ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

DAX hissedarları için 46 milyar euro

DAX 40

DAX ile ilgili son gelişmeler

DAX endeksi (DAX 40 endeksi) Biraz halk festivali gibi. Normal zamanlarda, Siemens Yıllık Genel Kurulu (AGM) binlerce hissedarı Münih Olympia Salonu’na çeker. Büfe popüler, konuşmalar çoğunlukla sıkıcı. Ve kapının dışında protesto grupları zaman zaman gürültü yapıyor. Corona zamanlarında destek programı iptal edildi: 10 Şubat’taki Yıllık Genel Kurul yine internet üzerinden yapılacak. En önemli ritüelden vazgeçilmemiştir: temettü.

Gündemin 2. maddesine göre grup yönetiminin temettü teklifi oylanacak: Her hisse için dört avro olmalıdır. Bu, geçen yıla göre 50 sent, pandemi öncesine göre on sent daha fazla. Tam olarak 3.216.245.552 Euro (neredeyse 3.22 milyar) ödeme için her zamankinden daha fazla kullanılabilir durumda.

Siemens, 2022 DAX endeksi (DAX 40 endeksi)  temettü sezonunun ilk büyük maaşını teslim etti. Grubun mali yılı Eylül’de sona erdiğinden, para Münih merkezli şirkete aynı şekilde erken akıyor. DAX’taki sıcak aşama Nisan’da başlar ve Mayıs’a kadar sürer. Özel bir yıl olacağı şimdiden belli oluyor: Editör ekibinin tahminlerine göre, önde gelen 40 Alman şirketi yaklaşık 46 milyar avro ödeyecek. Bu, önceki yıla göre neredeyse yüzde 40 daha fazla ve aynı zamanda yeni bir rekor olacak. Commerzbank verilerine göre eski rekor 38 milyar avronun biraz üzerinde.
Mercedes-Benz Group (4,4 milyar euro) ve Allianz  (4,3 milyar) muhtemelen bu yıl DAX endeksi (DAX 40 endeksi) ‘taki en büyük meblağları ödeyecek. Editörler Volkswagen, Siemens, Deutsche Telekom ve BASF‘nin her biri için üç milyar avrodan fazla para bekliyorlar.

DAX Pano genelinde ve küresel Corona krizinin ortasında rekorlar – bu nasıl olabilir?

DAX endeksi (DAX 40 endeksi)

Sebeplerden biri banal: DAX endeksi (DAX 40 endeksi)  büyüdü. Eylül ayından bu yana on şirket daha endekste yer aldı. Ancak, temettü üzerindeki etkisi sınırlıdır. Yalnızca Siemens Healthineers, Porsche ve Airbus önemli miktarlarda katkıda bulunur. On yeni gelen birlikte, üç milyar avrodan az ödeme yapmalı. Eski, daha küçük kompozisyonda bile, DAX endeksi (DAX 40 endeksi) ‘ın yeni bir rekor kırması yeterli olacaktır.
Diğer bir faktör, ek üyelerden daha önemlidir: Corona kazasından sonra küresel ekonominin toparlanması, çoğu şirketin işine güçlü bir destek verdi. Tasarruf önlemleri ve verimlilikteki iyileştirmeler dinamikleri artırır. Yalnızca üçüncü çeyrekte, yönetim danışmanlığı EY’nin hesaplamalarına göre endeks üyelerinin faaliyet gelirleri yüzde 150’den fazla artarak endeksin üçüncü çeyrekte kaydettiği en yüksek seviyeye ulaştı.
Güçlü iş sonuçları, çekici temettü ödemelerinin temelidir. Çünkü dağıtım, hissedarların bir önceki yılın bilanço karına katılımı olarak kabul edilir. Para genellikle Alman şirketleri tarafından genel kurul kararını takip eden üçüncü iş gününde ödenir.

