ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

15 Aralık Piyasa Gelişmeleri

15 Aralık Piyasa Gelişmeleri

Çarşamba sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

15 Aralık Piyasa Gelişmeleri ; yüksek enflasyon karşısında, ABD Merkez Bankası milyarlarca dolarlık ekonomik yardımı daha erken bitirmeyi düşünüyor, OMV yeni stratejisinin temel taşlarına karar verdi ve bir medya raporuna göre, Alphabet aşı yönetmeliğine uyulmaması durumunda aşı yaptırmak istemeyen çalışanları sonuçlarıyla tehdit ediyor.

VİRÜS – Korona aşılı, destekleyici aşılı kişiler için 2G-Plus kuralları için test şartı artık geçerli olmayacaktır. Federal ve eyalet sağlık bakanlarının karar verdiği şey bu. Bununla birlikte, özellikle savunmasız insan gruplarını korumak için tıbbi ve bakım tesislerinde, güçlendirilmiş kişilerden hala negatif bir test sonucu gerekir. İki ay sonra, kural gözden geçirilecektir.

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

15 Aralık Piyasa Gelişmeleri ; FED ne zaman açıklanacak?

FED – Yüksek enflasyon göz önüne alındığında, ABD Merkez Bankası multi milyar dolarlık ekonomik yardımına erken bir son vermeyi düşünüyor. Birçok uzman, bugün yapılacak faiz toplantısında aylık tahvil alımlarındaki düşüşü hızlandırmak için bir karar alınacağına inanıyor. Bu aynı zamanda faiz oranlarında daha erken bir dönüş için temel oluşturacaktır. Kasım ayının ortasından bu yana, Fed, koniklik olarak bilinen şeyin bir parçası olarak menkul kıymet alımlarını ayda 15 milyar dolar azaltıyor. Başlangıçta ayda 120 milyar dolar olan toplam satın alma hacmi, bu nedenle, ancak söküm hızı artırılmazsa, 2022’nin ortalarında eriyecekti. Birçok Fed gözlemcisi, daralmanın sona ermesinin bahara kadar getirilmesini bekliyor. Bir gazete haberine göre DEUTSCHE TELEKOM patronu Timotheus Höttges en az 2026’nın sonuna kadar gruba liderlik etmeli. Çarşamba günkü denetleme kurulu toplantısında, komite, konuyu bilen üç kişiye atıfta bulunarak, “Handelsblatt” ın bildirdiğine göre, sözleşmenin beş yıl daha uzatılmasına karar verecek. Ön görüşmede, denetim kurulu üyeleri arasında zaten bir anlaşmaya varılmıştı.

15 Aralık en önemli başlıklar

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

Dax hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

VOLKSWAGEN – Volkswagen Grubu Bileşenleri Şarj ve Enerji bölümü başkanı Teme ile strateji ve ürün sunumu (10:00)

15 Aralık Piyasa Gelişmeleri ; ALSTRIA OFFICE GYO – Kanadalı yatırımcı Brookfield tarafından devralınmak üzere olan Hamburg ofis kiraya vereni, 2021 yılında portföy değerini artırdı. Şirket, ön gerçeğe uygun değer değerinin 4,85 (önceki yıl 4,58) milyar avro olduğunu açıkladı. 117 milyonluk şirket portföyüne yapılan yatırımlar, 55 milyonluk işlemler ve 80 ila 90 milyon euro arasında beklenen değerleme kazancı, değer artışına katkıda bulunurdu. Alstria, değer artışının net kar etkisini hisse başına 0,45 Avro’dan 0,50 Avro’ya çıkardı.

ALPHABET – Basında çıkan bir habere göre, ABD’li teknoloji şirketi aşı yönetmeliğine uymadıkları takdirde aşı yaptırmak istemeyen çalışanlarını sonuçlarıyla tehdit ediyor. Şirket yönetiminden gelen bir nota göre, çalışanların Covid-19 aşı durumlarını açıklamaları ve uygun kanıtları yüklemeleri veya tıbbi veya dini muafiyet için başvurmaları gerekecek. CNBC, 18 Ocak’a kadar düzenlemeleri karşılamayanların başlangıçta 30 gün boyunca “ücretli zorunlu izne” gönderileceğini bildirdi. İhlalin devam etmesi halinde, son adım işten çıkarma tehdidi olmak üzere, çalışan altı aya kadar ücretsiz olarak serbest bırakılacaktır.

