ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

16 Mart Piyasa Gelişmeleri

Dünya Borsaları - Borsa nedir - dünya borsaları canlı- Dünya borsaları canlı fiyatı - Menkul Kıymetler Borsaları - | Ger40.com -14 Ocak Piyasa Gelişmeleri

Çarşamba sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

16 Mart Piyasa Gelişmeleri 

16 Mart Piyasa Gelişmeleri , Ukrayna ve Rusya arasındaki müzakereler zor görünüyor, federal hükümet cari yıl için federal bütçeyi ve 2026’ya kadar mali planlamayı rayına oturtmak istiyor ve ABD Federal Rezervinin uygulamaya koyması bekleniyor. Faiz oranlarında beklenen geri dönüş.

 UKRAYNA

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskyy’nin bir danışmanına göre, Ukrayna ile Rusya arasındaki müzakereler zor. Mykhailo Podoliak, Twitter’da yaptığı açıklamada, iki taraf arasında temel farklılıklar olduğunu, ancak “kesinlikle uzlaşmalara da yer olduğunu” açıkladı. Bugün müzakerelere devam etmek istiyoruz.

 16 Mart Piyasa Gelişmeleri ALMANYA

Federal hükümet, temel güvenliği olan çocuklar ve yetişkinler için daha fazla yardım konusunda bugün karar vermek istiyor. Çalışma Bakanı Hubertus Heil (SPD) ve Aile Bakanı Anne Spiegel’in (Yeşiller) Reuters’e sunduğu ortak bir yasa tasarısına göre, çocuklara ayda 20 avroluk acil ek ücret ve yetişkinlere bir kereye mahsus 100 avroluk korona ödemesi yapılması gerekiyor. Bu, tüketicileri yüksek enerji maliyetlerinden kurtarmaya yardımcı olmayı amaçlayan trafik ışığı koalisyonunun bir anlaşmasını uygular. Buna, çalışan ödeneğinde artış, daha yüksek temel ödenek ve daha yüksek uzun mesafe banliyö ödeneği gibi bugün kabine tarafından başlatılan geriye dönük vergi indirimleri de dahildir.

16 Mart Piyasa Gelişmeleri

16 Mart Piyasa Gelişmeleri , Federal hükümet, cari yıl için federal bütçeyi ve 2026 yılına kadar mali planlamayı bugün başlatmak istiyor. Maliye Bakanı Christian Lindner’ın bütçe taslağı kabinenin önünde. FDP’li politikacı bu yıl yaklaşık 200 milyar avroluk ek borç planlıyor. Reuters’e sunulan taslağa göre, çekirdek bütçe için 99,7 milyar avro ve özel bir Bundeswehr fonu için 100 milyar avro ayrıldı. Ancak Ukrayna savaşı sonucunda yeni borçlanma daha da yüksek olabilir.

16 Mart Piyasa Gelişmeleri , Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck bugün Almanya’nın ikinci büyük doğal gaz tedarikçisi olan Norveç’e gidiyor. Ziyaret, Almanya’nın enerji ithalatını daha geniş bir zemine oturtmak amacıyla bir dizi yurtdışı gezinin başlangıcını işaret ediyor. Yeşil politikacı, “Ukrayna’daki Rus saldırganlık savaşı, Rus enerji ithalatından bağımsız olmamız gerektiğini fazlasıyla netleştirdi” dedi.

APPLE Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

FED

 16 Mart Piyasa Gelişmeleri , ABD Merkez Bankası’nın, finans piyasalarında merakla beklenen faiz artırımını bugün hayata geçirmesi bekleniyor. Fed’in Corona şokundan sonra faiz oranlarını sıfıra indirmesinden iki yıl sonra, paranın fiyatının şimdi artması muhtemel. Kilit faiz oranı hala sıfır ila yüzde 0,25 aralığında. Reuters tarafından ankete katılan uzmanlar, yüzde çeyreklik bir artış bekliyor. Bu, 2018’in sonundan bu yana ilk artış olacak.

Federal Reserve to implement trading restrictions on top officials |  Financial Times

ABD Federal Rezerv Yönetim Kurulu için ABD Başkanı Joe Biden için tartışmalı bir aday adaylığını geri çekti. Demokrat, Sarah Bloom Raskin’in “endüstri ve muhafazakar çıkar gruplarının mantıksız saldırılarına” maruz kaldığını söyledi. Cumhurbaşkanının ofisine yazdığı bir mektupta Raskin, “iklim değişikliği ve bunun yarattığı ekonomik maliyetler hakkında açık ve kamuoyu tartışmasında” tutumunun “ne yeni ne de radikal” olduğunu yazdı. Fed, finansal sistemin ve ekonominin istikrarını sağlamak için uygun riskleri değerlendirmelidir.

 16 Mart Piyasa Gelişmeleri E.ON

Enerji grubu, 2021 mali yılında karını artırdı. Şirket, Düzeltilmiş Ebitda’nın 1 milyar Euro artarak 7,9 milyar Euro’ya yükseldiğini duyurdu. E.ON, öncelikle müşteri çözümleriyle işinde büyümeyi başardı. Hissedarlar hisse başına 49 sent temettü alacaklar. 2022 için E.ON, 7,6 ila 7,8 milyar avro arasında ayarlanmış bir FAVÖK hedefliyor.

 WINTERSHALL

16 Mart Piyasa Gelişmeleri

16 Mart Piyasa Gelişmeleri , Rus oligark Alman Han, petrol ve gaz şirketinin denetim kurulu üyeliği görevinden derhal istifa ediyor. BASF kimyasal grubunun yüzde 67’sine sahip olduğu şirkete göre, denetim kurulunun tüm üyeleri derhal bilgilendirildi. Wintershall Dea, operasyonel işleri üzerinde herhangi bir etki beklemiyor ve yürürlükteki tüm yasalara ve uygulanan yaptırımlara uymaya devam edecek.

 16 Mart Piyasa Gelişmeleri ECB

ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos’a göre, Ukrayna savaşı Avrupa Birliği’nde bir resesyonu tetiklemeyecek. İspanyol yayıncı Antena 3’e verdiği demeçte, “Enflasyon zaten yüksekti ve yükselmeye devam edecek,” dedi ve “Ama bir resesyona girmeyeceğiz.”

RUSYA

16 Mart Piyasa Gelişmeleri

16 Mart Piyasa Gelişmeleri , Derecelendirme kuruluşu Fitch’e göre, Rusya’nın temerrüdü yakında olabilir. Rusya, bugün vadesi keskin bir şekilde değer kaybeden yerel para birimi olan Ruble’de iki dolarlık tahvili hizmete sunsa, ajans bunu 30 günlük ödemesiz dönemin ardından devlet iflası olarak sınıflandırır. Rusya’nın 117 milyon dolarlık faiz ödemesini ruble değil, dolar olarak yapması gerekiyor.

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

9 Eylül Dünya Borsaları Gündemi

Alireza

DAX Analizi 29 Nisan

Alireza

Dax Noel öncesi işlemlerde 15.700 puanın biraz altına yükseldi

Alireza