Almanya BorsasıAnalizDAXDAX40ForexGER40GER40 AnaliziHaberlerKripto Eğitimi

Yeni DAX 40 veya GER 40 Endeks Kuralları

DAX 40 GER 40

Yeni DAX veya GER 40 Endeks Kuralları

Almanya’nın DAX 40 veya GER 40 Index ailesi, üye şirketlerin kalitesini destekleyen, seçim kriterlerini uluslararası standartlara uygun hale getiren ve bileşen sayısını arttıran yeni kurallarla başlangıcından bu yana en büyük metodoloji reformunu görecek.

24 Kasım’da, değişikliklere 600’den fazla yatırımcı, finans kurumu, şirket ve birliğin bir ay süren piyasa danışmanlığı sırasında verdiği yanıtları değerlendirdikten sonra karar verildiğini söyledi. DAX, MDAX®, SDAX®, TecDAX®, DAX® 50 ESG ve DAX® ex Financials 30 ve farklı aşamada yürürlüğe girecek.

Altcoin Nedir? NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

DAX 40, GER 40 ; Kalite çıtasını yükseltmek

Amiral gemisi DAX 40, Almanya’nın kurumsal dünyadaki en yüksek başarıları temsil etmeyi hedefliyor ve STOXX, endeksinin kural kitabının bu amaca uygun olmasını sağlamak için sürekli çalışıyor. Geçen Ağustos ayında, iflas eden şirketleri iki işlem günü içinde DAX Seçim Endekslerinden çıkaran yeni bir kural getirildi.

En son metodoloji reformu bu yönde daha da ileri gitmektedir. Önümüzdeki aydan itibaren, yalnızca son iki yıldır kârlı olan şirketler DAX 40’a kabul edilmeye hak kazanacak.

DAX 40 GER 40

İkinci olarak, endeks yönetimi, üye şirketlerinin finansal raporlama uyumluluğu üzerinde daha fazla kontrol sahibi olur. Tüm DAX 40 bileşenlerinin, Genel Standart segmentinden daha yüksek şeffaflık vergilerine sahip premium bir segment olan, Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nın Prime Standard’ında kote edilme şartı kaldırılıyor. Ancak, Prime Standard’ın üç aylık tabloları ve denetlenmiş yıllık mali raporları yayınlamaya ilişkin temel şartı, artık endekslerin kendi metodolojisinin bir parçası olarak korunmaktadır.

Bu değişiklik, endeks yönetimini, segment listeleme açısından Borsa’nın ayrıcalığı olan kararlardan ayırır.

Qontigo’da kıyaslama, strateji ve stil endeksleri başkanı Giulio Castelli, “Endeks yönetiminin, finansal tabloları yayınlama zorunluluğu uygulama özerkliği kazanır, bu da ihlallere hızlı tepki verebileceği anlamına gelir” dedi. “Bu, endekslerin kalitesini ve STOXX’in yönetici olarak bağımsızlığını arttırıyor.”

1.Mart 2021’den itibaren, bu tür ihlaller, şirketlerin yalnızca 30 günlük kısa bir ödemesiz dönemden sonra endekslerden çıkarılmasına yol açacaktır.

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

2.İnceleme ayrıca, tüm DAX 40 Seçim Endeksleri üye şirketlerine bağımsız, kadrolu bir denetim komitesi atama ve denetim kurullarında Alman Kurumsal Yönetim Kodeksinin ilgili yönergelerine uyma yetkisini de içermektedir.

3.Gelecek yıldan itibaren, DAX 40 veya GER 40’ın bileşimi, şu anda MDAX, SDAX ve TecDAX tarafından takip edilen sıklık ile eşleşecek şekilde, şimdiye kadar olduğu gibi yıllık değil altı ayda bir düzenli bir incelemeye tabi olacak.

Flaegel, “Genel olarak endeks, Alman sermaye piyasası için mavi çip endeksi olma mirasını ortaya koyacak” dedi. “Diğerlerinin yanı sıra Alman Kurumsal Yönetim Kodeksine dayanan niteliksel kriterler ve kanıtlanmış iş modellerinin bir temsilcisi olarak karlılık kriterleri sunuyoruz.”

DAX 40 GER 40

Kuralları basitleştirin, endeksi genişletin

EURO STOXX 50, Endeks kompozisyon sürecini basitleştirecek ve DAX 40 veya GER 40 metodolojisini ana akım geleneksel ölçütlerine uyumlu hale getirecek bir değişiklikle, Eylül 2021 itibariyle seçim için ciro sıralamasını düşürüyor. Oranlar veya minimum işlem hacmi, ciro açısından likidite gereksinimlerinin getirilmesiyle telafi edilecek.

Son olarak STOXX, ana DAX 40’taki bileşenlerin sayısını Eylül 2021’den itibaren 40’a çıkararak piyasa danışmanlığındaki fikir birliğini de yansıtıyor. Böyle bir seçim bölgesi çeşitliliği teşvik edilmeli ve ağırlıkları daha geniş bir alana yaymak için endekse daha fazla işletme ve sektör türünü dahil edilmelidir.

Castelli, “On bileşene daha sahip olmak, DAX 40 veya GER 40’ı daha büyük, daha çeşitli ve bireysel endeks bileşenlerinin etkisine daha az eğilimli kılıyor” dedi.

MDAX, 60 bileşenden 50’ye düşürülecek, SDAX ise 70 üyede değişmeden kalacak.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

ESG yönü

Qontigo ayrıca, tartışmalı silahlarla ilgili, şirketlerin endekslerden çıkarılması önerisinin çeşitli tepkilerle karşılandığını ve bu noktada uygulanmayacağını söyledi. Alınan geri bildirimler ve sürdürülebilirlik konularının kapsamlı bir şekilde ele alınmasına gösterilen ilgi göz önüne alındığında şirket, çevresel, sosyal ve yönetim ilkelerinin, endekslere entegrasyonu konusunda paydaşlarla daha fazla diyaloga ihtiyaç olduğunu söyledi.

DAX 40 GER 40

Almanya için tartışmasız kriter

DAX 40 veya GER 40 değişiklikleri, paydaşların tavsiyelerini yansıtır ve gelişen yatırımcı ihtiyaçlarına ayak uydurur. Yeni kurallar, Alman Seçim Endekslerinin arkasındaki metodolojiyi güçlendiriyor ve DAX’ı Alman hisse senetleri için tartışmasız bir ölçüt ve Avrupa’nın en büyük ekonomisi için güvenilir bir barometre yapan özellikleri daha da destekliyor.

Bu değişikliklerden bazılarını daha ayrıntılı olarak ele alacağımız ve portföyler üzerindeki etkilerini inceleyeceğimiz için önümüzdeki haftalarda bu blogu ziyaret edin.

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

23 Ağustos Dünya Borsaları Gündemi

Alireza

Sabah Analizi 28 Aralık

Alireza

16 Şubat Piyasa Gelişmeleri

Alireza