ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

DAX Analizi 19 Ocak

DAX Analizi 28 Mart- DAX Analizi 19 Ocak

Dax Endeksi Düşüşte

DAX Analizi 19 Ocak, DAX endeksi (DAX 40 endeksi)  Çarşamba günü tekrar hafif kayıplar gösterdi. Borsalardaki gerileme hafta ortasında da devam etti: Çarşamba günü Dax’a Xetra’nın yüzde 0,6 düşüşle 15.674 puana düşmesinden iki saat önce değer verdi.

Bankalar ve aracı kurumlar tarafından yapılan hesaplamalara göre, Dax’ın hafta ortasında tekrar düşmesi gerekiyor. Salı günü faiz artırımı spekülasyonları nedeniyle yüzde 1 düşüşle 15.772,56 puandan kapandı.

DAX Analizi 19 Ocak –Yükselen enflasyon ve merkez bankalarının buna tepkisi, borsa zemininde baskın konular olmaya devam ediyor. Bu nedenle yatırımcılar özellikle İngiltere enflasyon verilerine dikkat ediyor. Kalkine araştırma kurumu başkanı Kunal Sawhney, “Şubat ayında faiz artırımının tetikleyicisi olabilirler” dedi. İngiltere Merkez Bankası (BoE) 3 Şubat’ta para politikasını görüşecek. Uzmanlar, İngiliz tüketici fiyatlarının Aralık ayında bir önceki aya göre biraz daha fazla, yıllık yüzde 5,2 artmasını bekliyor.

Ayrıca, yeni bir şirket bilançosu dalgası borsa yatırımcılarına doğru ilerliyor. ABD finans kuruluşları Bank of America, Morgan Stanley ve US Bancorp’tan gelecek rakamları merakla bekleyenler, yakın zamanda rakipleri Citigroup, JPMorgan ve Goldman Sachs’ı hayal kırıklığına uğrattı.

EURO STOXX 50

DAX Analizi 19 Ocak EuroStoxx50

Çip tedarikçisi ASML (ASML NV), makinelerin teslimatı için test prosedüründeki bir değişikliğe rağmen yeniden güçlü bir büyüme bekliyor. EuroStoxx 50 ağır sikletin (EURO STOXX 50) Çarşamba günü Veldhoven’da yaptığı duyuruya göre, satışların bu yıl yaklaşık yüzde 20 artması bekleniyor. 2021’de gelir üçte bir oranında artarak 18,6 milyar avroya ulaştı. 2021 satışları gibi, cari yıl için tahmin de Bloomberg tarafından kaydedilen analistlerin beklentileriyle uyumlu.

DAX Analizi 19 Ocak-ASML, teslimat sırasında makinelerin test edilme şeklini değiştirmemiş olsaydı, satışlardaki artış daha da yüksek olabilirdi. Talaş üreticilerinden gelen yüksek talebi daha hızlı karşılamak için makine üreticisi, sistemlerin son testlerini kendi fabrikalarından müşteriye kaydırıyor. Bu, sistemleri daha hızlı kullanmalarını sağlar. Öte yandan, cironun rezervasyonu için gerekli olan resmi kabulde bu nedenle gecikmeler yaşanmaktadır.

Mevcut tahminlere göre bu, gelecek vaat eden EUV litografi makinelerinden altısının (aşırı ultraviyole litografi) satışından elde edilen satışların bu yıl değil, yalnızca 2023’te rezerve edilebileceği anlamına geliyor.

DAX Analizi 19 Ocak Deutsche Telekom

DAX Analizi 19 Ocak

Deutsche Telekom, Fransız sağlayıcı Aircall ile birlikte bulut tabanlı telefon pazarına giriyor. Teklif özel müşterilere değil, şirketlere ve kuruluşlara yöneliktir, her iki şirket de Çarşamba günü Bonn ve Berlin’de duyurulmuştur.

DAX Analizi 19 Ocak- Bulut telefon ile, bir telefon sisteminin tüm işlevleri bir sağlayıcının veri merkezinde çalıştırılır ve İnternet üzerinden erişilebilir hale getirilir. Müşterilerin kendi telefon sistemi donanımı ve özel telefon kabloları bu şekilde değiştirilir.

Şimdiye kadar Telekom bu iş segmentini büyük ölçüde Vonage veya NFON gibi uzman şirketlere bırakmıştı. Ancak, Deutsche Telekom’un risk sermayedarı Deutsche Telekom Capital Partners (DTCP), 2020’de Fransız start-up Aircall’a yatırım yapmıştı.

DAX Analizi 19 Ocak- Aircall’dakiler gibi bulut tabanlı telefon sistemleri, müşteri yönetim yazılımına (CRM) veya yardım masası sistemlerine nispeten kolayca entegre edilebilir. Telekom grubu, “Deutsche Telekom’un ticari müşterileri Aircall teknolojisine sınırsız erişim elde ediyor” dedi. Telekom, yeni segment ile öncelikle küçük ve orta ölçekli şirketlerdeki satış ve destek ekiplerini hedefliyor.

Ortaklıkla birlikte Aircall, Almanca konuşulan pazara giriyor ve Şubat ayının sonunda Berlin’de, başlangıçta 15 çalışanı olan bir yer açacak. Şirket 2014 yılında Paris’te kuruldu ve Paris, New York, Sidney, Madrid ve Londra’da ofisleri bulunuyor. Aircall’ın toplamda 600’den fazla çalışanı var.

 100’den fazla milyoner en zenginler için servet vergisi talep ediyor

Oxfam

DAX Analizi 19 Ocak- Dokuz ülkeden 100’den fazla milyonerden oluşan bir grup, uluslararası kuruluşlarla birlikte en zenginler için bir servet vergisi talep ediyor. Oxfam’a göre Vatansever Milyonerler, İnsanlık için Milyonerler ve Şimdi Beni Vergilendir grupları, “zenginler, bizi şimdi vergilendirin” hükümetleri yapmaya çağırdı.

Oxfam Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bunun aşırı eşitsizliği azaltmaya ve halk sağlığı ve eğitim gibi temel sosyal hizmetleri finanse etmeye yardımcı olacağını söyledi. Oxfam, yılda en az 2,5 trilyon dolar (2,2 trilyon euro) vergi hacminin mümkün olduğunu gösteren bir analize atıfta bulundu.

DAX Analizi 19 Ocak- Vatansever Milyonerler, Dünya Ekonomik Forumu’nun “Davos Gündemi” etkinlikleri vesilesiyle mektuplarını yayınlıyorlar. İmzacılar arasında Amerikalı film yapımcısı ve mirasçı Abigail Disney, Danimarkalı-İranlı girişimci Djaffar Shalchi, Amerikalı girişimci ve risk sermayedarı Nick Hanauer ve Avusturyalı öğrenci ve BASF varisi Marlene Engelhorn yer alıyor.

Milyonerler için yılda sadece yüzde 2’den başlayan ve milyarderler için yılda yüzde 5’e yükselen bir servet vergisi, dünya çapında yılda 2.52 trilyon dolar getirebileceğini söyledi. Bu, yoksulluğun azaltılması, Covid-19 aşılarının adil dağılımı ve genel sağlık hizmetlerinde önemli ilerleme sağlayacaktır. Mektupta, dünyanın son iki yılda büyük acılar çektiği, en zenginlerin daha da zenginleştiği ve çok azının yeterli vergi ödediği belirtildi.

100$ ile Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

14 Aralık Piyasa Gelişmeleri

Alireza

DAX Analizi 5 Eylül (17:15)

Alireza

DAX Analizi 22 Şubat

Alireza