ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

1 Mart Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Salı sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

1 Mart Piyasa Gelişmeleri 

1 Mart Piyasa Gelişmeleri, Ukrayna savaşı hakkındaki tüm yeni bilgiler, Linde köpüren geliri göz önünde bulundurarak kendi hisselerinin geri alımını ikiye katladı ve temettü oranını artırdı ve Wintershall’ı elinde bulunduran BASF, Rusya’ya karşı yaptırımlardan etkilenecek.

1 Mart Piyasa Gelişmeleri UKRAYNA

Ukrayna’da Rus ordusu, yoğun çatışmaların beşinci gününde belirleyici bir atılım gerçekleştiremedi. Ateşkes için ilk müzakereler de Pazartesi günü herhangi bir somut sonuç alamadan ertelendi. Sivil nüfus giderek daha fazla etkileniyor: BM’ye göre yarım milyondan fazla insan kaçıyor. Ukrayna, Rus ordusunu, Moskova hükümetinin reddettiği yerleşim bölgelerinin bombalanmasını artırmakla suçladı.

1 Mart Piyasa Gelişmeleri, Yeni uydu görüntüleri, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in kuzeyinde bir Rus askeri konvoyunu gösteriyor. ABD merkezli Maxar Technologies firması kayıtlarla ilgili olarak konvoyun yaklaşık 64 kilometre boyunca uzandığını ve bu nedenle başlangıçta bildirilen 27 kilometreden önemli ölçüde daha uzun olduğunu açıklıyor. Ek kara kuvvetleri ve saldırı helikopteri birimleri de Ukrayna sınırının 32 kilometre kuzeyindeki güney Belarus’ta görüldü.

1 Mart Piyasa Gelişmeleri | ger40.com

NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

1 Mart Piyasa Gelişmeleri, Ukrayna’nın ABD büyükelçisine göre, Rusya Pazartesi günü Ukrayna’ya ilerlerken sözde bir vakum bombası kullandı. Büyükelçi Oksana Markarova ABD Kongresi’ne verdiği demeçte, “Bugün Cenevre Sözleşmesi uyarınca yasak olan bir vakum bombası kullandılar.” Rusya’nın Ukrayna’ya vermek istediği yıkım büyük” dedi. Halk arasında vakum bombası olarak adlandırılan bir aerosol bombası, genellikle basınç dalgasını izleyen geleneksel bir patlayıcıdan çok daha uzun bir emme etkisine sahip olan yüksek sıcaklıkta bir patlama yaratmak için çevreleyen havadan oksijen kullanır. Bir Rus ifadesi başlangıçta mevcut değildi.

1 Mart Piyasa Gelişmeleri, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukraynalı mevkidaşı Dmytro Kuleba’ya göre yaptırımlar ve silahlar şeklinde daha fazla destek sunuyor. Kuleba, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Telefon görüşmemizde Dışişleri Bakanı Blinken, ABD’nin Ukrayna’ya desteğinin azalmadan devam ettiğini doğruladı.” Ukrayna’nın barışı özlediğini yineledi. “Ancak Rus ateşi altında olduğumuz sürece daha fazla yaptırıma ve silaha ihtiyacımız var. Bakan bana ikisine de güvence verdi. Daha ileri adımları koordine ettik.”

1 Mart Piyasa Gelişmeleri AB/ENERJİ

İçeridekilere göre, AB Komisyonu’nun iradesine göre, AB ülkeleri, artan gaz fiyatlarından kaynaklanan enerji şirketlerinin ekstra karlarını sıyırmalı. Konuya aşina kişiler Reuters’e verdiği demeçte, bu tür vergilerden elde edilen gelirin yenilenebilir enerji ve enerji tasarrufu projelerine yapılan yatırımları finanse etmek için kullanılması gerektiğini söyledi.

ALLIANZ

1 Mart Piyasa Gelişmeleri | ger40.com

1 Mart Piyasa Gelişmeleri, DAX endeksi (DAX 40 endeksi) grubunda Allianz‘da, ABD’li yatırımcılarla hedge fonlarında ilk dört anlaşma imzalandı. New York Güney Bölgesi mahkemesi, Reuters tarafından elde edilen belgelere göre, Münih sigorta devinin sağlık sigortası organizasyonu Blue Cross Blue Shield’in üç birimi ve savunma şirketi Raytheon’un emeklilik varlıklarıyla yaptığı yerleşimleri onadı. Münih grubuna karşı birkaç yatırımcıyı temsil eden avukat Sean Gallagher, uzlaşma ödemelerinin miktarı hakkında yorum yapmak istemedi. Ama onlar “müşterilerimiz için iyi” diye yazdı.

