ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

4 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Çarşamba sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

4 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

4 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, ABD Federal Rezervinin faiz oranlarını 20 yıldan fazla bir süredir olduğundan daha fazla artırması bekleniyor, SAP, içeriden öğrenenlere göre öğrenme platformu Litmos’tan ayrılmak istiyor ve IG Metall sendikası, ABD’den talep ediyor. Siemens, Büyük Sürücüleri Yeniden Düşünün bölümü için satış planlarını açıkladı.

 ABD/FAİZ

4 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, ABD Merkez Bankası’nın bugün faiz oranlarını 20 yıldan fazla bir süredir olduğundan daha keskin bir şekilde artırması bekleniyor. Fed patronu Jerome Powell’ın ilgili sinyallerine göre, finans piyasalarındaki yatırımcılar yarım puanlık bir artış bekliyor. Faiz oranı seviyesi böylece yüzde 0,75 ile 1,00 arasındaki yeni aralığa yükselecektir. Bu, merkez bankasının Mart ayında çeyrek puanlık bir artışla geri dönüşü başlatmasından sonra alışılmadık derecede agresif bir adım olacaktır. Uzmanlar, ülkedeki hızla artan fiyatlara tepki olarak önümüzdeki aylarda bir dizi keskin artış bekliyor.

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 4 Mayıs Piyasa Gelişmeleri ABD/PROTESTLER

4 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

ABD’de, delinmiş Yüksek Mahkeme kararı kürtaj tartışmasını körükledi ve ülke çapında protestoları ateşledi. Sadece New York’ta kürtaj hakkı için düzenlenen mitinge en az 2 bin kişi katıldı. İnsanlar ayrıca Atlanta, Denver, Philadelphia ve Los Angeles’ta sokaklara döküldü. “Politico” gazetesi Pazartesi günü, Yüksek Mahkemenin ülkenin kürtaj hakkını ortadan kaldırma eğiliminde olduğu bir karar taslağı yayınladı. ABD’nin Oklahoma eyaleti Salı günü, Yüksek Mahkeme tarafından nihai bir karar verilmeden önce kürtaj tartışmasında altıncı haftanın ardından kürtajı yasakladı.

 SAP

4 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, İçeridekilere göre SAP, Litmos öğrenme platformundan ayrılmak istiyor. Reuters haber ajansından konuyla ilgili birkaç kişi, Walldorf merkezli Dax grubunun, yaklaşık bir milyar dolar değerinde olan işletmenin satışı için yatırım bankası Moelis & Co ile birlikte çalıştığını söyledi. SAP yorum yapmaktan kaçındı. İçeridekilere göre, satış süreci önümüzdeki haftalarda açık artırma şeklinde başlayacak. Bir alıcı olarak, odak noktası öncelikle ABD ve Avrupa’ya odaklanan teknoloji odaklı özel sermaye fonlarıdır.

 SIEMENS

Siemens - Βικιπαίδεια

4 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, IG Metall sendikası, grubun büyük disk bölümü için satış planlarını yeniden gözden geçirmesini talep ediyor. Bu nedenle çalışan temsilcileri, önümüzdeki Pazartesi (9 Mayıs) için Münih’teki Wittelsbacherplatz’daki Siemens genel merkezinin önünde on yıldan fazla bir süredir ilk kez bir miting çağrısında bulundular. Eylül ayında Siemens, bir satışın öncüsü olarak kabul edilen bölümün bölünmesini duyurdu. Oymanın Ekim 2022’ye kadar tamamlanması bekleniyor. Finans çevrelerine göre, satış üç haneli yüksek bir milyonu getirebilir.

 4 Mayıs Piyasa Gelişmeleri FRESENIUS MEDİKAL BAKIM

Ev aletleri üreticisi BSH’nin önceki patronu Carla Kriwet, gelecek yıldan itibaren diyaliz grubu Fresenius Medical Care’e (FMC) liderlik edecek. 51 yaşındaki oyuncu, ilaç ve kimya grubu Merck’e liderlik eden Belen Garijo’dan sonra bir Dax şirketinin ikinci CEO’su. Kriwet, 2013’ten beri FMC’yi yöneten ve bu yıl 67 yaşında emekli olan Rice Powell’ın yerini aldı.

 4 Mayıs Piyasa Gelişmeleri PROSIEBENSAT

Yatırımcı Deka, ana hissedar MFE’nin Alman televizyon grubu üzerindeki artan etkisine şüpheyle bakıyor. Deka Investment’ın sürdürülebilirlik ve kurumsal yönetim başkanı Ingo Speich Perşembe günü ProSieben genel toplantısında yaptığı açıklamada, “İtalyan çapa hissedarı MFE’nin artan payı konusunda endişeliyiz, çünkü ne strateji ne de niyetler açık” dedi. . Yönetim ve denetim kurulu, “serbest hissedarlar pahasına stratejik güç oyunlarının” önlenmesi için desteklenmektedir. “MFE’yi renklerini göstermeye çağırıyoruz.”

 CANCOM

4 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

4 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, BT hizmet sağlayıcısı, bilgisayarlar ve aksesuarlar için devam eden tedarik darboğazları nedeniyle cari yıla ilişkin beklentilerini düşürüyor. 2022’nin ilk çeyreğinde satışlardaki düşüşün ardından, Yönetim Kurulu yalnızca yüzde beş ila on (önceden: ondan fazla) büyüme bekliyor. Faaliyet sonucu (Ebitda), daha önce düşünüldüğü gibi onda birden fazla değil, yalnızca yüzde beş ila on oranında artacaktır. İlk çeyrekte, yüksek marjlı hizmet işi sayesinde, Ebitda 27,2 (önceki yıl: 25,6) milyon Euro’ya yükselirken, satışlar yüzde on bir azalarak 300,9 milyon Euro’ya geriledi.

 TWITTER

4 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, Basında çıkan bir habere göre Tesla patronu Elon Musk, kısa mesaj hizmeti Twitter’ı daha sonra borsaya geri getirmek istiyor. Wall Street Journal, konuya aşina olan insanlara atıfta bulunarak, Musk milyar dolarlık devralmadan sonraki üç yıl içinde Twitter için borsaya geri dönüş hedefliyor olabilir. Musk, bu planlardan potansiyel yatırımcılara bahsetti. Twitter geçen hafta Musk’ın 44 milyar dolarlık teklifini onayladı. Tesla patronu, devralma sonrasında başlangıçta 16 yaşındaki şirketi borsadan çıkarmak istiyor.

 UNIVERSAL MUSIC

4 Mayıs Piyasa Gelişmeleri

4 Mayıs Piyasa Gelişmeleri, Dünyanın en büyük müzik şirketi, ilk çeyrekte Spotify ve Apple Music gibi abonelikler ve akış hizmetleriyle önemli ölçüde daha fazla satış yaptı. Grup geliri ilk çeyrekte yüzde 22 artarak 2,2 milyar Euro’ya yükselirken, müzik indirme işlemlerindeki düşüşleri dengeleyen akışta yüzde 25 ve abonelik işinde yüzde 18,3’lük artışlar oldu. Taylor Swift ve Billie Eilish gibi sanatçılarla müzik yayıncısının çekirdek karı, piyasada beklendiği gibi 396 milyon Euro’dan 455 milyon Euro’ya yükseldi.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

19 Nisan Piyasa Gelişmeleri

Alireza

Piyasalarda 25 Nisan işlem günü

Alireza

DAX Haftalık Analizi

Alireza