Almanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX Analiz ve GörüşleriDAX AnaliziDAX40EuroForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

ECB Faiz Oranı Yükseldi

Avrupa merkez bankası enflasyon nedeniyle faiz oranını önemli ölçüde artırdı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), tarihi bir faiz artırımı ile euro bölgesinde rekor enflasyona karşı hazırlanıyor. Merkez bankası tarihinde ilk kez ECB Konseyi faiz oranlarını yüzde 0,75 artırma kararı aldı. Merkez bankasının Perşembe günü Frankfurt’ta açıkladığı gibi, bu, ticari bankaların ECB’den taze para ödünç alabilecekleri kilit faiz oranını yüzde 1.25’e yükseltiyor. Aynı zamanda, ECB önümüzdeki aylarda daha fazla faiz artırımı beklentisini sürdürdü.

ECB Yönetim Konseyi, Eylül ayı toplantısı için şimdiden 0,5 puanlık bir faiz artırımının sinyalini vermişti. Ancak enflasyon oranı son zamanlarda artmaya devam ettiğinden, daha büyük bir adıma karar vermeleri için euro para birimi bekçileri üzerindeki baskı arttı. Daha yüksek faiz oranları, artan enflasyon oranlarına karşı koyabilir.

ECB Yönetim Konseyi, 21 Temmuz’daki toplantısında on bir yıl aradan sonra ilk kez euro bölgesinde faiz oranlarını uzun bir tereddütten sonra yükseltti. Milyonlarca tasarruf sahibini sevindiren merkez bankası, negatif faiz oranı politikası aşamasını sonlandırdı: o zamandan beri ticari bankalar merkez bankasına para yatırdıklarında yüzde 0,5 faiz ödemek zorunda değiller. Birçok banka bunu müşterileri için sözde saklama ücretlerini kaldırmak için bir fırsat olarak değerlendirdi. ECB’nin Perşembe günkü kararının ardından sözde mevduat faizi yüzde 0,75’e yükseldi.

ECB uzun süredir yüksek enflasyonu geçici olarak yorumlamış ve faiz oranlarındaki geri dönüşü diğer birçok merkez bankasından çok daha geç başlatmıştı. Örneğin ABD Federal Rezervi, kilit faiz oranını birkaç kez, iki kez 0,75 puan artırdı.

Euro bölgesindeki fiyat artışlarının sonu görünmüyor: Ağustos ayında, 19 ülkenin para birimi bölgesinde enflasyon, artan enerji ve gıda fiyatlarının etkisiyle yüzde 9,1 ile rekor seviyeye tırmandı. Ekonomistler önümüzdeki aylarda daha fazla artış bekliyor. Orta vadede ECB, ortak para birimi alanı için yıllık yüzde iki enflasyon ile istikrarlı bir fiyat seviyesi hedefliyor.

Bundesbank Başkanı Joachim Nagel geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yüksek enflasyonun giderek daha fazla insan için muazzam bir yük haline geldiğini söyledi. Yönetim Kurulu’nda para politikasında söz sahibi olan Nagel, Eylül ayında “büyük faiz artırımı” lehinde konuşarak, “Önümüzdeki aylarda daha fazla faiz artırımı beklenebilir” dedi. Yüksek enflasyonla mücadelede para politikası kararlı olmalıdır.

Aynı zamanda, para otoriteleri, halihazırda arz darboğazları ve Ukrayna savaşının, örneğin enerji piyasası üzerindeki sonuçları ile ilgili olan ekonominin, daha önce uygulanan para politikasının normalleştirilmesiyle yavaşlayacağından endişe duymaktadır. yıllarca ultra gevşek, çok hızlı. Bu nedenle ECB, ağır borçlu Euro ülkelerine tahvil satın alarak yardım etme hakkını saklı tutar.

Canlı DAX Fiyatı ve Grafiği için tıklayın

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Nasdaq 100 endeksi nedir?

DAX endeksi (DAX 40 endeksi) nedir? 

Related posts

DAX Analizi 19 Eylül

Alireza

DAX Analizi 5 Ocak

Alireza

DAX Analizi 2 Eylül

Alireza