DAX Temettü dönüşü

DAX endeksi (DAX 40 endeksi)

Üç yıllık yoksunluğun ardından, Deutsche Bank temettü ödeyenler arasına geri döndü: Geri dönüş için hisse başına 20 sent ödenecek. Bu, toplamda 400 milyon avronun biraz üzerinde olmalıdır. Yönlendirme için: 2007 yılı için, yani sektörü mahveden mali krizden önce, Deutsche Bank hissedarlarına yaklaşık 2,4 milyar avro dağıttı.
Birçoğu için temettü, hisse senedi seçerken önemli bir kriterdir. Uygun yatırım tutarları ile varlıklarınıza dokunmadan geçiminizi finanse etmek için dağıtımları bile kullanabilirsiniz. Allianz , en iyi durumda nasıl çalışabileceğini gösteriyor: On yıl önce hisseyi kim aldıysa, her hisse için yaklaşık 90 avro ödedi. Bu arada, değeri 200 avronun üzerine çıktı. Ayrıca her bir hisse için toplam 67,75 EUR ödenmiştir. Vergileri düşseniz bile, satın alma fiyatının yarısından fazlası geri aktı.

Sadece temettü miktarı değil, aynı zamanda güvenilirliği de önemlidir. Corona krizi, şirketlerin dayanıklılığı ve iradesi için bir dayanıklılık testiydi. Çoğu başarısız oldu: Mevcut DAX endeksi (DAX 40 endeksi) şirketlerinin yarısı pandemi sırasında dağıtımı azalttı veya geçici olarak hiç para ödemedi. Bu son derece özel bir durumda doğru olabilir, çünkü finansal gücü koruyorsunuz. Şirketler kriz zamanlarında hissedarları arasında para dağıttığında da kamu itibarı zarar görebilir. Corona krizinde özellikle sanayi grupları kısa çalışma ödeneği yoluyla devlet yardımlarından yararlandıkları ve aynı zamanda temettü dağıttıkları için eleştirilere hedef oldu.

Bu nedenle şirketlerdeki karar vericilerin kesin bir içgüdüye ihtiyacı vardır. Ancak nihayetinde, yönetimin işleri sermaye tarafının iyi niyetine bağlıdır. Orada birçok kişi, özellikle de mali yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda olan emeklilik fonları ve vakıflar olmak üzere temettü ödemesi yapıyor.

ABD’de 50 yıldan uzun süredir ödemelerini sürekli olarak artıran şirketler var. Tüketici ürünleri üreticileri Coca-Cola, Procter & Gamble veya 3M sanayi grubu bu gruba dahildir. DAX endeksi (DAX 40 endeksi) ‘da böyle diziler boşuna aranıyor. Ne de olsa Fresenius, istikrarlı bir şekilde artan temettülerle 28 yıl geriye bakabilir. Fresenius Medical Care üst üste 25. artışı teklif edecek gibi görünüyor. Ancak, her iki hisse senedinin de yüzde üçten daha az temettü verimi vardır.

DAX endeksi (DAX 40 endeksi)

Giderek artan sayıda Almanya’nın önde gelen şirketleri de saldırgan bir temettü politikası taahhüt ediyor. Allianz , işler kötü gitse bile her yıl en az yüzde beş daha fazla para vaat ediyor. CFO Giulio Terzariol, “Hissedarlarımız, temettülerin zor zamanlarda bile büyüyeceğinden emindir,” diyor.

Siemens ayrıca yönergelerini keskinleştirdi. 2022 mali yılından itibaren hedef, hisse başına bir önceki yıla göre daha yüksek, ancak en azından bir önceki yıl düzeyinde bir temettü sağlamaktır. Şimdiye kadar, yıllık karın yüzde 40 ila 60’lık bir koridoru, dağıtım için referans noktası oldu. Bu, yönetim kuruluna biraz manevra alanı sağladı, aynı zamanda kötü bir yılda temettü indirimi için argümanlar verdi.

Deutsche Bank bile net bir açıklama yaptı: CEO Christian Sewing, “Önümüzdeki yıllarda sahiplerimize yapılacak ödemeyi yavaş yavaş artırmaya kesin olarak kararlılar” dedi.

Bu tür duyurular güven yaratmayı amaçlar, ancak yalnızca niyet beyanlarıdır. Cazip ama nihayetinde bağlayıcı olmayan ifadeler bir anlam ifade ediyor mu? “ DAX endeksi (DAX 40 endeksi) ‘teki birçok şirket, sürekli temettü ödemelerine olanak tanıyan güçlü iş modellerine sahiptir. Temettü aynı zamanda bir disiplin unsurudur: yönetim kurulu bir temettü finanse etmesi gerektiğini bilirse, uygun ticari tedbir ve öngörüyle hareket edecektir. kararlar,” diyor DekaBank Sermaye Piyasaları ve Strateji Başkanı Joachim Schallmayer.