BASF

1 Mart Piyasa Gelişmeleri, Kendi açıklamalarına göre Wintershall’ı elinde bulunduran BASF, Rusya’ya yönelik yaptırımlardan etkilenecek. Ancak detaylar henüz netlik kazanmadı.

1 Mart Piyasa Gelişmeleri BAYER

Bir gazete haberine göre, DAX endeksi (DAX 40 endeksi) grubunda Bayer muhtemelen tarım dışı haşere kontrol bölümünü İngiliz finans yatırımcısı Cinven’e satıyor. Mali çevrelere atıfta bulunan “Börsen-Zeitung”, Cinven’in bölünme için yaklaşık iki milyar avro ödediğini bildirdi. İşlemin kapanışı önümüzdeki hafta kadar erken bir tarihte açıklanabilir. Bilginize, Sanal Bakiye Pk (10:00)

COVESTRO

1 Mart Piyasa Gelişmeleri, Plastik grubu, 2018’den bu yana ilk kez kendi hisselerini geri alıyor. Covestro, geri alım programının toplam hacmini yaklaşık 500 milyon Euro olarak belirledi ve satın alımın tamamlanmasının iki yıl sürmesini planlıyor.

1 Mart Piyasa Gelişmeleri, Güçlü küresel talep sayesinde, COVESTRO geçen yıl faaliyet kârını iki katından fazla artırarak 3,1 milyar Euro’ya çıkardı. Sonuç (Ebitda) bu nedenle, tekrar tekrar yükseltilen hedef aralığının ortasındadır. Şirketin açıkladığı gibi, cari yılda 2,5 ila üç milyar avroluk Ebitda hedefleniyor. İlk çeyrekte 750 ila 850 milyon avro olması gerekiyor.

LINDE

ger40.com

LINDE kendi hisselerinin geri alımını ikiye katlar ve köpüren geliri göz önünde bulundurarak temettü tutarını artırır. En geç Temmuz 2024’e kadar, Linde hisseleri on milyar dolara kadar geri alınacak ve fazla para hissedarlara aktarılacak.

1 Mart Piyasa Gelişmeleri HELLOFRESH

Aşçı kutusu postacısının 2021’de yaklaşık altı milyar avroluk bir cirosu vardı. Berlin merkezli grup, para biriminden arındırılmış gelirlerin yüzde 61,5 artarak 5,99 milyar avroya ulaştığını açıkladı. Satışlar, bu nedenle, şirketin birkaç kez artırdığı tahminin üst ucunda yer alıyor – 2021’in başında HelloFresh, yüzde 25’lik bir artış açıklamıştı. Düzeltilmiş faaliyet karı (Ebitda) yüzde 4,4 artarak 527,6 milyon Euro’ya yükseldi.

ZALANDO

1 Mart Piyasa Gelişmeleri, Avrupa’nın en büyük çevrimiçi moda perakendecisi, geçen yıl ilk kez çift haneli milyarlarca satış rakamına ulaştı. Berlin grubunun açıkladığı gibi, gelirler neredeyse yüzde 30 artarak 10,4 milyar avroya ulaştı. Ancak işler bu hızla devam etmeyecektir. Mevcut yıl için Zalando, satışların yüzde 12 ila 19 artarak maksimum 12,3 milyar avroya çıkmasını bekliyor. Düzeltilmiş faaliyet karı (EBIT) 2021’de yüzde 11 artarak 468,4 milyon Euro’ya yükseldi.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

SOFTWARE AG

1 Mart Piyasa Gelişmeleri | ger40.com

1 Mart Piyasa Gelişmeleri, SOFTWARE AG, ABD’de 500 milyon avro değerinde iyi bir satın alma ile özellikle yazılım hizmeti işinde büyümesini hızlandırmayı planlıyor. Darmstadt merkezli şirket, kurumsal müşterilerin büyük miktarda veriyi ayıklamasını, dönüştürmesini ve yüklemesini sağlayan StreamSets Inc. için başlangıçta 524 milyon avro ödüyor.

