ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

7 Şubat Piyasa Gelişmeleri

DAX Analizi 30 Mart-7 Şubat Piyasa Gelişmeleri

Pazartesi sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

7 Şubat Piyasa Gelişmeleri

7 Şubat Piyasa Gelişmeleri –  Finansal yatırımcıların başarısız devralma girişiminden sonra, büyük bir banka Credit Suisse ile bugün ilk kez İsviçre Federal Ceza Mahkemesi’nin rıhtımında oturuyor, gayrimenkul finansörü Aareal Bank’ın yönetim kurulu Hedge fonlarından gelen baskı ve VW yan kuruluşu Audi kendini yeniden ayarlıyor.

 ALMANYA/ABD/RUSYA/UKRAYNA

ABD Başkanı Joe Biden’e yaptığı açılış ziyaretinden önce, Şansölye Olaf Scholz, Ukrayna krizinin çözümünde önemli ilerleme görüyor. Scholz, Washington’a gitmeden önce Pazar günü ARD’ye verdiği demeçte, “durumda artan bir iyileşme” görebilirsiniz. Şimdiye kadar Batı ile Rusya arasındaki görüşmelerin odak noktası karşılıklı iddialar olsa da ilerleme kaydedildi. Kendisi bunun başarılmasından “kişisel olarak biraz gurur duyuyordu”. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yakın koordinasyon içinde. Scholz Pazartesi günü Biden ile görüşürken, Macron’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ziyaret etmesi bekleniyor. Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da Pazartesi günü Ukrayna’ya gidiyor. Orada, diğerlerinin yanı sıra Başkan Volodymyr Zelenskyj ile bir randevusu var.

7 Şubat Piyasa Gelişmeleri

7 Şubat Piyasa Gelişmeleri – Washington’daki Beyaz Saray ziyaretinden hemen önce Şansölye Olaf Scholz, Almanya’nın Ukrayna krizinde Rusya’ya karşı sert yaptırımlara hazır olduğunu vurguladı. Scholz, Pazar günü Washington Post gazetesine Kuzey Akım 2 Baltık Denizi doğalgaz boru hattına yönelik yaptırımlar hakkında soru sorulduğunda, Almanya’nın müttefikleriyle birlikte gerekirse “gerekli tüm adımları” atmaya hazır olduğunu söyledi. Putin, Ukrayna’ya karşı saldırganlıktan yana olduğunu biliyor, çok yüksek bir bedel ödemek zorunda.

 7 Şubat Piyasa Gelişmeleri ECB

Letonya merkez bankası başkanına göre, enflasyonist baskı yüksek kalmaya devam ederse, ECB muhtemelen daha erken bir faiz oranı değişikliğinin yolunu açacak. ECB Yönetim Konseyi üyesi Martins Kazaks, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, işgücü piyasası sorunsuz çalışmaya ve ekonomi yolunda gitmeye devam ederse, yön açık, “Geçmişte düşündüğümüzden daha erken hareket etmeliyiz.” Şu anda faiz artırımı için belirli bir aya isim vermek için erken. Kazaks, finansal piyasalarda olası bir artış zamanı olarak işlem gören Temmuz ayının oldukça olası olmadığını: ECB’nin tahvil alımlarının “aşırı ve imkansız bir hızla” azaltılması gerektiğini söyledi.

 AAREAL BANK

7 Şubat Piyasa Gelişmeleri

7 Şubat Piyasa Gelişmeleri – Finansal yatırımcıların başarısız devralma girişiminden sonra, gayrimenkul finansörünün yönetim kurulu hedge fonların baskısı altındadır. Yatırım şirketleri Advent ve Centerbridge ve Kanada emeklilik fonu CPPIB, 1,86 milyar avroluk ortak tekliflerinin başarısız olduğunu kabul ettiler. Hisselerin yüzde 60’lık kendi koyduğu eşiği kaçırdılar – ve açıkça, içeriden birinin dediği gibi: “Yakın değildi.” Birlikte yüzde 20’den fazla hisseye sahip olan aktivist yatırımcılar Petrus Advisers ve Teleios, direnişlerinin başarısını kutladılar. Onlara göre, bankanın değeri düşüktü. Kurulu Jochen Klösges çevresinde sert bir şekilde eleştirdiler ve denetleme kurullarının değiştirilmesini istediler.

 7 Şubat Piyasa Gelişmeleri CREDIT SUISSE

Bugün itibari ile Credit Suisse, İsviçre Federal Ceza Mahkemesi’nin rıhtımına giren ilk büyük bankadır. Savcılar enstitüyü ve eski bir çalışanını bir Bulgar kokain kaçakçılığı çetesi için kara para aklamakla suçluyorlar. Enstitü suçlu bulunursa 42,4 milyon CHF civarında bir ödeme ile karşı karşıya kalacak. Bununla birlikte, bir dizi skandal ve takibatta geriye dönüp bakabilecek olan bankanın itibarına yönelik potansiyel zararın daha ciddi olması muhtemeldir. Credit Suisse suçlamaları reddediyor.

