ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziHaberlerKripto EğitimiTürkiyeTürkiye Ekonomisi

IFO endeksi 24 Kasım

IFO endeksi 24 Kasım -DAX Analizi 7 Aralık

IFO endeksi herhangi bir ivme sağlamıyor

IFO endeksi 24 Kasım , Avrupa borsaları Çarşamba günü erken işlemlerde çok az hareket gösterdi. Son zamanlarda daha şahin davranan ABD Federal Rezervi, duyarlılıkta bir değişimi tetikledi ve tahvil piyasalarında getirilerin yükselmesine neden oldu. QC Partners, “Yerdeki büyük soru şu: Noel rallisi sadece ara mı veriyor yoksa çoktan bitti mi” dedi. Alman Ifo endeksi herhangi bir ivme sağlamıyor. 94,2 puanla, iş beklentileri Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi ve bu da tahminle uyumlu.

IFO endeksi 24 Kasım 

DAX endeksi (DAX 40 endeksi) % 0.1 kayıpla 15.919 puana, Euro-Stoxx-50 % 0.2 artışla 4.294 puana ulaştı. Ifo endeksine göre, euro 2020 ortasından bu yana en düşük seviyesinde işlem görüyor. Tahvil piyasasında ilk fiyat kazanımları kaybedildi ve getiriler büyük ölçüde durgun.

IFO endeksi 24 Kasım 

IFO endeksi 24 Kasım ,  Telecom Italia % 9 artarak 0,47 Euro’nun biraz altına yükseldi. Piyasanın dediği gibi, holding şirketi KKR’nin İtalyanlar için 50,5 sentlik teklifi yükseltebileceği yönünde spekülasyonlar var. Vivendi de bundan yararlanıyor, % 1,9 artışla. Vivendi, Telecom Italia’nın % 24’üne sahip. Vivendi, KKR’nin teklifini çok düşük olarak tanımlamıştı.

Enel % 1 kazanıyor. Yine de Citi, Enel’in Sermaye Piyasası Günü’nde ifade ettiği hedeflerden pek etkilenmedi. 2021’den 2024’e kadar olan operasyonel sonuçlara yönelik hedefler ortalama % 3 oranında azaltıldı. Bu, fikir birliği beklentisine karşılık gelse de, bunlar geleneksel olarak yönetimin hedeflerinin altındadır.Şirkete göre, kalan % 10, gaz ve hidrojenin genişletilmesi gibi esnek üretim kapasitelerine akacak. 2030 yılına kadar brüt yatırımların toplamı 50 milyar avro olacak ve her biri Almanya, Büyük Britanya ve Kuzey Amerika’da on ila 15 milyar avro planlanacak. Enerji şirketi RWE ‘ye göre, toplam net yatırım 30 milyar avroyu buluyor.

IFO endeksi 24 Kasım 

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

IFO endeksi 24 Kasım ,  Drägerwerk hissesi, fiyatta % 10’luk bir düşüş yaşadı. Bir piyasa katılımcısı önceki akşamdan gelen kar uyarısı üzerine “Bu olumsuz bir sürpriz” yorumunu yaptı. Tıbbi teknoloji grubu şimdi % 8 ila 11’lik önceki tahminin alt ucunda bir kar marjı bekliyor. Bunun nedeni, FFP-2 maskelerinin üretimindeki amortisman. Borsacı, “Açıkçası, Dräger piyasayı geride bıraktı,” dedi. ayrıca korona kendi kendine testlerinin üretimini durdurmak amacıyla. Drägerwerk ayrıca 2022’de satışların ve marjların düşmesini bekliyor.

ABD’li rakip Autodesk’in kar uyarısı Nemetschek’i (%-3,1) baskı altına alıyor. Yazılım şirketi hem kârını hem de satış tahminini düşürdü. İnsan ve makine için % 2,2 azaldı. Şirket, bir Alman Autodesk ortağıdır.

IFO endeksi

IFO endeksi 24 Kasım , Vonovia’da abonelik hakları ticareti başlıyor

Vonovia (-7%), Deutsche Wohnen’in devralınmasını finanse etmek için yaklaşık 8 milyar Euro’luk sermaye artışı için taahhüt süresi raporlama tarihinde başladığı için, eski abonelik haklarıyla (şu anda 3,05 Euro) alım satım yapmaktadır.

Aroundtown, dokuz aylık rakamların ve emlak şirketinin görünümünün sunumundan sonra % 0.6 kaybetti. Aroundtown, daha yüksek gelirle daha az kazandı – diğer şeylerin yanı sıra, korona pandemisi ile bağlantılı olarak tahsil edilmeyen kiralar için olağanüstü maliyetler nedeniyle.

Lira’da kurtartma girişimi

Lira başlangıçta önceki günkü düşüşü sona erdirdi ve dolar başına neredeyse % 3 toparlanarak 12.52’ye yükseldi. Liranın bir önceki güne göre yeni rekor düşük seviyesi 13.60. Lira son birkaç hafta içinde katlanarak gelişti. Commerzbank analisti Tatha Ghose, düşüşü merkez bankasının faiz indirimlerinden başka bir şeye bağlayan neredeyse hiç uzman bulunmadığını söylüyor. Bunlar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, üç valinin işten çıkarılmasını ve merkez bankasındaki personel ve yönetimde sürekli değişiklikleri içeren sürekli baskısının ardından geldi.

Türk merkez bankası Salı günü geç saatlerde Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından serbest döviz kuru politikasına bağlı kaldığını ve kendisini “herhangi bir döviz kuru seviyesine” adamadığını söyledi. Bu nedenle Türk para piyasalarındaki dramatik dalgalanmaların ülke ekonomisiyle hiçbir ilgisi olmamalıdır.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Related posts

16 Ağustos Dünya Borsaları Gündemi

Alireza

DAX Analizi 29 Kasım

Alireza

8 Nisan Piyasa Gelişmeleri

Alireza