Almanya BorsasıAnalizDAXDAX40ForexGER40GER40 AnaliziHaberlerKripto Eğitimi

Almanya Merkez Bankası Şokta

Almanya-Merkez-Bankasi-Merkez Bankası-

Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann, dünya üç kelimeyle değişmeye başladığında, görev süresinin henüz birinci yılındaydı.

Dönemin Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin Temmuz 2012’de euro bölgesini bir arada tutmak için “ne gerekiyorsa” yapma sözü vermesi, Avrupa’nın o andaki krizinde bir başka dönemeç değildi.Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann’ı – ve onun gibi ECB, ABD Merkez Bankası ve başka yerlerdeki gelenekçi enflasyon şahinlerini – nüfuzunu giderek azaltan şey, para ve maliye politikası yapımında halen devam etmekte olan küresel bir devrimin parçasıydı.

Almanya Merkez Bankası başkanı Çarşamba günü yıl sonunda emekli olacağını duyurduğunda, ekonomistlerin enflasyon, küresel faiz oranları, devlet borcu ve maliye politikası hakkındaki düşüncelerinin katı enflasyon kontrolü ve hükümetin kemer sıkma politikası gibi temel ilkelerden saptığı ve Bundesbank’ı daha da zorlaştırdığı bir on yılı sınırladı. Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann, nöbeti sırasında ortaya çıkan yeni ortodoksiye karşı durdurabilirdi ama durduramadı.

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Peter Ireland, Almanya Merkez Bankası mali krizle savaşmak için yıllarca düşük faiz oranlarını ve devasa para basımını kullandıktan sonra, “şahinler bunun sadece enflasyonu (%2’lik) hedefine geri getireceğini değil, aşırıya kaçacağını düşündüler” dedi.Boston College’da bir ekonomi profesörü Merkez bankalarının enflasyon riskleri konusunda yumuşamış olabileceği endişelerini paylaştı.

İrlanda, “Yıllar geçti. Enflasyon hedefe geri dönmedi. … ‘muhafazakar merkez bankacısı’ giderek daha umutsuz görünüyordu,” dedi. İrlanda, “dünyanın sıkışıp kaldığına dair endişeler değiştikçe düşük faiz oranları, düşük enflasyon ve işsizlik bizleri bekliyor” dedi.

Almanya Merkez Bankası | ger40.com

Durumun neden böyle olduğunu ve hükümet maliye politikası ve Almanya Merkez Bankası için ne anlama geldiğini anlamak, resmi tartışmaların ve akademik araştırmaların odak noktası haline gelecek ve muhtemelen dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu son 18 ayda – COVID-19 salgını sırasında – doruğa ulaşacaktı.

Almanya Merkez Bankası, özellikle de Fed, ECB de dahil olmak üzere, enflasyonun sadece iyi kontrol edilmediği, aynı zamanda çok düşük olma riskinin büyüme ve finansal piyasalar için çok yüksek olmasından daha büyük bir tehdit olduğu sonucuna vardı. Ortam, politika yapıcıların enflasyon korkularını bir kenara bırakmasına ve pandemi ile mücadelede durakları kaldırmasına izin verdi.

Kitlesel tahvil alımının kullanımını -resmi tabirle niceliksel salınım- araç setlerinin kalıcı bir parçası olarak yerleştirdiler, artık kaçınılması gereken egzotik “geleneksel olmayan” bir araç olarak görülmediler; rezerv para basan bir merkez bankasının bilançosunun herhangi bir teorik limiti veya fiyatlar düzeyinde gerekli herhangi bir etkisi olduğu yönündeki herhangi bir argümanı gönderdiler.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Almanya Merkez Bankası, Mali açıdan, düşük borçlanma maliyetleri, pandemi sırasında haneleri ve işletmeleri desteklemek için gereken trilyonlarca doları harcamak için bir fırsat olarak görülmeye başlandı.

Almanya Merkez Bankası, Başka bir çağda, sadece on yıl önce bile, tüm bunlar için uzun süren savaşlar başlayacaktı. Bu durumda, bu tür önlemlere ihtiyaç duyulduğu konusunda geniş bir fikir birliği var.

Enflasyondaki son sıçrama, kolay para politikası ve rekor düzeydeki hükümet açıklarının birleşiminin yine de Weidmann’ın uyardığı kötü enflasyon sonuçlarını üretebileceğine dair endişelere yol açtı.

Almanya Merkez Bankası | ger40.com

Evercore ISI başkan yardımcısı Krishna Guha, Almanya’daki yerine geçmesi Almanya Merkez Bankası’ın mirasına sadık kalarak şahin olsa da, ECB’nin yüksek enflasyonu, iklim değişikliği konusundaki büyük girişimleri ve diğer politika değişikliklerini geniş çapta kucaklaması göz önüne alındığında, ton zorunlu olarak daha yumuşak olabilir, diye yazdı. .

Guha, “Weidmann’ın halefinin, Eurosistemde de istikrarlı bir şekilde zemin kazanan ABD liderliğindeki Yeni Keynesçi merkez bankacılığı konsensüsüne göre şahin olmaktan başka bir şey olmasını beklememeliyiz.”

Almanya Merkez Bankası Guha, “şahinler farklı tonlarda gelir ve tam olarak ne tür bir şahin aldığımızın önemi olacaktır” dedi. “Muhtemelen, halefi biraz daha az olacak.”

Fed’de, bu sesler de giderek daha sert hale geldi. Gerçek inananlar artık çoğunlukla akademik konferanslarda ve mali basında yorum yapan eski yetkililer arasında bulunuyor.

Politika yapıcılar arasında enflasyon konusunda en endişeli olanlar ve yeni dünyanın eskisinden farklı olduğu konusunda en şüpheci olanlar bile şimdilik yolda.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Sabah Analizi 14 Aralık ALMANYA / ABD / ASYA

Alireza

Almanya Borsası 5 Ocak

Alireza

Infineon Technologies Hisse Senedi Fiyatı ve Grafiği

Alireza