TALANX

1 Mart Piyasa Gelişmeleri, Almanya’nın üçüncü en büyük sigortacısı, Ukrayna’daki savaşın öncelikle siber risk işini etkilemesini bekliyor. “Börsen-Zeitung”un Talanx patronu Torsten Leue, “Özellikle siber riskler söz konusu olduğunda, tehlike durumu orta vadede artacak, bu nedenle bu alanlarda sigorta risklerinin üstlenilmesi önemli ölçüde daha zorlu hale gelebilir” diyor. 2022 için kar hedefi, bilgilere göre Rusya’da sadece küçük bir sanayi kolu ile temsil edilen Talanx tarafından onaylandı. Leue, “Şimdi tahminleri değiştirmek için çok erken olur” dedi.

FLATEXDEGIRO

Şirket patronu Frank Niehage, çevrimiçi brokerın 2021’de rekor sayıda 730.000’den fazla yeni müşteri kazandığını açıkladı. Düzeltilmiş faaliyet sonucu (Ebitda) yüzde 55,4 artarak 177.1 milyon Euro’ya yükseldi. Satışlar yüzde 59,7 artarak 417,6 milyon Euro’ya yükseldi.

ZOOM

ZOOM zorlu bir rekabetle karşı karşıya. ABD video hizmeti, satışların 2023 mali yılı için uzman beklentilerinin altında olduğunu tahmin ederek, mesai sonrası işlemlerde hisselerini yüzde 12 düşürdü.

SHELL

Ger40.com

1 Mart Piyasa Gelişmeleri, SHELL, Rus grubu Gazprom ve ilişkili şirketlerle ortak girişimlerinden vazgeçmeyi planladığını duyurdu. Bu aynı zamanda Nord Stream 2’deki hisseyi de içeriyor. Shell, bunun zararlara yol açacağını söyledi.

 MASTERCARD

ABD’li kredi kartı sağlayıcısı, Rusya’ya yönelik yaptırımlar nedeniyle birçok finansal kuruluşu ödeme ağından hariç tutuyor. Ödeme hizmeti sağlayıcısı, şirketin uyumluluk yükümlülüklerine tam olarak uymak için düzenleyicilerle çalışmaya devam edeceğini söyledi.

 1 Mart Piyasa Gelişmeleri STARLINK

Hükümet raporlarına göre, Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın vaat ettiği Starlink İnternet terminalleri Ukrayna’ya ulaştı – bir ABD güvenlik uzmanının uyarısı da dahil. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, “Starlink – burada. Teşekkürler @elonmusk” dedi. Ancak Toronto Üniversitesi Vatandaş Laboratuvarı projesinde kıdemli araştırmacı John Scott-Railton, kısa mesaj servisi konusunda terminallerin Rusya için hedef haline gelebileceği konusunda uyardı.

NOVAVAX

Ger40.com

1 Mart Piyasa Gelişmeleri, ABD’li aşı üreticisi, bu yıl içinde Covid-19’a karşı etkisiz hale getirilmiş aşısının tam onayını bekliyor. CEO Stanley Erck, “ABD de dahil olmak üzere halihazırda başvurduğumuz yerlerde ek onaylar almayı bekliyoruz. 2022’nin ikinci yarısında aşımızın (…) tam onayını hedefleyeceğiz” dedi.

BANKALAR

1 Mart Piyasa Gelişmeleri, Rusya’nın Swift hariç tutulmasından sonra, Alman Bankalar Birliği Başkanı ve Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing, sektör için çok az risk görüyor. Sewing, Bild gazetesine verdiği demeçte, “Alman bankaları 2014’ten bu yana Rusya’ya olan risklerini büyük ölçüde azalttı. Bir bütün olarak bankacılık sistemimiz için risk yönetilebilir. Avrupa bankalarının güvenlik tamponları her zamankinden daha yüksek.”

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

E-Araba

Alireza

DAX Analizi 28 Nisan

Alireza

DAX endeksi 21 Aralık : Yatırımcılar borsada toparlanmayı hızlandırıyor

Alireza