ABD BORSASIAlmanya BorsasıAnalizAvrupa borsasıDAXDAX 40DAX40ForexGER 40GER40GER40 AnaliziKripto Eğitimi

17 Şubat Piyasa Gelişmeleri

17 Şubat Piyasa Gelişmeleri

Perşembe sabahı finans piyasaları için hangi konular önemli?

17 Şubat Piyasa Gelişmeleri

17 Şubat Piyasa Gelişmeleri, Airbus geçen yıl karını beklenenden daha fazla artırdı ve ayrıca 2022 için kendinden emin, Mercedes, otonom sürüşten elde ettiği geliri gelecekte ABD çip üreticisi Nvidia ile ve BioNTech’ten bir omikron aşı teslimatı ile paylaşmak istiyor. birkaç hafta ertelenebilir.

 VİRÜS

17 Şubat Piyasa Gelişmeleri – Federal ve eyalet hükümetleri korona pandemisini gevşetme kararı aldı. Şansölye Olaf Scholz ve 16 başbakan, pandemi durumu izin verirse korona kısıtlamalarının çoğunun 20 Mart’a kadar kaldırılmasına karar verdi. Bundan sonra, bir maske gereksinimine izin vermesi gereken “temel koruma” uygulanmalı, aynı zamanda korona sıcak noktaları için düzenlemeleri ve ek önlemleri test etmelidir. Scholz’un yanı sıra NRW Başbakanı Hendrik Wüst (CDU) ve Berlin Belediye Başkanı Franziska Giffey (SPD), pandeminin “yeni bir aşamasından” bahsetti. Şansölye, “Geleceğe güvenle bakabiliriz” dedi.

 17 Şubat Piyasa Gelişmeleri UKRAYNA

Alman hükümet sözcüsüne göre, Şansölye Olaf Scholz ve ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna ile sınır bölgesinde çok az ilerleme görüyor. Biden’ın Scholz’u aramasının ardından hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit, her iki siyasinin de Rusya’nın Ukrayna’ya karşı daha fazla askeri saldırı riskinin hala mevcut olduğu konusunda hemfikir olduğunu söyledi. “En yüksek düzeyde teyakkuz gereklidir ve Rus birliklerinin kayda değer bir şekilde geri çekildiği henüz gözlemlenmedi.” Ukrayna ile sınır bölgesindeki durum, Rus birliklerindeki büyük artış nedeniyle “son derece ciddi” olarak değerlendirilecek.

17 Şubat Piyasa Gelişmeleri | ger40.com

17 Şubat Piyasa Gelişmeleri – ABD hükümet çevrelerinden yapılan açıklamalara göre Rusya, Ukrayna ile sınır bölgelerindeki birliklerini genişletiyor. ABD’li bir yetkili Reuters’e verdiği demeçte, Rus hükümetinin birliklerini Ukrayna sınırından çekeceğini söyledi. Ama artık bunun doğru olmadığını biliyoruz. Rusya, Ukrayna sınırındaki varlığını 7 bin askere kadar artırdı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken MSNBC’ye verdiği demeçte, “Rusya’nın dediği var. Bir de Rusya’nın yaptığı var. Ve güçlerinin geri çekildiğini görmedik.” İngiliz Askeri İstihbaratı, ek zırhlı araç ve helikopterlerin Ukrayna sınırlarına doğru hareket ettiğini ve bir sahra hastanesinin görüldüğünü bildirdi.

 VOLKSWAGEN

17 Şubat Piyasa Gelişmeleri – Yazılım yan kuruluşu Cariad ile ortaklıklara ek olarak, VOLKSWAGEN ayrıca daha fazla yatırım planlıyor. Reddit çevrimiçi platformunda CEO Herbert Diess, “Araba yazılımında kendi kendine yeterli hale gelmek için beceriler geliştiriyoruz” dedi. Bu, organik büyüme, satın almalar ve ortaklıklar ile teknoloji yeteneklerinin işe alınması yoluyla sağlanmalıdır. Geçen yıl, Volkswagen yaklaşık 1.000 yazılım mühendisini işe aldı. Otonom sürüşün gelişimi, Bosch ile ortaklık yoluyla hızlandırılmalıdır.

 17 Şubat Piyasa Gelişmeleri AIRBUS

17 Şubat Piyasa Gelişmeleri | ger40.com

AIRBUS geçen yıl kârını beklenenden daha fazla artırdı ve 2022 için de kendinden emin. Sonuç olarak, şirketin 2021’de 4,2 milyar avro kazanması. Refinitiv tarafından ankete katılan analistler ortalama 3,2 milyar avro bekliyorlardı. Satışlar yüzde 4 artarak 52,1 milyar Euro’ya yükseldi.

AIRBUS silahlanma işini teste tabi tutuyor. Sürece aşina olan insanlar, bunun daha stratejik ortaklıklara girmekle ilgili olabileceğini söyledi. Denetim, şirketin yönetim kurulu tarafından yönetilir. Bu, bazı yatırımcıların baskısı altında kalan, birkaç yıldır bölümün hedeflerinin en kapsamlı incelemesi.

 RWE

17 Şubat Piyasa Gelişmeleri – RWE denetleme kurulu başkanı Werner Brandt, kömür işinin ayrılması konusunda ısrar eden yatırımcı Enkraft’ın eleştirilerine karşı denetleme organını savundu. Brandt, Enkraft Genel Müdürü Benedikt Kormaier’e Reuters haber ajansına sunulan bir mektupta, kurumsal stratejinin Denetim Kurulu faaliyetlerinin doğrudan odak noktası olduğunu yazdı. “Denetim kurulunun öncelikle işlevinin resmi yönleriyle sınırlı olduğu yönündeki değerlendirmenizi kesinlikle reddediyorum.”

