ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziHaberlerKripto EğitimiTürkiyeTürkiye Ekonomisi

Enerji şirketi RWE; Alternatif enerjilerin genişletilmesi için yeni hedefler

Enerji şirketi RWE

Enerji şirketi RWE, önceden düşünülenden daha hızlı bir şekilde daha çevreci olmak istiyor.

Buna göre Enerji şirketi RWE , milyarlarca dolarlık yatırım da dahil olmak üzere on yılın sonuna kadar alternatif enerjilerin genişletilmesi için yeni hedefler belirledi. Şu ana kadar yılda 1,5 gigawatt rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi sistemleri eklenmesi gerekirken, 2030 yılına kadar şimdi 2,5 gigawatt olacak.

Markus Krebber için olaylı bir gündü. Üçüncü çeyrek, Mayıs ayından bu yana Enerji şirketi RWE CEO’su olarak sunduğu ilk eksiksiz dönemdi. Dört gün sonra, Sermaye Piyasaları Günü’nde DAX endeksi (DAX 40 endeksi) grubu için 2030’a kadar olan stratejisini sundu. Ve net bir hedefi var: önceden planlanandan daha hızlı bir şekilde çevreci olmak.

Alternatif enerji portföyünün on yılın sonunda 50 gigawatt’a ulaşması bekleniyor. Bu amaçla, Enerji şirketi RWE , önceki hedefin üçte iki fazlası olan, yılda ortalama 2,5 gigawatt inşa etmeyi planlıyor.

Enerji şirketi RWE

Tabii ki, buna bağlı bir fiyat etiketi var. Krebber, ana faaliyet alanına her yıl ortalama beş milyar avro brüt yatırım yapmayı planlıyor. Enerji şirketi RWE ‘de buna enerji ticareti, açık deniz ve kara rüzgar ve güneş bölümlerinin yanı sıra su, biyokütle ve gaz dahildir. Toplam yatırımın yüzde 45’i su ve karadaki rüzgar enerjisi ile güneş enerjisi ve piller alanındaki projelere gidecek.

Şirkete göre, kalan yüzde on, gaz ve hidrojenin genişletilmesi gibi esnek üretim kapasitelerine akacak. 2030 yılına kadar brüt yatırımların toplamı 50 milyar avro olacak ve her biri Almanya, Büyük Britanya ve Kuzey Amerika’da on ila 15 milyar avro planlanacak. Enerji şirketi RWE ‘ye göre, toplam net yatırım 30 milyar avroyu buluyor.

Sonuç olarak, ana faaliyet alanında faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi düzeltilmiş kazançların (Ebitda) yıllık ortalama yüzde dokuz artması ve 2030 yılına kadar beş milyar avro seviyesine ulaşması bekleniyor. Şirkete göre, bu mevcut mali yıla kıyasla iki katına çıkacak.

Enerji şirketi RWE

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Alternatif enerjilerin ana faaliyet konusu üzerindeki yoğunlaşma da net sonuca yansıtılmalıdır. 2027 yılına kadar, bundan elde edilen düzeltilmiş kâr, kömür ve nükleer enerjinin eksik payının tamamen yerini almış olmalıydı. Mevcut mali yılda yönetim, kömür ve nükleer enerjinin net sonucun yaklaşık yüzde 40 ila 50’sini oluşturacağını tahmin ediyor.

Tamamen Enerji şirketi RWE ‘den gelen alternatif enerjilere sahip bir işletmeye doğru ilk adım, yönetimin 2022 için artan tahminine de yansıyor. Beklenen 1,1 ila 1,4 milyar Euro’luk düzeltilmiş net kârın 650 ila 950 milyon Euro’su ana faaliyet alanından gelmelidir. Grup genelinde düzeltilmiş faaliyet karı, daha önce 3,3 ila 3,6 milyar Avro arasında düşünülenden 200 milyon Avro civarında daha yüksek olacaktır.

Hissedarlar da daha iyi sonuçlardan faydalanmalıdır: 

Mevcut mali yıl için hisse başına 90 sentlik tahmini temettü, önümüzdeki yıllarda alt sınırı oluşturmalıdır. Uzun vadede yönetim, düzeltilmiş net karın yüzde 50 ila 60’ını dağıtma sözü verdi. Şimdiye kadar, sadece en az yüzde 40’ı vaat edilmişti.