Değerli ekleme

Başka bir araç, şirketlere temettülerden daha fazla esneklik sağlar: hisse geri alımları. ABD’de, nakit dağıtımına ek olarak uzun zamandır birçok şirket için doğal bir konu olmuştur. Almanya’da da kabul artıyor. İlke: Bir şirket kendi hisselerini borsada satın alır ve daha sonra bu hisseleri kalıcı olarak dolaşımdan çeker. Grubun değeri böylece daha az hisseye yayılır, böylece her birinin değeri artmalıdır. Aynı zamanda, şirketin gelecekteki ödemelerde sunacağı daha az kağıt var ve bu da temettüleri artırmayı kolaylaştırıyor. Nakit dağıtımının aksine, bir hissedar dolaylı olarak geri alımlardan yararlanır.

DAX endeksi (DAX 40 endeksi)

Diğer bir avantaj: Kriz zamanlarında bir şirket, medya kamuoyunun neredeyse hiç farkına varmadığı için geri alımları nispeten sessizce askıya alabilir. Öte yandan, bir temettü indirimi neredeyse her zaman önemli fiyat türbülansına neden olur. Almanya’nın önde gelen alıcıları arasında şu anda BASF ve ADIDAS bulunuyor. Deutsche Bank ayrıca yeni bir program başlatıyor.

€uro am Sonntag, DAX endeksi (DAX 40 endeksi)  üyesinden oluşan gruptan altı temettü favorisini filtreledi. Ortalama olarak, altı favori yüzde dörtten fazla bir temettü sağlıyor ve ayrıca önümüzdeki yıllarda artan bir ödeme beklentisi sunuyor.

Allianz , en yüksek temettü hissesi olmaya devam ediyor. Sanayi gruplarından farklı olarak, bir sigortacının pahalı fabrikaları sürdürmesi gerekmez. Müşteriler primlerini peşin öderler, böylece şirket parayı yatırabilir ve bu süreçte karını artırabilir. Dijitalleştirme ayrıca maliyetleri düşürmeye ve karlılığı artırmaya yardımcı olur. Allianz , sigorta işine ek olarak ikinci bir sütun olarak, yakın zamanda müşteriler için yaklaşık 1,9 trilyon Euro’yu yöneten varlık yönetimine sahiptir. Önemli bir eğilim, çevre dostu ve sosyal açıdan sorumlu yatırımlar için ürünlerdir. Editörler bir sonraki ödeme için Allianz ‘ı 10,50 Euro ile hesapladılar. Bu, hisseye yüzde dört buçuk civarında bir temettü verimi sağlıyor.

BASF hisselerinin temettü verimi şu anda yüzde beş civarında. Ancak, oradaki operasyonel işler önemli ölçüde daha fazla sermaye yoğundur. Ludwigshafen şirketi, başta otomotiv sektörü olmak üzere birçok farklı sektörden müşteri tedarik ettiğinden, iş geliştirme de büyük ölçüde küresel ekonomiye bağlıdır. Batarya malzemeleri ve Asya’nın yükselen gelişmekte olan ülkelerindeki iş gibi yüksek büyüme alanlarındaki yatırımlar, grubu öne çıkarmalıdır. €uro am Sonntag, BASF‘de ödemede on sent artışla 3,40 avroya hesaplandı. Bu, pandemiden önceki yıllardaki ritme karşılık gelir.

İyi zamanlarda çok para vardır, ancak Mercedes-Benz’de, eskiden Daimler’de her zaman daha zayıf yıllar vardır. Otomobil endüstrisinin temel maliyetleri yüksek, kriz zamanlarında satışlar önemli ölçüde düşüyor. Dağıtım, milenyumun başlangıcından bu yana beş kat azaldı. Gelecek daha az çalkantılı olmalı: Mercedes-Benz, sabit maliyetleri önemli ölçüde azalttı. Kamyon bölümünün bölünmesinden sonra, odak şimdi açıkça premium ve lüks otomobillerde. Mevcut teslimat darboğazları, satış sırasında indirimlerin azaltılabilmesi gibi bir yan etkiye sahiptir. Sonuç olarak, 2021’de karın keskin bir şekilde artması ve önemli bir temettü primi sağlamasıdır. Editörler dikkatli bir şekilde 4,10 avro olarak hesapladılar.

