Almanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıBusinessDAXDAX 40DAX Analiz ve GörüşleriDAX AnaliziDAX40EuroForexGER 40GER40GER40 Analizi

Putin Özbekistan’da

Putin zirve için Özbekistan’a gitti – Xi ile görüşme planlandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü (SCO) zirvesi için Özbekistan’a geldi. Interfax haber ajansının Perşembe günü bildirdiğine göre, öncelikle Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirsiyoyev’in daveti üzerine gayri resmi bir akşam yemeği planlanıyor. Putin ile Çin devlet başkanı Xi Jinping arasında birkaç ikili görüşme de planlanıyor.

Görüşme, Putin’in Ukrayna’ya yönelik saldırganlık savaşının patlak vermesinden bu yana iki lider arasındaki ilk yüz yüze görüşme olacak. Çin liderliği Kremlin’e siyasi destek verdi ve ABD ve NATO’yu savaşın ana suçluları olarak gösterdi. Bununla birlikte, Pekin çatışmayı ihtiyatlı bir şekilde ele alıyor ve birçok Çinli şirket, Batı yaptırımları nedeniyle Rusya ile iş yapmak konusunda isteksiz.

Dünya Borsaları ; Borsa nedir ? Dünya borsaları canlı fiyatı için tıklayın

Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşecek. Moskova, tahıl anlaşmasının uygulanmasını tartışacağını zaten duyurdu. Türkiye, aylarca süren Rus deniz ablukasının ardından Ukrayna’nın limanlarının kilidini açan anlaşmada kolaylaştırıcı konumunda. Ukrayna tahıl ihracatının yeniden başlaması, küresel gıda krizini hafifletmeyi amaçlıyor. Ancak Rus bilgilerine göre tahılın büyük bir kısmı fakir ülkelere değil Avrupa’ya gidiyor. Ayrıca Moskova, Rus gübre ve gıda endüstrisine yönelik yaptırımların en azından dolaylı olarak devam ettiğinden şikayet ediyor.

Putin için zirve imaj açısından da önemli. Toplantıya Hindistan Başbakanı Narendra Modi de dahil olmak üzere 15 devlet ve hükümet başkanı katılacak. Rusya açısından, zirveden alınan fotoğraflar, Rusya’nın Ukrayna’nın işgalinden sonra uluslararası alanda tecrit edilmediğini göstermeyi amaçlıyor.

Nasdaq 100 endeksi nedir?

DAX endeksi (DAX 40 endeksi) nedir? 

Related posts

Endeksler analizi 2 Ağustos

Alireza

DAX Analizi 11 Mayıs

Alireza

DAX 40 SAP – “Stratejimiz açıkça çalışıyor”

Alireza