Almanya BorsasıAnalizDAXDAX 40ForexGER 40GER40 AnaliziHaberlerKripto EğitimiTürkiyeTürkiye Ekonomisi

Volkswagen AG (VWAGY) ‘in odak noktası: Elektrikli çalıştırma ile ilgili sorunlar

Volkswagen-AG-(VWAGY)-DAX-40

Volkswagen AG (VWAGY)’in odak noktası: Elektrikli çalıştırma ile ilgili sorunlar

Yılın ilk yarısı Dax 40 ‘ta Volkswagen AG (VWAGY) CEO’su Herbert Diess’in çizdiği gibiydi: Satışlar, kilitlenmenin yükü altındaki bir önceki yıla göre keskin bir şekilde arttı, elektronik çipler için teslimat darboğazlarına rağmen karlar kabardı.

Buna ek olarak, Wolfsburg merkezli elektrik stratejisi için, pil hücresi fabrikaları ve payı benzeri görülmemiş yüksekliklere çıkaran pilli araba satışlarında hızlı bir artış da dahil olmak üzere büyük planlar vardı. Ama şimdi duruyor: Her yerde parça sıkıntısı var ve elektronik satışları Çin’de yavaş yavaş ivme kazanıyor. Bu Perşembe (28 Ekim) üç aylık rakamlar, Volkswagen AG (VWAGY) (VW) vz’nin bu kez sorunların bilanço üzerindeki etkisini büyük ölçüde sınırlar içinde tutup tutamayacağını gösterecek.

Altcoin Nedir?  Hangi Altcoin Alınmalı?  NFT Nedir?

Altcoin hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

ŞİRKETTE DEVAM ETMEKTE OLAN:

Geçen yılın sonundan bu yana, eksik elektronik çipler VW’de ve aynı zamanda diğer otomobil üreticilerinde defalarca üretim kesintilerine neden oldu. Ancak üçüncü çeyrekte Wolfsburg merkezli satış rakamları bir önceki yılın seviyesinin çok altına düştü. Grup, Temmuz-Eylül ayları arasında müşterilere 1,97 milyon araç teslim etti, bu bir yıl öncesine göre yaklaşık dörtte bir daha azdı.

Özellikle, aksi takdirde hızlı büyüyen ve en büyük pazar olan Çin, eksi üçte bir oranında zayıfladı. Yarı iletken darboğazları, Halk Cumhuriyeti’nde başka yerlerde olduğundan daha belirgindi. Güneydoğu Asya’da, diğerlerinin yanı sıra Malezya’daki çip fabrikaları korona karantinaları nedeniyle geçici olarak kapatıldı.

Sadece bu da değil: Yatırımcılar bazen ülkedeki önemli ID model ailesinin faaliyete geçmesinden oldukça endişe duyuyorlar, çünkü ilk başta gerçekten başlamak istemediler. Üçüncü çeyreğin ardından VW, her şey açık gibi bir şey verdi: VW, üç ayda hızı önemli ölçüde hızlandırdı ve Çin’de yılın ilk yarısında olduğundan daha fazla 28.900 tamamen elektrikli otomobil teslim etti. ID modelleri 3 ve 4’ün yıllık 80.000 ila 100.000 araçlık hedefine ulaşmak için en az 30.000 araç hala kayıp.

Entire Volkswagen line-up updated for 2021 | Auto Express

Dokuz ay sonra, VW dünya çapında satılan 293.100 akülü arabada duruyor – analistlere göre, bir bütün olarak yıl için başlangıçta 600.000 olması gerekiyor. Bunun hala sağlanıp sağlanamayacağı, bu hafta sayı şablonundaki heyecan verici noktalardan biri olacak. Zaman çok önemli: Büyük elektrik rakibi Tesla, bu yıl Berlin yakınlarındaki Grünheide’deki yeni fabrikasında ilk Model Y otomobillerinin montaj hattından çıkmasını istiyor – kelimenin tam anlamıyla Alman otomobil devinin önünde. İthal Tesla Model 3, VW’nin evinde de artan bir popülariteye sahip.

Öte yandan, otomobil pazarlarındaki fiyat ortamı, hem yeni hem de kullanılmış araçlar için VW Grubu’nun kartlarına oynayacak gibi görünüyor. Çünkü arabaların teslimat sürelerinin uzun olması ve genel olarak yüksek talep olması, önceki yılların indirim savaşlarını sona erdirdi. İade edilen kiralamalar piyasada beklenenden daha yüksek fiyatlarla satılabilir. Bu, sonuçların ilk altı ayda çiçek açmasını sağladı. Öte yandan, şimdi muhtemelen daha yüksek hammadde maliyetleri ve diğer yükselen fiyatlar var. CFO Arno Antlitz, yılın ikinci yarısında bunun bir yük olacağını zaten açıklamıştı.

Wolfsburg’dan önümüzdeki aylarda trend belirleyen birkaç karar bekleniyor. Örneğin, Avrupa’daki geri kalan pil hücresi fabrikalarının henüz kurumamış olarak inşa edileceği yerler. Buna ek olarak, VW’nin önümüzdeki beş yıl için yatırım harcamalarını tesislere dağıtacağı geleneksel bütçe turu Kasım ayında yeniden yapılacak. VW patronunun büyük çaplı işten çıkarmalar yoluyla daha fazla maliyet düşürme konusundaki iddiaları hakkında daha yakın zamanda tekrar tartışmalar oldu – bu da en geç bütçe turunda tekrar bir sorun olmalı.