İyi bağlanmak

DAX endeksi (DAX 40 endeksi)

Telekom şirketlerinin ağları dijital çağın otoyollarıdır. Otonom sürüş gibi yenilikler ağdaki trafik hacmini ve dolayısıyla telekom şirketlerinin pazar potansiyelini önemli ölçüde artıracaktır. Ancak rekabet yoğun ve altyapıyı genişletmenin maliyetleri yüksek. Bu, temettü Deutsche Telekom için bir dengeleme eylemi yapar. Bu sefer 64 sent olmalı, geçen yıldan dört sent fazla. Mobil iletişim yan kuruluşu T-Mobile US, büyümenin itici gücü olmaya devam ediyor. Yüksek borcu azaltmak için radyo direği işi veya T-Sistemleri bölümü satılabilir. Yüzde dördün biraz altında bir temettü verimi ile T-Share, DAX endeksi (DAX 40 endeksi)  ortalamasının üzerindedir.

Çalkantılı Noel işinden sonra bile Deutsche Post’ta yapılacak çok şey var: Corona kazasından sonra hızlı ekonomik toparlanma nedeniyle, mal trafiği dünya çapında keskin bir şekilde arttı. Kargo gemileri ve uçaklar tam kapasite çalıştığı için Deutsche Post gibi lojistik devleri daha yüksek fiyatlara gidebilir. Aynı zamanda online ticaret ve dolayısıyla paket hacmi pandemiden bağımsız olarak büyüyor. Yılın başında, Swiss Post, ulusal posta işinde posta ücretini artırdı. Güçlü 2021 mali yılından sonra, temettü önemli ölçüde artacak: Editörler, lojistik grubu için hisse başına 30 sentten 1,65 Euro’ya kadar temkinli bir prim bekliyorlar. Analistler, temettü sonrası 1,75’e bir artışın bile mümkün olduğunu düşünüyorlar.

Üçüncü dalga

Önce elektrifikasyon, sonra otomasyon, şimdi de dijitalleşme: Siemens, kurulduğu 1847’den bu yana üçüncü büyük yenilik dalgasını yaşadı. Grubun değişme yeteneği de buna paralel olarak büyük. Siemens, yeni yapıda endüstriyel dijitalleşme, altyapı ve mobiliteye odaklanıyor. Ayrıca Siemens, DAX endeksi (DAX 40 endeksi)  listesindeki sağlık grubu Healthineers’ın ana hissedarıdır. Odak, karlılığı artırmalı ve karmaşık grupların piyasa değerini düşüren holding indirimini azaltmalıdır. Siemens‘e göre, temettü artışı şimdi “şirketin gelecekteki gelişimine olan büyük güveni” de yansıtıyor. Analistler, bir sonraki temettü rekorunu 2023 gibi erken bir tarihte bekliyorlar. Ardından yine tam programla birlikte.

Rekor

DAX endeksi (DAX 40 endeksi) şirketlerinin temettüleri milenyumun başlangıcından bu yana neredeyse üç katına çıktı. Arada sık sık aksilikler oldu. Bununla birlikte, pandemi sırasında bile, toplam yüksek bir seviyede kaldı. Düşüş, 2007’den 2009’a kadar olan küresel mali krizdekinden önemli ölçüde daha düşüktü. 2021 mali yılı için şu anda 46 milyar Avro bekleniyor.

 Oran

Ödeme oranı, temettü istikrarını sağlamak için bir araçtır: Ekonomik olarak güçlü yıllarda kârın daha küçük bir kısmı dağıtılır, kötü yıllarda oran yükselir. 2008 ve 2009 yılları için DAX şirketleri karlarının yarısından fazlasını, yani pandemi sırasında yüzde 40’tan fazlasını ödedi. Artık oran normale döndü.

