ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

13 Temmuz Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Çarşamba sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

13 Temmuz Piyasa Gelişmeleri

 BAYER

13 Temmuz Piyasa Gelişmeleri, Leverkusen merkezli ilaç ve zirai kimya grubu, ABD’deki glifosat anlaşmazlığında yeni bir yenilgiye uğradı. Salı günü bir federal temyiz mahkemesi, Bayer‘in 2020’nin sonunda ilk etapta kazandığı Georgia eyaletinden davacı John Carson’ın davasını yeniden açtı. Alabama, Montgomery’deki mahkeme, Bayer’in federal yasaların şirketi Carson’ınki gibi devlet davalarından koruduğu yönündeki iddiasını reddetti. Carson, 2016 kanser teşhisini Bayer’in glifosat bazlı yabani ot öldürücü Roundup’ı yıllarca kullanmasına bağlıyor. Bayer, karara katılmadıklarını ve tüm seçenekleri gözden geçireceklerini söyledi.

 13 Temmuz Piyasa Gelişmeleri BANKALAR

13 Temmuz Piyasa Gelişmeleri | Ger40.com

Mali denetim otoritesi Bafin’in başkanı Mark Branson, olası bir durgunluğu ve bir faiz oranı şokunu finansal sistem için bir tehdit olarak görüyor. Süddeutsche Zeitung’a verdiği demeçte, “Finansal istikrar için kısa vadeli akut bir tehdit görmüyorum – ancak üç ila altı ay sonra tekrar sorun. O zaman farklı görünebilir” dedi. Bir enerji krizi durumunda, neredeyse tüm ekonomi etkilenecektir. “Devlet her şeyi ememez.” Bankalar daha sonra kredi temerrüdü ile mücadele edecekti. Ancak şu anda finansal sistem sağlam. “Bankaların bir kayıp tamponu olarak eskisinden çok daha fazla sermayesi var.”

 FRAPORT

13 Temmuz Piyasa Gelişmeleri | Ger40.com

Frankfurt Havalimanı’ndaki yolcu sayısı Haziran ayında neredeyse üç katına çıkarak beş milyon yolcuya ulaştı. Fraport, bunun korona pandemisinin patlak vermesinden bu yana yeni bir zirve olduğunu bildirdi. Corona öncesi 2019 yılına kıyasla, sayı hala yaklaşık yüzde 24 daha düşük.

 13 Temmuz Piyasa Gelişmeleri VITESCO TECHNOLOGIES

VITESCO TECHNOLOGIES | Ger40.com

Regensburg otomobil tedarikçisi ve Fransız otomobil grubu Renault, elektrikli ve hibrit otomobillerin elektronik bileşenleri konusunda işbirliği yapıyor. Şirketler birlikte elektrikli otomobillerin güç elektroniği için özellikle kompakt bir bileşen geliştirmek istiyor.

 KLIMAPAKET

Federal hükümetin kapsamlı bir acil iklim programı planı şimdilik başarısız oldu ve başlangıçta bireysel alanlar için bir strateji sunuyor. Örneğin bugün iklim, inşaat ve ulaştırma bakanlıkları sadece binaların ve ulaşım sektörlerinin bu alanların hedeflerine ulaşması için gerekli araçları açıklayacak. İklim Koruma Yasası, 2021 için ilgili CO2 emisyonu spesifikasyonları burada karşılanmadığından, onları bunu yapmak zorunda bırakıyor. Hükümet, Almanya’nın CO2 emisyonlarını 2030 yılına kadar 1990’a kıyasla yüzde 65 oranında azaltmak istediği kabinede bu Çarşamba günü tüm sektörler ve bakanlıklar arasında kapsamlı bir program sunmak istedi. Bu, esas olarak İklim Bakanı Robert Habeck (Yeşiller) ve Ulaştırma Bakanı Volker Wissing (FDP) arasındaki anlaşmazlık nedeniyle başarısız oldu. Eylül’de gelmesi gerekiyordu.