15 Aralık Piyasa Gelişmeleri ; TESLA – Parisli taksi şirketi G7, ölümcül bir kazanın ardından tüm Tesla’yı şimdilik trafikten çekti. Nakliye hizmeti sağlayıcısı, 37 Model 3 araçlarının polis soruşturmalarının tamamlanmasından etkileneceğini söyledi. Kaza meydana geldiğinde görevde olmayan bir taksi şoförü ailesiyle birlikte seyahat ediyordu. G7, sürücünün fren yapmaya çalıştığını ancak bunun yerine aracın hızlandığını söyledi. Tesla’nın otopilot modunda seyahat edip etmediği belli değildi. Tesla, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

15 Aralık en önemli başlıklar TESLA

100$ ile Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

OMV – Avusturyalı petrol, gaz ve kimya grubu yeni stratejisinin temel taşlarına karar verdi. Reuters haber ajansı tarafından sorulan bir şirket sözcüsü, yönetim kurulu ve denetleme kurulunun gelecekteki yönelimlerin stratejik temel taşları üzerinde anlaştıklarını söyledi. Grup henüz herhangi bir ayrıntı vermek istemiyor. Bunlar önümüzdeki haftalarda çözülecekti. Daha önce de duyurulduğu üzere en geç Mart ayına kadar kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekiyor.

15 Aralık Piyasa Gelişmeleri ; VEOLIA ENVIRONMENT / SUEZ – AB Komisyonu, iki Fransız kamu kuruluşu arasındaki milyar dolarlık birleşme için ön onay verdi. Yetkili, devralmanın belirli şartlarla onaylanacağını duyurdu. İki şirketin birleşmesi ile Fransa’da atık ve su yönetiminde yeni bir dev ortaya çıkacak. Nisan ayı ortasında gruplar, yaklaşık 13 milyar avroluk bir hacimle işlemin ana özellikleri üzerinde anlaştılar.

VİRÜS / ÇALIŞMA / AŞILAR – Bir laboratuvar çalışmasına göre, Moderna, BioNTech / Pfizer ve Johnson & Johnson’ın ABD onaylı üç Covid-19 aşısının tümü, güçlendirici aşı olmadan Omikron varyantına karşı önemli ölçüde daha az koruma sağlıyor gibi görünüyor. Massachusetts Genel Hastanesi (MGH), Harvard Üniversitesi ve MIT’nin muayeneleri, normal aşı programında varyantın “az veya hiç” antikor nötralizasyonunu belirler.
Ancak araştırmaya göre, yakın zamanda bir güçlendirici alan kişilerin kanı, varyantın güçlü bir nötralizasyonunu gösteriyor.

 ÇİN / EKONOMİ

15 Aralık Piyasa Gelişmeleri ; Çin sanayi üretimi Kasım ayında beklenenden daha hızlı büyüdü. Ulusal İstatistik Ofisi’nden alınan verilere göre, yıllık bazda yüzde 3,8 arttı. Reuters tarafından ankete katılan analistler yüzde 3,6 bekliyordu. Ekim ayında üretim yüzde 3,5 büyümüştü. Daha yüksek enerji üretimi ve hammadde fiyatlarındaki düşüş, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine ivme kazandırdı. Perakende satışlar, Kasım ayında yıllık bazda yüzde 3,9 artarak analistlerin yüzde 4,6’lık tahmini büyümesinin ve Ekim ayındaki yüzde 4,9’luk artışın altında kaldı.

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

21 Nisan Piyasa Gelişmeleri

Alireza

Merck Nedir? Canlı MRK Fiyatı ve Grafiği

Alireza

DAX Analizi 19 Ağustos (15:30)

Alireza