 Yönlendirmek

Temettüler vergiye tabidir. Vergi dairesi, Alman şirketlerinin ödemelerinden yüzde 25 sermaye kazancı vergisi ve ayrıca yüzde 5,5 oranında dayanışma ek ücreti kesiyor. Solo, tam temettü üzerinden değil, yalnızca sermaye kazançları vergisi üzerinden alınır. Sonuç olarak, yüzde 26.375’in düşülmesidir. Bir kaçamak muafiyet kararıdır: Bireyler, yatırımcılarla birlikte 1.602 Euro’luk vergiden muaf sermaye geliri olarak her yıl 801 Euro tahsil edebilir.

 Asgari oran

GER40.com

Sigorta devi, 2024 yılına kadar hisse başına kazancını ortalama yüzde beş ila yedi oranında artırmak istiyor. Bu dönemde temettü en az yüzde beş artmalı. Konsensüs tahminlerine göre analistler, temettü miktarının 2024 yılına kadar on iki avroya yükselmesini bekliyorlar. Ayrıca, şirketin hisse geri alımlarını finanse etmek için yeterli nakit paraya sahip olması gerekiyor. Allianz, DAX endeksi (DAX 40 endeksi)‘ta yazı işleri ekibinin temettü favorisi olmaya devam ediyor.

 DAX BASF

Kimya şirketinin işi toparlanıyor: özel kalemler öncesi işletme karı, dokuz ay sonra 6,5 ​​milyar Euro, bir önceki yılın seviyesinin neredeyse yüzde 170 üzerinde. 2022’de, artan maliyetler ve otomotiv endüstrisi gibi müşterilerdeki üretim darboğazları nedeniyle ivmenin yavaşlaması muhtemeldir. Yine de mütevazı bir temettü artışı sorun olmamalı. Yeni hisse geri alım programı ile BASF şimdiden olumlu bir sinyal gönderdi.

 Deutsche Post

GER40.com

Eski federal otorite, uluslararası bir lojistik gruba geçiş yaptı. Özellikle, çevrimiçi ticarette ve ekspres ticarette uzun vadeli büyüme için teslimatlar hala Deutsche Post sahiptir. Grup, artan dijitalleşme yoluyla artan personel maliyetlerini dengeleyebilir. Geçen yıl Deutsche Post’ta kârdaki güçlü sıçramanın ardından analistler, 2022 ve 2023 için daha küçük bir büyüme ve orantısız bir şekilde yüksek bir temettü bekliyorlar.

 Deutsche Telekom

Deutsche Telekom geçmişte yatırımcıları sık sık hayal kırıklığına uğrattı. T-Mobile US ile Rheinlandlılar artık Avrupa işlerinin yanında güçlü bir ikinci dayanak noktasına sahipler. Analistler, Telekom holdinginde, yönetim kurulunun örneğin bölünmeler yoluyla artırabileceği önemli gizli değerler görüyor. Analistler, önümüzdeki yıllarda sürekli artan bir dağılım bekliyorlar. Telekom sabır isteyen bir temettü hissesidir.

 DAX Daimler Grubu

ger40.com

Kamyon bölümünün bölünmesinden sonra, eski Daimler grubu binek otomobiller, kamyonetler ve hizmetlere odaklanıyor. Odak noktası premium iş üzerindedir. Lüks marka Maybach da büyük bir potansiyel sunuyor. Konsolide kar, Corona düşüşünden sonra güçlü bir şekilde toparlandı ve önümüzdeki iki yıl içinde sadece biraz artması gerekiyor. Grup karının yüzde 40’ı temettü olarak dağıtılacaktır. Hisse hala orta değerde.

 DAX Siemens

2020 pandemi yılında temettü kesintisi istisna olarak kalmalı ve Siemens güvenilir bir temettü ödeyen olmalıdır. Bu yıl hisse başına dört avrodan sonra analistler, 2023’ün başında ödenmesi gereken ödeme için 4.20 avroya artışla bir uzlaşma tahmini hesaplıyor. Operasyonel olarak, Siemens, operasyonel işin dinamikleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olması ve orta vadede hisse için daha yüksek değerleme oranlarını haklı çıkarması gereken birçok yeniden yapılanmadan sonra daha fazla odaklanmıştır.

100$ ile Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?Nasdaq 100 endeksi nedir?

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Related posts

DAX Analizi 6 Eylül (08:30)

Alireza

DAX Analizi 27 Temmuz

Alireza

DAX Endeksi 29 Kasım

Alireza