ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

Borsalar 17 Aralık

Vadeli işlem borsalarında son gün

Borsalar 17 Aralık yine büyük bir son günü dir: bu gün, vadeli işlem borsalarındaki hisse senetleri ve endekslerdeki vadeli işlem sözleşmeleri sona erer. Borsacılar, endeksler ve bireysel hisse senetleri üzerindeki opsiyonlar ve vadeli işlemler aynı gün sona erdiğinde “büyük bir vade” veya “dört katlı vade” hakkında konuşurlar.

Borsalar 17 Aralık

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarının üçüncü Cuma günü olmak üzere yılda dört ana son kullanma tarihi vardır. Bu tarihlerde, hisse fiyatları ve endeksler, önemli şirket veya ekonomi haberleri olmadan belirgin şekilde dalgalanabilir. Bu günlerde daha güçlü fiyat dalgalanmaları, özellikle ilgili endekslerdeki hisse senedi ağırlıklarında belirgindir.

Borsalar 17 Aralık bu dalgalanmaların arkasında, türev işlemlerini gerçekleştirme süreleri dolan piyasa katılımcıları bulunmaktadır. Özellikle daha büyük fon veya varlık yöneticileri, cari fiyatları önceden vadeli işlem borsasında işlem yaptıkları fiyatlara çekmeye çalışırlar. Buna bağlı olarak dakikalar içerisinde yüksek işlem hacimleri ve önemli fiyat dalgalanmaları meydana gelebilir. Bireysel küçük yatırımcılar, hisse fiyatını hareket ettirmek için zorlukla müdahale edebilirler.

Borsalar 17 Aralık ALMANYA

Borsalar 17 Aralık

DAX 40 endeksi, vadeli işlem borsalarında büyük vade gününde kayıplarla başlamalıdır. Xetra’nın başlamasından iki saat önce, komisyoncu IG, olumsuz ABD yönergelerinin ardından Cuma günü Alman lider endeksini yüzde yarım oranında daha düşük 15.545 puana kadar değerlendirdi. Bu, 200 günlük basit çizgiyi şu anda 15.487 noktada yeniden odak haline getiriyor. Haftalık olarak da, şimdi başka bir küçük kayıp var. QC Partners portföy yöneticisi Thomas Altmann, Aralık ayında, en büyük ve en önemli sona erme tarihinin vadeli işlem borsalarında gerçekleştiğini ve her zaman daha net dalgalanmaların beklendiğini açıkladı.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

Dax hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Borsalar 17 Aralık bir önceki günün coşkusunun ardından Wall Street’te yeniden hayal kırıklığı yayıldı. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) daha net para politikası yönlendirmesinin Çarşamba günü büyük sevinç yaratmasının ardından, Perşembe günü yenilenen faiz endişeleri, özellikle döngüsel olarak hassas teknoloji hisselerini baskı altına aldı. İngiliz merkez bankasının korona pandemisinde beklenmedik bir şekilde yüksek enflasyona direnmesi ve sürpriz bir şekilde kilit faizini ilk kez yükseltmesi tahrişe neden oldu. Teknoloji odaklı NASDAQ 100, önceki günkü rallisini takdir etmek zorunda kaldı ve yüzde 2.61 düşüşle 15.863.94 puana geriledi.

Asya’daki borsalar Cuma günü zayıfladı

Borsalar 17 Aralık Asya’daki borsalar Cuma günü zayıfladı. Önceki günkü baskın toparlanmanın ardından piyasalar yeniden baskı altına girdi. Çeşitli ülkelerde faiz sinyallerinin ardından hayal kırıklığı yayıldı. Çin anakarasındaki en önemli 300 şirketi içeren CSI 300 Endeksi (CSI 300) geçtiğimiz günlerde yüzde 1.4 düşerken, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ndeki Hang Seng Endeksi (Hang Seng) yüzde bir düştü. Japonya lider endeksi Nikkei 225 yüzde 1.8 düşüşle kapattı. Japonya merkez bankası, büyük şirketler için korona mali yardımını azaltıyor, ancak daha küçük şirketler için desteği genişletiyor. Özellikle, ABD’deki teknoloji stoklarındaki zayıflık hissiyat üzerinde baskı oluşturdu.

Borsalar 17 Aralık

100$ ile Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 6 Aralık

Alireza

DAX Analizi 23 Mart

Alireza

SABAH ANALIZI 17 Kasım – Almanya / ABD

Alireza