ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

19 Nisan Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Salı sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

19 Nisan Piyasa Gelişmeleri 

19 Nisan Piyasa Gelişmeleri, Başkan Ursula von der Leyen’e göre, AB Komisyonu bir petrol ambargosu prosedürü üzerinde çalışıyor ve Mercedes-Benz patronu Ola Källenius, gaz gibi Rus enerji kaynaklarının kısa vadeli olarak durdurulması konusunda uyarıyor.

 UKRAYNA

19 Nisan Piyasa Gelişmeleri, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’e göre, beklenen Rus saldırısı Pazartesi günü doğu Ukrayna’da başladı. Zelenskyy, videolu konuşmasında, “Rus silahlı kuvvetlerinin uzun süredir hazırlandığı Donbass savaşını başlattığını söyleyebiliriz” dedi. Silahlı kuvvetler komutanlığı daha önce de benzer açıklamalar yapmış ve artan bombardımandan söz etmişti. Genelkurmay Başkanı Andriy Yermak, şimdi başlayan “savaşın ikinci aşaması”ndan bahsetti. Liman kenti Mariupol için mücadele de devam etti. Ukrayna medyası, doğu Donetsk bölgesinde cephe hattı boyunca, bazıları şiddetli olmak üzere bir dizi patlama ve Marinka, Slavyansk ve Kramatorsk’ta bombardımanlar olduğunu bildirdi. Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Kharkiv’de, güneyde Mykolaiv’de ve güneydoğuda Zaporijya’da da patlamalar oldu.

 19 Nisan Piyasa Gelişmeleri UKRAYNA/AB

19 Nisan Piyasa Gelişmeleri | Ger40.com

Başkanı Ursula von der Leyen’e göre, AB Komisyonu bir petrol ambargosu prosedürü üzerinde çalışıyor. Bild am Sonntag’a verdiği demeçte, “Şu anda petrolün bir sonraki yaptırım adımına dahil edilebilmesi için akıllı mekanizmalar geliştiriyoruz” dedi. Bir de bankacılık sektörüne bakın, özellikle Sberbank. AB ülkelerini Ukrayna’ya hızla silah teslim etmeye çağırdı.

 ÇİN/GSYİH

19 Nisan Piyasa Gelişmeleri, İlk çeyrekte şaşırtıcı derecede güçlü büyümeye rağmen, Çin ekonomisi son korona dalgası ve Ukrayna savaşı nedeniyle zayıflık gösteriyor. Ocak-Mart döneminde GSYİH bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 artarak beklenenden güçlü geldi. Bununla birlikte, perakende satışlar Mart ayında beklenenden iki kat daha fazla yüzde 3,5 düşerken, aynı ayda işsizlik yüzde 5,8 ile neredeyse iki yılın en yüksek seviyesine geriledi. Hatta ev satışları Mart ayında dörtte birden fazla düştü.

 19 Nisan Piyasa Gelişmeleri VOLKSWAGEN

VOLKSWAGEN, Kuzeydoğu Çin’deki Changchunin’de kademeli olarak üretime devam ediyor.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 BMW

19 Nisan Piyasa Gelişmeleri | Ger40.com

“Financial Times”a göre BMW, içten yanmalı motorlu araçlardan elektrikli modellere geçişte iş kesintisi yapmak istemiyor. BMW patronu Oliver Zipse gazeteden alıntı yaparak, “Dönüşüm sonucunda herhangi bir işten çıkarmamız olmayacak,” dedi.

 MERCEDES BENZ

19 Nisan Piyasa Gelişmeleri, İş konseyinin bakış açısından, otomobil üreticisinin fabrikaları e-mobiliteye geçiş için yeterince hazır değil. Stuttgart-Untertürkheim’daki ana fabrika “Spiegel”in iş konseyi başkanı Michael Häberle, “Elektrikli arabalara yönelik artan talebe daha da hızlı tepki verebilmeliyiz” dedi.

Patron Ola Källenius, gaz gibi Rus enerji kaynaklarının kısa süreli olarak durdurulmasına karşı uyarıyor. Süddeutsche Zeitung’a verdiği demeçte, “Güçlü bir ekonomik performans, Almanya’nın boyutu ne olursa olsun tepki verebilmesinin temelidir” dedi. Bir enerji ambargosu Almanya’yı zayıflatır.

 BAYER

19 Nisan Piyasa Gelişmeleri | Ger40.com

BAYER patronu Werner Baumann, uyuşturucu kıtlığı konusunda uyarıyor. Bild’e verdiği demeçte, “Tedarik zincirlerinde yeni kesintiler olsaydı, ilaç üretimi de baskı altına girebilirdi” dedi.

 TWITTER

19 Nisan Piyasa Gelişmeleri, TWITTER, Tesla patronu Elon Musk tarafından devralınmasına karşı kendini savunmak için bir “zehir hapı” kullanıyor. ABD grubu, büyük yatırımcıların hisselerini artırmasını zorlaştırmayı amaçlayan, sık kullanılan bir prosedürün başlatıldığını duyurdu. Musk bir borda ile yanıt verir. “Teklifim başarılı olursa (Twitter) yöneticisinin maaşı 0 dolar olacak” diye tweet attı. “Burada biriktirdiğimiz yılda üç milyon dolar.”

 19 Nisan Piyasa Gelişmeleri TESLA

ABD’li bir federal yargıç, 2018’de CEO Elon Musk’ın planladığı bir Tesla satın alımı için güvenli finansman hakkında tweet’lerinin yanlış olduğuna karar verdi. Bu, tweetler nedeniyle milyardere tazminat davası açan Tesla yatırımcılarının mahkeme belgelerinden ortaya çıkıyor.

 Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 15 Şubat

Alireza

DAX Analizi 18 Şubat

Alireza

Sabah Analizi 24 Kasım – Almanya / Avrupa / ABD / Asya

Alireza