 13 Temmuz Piyasa Gelişmeleri ALMANYA/RUSYA

13 Temmuz Piyasa Gelişmeleri | Ger40.com

Hükümete göre Almanya, 1 Ağustos’tan itibaren Rus kömüründen ve 31 Aralık’tan itibaren de Rus petrolünden bağımsız hale gelecek. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ve Avustralya hükümetinin Sidney’deki Enerji Forumu’nda konuşan Devlet Bakanı Jörg Kukies, “Birkaç hafta içinde artık Rus kömürüne ihtiyacımız olmayacak” dedi. Bu, ülkenin enerji arzını temelden değiştirecektir.

 TWITTER

Twitter | Ger40.com

Tesla patronu Elon Musk’a milyarlarca dolarlık planlanan birleşmeden çekildiği için dava açıyor. ABD kısa mesaj servisi, bir Delaware mahkemesinden milyarderi Twitter paylaşımı başına anlaşılan 54.20 $ fiyat üzerinden devralmaya zorlamasını istedi. Musk, Cuma günü ABD borsasının kapanmasının ardından, üzerinde anlaşmaya varılan 44 milyar dolarlık Twitter devralımını iptal edeceğini söyledi.

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

 13 Temmuz Piyasa Gelişmeleri UBS

13 Temmuz Piyasa Gelişmeleri | Ger40.com

Büyük İsviçre bankası, grup yönetimini yeniden düzenliyor. Para evi, UBS yöneticisi Iqbal Khan’ın gelecekte varlık yönetimi bölümünü tek başına yönetmesi gerektiğini söyledi. Varlık yönetimi bölümünün şu anki eş başkanı Tom Naratil, Ekim ayı başında görevinden ayrılacak ve grup yönetiminden ayrılacak. Naratil ayrıca UBS Americas’ın başkanlığından da ayrılacak. Naureen Hassan, UBS Americas Başkanı olarak halefi olarak atandı.

 APPLE

Apple | Ger40.com

Rusya, veri depolama arızaları iddiasıyla teknoloji devi ve diğer ABD endüstri firmalarına para cezası verdi. Rus vatandaşlarının verilerini Rusya’da saklamamakla suçlanıyorlar. Mahkemeye göre, Apple iki milyon ruble (34.000 avro), video konferans sağlayıcısı Zoom ve İnternet şirketi Ookla’nın her biri birer milyon ruble para cezasına çarptırıldı. Çevrimiçi dev Google, başka bir veri suçundan 60.000 ruble para cezasına çarptırıldı.

 13 Temmuz Piyasa Gelişmeleri TELEKOM AUSTRIA

TELEKOM AUSTRIA, iyi mobil gelirleri sayesinde ikinci çeyrekte gelirlerini ve kârını artırdı. Toplam satışlar yüzde 3,7 artarak 1,2 milyar avroya, mobil iletişimin ana faaliyet alanındaki hizmet gelirleri yüzde sekiz arttı. Grupta yeniden yapılandırma maliyetleri öncesi faaliyet sonucu yüzde 6,3 artarak 477 milyon Euro’ya, fazlalık ise yüzde 33,6 artarak 167 milyon Euro’ya yükseldi.

 NAFTOGAZ

13 Temmuz Piyasa Gelişmeleri | Ger40.com

Devlete ait Ukrayna doğalgaz şirketi, uluslararası alacaklılarından iki yıllık ödemesiz dönem istedi. Yakında 335 milyon dolarlık tahvili geri ödeyecek ve Temmuz ayında faiz ödeyecek olan şirket, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin birçok müşterisini faturalarını ödeyemez hale getirdiğini söyledi.

  NETFLIX

NASDAQ 100 Netflix Hisse Senedi ; Ger40.com

Bir medya raporuna göre, ABD akış öncüsü, reklamlarla finanse edilen bir abonelik sunmaya bir adım daha yaklaştı. Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgisi olan kişilere dayandırdığı habere göre, şirket Hollywood stüdyolarıyla olan sözleşmelerinde gerekli ayarlamalar için müzakerelere başladı. Netflix, Warner Bros, Universal ve Sony Pictures Television ile görüşüyor

DAX nedir?  DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

Avrupa borsaları 30 Kasım

Alireza

Euro Bölgesi enflasyon beklentileri son yılların en yüksek seviyesine ulaştı

Alireza

DAX Analizi 6 Temmuz

Alireza