ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

19 Ocak Piyasa Gelişmeleri

DAX Analizi 16 Mart - 19 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Çarşamba sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

19 Ocak Piyasa Gelişmeleri, İlk kez 100.000’den fazla yeni enfeksiyon, RWE, Ford, Stellantis ve Amprion

Almanya’da ilk kez 100.000’den fazla yeni korona virüsü enfeksiyonu var, Ford elektrikli otomobil üreticisi Rivian’ın halka arzından ve Opel’in ana şirketi Stellantis’in patronu Carlos Tavares’ten yararlandı, Siyaset ve iş dünyasından gelen son protestolara aldırmadan Opel lokasyonlarına daha fazla özerklik verilmesini istiyor.

19 Ocak Piyasa Gelişmeleri VİRÜS

Almanya’da bir günde ilk kez 100.000’den fazla yeni korona virüsü enfeksiyonu kaydedildi. Robert Koch Enstitüsü (RKI), gece boyunca vakaların 112.323 artarak yaklaşık 8.19 milyona çıktığını duyurdu. Ölüm sayısı 239 artarak 116.081’e yükseldi, yedi günlük vaka sayısı da 584,4’e çıkarak rekor kırdı. Geçen hafta Çarşamba itibariyle 80.430 yeni vaka kaydedildi ve yedi günlük insidans 400’ün biraz üzerindeydi.

18 Ocak Piyasa Gelişmeleri VİRÜS

Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, omikron dalgasının yalnızca birkaç hafta içinde zirveye ulaşmasını bekliyor. Akşam RTL Direkt’te, “Şubat ortasında dalganın zirvesine ulaşacağımızı düşünüyorum ve sonra vaka sayısı tekrar düşebilir ama henüz zirveye ulaşmadık” dedi.

19 Ocak Piyasa Gelişmeleri UKRAYNA

Federal Meclis’teki savunma komitesi başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann, Ukrayna’ya silah satışı konusunda bir tartışmaya açık olduğunu gösterdi. FDP’li politikacı “Bild”, “Ukrayna’ya savunma silahlarının teslimini düşünmeliyiz” dedi. Ancak bunların kesin olarak tanımlanması gerekir.

RWE

RWE patronu Markus Krebber, hükümeti yeni gazla çalışan elektrik santralleri planlarını hızlandırmaya çağırıyor. Reuters haber ajansına verdiği demeçte, “Bu yıl gaz gücünün genişlemesinin nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunda netliğe ihtiyacımız var” dedi. “Arz güvenliği için yeni tesislerin inşası için altı yıl veya daha fazla süreye sahibiz.”

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

19 Ocak Piyasa Gelişmeleri FORD

18 Ocak Piyasa Gelişmeleri ford

ABD otomobil şirketi, elektrikli otomobil üreticisi Rivian’ın halka arzından yararlandı. Ford’a göre, Rivian’daki hisse dördüncü çeyrekte 8.2 milyar dolar kar getirdi. Rivian, Kasım 2021’de halka açıldı ve on iki milyar avroluk bir ihraç hacmine sahipti. Şirketin iki güçlü finansörü var: Ford, Kaliforniya şirketinde yüzde 12 hisseye sahip ve çevrimiçi perakendeci Amazon, Rivian’da yaklaşık yüzde 20 hisseye sahip.

KABLO ÜRETİCİLERİ

Federal Kartel Ofisi, kablo üreticileri arasında fiyat sabitleme şüphesini araştırıyor. Bunlar arasında LEONI var. Nürnberg şirketi Salı günü bir arama operasyonu yapıldığını doğruladı. Kartel ofisinden bir sözcü, otoritenin birkaç kablo ve tel üreticisini aradığını söyledi. İlgili şirketlerin isimlerini vermedi. Şirketlerin ve derneklerin fiyatlar üzerinde yasa dışı bir şekilde anlaştıklarına dair şüpheler var. Ancak masumiyet karinesi geçerlidir.

19 Ocak Piyasa Gelişmeleri STELLANTIS

18 Ocak Piyasa Gelişmeleri STELLANTIS

Opel’in ana şirketi Stellantis’in başkanı Carlos Tavares, siyaset ve iş dünyasından gelen son protestolara rağmen Opel lokasyonlarına daha fazla bağımsızlık vermek istiyor. Handelsblatt’a verdiği demeçte, “Amacımız Almanya’daki konumlarımızı daha özerk hale getirmek” dedi. “Sitedeki sorumluların rekabet gücünü artırmak ve işleri güvence altına almak için çözümler bulabileceğinden” endişe duyuyor. Sonbaharda politikacılar ve sendikalardan gelen şiddetli protestoların ardından Tavares, Rüsselsheim ve Eisenach’taki fabrikaları Opel’den ayırma planlarını geri çekmek zorunda kaldı.

Altcoin Nedir?    Hangi Altcoin Alınmalı?    NFT Nedir? 

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

19 Ocak Piyasa Gelişmeleri  CEO’su Hans-Jürgen Brick’e göre, şebeke operatörü AMPRION, enerji geçişinde ilave gazla çalışan enerji santrallerine duyulan ihtiyacın yönetilebilir olduğunu düşünüyor. 2037’ye kadar olan çerçeve planında Amprion, toplam çıkışı on iki gigawatt olan ek gazla çalışan elektrik santralleri planlıyor.

Birleşik Krallık

U.K. PM Boris Johnson

19 Ocak Piyasa Gelişmeleri bir gazeteye göre, İngiltere’deki 20’ye kadar Muhafazakar milletvekili, Başbakan Boris Johnson’a güvensizliklerini ifade eden bir mektup göndermek istiyor. Daily Telegraph’ın editörü Twitter’da mektubun Çarşamba günü teslim edileceğini yazdı. Güvenoyu için gerekli olan 54 mektubun sayısı aşılabilir. Johnson ayrıca korona karantinasının ortasında ofisindeki partiler nedeniyle kendi saflarında önemli bir baskı altında.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

21 Mart Piyasa Gelişmeleri

Alireza

DAX Endeksi 5 Ocak Akşam Analizi

Alireza

Volkswagen AG (VWAGY) ‘in odak noktası: Elektrikli çalıştırma ile ilgili sorunlar

Alireza