RWE headquarters in Essen, Germany.

Enerji şirketi RWE hakkında analistler ne diyor ?

Krebber, yeni stratejiyle en azından analistleri ikna edebildi. Tepkiler genel olarak olumluydu. Jefferies uzmanı Ahmed Farman, enerji şirketinin alternatif enerjiler alanında lider bir rol oynamaya devam etmek için net ve karmaşık olmayan bir plan oluşturduğunu yazdı. Uzun vadeli hedefler, önümüzdeki on yıl içinde büyümeye daha fazla açıklık getiriyor.

Kepler Cheuvreux yatırım bankasından Ingo Becker de kendinden emindi: 

Alternatif enerjilere planlanan yatırımlarla, enerji şirketi kamu hizmetleri ve petrol endüstrilerindeki büyük oyuncular arasında oynuyor. Goldman Sachs’tan meslektaşı Alberto Gandolfi de endüstrinin tamamına ilişkin olarak Enerji şirketi RWE stratejisi konusunda iyimserdi. Essen şirketi 2030 yılına kadar hedeflerini hayata geçirmeyi başarırsa, Orsted ve EDP Renovais’in (EDP Renovaveis, SA) doğrudan rekabeti ile karşılaştırıldığında kağıtların değeri büyük ölçüde azalır.

Gandolfi, 49,50 avroluk fiyat hedefiyle, 15 Kasım’da düzenlenen Sermaye Piyasaları Günü’nden bu yana dpa-AFX tarafından kaydedilen on iki analist arasında en iyimser olanı. Tüm fiyat hedefleri, 32 avroluk iyi bir Enerji şirketi RWE payı için ödenecek son fiyatın üzerindedir ve bir satın alma önerisiyle bağlantılıdır. Uzmanların RWE hisseleri için ortalama satın alma fiyatı 43,93 EUR’dur.

Enerji şirketi RWE

Yatırımcılar ayrıca analistlerin görüşlerini paylaşırlar. Sermaye piyasası gününün ardından hisse yeniden yükselişe geçti. Fiyat daha önce Kasım ayının başından bu yana bir miktar eksiye gitmiştii. Her ne kadar bir önceki yılın en düşük seviyesi olan 28,39 avroya ulaşıldığı Temmuz ayına kadar düşmese de, 2021’de Ocak ayındaki 38,65 avroluk bir önceki yüksek seviye hala çok uzakta.

Enerji şirketi RWE

Yılın başındaki yükselişten bu yana, Enerji şirketi RWE hisseleri, özellikle ilk çeyrekte hava koşullarının sonuçlara ağır bir şekilde baskı yapmasıyla, değerlerinin bir kısmını kaybetmişti. Takip eden aylarda, bir bant 30 ila 35 avro arasında yükseldi ve düştü. Pay, diğer şeylerin yanı sıra, alternatif enerjilerin genişletilmesiyle ilgili siyasi tartışmalardan defalarca yararlandı. Yakında yükselmesi muhtemel olan kilit faiz oranları ile tahvil piyasasında artan getiri ortamında, kamu hizmetleri hisseleri genellikle zor zamanlar geçiriyor. Daha yüksek faiz oranları, örneğin santrallerinizin finansman maliyetini artırır, aynı zamanda borçlarınızı da artırır.

Enerji şirketi RWE hisse senedi, yüzde 30’luk bir kayıpla mücadele eden Danimarkalı rakibi Orsted’den daha iyi durumda. İspanyol rakip EDW’nin kağıtları, Essenes’e benzer şekilde neredeyse yüzde iki eksi ile işlem gördü. Dax’ta 2021’deki Enerji şirketi RWE payı şimdiye kadarki en büyük kaybedenlerden biri.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Related posts

Yakında Wirecard hisselerinin ticaretini sonlandıralacak

Alireza

Euro Bölgesi enflasyon beklentileri son yılların en yüksek seviyesine ulaştı

Alireza

30 Ağustos Dünya Borsaları Gündemi

Alireza