ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

DAX Analizi 1 Mart

DAX Analizi 5 Ağustos - DAX Analizi 18 Ocak, DAX Analizi 1 Mart,

DAX’ın tekrar düşmesi bekleniyor

DAX Analizi 1 Mart

DAX Analizi 1 Mart, Alman borsasında Ukrayna savaşı nedeniyle bir başka fiyat kaybı günü daha görülüyor. Ancak kayıplar hala sınırlı. Broker IG, DAX endeksi (DAX 40 endeksi)‘ı alım satımın başlamasından yaklaşık iki saat önce 14.368 puanda değerlendirdi ve bu nedenle Pazartesi günü Xetra alım satımının sonundan yüzde 0.64 daha düşük.

Bankalar ve aracı kurumlar tarafından yapılan hesaplamalara göre, DAX endeksi (DAX 40 endeksi) Salı günü yeniden düşük başlayacak. Haftanın başında, önde gelen Alman endeksi ticaretteki kayıpları sınırladı ve yüzde 0,7 düşüşle 14.461 puana geriledi. DAX Analizi 1 Mart , Yatırımcılar, Batı’nın Rusya’ya karşı sıkılaştırdığı yaptırımların ekonomik sonuçlarından korkuyor. İlk ateşkes görüşmelerinin başlaması, hafta başındaki fiyat kayıplarını sınırladı. Basında çıkan haberlere göre, önümüzdeki günlerde ikinci bir tur planlanıyor.

DAX Analizi 1 Mart, CMC Markets ticaret merkezinden bir analist olan Konstantin Oldenburger, panik yok, ancak borsadaki belirsizliğin açıkça göze çarptığını söyledi. “Nükleer silah tehditleri, tarihsel olarak yüksek enflasyon ve finansal sistemin çöküşü korkuları dahil olmak üzere savaş kombinasyonu, çoğu yatırımcıyı gerçekten rahatsız etmedi.”
Yatırımcılar, enflasyonist baskıların artan enerji fiyatlarıyla birleşmesi nedeniyle Şubat ayı için Almanya enflasyon verilerini de sabırsızlıkla bekliyorlar.

Symrise

DAX Analizi 1 Mart,

Symrise 2021’de satışları artırır – yüksek enerji ve hammadde maliyetleri bir yüktür

Koku, aroma ve diğer gıda katkı maddeleri üreticisi Symrise, geçen yıl iyi evcil hayvan maması işinden ve seyahatin canlanmasından yararlandı.

DAX Analizi 1 Mart, Buna ek olarak, içecekler için katkı maddelerine olan talebi artıran ev dışı tüketimin artmasıdır. Öte yandan, enerji ve hammadde maliyetleri yüksekti. 2021’de satışlar, DAX endeksi (DAX 40 endeksi) grubunun Salı günü Holzminden’de ortalama aldığı gibi, yıllık yüzde 8,7 artarak 3,83 milyar avroya yükseldi. Faaliyet karı (Ebitda) yüzde 9,6 artarak 814 milyon Euro’ya ulaştı ve bu da yüzde 21,3’lük bir marja karşılık geldi. Satışlar ortalama piyasa beklentilerinin biraz üzerinde gerçekleşirken, faaliyet karı biraz altında kaldı.

Symrise, fazlasını 68 milyon Avro artırarak 375 milyon Avro’ya çıkardı. Temettü tutarının hisse başına 0,97 EUR’dan 1,02 EUR’ya yükselmesi bekleniyor, bu da analistlerin ortalama olarak umduğundan daha az.

2022 için Symrise, yüzde 5 ila 7’lik bir satış artışı ve “yaklaşık yüzde 21’lik” bir işletme kar marjı hedefliyor.

DAX Analizi 1 Mart Covestro

DAX Analizi 1 Mart,

Covestro, güçlü bir yılın ardından kârını yüksek tutmak istiyor – Covestro hisse geri alımına başladı

2021’de son derece güçlü bir yılın ardından plastik grubu Covestro, yeni yıldan emin.