Volkswagen AG (VWAGY); ANALİSTLER NE DİYOR:

Üçüncü çeyreğe ilişkin teslimat rakamlarına göre, RBC analisti Tom Narayan, VW’nin hala 600.000 akülü araba ve ek 400.000 plug-in hibrit satabileceğine ve bu yıl planlandığı gibi toplam elektrikli araç sayısını bir milyona çıkarabileceğine inanıyordu. Geçen çeyrekteki satış başarısı ile Çin tekrar yoluna girdi. Uzmana göre Audi ve Porsche, premium segmentteki (Model S ve Model X) Tesla’dan gelen rekabeti yerlerine indirdi.

NordLB analisti Frank Schwope, teslimatlardaki düşüşü, önümüzdeki aylarda da devam etmesi gerektiği için genel olarak endişe verici olarak değerlendirdi. “Polo yerine Porsche” sloganına sadık kalarak, daha kaliteli modellerde mevcut çipleri kullanarak ve dolayısıyla fiyatları da yükselterek – VW ve Daimler gibi şirketler, yılın ikinci yarısında bunu devam ettiremeyeceklerdi. şimdiye kadar olmuştur. Volkswagen AG (VWAGY) Grubu’ndaki pil-elektrik teslimatları için 2021’de 400.000 ila 500.000 adet arasında olmasını bekliyor. VW, ancak 2023’te teslim ettiği toplam otomobil sayısı açısından eski gücüne geri dönecek ve ardından yaklaşık 11 milyon otomobili müşterilere geri getirecek.

Goldman Sachs analisti George Galliers, üçüncü çeyrek rakamlarının oldukça zayıf olmasını bekliyor. Yılın ilk yarısındaki yüzde 8,8’lik faaliyet marjından sonra, piyasa tahmini biraz daha yüksek olmasına rağmen, son üç aylık dönemde sadece yüzde 4,6 olması gerekiyordu. VW çekirdek markası VW Pkw operasyonel olarak kırmızı renkteyken, Skoda sadece başabaş noktasının biraz üzerinde kaldı. Çıplak rakamlar muhtemelen zayıf olsa da, elektrikli otomobillerdeki yeni ivme olumlu olarak görülmeli.

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir? Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Ağustos ayından bu yana dpa-AFX tarafından kaydedilen analistlerin seslerinin genel resmi net bir dil konuşuyor. 14 uzmandan 12’si DAX 40’ta listelenen tercih edilen kağıdı satın almanızı önerir, geri kalanı tarafsızdır. Ortalama hedef fiyat 274 Euro’nun biraz altında – mevcut fiyatın neredeyse 70 Euro üzerinde.

Volkswagen AG (VWAGY); PAY NE YAPAR:

Germany's DAX 30 Benchmark Expands to 40 Constituents | FP Markets

Pay, bu yıl zaten çok fazla dağ havası kokladı, ancak tekrar haraç ödemek zorunda kaldı. Pili çevreleyen coşku ve elektrik planları ve spor otomobil yan kuruluşu Porsche’nin olası bir halka arzına ilişkin spekülasyonlarla VW, ilkbaharda DAX 40-Primus SAP’yi bile geride bıraktı ve yerlerine düşürdü. Bunun nedeni, borsanın öncelikle elektrikli sürücülerle – özellikle ABD’li profesyonel yatırımcılar tarafından – gelecekteki işlerin güçlü yönlerine bakıyor olması ve ilkbaharda büyük çatal bıçak takımını CEO Diess’in kullanmasıydı.

Volkswagen AG (VWAGY); Tercih edilen hisse, yılın başından itibaren 150 Euro’dan Mart ortasına kadar yaklaşık üçte ikilik bir artışla 252 Euro’nun üzerine çıktı. 170 Euro’dan başlayan ortak pay, neredeyse 368 Euro’ya kadar çıktı, bu da iki katından fazla olduğu anlamına geliyor. 2015 sonbaharında dizel skandalının patlak vermesinden bu yana en geç baskı altında olan VW’nin borsa değeri yeniden 150 milyar avroya yükseldi.

Dax 40; Volkswagen AG (VWAGY) Grubun adi hisselerinin çoğunluğu, Porsche ve Piëch ailelerine ait olan Porsche SE holding şirketine (Porsche SE Vz) aittir. VW çatı şirketi kısa süre önce 40 üyeye ulaşan DAX 40 ‘a taşındı. Holding şirketi, VW’nin oy hakkına sahip adi hisselerinin yüzde 53,3’üne ve sermayenin yüzde 31,4’üne sahiptir.

Dax Volkswagen AG (VWAGY) Yönetim bugüne kadar hissenin yükselişini koruyamadı. Eylül ayında, tercih edilen hisse senetlerinin hisse fiyatı 200 avronun altına düştü, RBC uzmanı Narayan bunu Çin’deki tamamen elektrikli otomobillerin satışındaki performansla ilgili endişelere bağladı. Çin, dünyanın en büyük binek otomobil pazarlarından biridir ve Volkswagen AG (VWAGY)orada pazar lideridir. Bu nedenle, elektrikli otomobiller söz konusu olduğunda şirket sıkışırsa kaybedecek çok şey var – diğerlerinin yanı sıra Tesla’nın premium segmentinde ve birçok Çinli elektrik şirketinin toplu pazarında. Elektrik taarruzunun Halk Cumhuriyeti’nde yer alması daha da önemlidir.

(1 dolar = 0,8593 euro)

DAX nedir? DAX endeksi nedir?

DAX 40 hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Euro Bölgesi enflasyon beklentileri son yılların en yüksek seviyesine ulaştı

Alireza

DAX Endeksi 12 Kasım

Alireza

Varta hisseleri düştü

Alireza