Almanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40EuroForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

14 Eylül Dünya Borsaları Gündemi

28 Eylül Dünya Borsaları Gündemi - 8 Ağustos Dünya Borsaları Gündemi | Ger40.com

Dünya Borsaları

 14 Eylül Dünya Borsaları Gündemi; ALMANYA

14 Eylül Dünya Borsaları Gündemi, ABD’de önceki gün açıklanan enflasyon verilerinin ardından gelen şok, Çarşamba günü Dax (DAX 40) kontrol altına aldı. En önemli ABD endekslerindeki düşüşün ardından, komisyoncu IG, önde gelen Alman endeksinin Xetra’nın başlamasından yaklaşık iki saat önce 13.096 puanla yüzde 0,7 daha düşük olduğunu tahmin etti. Bir gün önce Dax, şaşırtıcı derecede yüksek ABD enflasyonunun yatırımcıları şaşırtmasından önce 13.564 puan ile 100 günlük çizgisinin hemen üzerine çıkmıştı. Sonuç olarak, Dow Industrial geçici olarak Temmuz ortası seviyesine geri döndü. Derin kırmızı hisse senedi piyasalarına paralel olarak ABD’de ABD doları ve sermaye piyasası faiz oranlarının keskin bir şekilde yükselmesi, yatırımcıların ABD Merkez Bankası’ndan daha fazla faiz artırımı beklediklerini gösteriyor. Fed’in seyri için çok önemli olan ve oynak enerji ve gıda fiyatlarını göz ardı eden çekirdek enflasyon, şaşırtıcı bir şekilde bir önceki aya göre yüzde 0,6, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6,3 üzerinde gerçekleşti. Borsa ile ilgili olarak, Commerzbank daha sonra “her şeyi satma günü”nden bahsetti – yatırımcıların risklerden tamamen kaçındığı ve yönetim kurulu genelinde satış yaptığı bir gün.

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

 14 Eylül Dünya Borsaları Gündemi; ABD

Beklenmedik şekilde yüksek enflasyon Salı günü ABD borsalarında önemli fiyat kayıplarına neden oldu. Özellikle faize bağımlı olduğu düşünülen teknoloji hisselerinde, ABD enflasyonunun çok az zayıflamasıyla son dört günlük kârların ardından büyük bir hayal kırıklığı yaşandı. Yatırımcılar bunu, ABD Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırmasıyla üzerindeki baskının gerçekten gevşemediğinin ve bir resesyonun hâlâ başgösterdiğinin bir göstergesi olarak görüyor. Teknoloji ağırlıklı NASDAQ 100 yüzde 5,54 düşüşle 12.033,62 puana geriledi. Pazar genelinde S&P 500 yüzde 4,32 kayıpla 3932,69 puana geriledi. Dow Jones Industrial (Dow Jones 30 Industrial) biraz daha iyi sonuç verdi. Yüzde 3,94 düşüşle 31,104,97 puana geriledi. Son birkaç günün fiyat artışları bir çırpıda gitti.

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

 14 Eylül Dünya Borsaları Gündemi; Asya

ABD’de şaşırtıcı derecede yüksek enflasyonun bir sonucu olarak durgunluk endişeleri Çarşamba günü Asya borsalarını aşağı çekti. Önde gelen Japon endeksi Nikkei 225, ticaretin bitiminden kısa bir süre önce yüzde 2,7 düştü. Anakara borsalarındaki ilk 300 şirketi listeleyen Çin’in CSI 300 endeksi (CSI 300) yüzde 1.3 düştü. Hong Kong’un Çin özel idari bölgesinde, Hang Seng yüzde 2.4 kaybetti.

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

DAX endeksi (DAX 40 endeksi) nedir?  DAX endeksi nedir?

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 7 Aralık

Alireza

12 Eylül Dünya Borsaları Gündemi

Alireza

Endeksler analizi 22 Temmuz

Alireza