 AIRBUS

GER40.COM

AIRBUS, planladığı hidrojen uçağının motorlarını kendisi üretmeyi hayal edebilir. “Welt am Sonntag” CEO’su Guillaume Faury, “Temelde kendimiz yapabileceğimiz bir şey” dedi ve olası bir strateji değişikliğinden bahsetti. Airbus, geleneksel uçaklar için motorları MTU veya ROLLS-ROYCE gibi üreticilerden satın alır.

 7 Şubat Piyasa Gelişmeleri HENKEL

Yapıştırıcı ve vücut bakımı ürün alanlarında faaliyet gösteren grup bölünmeyi düşünmemektedir. “Açıkçası: hayır,” “FAS” CEO’su Carsten Knobel söyledi. Borsada işlem gören aile şirketinin hissedarlar komitesi de durumu bu şekilde görmektedir.

 VOLKSWAGEN

VW’nin yan kuruluşu Audi kendini yeniden düzenliyor. Audi patronu Markus Duesmann, “Handelsblatt” a verdiği demeçte, “Model yelpazemizi altta sınırlayacağız ve üstte genişleteceğiz.” “Özellikle, artık A1’i üretmemeye karar verdik ve Q2’nin halefi modeli de olmayacak.” 2016 yılında tanıtılan arazi aracı, portföy planlamasına ve geliştirme kapasitelerine artık uymadığı için 2023’te aşamalı olarak kullanımdan kaldırılacaktır. “Daha büyük modeller popüler. İnsanlar Covid pandemisi nedeniyle kendilerini tedavi etmek istiyor.” Audi bu nedenle lüks sınıftaki yelpazesini genişletiyor.

7 Şubat Piyasa Gelişmeleri

7 Şubat Piyasa Gelişmeleri – Yan kuruluş Porsche, devam eden çip eksikliğine rağmen rekor bir yıl daha bekliyor. “Automobilwoche” endüstri dergisinden Porsche satış müdürü Detlev von Platen, “Mevcut sipariş birikimine baktığımda, 2022’den çok eminim” dedi. Bu yıl satışlardaki artış 2021 yılına benzer bir seviyede olabilir.

 7 Şubat Piyasa Gelişmeleri  CECONOMY

Avrupa’nın en büyük elektronik perakende zincirleri Media Markt ve Saturn, önemli Noel işinde satışlarda ve karlarda önemli düşüşler kaydetti. İki zincirin sahibi Ceconomy, 2021/22 mali yılının ilk çeyreğinde gelirlerin 6,9 (7,5) milyar avroya düştüğünü, düzeltilmiş faaliyet karının 274 (346) milyon avroya düştüğünü açıkladı.

GLOBALWAFERS

7 Şubat Piyasa Gelişmeleri – Münih çip tedarikçisi Siltronic’in başarısız alıcısı, biriktirdiği parayı yeni fabrikalara yatırmak istiyor. Tayvan merkezli GlobalWafers, 2024 yılına kadar 100 milyar Tayvan dolarına (3.1 milyar euro) kadar yatırım yapacağını ve bunun büyük bir kısmı mevcut ve yeni lokasyonlarda gofret üretim kapasitelerinin genişletilmesine harcanacağını duyurdu. Asya, ABD ve Avrupa da düşünülebilir.

 7 Şubat Piyasa Gelişmeleri  PELOTON

Bir gazeteye göre, birçok şirket fitness ekipmanı üreticisini devralmakla ilgileniyor. Bunların arasında Amazon, konuyla aşina olan insanlara atıfta bulunarak “Wall Street Journal” ı bildirdi.

 USA/FED/POWELL

Ger40.com

7 Şubat Piyasa Gelişmeleri Fed Başkanı Jerome Powell, Cumartesi günü ilk görev süresinin sona ermesinden bu yana geçici olarak görevde. Cuma günü, merkez bankası Senato’da devam eden adaylık sürecine atıfta bulundu. Oradaki bir komitenin 15 Şubat’ta Cumhuriyetçi için ikinci bir dönem için oy kullanması planlanıyor. Başkan Joe Biden’ın adayının tüm Kongre Odası tarafından gerçek olarak onaylanmasının kısa bir süre sonra yapılması bekleniyor. Powell, 5 Şubat 2018’de göreve başladı.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?    Hangi Altcoin Alınmalı?  

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Fresenius Medical Care Nedir? Canlı FMEA Fiyatı ve Grafiği

Alireza

DAX Analizi 5 Ağustos

Alireza

Dünya Borsaları

Alireza