinci yarısında bile kırılmasının beklendiğini duyurdu. Dördüncü çeyrekte, düzeltilmiş faaliyet karı (Ebitda) 0 ile 100 milyon avro arasında bekleniyor. Yakın zamanda satın alınan İspanyol rakip Glovo’nun sonuçları şimdiden tahminlere dahil edildi.

* VOLKSWAGEN

11 Ocak Piyasa Gelişmeleri Alman otomobil üreticisinin baş mali sorumlusu, bu yıl çiplerin kullanılabilirliğini sınırlayıcı faktör olarak nitelendiriyor. Arno Antlitz, Wall Street Journal’a verdiği demeçte, “2022’de büyüme yeteneği, daha fazla fiş elde etme yeteneğine bağlı olacak.” Mevcut yüksek enflasyonun geçici olduğunu düşünüyor. Genel durum hakkında “Genel olarak, VW için oldukça iyi bir yıl bekliyoruz” diyor.

* MV WERFTEN

Mecklenburg-Batı Pomeranya Başbakanı Manuela Schwesig, MV Werften iflasının çalışanların sonu olmadığını umuyor. Umarım en kısa sürede gemi yapımcısı için bir iflas yöneticisi atanır. Schwerin’deki SPD politikacısı, “Global 1’in inşasının iflas koşullarında devam etmesinin yolları olup olmadığını, iflas idarecisi olan onunla görüşmek istiyoruz” dedi. Yolcu gemisi “Global 1” dörtte üçü hazır, tamamlanması durumu önemli ölçüde iyileştirebilir.

11 Ocak Piyasa Gelişmeleri* PFIZER

patronu Albert Bourla’ya göre, koronavirüse karşı yıllık aşılar gerekli olabilir. J.P. Morgan’ın bir sağlık kongresinde, yüksek riskli hastaların daha sık yenilenmesi gerekebileceğini söylüyor. Bourla, BioNTech’in ortağından Omikron’a karşı özel bir aşının Mart ayında hazır olacağı duyurusunu yineliyor. Etkinlikten birkaç saat önce, CNBC’ye dördüncü aşının gerekli olup olmayacağını görmek için hala test edilmesi gerektiğini söyledi.

*INTEL

INTEL rakip Micron Technology’den finans direktörünü işe alır. ABD’li çip üreticisi David Zinsner’in Intel’deki çalışmalarına 17 Haziran’da başlayacağını duyurdu. Zinsner, Micron’a 2018 yılında katıldı. Yarı iletken şirketlerinde 20 yıldan fazla finansal deneyime sahiptir. Micron’un yeni bir baş finans görevlisi bulması gerekiyor. Intel’in CFO’su George Davis, Mayıs ayında emekli olmayı planlıyor.

* HOLCIM

İsviçreli çimento şirketi bir satın alma daha yaptı. Holcim, şirketin açıkladığı gibi, yaklaşık 340 milyon avroluk satışla Fransız PRB Grubunu devralıyor. PRB, kaplamalar, yalıtım malzemeleri, yapıştırıcılar ve zemin kaplamaları üretir ve yaklaşık 700 çalışanı ile tüm Fransa pazarını kapsar.

* TUROTuro makes renting supercars through your phone way easier - Roadshow

11 Ocak Piyasa Gelişmeleri Daimler tarafından desteklenen ABD’li araç paylaşım sağlayıcısı, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir halka arz başvurusunda bulundu ve böylece mali durumunu ilk kez açıkladı. Şirket, geçen yıl Eylül ayında sona eren dokuz ay için bir önceki yılki 107,8 milyon dolara kıyasla 330,5 milyon dolarlık net satış bildirdi. Bu, satışlarda yüzde 207’lik bir artışa tekabül ediyor.

* VULCAN ENERGY / NOBIAN

Frankfurt kimya şirketi Nobian ve Avustralyalı lityum üreticisi, Almanya’da bir tesisin ortak gelişimini inceliyor. Vulcan Energy, şirketlerin resmi bir ortaklık (MOU) için bir niyet mektubu imzaladığını duyurdu. Nobian’ın genel müdürü Jürgen Baune, anlaşmanın Nobian’ı pil endüstrisi için lider bir hammadde tedarikçisi konumuna getirdiğini söyledi. Şirket şimdiden Frankfurt’ta karbonsuz lityum tesisi için bir yer belirledi.

* HUK-COBURG

11 Ocak Piyasa Gelişmeleri yeni bir araba sigortacısı ile daha fazla pazar segmenti açmak istiyor ve mobilite için çevrimiçi bir platform başlatıyor. “Börsen-Zeitung” yönetim kurulu sözcüsü Klaus-Jürgen Heitmann, “Muhtemelen bir noktada Amazon, Google & Co.’ya karşı kendimizi savunmak zorunda kalacağımız bir pazarda standartlar belirlemek istiyoruz” diyor.

100$ ile Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 24 Mayıs

Alireza

DAX Analizi 14 Eylül

Alireza

DAX Endeksi 26 Kasım

Alireza