 MERCEDES-BENZ/NVIDIA

17 Şubat Piyasa Gelişmeleri | ger40.com

Bir gazete haberine göre, Alman otomobil üreticisi gelecekte otonom sürüşten elde ettiği geliri ABD’li çip üreticisi Nvidia ile paylaşmayı planlıyor. “Handelsblatt”, konuya aşina olan kişilere atıfta bulunarak, özellikle, 2024’ten itibaren dünyanın en büyük grafik ve yapay zeka yongası üreticisi, yıldıza sahip markanın müşterilere yazılım güncellemeleri yoluyla sattığı her otomatik sürüş sisteminden orantılı bir pay almalıdır. Bu nedenle, üretilen satışların çift haneli bir yüzdesi Nvidia ile sonuçlanmalıdır.

 THYSSENKRUPP

17 Şubat Piyasa Gelişmeleri – Avrupa tersane manzarasını yeniden düzenleme planlarını canlandırıyor. Şu ana kadar başarısız olan müzakerelere rağmen, yönetim kurulu, denetim kurulu ile istişare ederek, yan kuruluşu Thyssen-Krupp Marine Systems’ı (TKMS) Avrupalı ​​bir rakiple birleştirmek için yeni bir girişim başlatmaya karar verdi, “Handelsblatt”, Konuya aşina olan kişilerden alıntı. Gazeteye göre, yaklaşılan şirketler arasında İtalyan Fincantieri, Fransız Deniz Kuvvetleri ve İsveç’ten Saab bulunuyor.

 17 Şubat Piyasa Gelişmeleri BIONTECH

BioNTech’ten bir omikron aşısının teslimatı birkaç hafta ertelenecek. “Bild Live”da şirket kurucusu Uğur Şahin, tarihin Nisan veya Mayıs olacağını söylüyor. Aşı ilk olarak Mart ayı sonunda duyurulmuştu. Şahin, onay için gereken veriler için planlanandan daha uzun süre beklemek zorunda kalan gecikmenin nedeni olarak Avrupa İlaç Ajansı’nı (EMA) gösterdi. Bir Omicron aşısının hala faydalı olup olmadığı hala araştırılmalıdır. “Aşı epidemiyolojisine bakmamız gerekiyor. Dalga durursa, tekrar başlayamayacağı anlamına gelmez.”

 MODERNA

17 Şubat Piyasa Gelişmeleri – ABD’li aşı üreticisi, Ağustos ayında omicron’a özel bir güçlendirici bekliyor. Moderna CEO’su Stephane Bancel, “Bir takviye atışının gerekli olacağına inanıyoruz” dedi. Şirket, Omicron’a uyarlanmış aşının mevcut aşının ek dozundan daha iyi koruma sağlayıp sağlamadığını belirlemek için hâlâ klinik veriler topluyor.

 17 Şubat Piyasa Gelişmeleri CARREFOUR

ger40.com

Geçen yılki kâr artışından sonra, Fransız süpermarket grubu kendinden emin. CEO Alexandre Bompard, “Geleceğe büyük bir hırsla bakıyoruz” dedi. Carrefour, faaliyet karını yüzde 7,7 artırarak 2,27 milyar Euro’ya yükseltti, likidite ise rekor 1,23 milyar Euro’ya ulaştı.

 CISCO

17 Şubat Piyasa Gelişmeleri CISCO ağ ekipmanı üreticisi, ticari müşteriler ve 5G için ürünlere yönelik yüksek talepten yararlanıyor ve tüm yıl görünümünü yükseltti. Artık burada 3,38 ve 3,45 dolar yerine 3,41 dolar ile 3,46 dolar arasında bir kâr hedefleniyor. ABD grubu, satış büyümesi aralığını yüzde 5,5 ile 6,5 arasında daralttı. Refinitiv’den alınan verilere göre, henüz sona eren ikinci çeyreğin geliri, uzmanların 12.65 milyar dolarlık beklentilerinin ötesinde – yaklaşık yüzde 6 artışla – 12.72 milyar dolar oldu.

 NVIDIA

17 Şubat Piyasa Gelişmeleri – ABD çip ve teknoloji grubu, ilk çeyreğe ilişkin satış tahminleriyle analistleri hoş bir şekilde şaşırttı. Dünyanın en büyük grafik ve yapay zeka yongası üreticisi, güçlü veri merkezi işi sayesinde 8,1 milyar dolarlık satış bekliyor. Uzmanlar daha önce sadece 7,29 milyar dolar bekliyordu. Az önce sona eren dördüncü çeyrekte, satışlar yüzde 53 artarak 7,64 milyar dolarlık rekor seviyeye ulaştı ve aynı zamanda 7,42 milyar dolarlık beklentileri aştı.

NFT Nedir, Ne İşe Yarar?    Hangi Altcoin Alınmalı?  

Tesla Hissesi Nasıl Alınır?

Nasdaq 100 nedir?   Nasdaq 100 endeksi nedir?

 NASDAQ hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

DAX nedir?    DAX endeksi nedir?

DAX endeks hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın

Detaylı bilgi almak için GER40 Uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

Related posts

DAX Endeksi 29 Kasım

Alireza

Covestro Nedir? Canlı 1COV Fiyatı ve Grafiği

Alireza

15 Mart Piyasa Gelişmeleri

Alireza