DAX Analizi 1 Mart , Salı günü yapılan açıklamaya göre, CEO Markus Steilemann faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi kazancı (Ebitda) 2,5 ila 3,0 milyar avro olarak hesaplıyor. En iyi durumda, işletme karı, sektördeki ekonomik toparlanma ve üretim darboğazlarından kaynaklanan kuyruk rüzgarı sayesinde işletme sonucunun katlandığı 2021’de elde edilen yaklaşık 3,1 milyar Euro’ya neredeyse ulaşacaktı. Her ikisi de yüksek satış fiyatları için yapılmıştır. Görünüm, aralığın ortasında, kabaca ortalama piyasa tahminiyle uyumlu.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

2021’de satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yarım artarak 15,9 milyar Euro’ya ulaştı. Sonuç olarak, DAX grubu bir önceki yılın rakamının katları olan 1,6 milyar avro kazandı. Hissedarlar, önceki yıl 1,30 Avro’dan sonra, hisse başına 3,40 Avro’luk bir temettü ile buna katılacaklardır.

Covestro hisse geri alımına başladı

DAX Analizi 1 Mart, Covestro kimya grubu, yaklaşık 500 milyon avroluk bir hacme sahip kendi hisselerini geri almak istiyor. DAX 40’ta yer alan şirket, Leverkusen’deki işlemlerin kapanmasının ardından Pazartesi akşamı şaşırtıcı bir şekilde bunların geri çekilmesi ve buna bağlı olarak sermayenin azaltılması gerektiğini duyurdu. Yönetim proje için iki yıla kadar süre vermek istiyor.
Bir şirket sözcüsüne göre, plan şirket tarihindeki ikinci hisse geri alımı olacak. 2018’de Covestro, yaklaşık 1,5 milyar avro değerinde hisse geri satın almıştı.

 Covestro, 2035 yılına kadar karbon nötr olmak istiyor

DAX Analizi 1 Mart, Covestro, kendi üretiminden (Kapsam 1) ve dış enerji kaynaklarından (Kapsam 2) kaynaklanan sera gazlarından kaynaklanan emisyonları 2035 yılına kadar sıfıra indirmek ve böylece iklim açısından nötr bir şekilde çalışmak istiyor. Üretilen bir ton ürün başına CO2 emisyonları, 2005 yılına kıyasla geçen yıl yüzde 54 oranında azaltıldıktan ve 2025 için bir önceki hedef çoktan aşıldıktan sonra, plastik grubu kendisine yeni sürdürülebilirlik hedefleri koyduğunu söyledi.

DAX Analizi 1 Mart, Ancak 2022’de Covestro, sera gazı emisyonlarının 2021 sonunda 5,2 milyon tondan sonra 5,6 ila 6,1 milyon tona yükselmesini bekliyor – bunun başlıca nedeni, dışarıdan satın alınan elektriğin bileşiminin Covestro için daha dezavantajlı olması ve üretim hacmindeki artış.
Ancak 2030 yılına kadar Kapsam 1 ve Kapsam 2 emisyonları yüzde 60 oranında azaltılacak. Grup, değer zincirindeki yukarı ve aşağı akış süreçlerinden kaynaklanan dolaylı sera gazı emisyonları için gelecek yıl bir hedef belirlemeyi planlıyor,

Uzun vadede Covestro, üretim süreçlerinde rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi gibi yüzde 100’e varan yenilenebilir enerjilerin yanı sıra biyokütle, atık, CO2 veya hidrojen gibi alternatif hammaddeler kullanmak istiyor.

DAX Analizi 1 Mart,Covestro, net sıfır emisyon elde etmek için 2030 yılına kadar 250 ila 600 milyon avro arasında yatırım yapmayı bekliyor. Aynı zamanda, artan enerji verimliliği, yıllık işletme maliyetlerinde 50 ila 100 milyon avro arasında tasarruf sağlamalı. Net sıfır emisyona giden yolda Covestro ayrıca, yılda üç basamaklı düşük milyon euro aralığında daha yüksek işletme maliyetleri bekliyor.
Grup tamamen döngüsel ekonomiye yönelik olacak. Her ürün, iklim açısından nötr bir versiyonda mevcut olmalıdır.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Analizi 3 Ekim

Alireza

Covestro Nedir? Canlı 1COV Fiyatı ve Grafiği

Alireza

Güne Bakış

Alireza