ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziHaberlerKripto EğitimiTürkiyeTürkiye Ekonomisi

MDAX’ta Deutsche Wohnen ve SDAX’ta Vitesco bekleniyor

Deutsche

Deutsche Wohnen ve Vitesco bekleniyor

Deutsche Wohnen ve Vitesco bekleniyor , DAX endeksi (DAX 40 endeksi) ‘ın yapısında şimdilik bir değişiklik olmayacak olsa da, Almanya benchmark endeksinin altındaki endekslerdeki değişimler neşeli bir şekilde devam ediyor.

Sadece Ekim ayı sonunda lider endeksten çıkarılan Deutsche Wohnen, Aralık ayında DAX ailesinde (DAX, MDAX, SDAX ve TecDAX) değişiklik olması durumunda oyuna geri dönecek.

Vonovia tarafından devralınması sırasında Deutsche Wohnen, DAX’taki yerini Beiersdorf için boşaltmak zorunda kaldı. Deutsche Börse tarafından verilen gerekçe, halka açıklık oranının yüzde onun çok altına düşmesi ve DAX ailesi endekslerinden otomatik olarak çıkarılma kriteri olmasıdır.

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Ancak, 29 Ekim’de Deutsche Wohnen, daha önce web sitesinde duyurulan hisse senetlerine dönüştürülebilir tahvilin erken kullanımına ilişkin oy hakkı bildirimini duyurdu. Yatırım bankası Stifel Europe’dan endeks uzmanı Luca Thorißen, nihayetinde yeniden önemli ölçüde artan hisse sayısının halka açıklık oranını yüzde on işaretinin üzerine geri getirdi ve “Deutsche Wohnen’in 20 Aralık’ta MDAX’a katılmak zorunda kalacağı” dedi.

Uzmana göre, mevcut verilere göre Deutsche Wohnen, otomotiv tedarikçisi HELLA’yı, Fransız rakibi Faurecia’nın şu anda neredeyse yüzde 80’ini güvence altına aldığı orta ölçekli değerler endeksinden çıkaracak gibi görünüyor.
Hella’nın SDAX’e olası düşüşüne, küçük ve orta büyüklükteki hisse senetleri endeksindeki üç giriş daha eşlik edecek: Otomotiv tedarikçisi Continental’den ayrılan sürücü yan kuruluşu Vitesco, BT hizmet sağlayıcısı GFT Technologies ve baskı makinesi üreticisi Heidelberger Druck’un gruba katılması bekleniyor.

Deutsche

Mevcut duruma göre, küme düşen dört şirket, çevrimiçi perakendeciler Home24 ve Westwing ile silah şirketi HENSOLDT ve iş ekipmanı perakendecisi TAKKT. Thorißen, “Ancak Kasım ayının sonuna kadar olan ticaret günlerinde çok şey olabilir, bu nedenle MDAX ve hepsinden önemlisi SDAX için olası küme düşme adayları arasında hala birkaç değişiklik olabilir.”

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Devam eden devralma nedeniyle Hella, DAX ailesinden tamamen düşebilir. Çünkü serbest ticarete konu olan hisse oranı yüzde 10’un altına düşer düşmez Deutsche Börse faaliyete geçiyor. Başlık daha sonra iki tam işlem gününden sonra kaldırılacaktır.

Henüz öyle görünmüyor, ancak bu hızlı bir şekilde olabilir. Süresi dolan uzatılmış devralma süresinin sonunda Faurecia yüzde 79,5’e sahipti. Buna ek olarak, ABD’li yatırımcı Paul E. Singer, serbestçe ticarete konu olan hisselerin oranını daha da azaltan oy haklarını güvence altına aldı. Yani fazla bir boşluk kalmadı. Thorißen’e göre, bu Cuma günü yapılan oy hakkı bildirimine bakıldığında, halka açıklık payı hala yüzde onun üzerinde.

Ve durum, 22 Kasım’a kadar uzatılmış devralma dönemi olan çevrimiçi evcil hayvan malzemeleri perakendecisi zooplus için de benzer. Finansal yatırımcılar Hellman & Friedman ve EQT şu anda sermayenin yüzde 82’sini kontrol ediyor. Halka açıklık oranı yüzde onun altındaysa, Deutsche Börse burada da derhal harekete geçmelidir. Bu, MDAX’ta ve dolayısıyla SDAX’ta erken değişikliklere neden olur. Commerzbank uzmanlarına göre Deutsche Wohnen’e ek olarak, yenilenebilir enerji grubu ENCAVIS de MDAX’a dahil edilmelidir.

Öte yandan, halka açıklık yüzde onun üzerinde kalırsa, Zooplus’ın Aralık ayında SDAX’a düştüğünü görecekler. Encavis’in o zaman ilerleme için en iyi fırsatlara sahip olup olmayacağı, bu hissenin fiyatındaki güçlü dalgalanmalar nedeniyle sorgulanabilir. Belki araç kiralama şirketi Sixt veya eczaneden daha iyi durumda olabilir.

Deutsche Börse, 3 Aralık Cuma günü Kasım ayı sonundaki sıralama bazında DAX ailesi için olağanüstü bir inceleme yapacak ve sonuçları akşam açıklayacak. Uygulamalar 20 Aralık Pazartesi günü yapılacaktır.

Endeks değişiklikleri, gerçek endeksleri kopyalayan fonlar için özellikle önemlidir (örneğin, fiziksel olarak kopyalanan ETF’ler). Daha sonra yeniden tahsis edilmeli ve buna göre yeniden tahsis edilmelidir, bu da hisse fiyatı üzerinde etkili olabilir.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX hissedarları için 46 milyar euro

Alireza

5 Ağustos Dünya Borsaları Gündemi

Alireza

DAX Analizi 9 Mart

Alireza