ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

22 Mart Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Pazartesi sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

22 Mart Piyasa Gelişmeleri 

22 Mart Piyasa Gelişmeleri, SAP CFO ayrılıyor, VW’de iş konseyi seçimi ve Tesla patronu Elon Musk muhtemelen Berlin’e gidiyor

 UKRAYNA/RUSYA

21 Mart Piyasa Gelişmeleri, Ukrayna kuşatma altındaki liman kenti Mariupol’dan vazgeçmek istemiyor. Ukrainska Pravda haber portalının aktardığına göre, Başbakan Yardımcısı Iryna Vereshchuk, “Teslim olma ve silah bırakma söz konusu olamaz.” Rus tarafını bu konuda bilgilendirdik” dedi. Pazar günü Rusya, Ukrayna güçlerinden doğu liman kentine silahlarını bırakmalarını istemişti. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy, Rus birliklerinin Azak Denizi’ndeki şehre yönelik eylemlerini “yüzyıllarca hatırlanacak bir terör” olarak nitelendirdi. Ukraynalı kaynaklara göre, Rus ordusu Cumartesi günü 400 kişinin sığındığı bir sanat okulunu bombaladı. Kurbanların sayısı başlangıçta bilinmiyordu. Şehir yetkilileri ayrıca binlerce kişinin Rusya’ya kaçırıldığını söyledi.

 ALMANYA/ENERJİ/KATAR

21 Mart Piyasa Gelişmeleri

22 Mart Piyasa Gelişmeleri, Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck’e göre Almanya, Rusya’nın petrol ve gaz arzından kopmak için Katar ile bir enerji ortaklığı üzerinde anlaştı. Habeck, Katar Emiri Tamim bin Hamad Al Thani ile Pazar günü Doha’da bir araya geldi. Habeck, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, kendisiyle seyahat eden şirketlerin artık Katar tarafıyla sözleşme müzakerelerine başlayacaklarını söyledi. Habeck’e başta enerji sektöründen olmak üzere yaklaşık 20 şirket temsilcisi eşlik etti. Devlete ait QatarEnergy şirketi, iki taraf arasında yıllardır sonuçsuz devam eden gaz arzı görüşmelerinin artık ileriye götürülmesi gerektiğini söyledi.

 22 Mart Piyasa Gelişmeleri, ABD/ÇİN/RUSYA

ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya’ya askeri yardım yapılmasına karşı uyarıda bulunmasının ardından Çin, Batı’nın Moskova’daki hükümete yönelik yaptırımlarını sert bir şekilde eleştirdi. Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng Pekin’de yaptığı açıklamada, “Rusya’ya yönelik yaptırımlar giderek daha acımasız hale geliyor” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakın oligarklara karşı alınan önlemlere atıfta bulunarak, Rus vatandaşları sebepsiz yere yabancı varlıklardan mahrum bırakılıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’da Çin ile ilişkilerin güçlendiğini söyledi.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 ALMANYA/ BİRLEŞMELER/IPOS

22 Mart Piyasa Gelişmeleri, Enflasyon ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili endişeler, Almanya’daki devralma dalgasına şimdilik son verdi. Finansal bilgi hizmeti sağlayıcısı Refinitiv’in verilerine göre, 2022’nin ilk çeyreğinde Alman katılımıyla şirket devralmalarının değeri 18,7 milyar doları buldu. Bu, bir yıl öncesine göre yüzde on daha azdı ve 2016’dan bu yana birleşme ve satın alma pazarında yıla en zayıf başlangıçtı.

 SAP

21 Mart Piyasa Gelişmeleri

Uzun süredir devam eden CFO Luka Mucic, 27 yıl sonra Alman yazılım devinden erken ayrılıyor. Walldorf merkezli Dax grubu, Mucic’in 31 Mart 2023’te şirketten ayrılacağını duyurdu. Denetleme Kurulu bu konuda onunla karşılıklı mutabakata varmıştı.

 VOLKSWAGEN

22 Mart Piyasa Gelişmeleri, IG Metall, daha güçlü rekabete rağmen Wolfsburg’daki Volkswagen iş konseyi seçimlerinde hakim konumunu biraz genişletti ve otomobil üreticisinin kaderi üzerinde önemli bir etki yaratmaya devam edebilir. Çalışan temsili seçiminde, yeni iş konseyi başkanı Daniela Cavallo’nun liderliğindeki IG Metall listesi, oyların yüzde 85,5’ini aldı ve böylece dört yıl önce olduğu gibi 66 çalışma konseyi görevini kazanmayı başardı. Gelecekte 75 ila 73 koltuk.

  22 Mart Piyasa Gelişmeleri TESLA

Tesla's inflated Australian delivery numbers | Financial Times

Patron Elon Musk görünüşe göre Austin, Teksas’tan Berlin’e gidiyor. Bu, Pazartesi günü Musk’ın özel jetinin hareketlerini takip eden Twitter kullanıcısı @ElonJet tarafından bildirildi. Mart ayının başında, ABD’li elektrikli otomobil üreticisi, Brandenburg’daki Grünheide’deki köklü, altı milyar avroluk tesisi için yetkililerden yeşil ışık aldı. Şansölye Olaf Scholz Salı günü fabrikayı ziyaret etmek istiyor.

CREDIT SUISSE

22 Mart Piyasa Gelişmeleri, Krizle boğuşan Credit Suisse’in yönetim kurulunda bir takım değişiklikler var. En belirgin çıkış ise Başkan Yardımcısı Severin Schwan. Büyük İsviçre bankası, 2014’ten beri komite üyesi ve 2017’den beri Başkan Yardımcısı ve Baş Bağımsız Direktör olan ilaç firmasının başkanı Roche’un yeniden seçilmemeye karar verdiğini söyledi.

 OMV

Avusturyalı petrol ve gaz şirketi, ülkesinin kısa vadede Rus gaz arzından bağımsız hale gelmesi için çok az alan görüyor. ORF’ye CEO Alfred Stern, “Avusturya için, kısa vadede alternatifler gerçekten sınırlı. Tedarik sözleşmeleri 2040’a kadar sürüyor. Bu, şu anda yerel gaz ihtiyacının yüzde 80’ini karşılıyor” diyor.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 5 Ocak

Alireza

21 Temmuz Asya/Pasifik Hisse Senetleri 

Alireza

Borsalar 17 Aralık

Alireza